پروتکل کامپاند چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال کامپاند COMP

توسط کارن آهنگری
|
6 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال کامپاند

ارز دیجیتال کامپاند (Compound) بستری است که در زمینه امور مالی غیر متمرکز و وام دیجیتال خدمت رسانی می‌کند و با توجه به افزایش قیمتی که اخیراً تجربه کرده، افراد زیادی بر روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند. این ارز با نماد اختصاری COMP و با پشتیبانی کوین بیس ایجاد شده و فعالیت آن بر پایه فناوری بلاک چین اتریوم است. از جمله فعال‌ترین صرافی‌های پشتیبانی کننده از کامپاند، Xtheta Global است که سهمی در حدود 15 درصد از حجم معاملات روزانه آن را به خود اختصاص داده است.

مخاطبان این پلتفرم می‌توانند با سپرده‌گذاری دارایی دیجیتال خود، سود دریافت کنند و از طریق اعطای وام، کسب درآمد داشته باشند. وام گیرندگان نیز می‌توانند با وثیقه گذاری رمزارز از امتیاز دریافت وام برخوردار شوند. از آنجا که قراردادهای هوشمند برای مخاطبان Compound مبتنی بر بستر اتریوم است، امنیت قابل قبولی را برای کاربران و سرمایه گذاران تأمین می‌کند.

کامپاند چیست؟

کامپوند با نماد اختصاری COMP به عنوان بستری برای تسهیل امور مالی غیر متمرکز و وام دهی دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین اتریوم طراحی و شروع به فعالیت کرد. یکی از کاربردهای کامپوند این است که کاربران با استفاده از سپرده گذاری رمزارزها بتوانند از خدمات مالی و وام‌های دیجیتال بهره مند شوند. هر دو طرف معامله یعنی وام دهنده و وام گیرنده که در این بستر فعالیت می‌کنند به جهت ماهیت غیر متمرکز آن، تنها با پلتفرم کامپوند سر و کار دارند و پای هیچ واسطه‌ای در میان نیست.

خرید و فروش کامپاند

نرخ بهره این تراکنش‌ها و معادلات بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و تمامی بازارهای مالی آن وابسته به سرمایه‌های اتریومی است. به دلیل فعالیت این ارز بر روی بلاک چین، تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و معاملات به‌صورت کاملاً شفاف ثبت و منتشر می‌شوند؛ بنابراین امکان کلاه برداری و سوء استفاده کاهش می‌یابد. همچنین ماهیت غیر متمرکز آن سبب می‌شود که نقد شوندگی آن افزایش یابد.

ارز دیجیتال کامپاند

ارز دیجیتال کامپاند

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  تاریخچه کامپاند

  کامپاند در سال 2017 توسط دو نفر به نام‌های رابرت لشنر و جفری هیز ایجاد شد و آن‌ها همچنان مشغول اداره شرکت مستقر در سانفرانسیسکو به ترتیب در سمت مدیر عامل و مدیر ارشد فناوری هستند. سابقه کاری آن‌ها تا پیش از ایجاد شرکت مربوط به فعالیت در حوزه تحویل غذا به‌صورت آنلاین بود. این ارز دیجیتال در ابتدا برای شرکتی که روی آن سرمایه گذاری کرد حدود 25 میلیون دلار سود به همراه داشت.

  ویژگی‌های کامپاند (Compound)

  از مهم‌ترین ویژگی‌های این ارز دیجیتال، وام دهی دیجیتالی است که بدون واسطه و کاملاً شفاف انجام می‌شود. کامپوند توانسته در عرصه سودآوری نسبت به بسیاری دیگر از رمزارزها که منافع چندانی برای مخاطبان آن‌ها نداشته‌اند، رضایت سپرده‌گذاران خود را جلب نماید و به آن‌ها امکان دریافت وام با شرایط ساده را بدهد. Compound حتی برای کاربران عادی نیز منافعی به همراه دارد و آن‌ها می‌توانند بدون از دست دادن مالکیت کوین خود از دارایی‌شان استفاده نمایند. Compound به جهت اینکه تحت بازرسی‌های امنیتی متعددی قرار می‌گیرد، از نظر ایمنی در جایگاه مناسبی قرار دارد. همچنین کاربران مجاز به ارائه نظرات و پیشنهادات بدون واسطه در مورد آن هستند.

  هدف از ساخت کامپاند (Compound)

  همانطور که اشاره کردیم، از مهم‌ترین اهداف Compound فراهم کردن بستری برای تعامل میان وام دهنده و وام گیرنده است. کاربران می‌توانند بدون هیچ واسطه در قبال وثیقه گذاری رمزارزهای خود از امتیاز دریافت وام برخوردار شوند و یا حتی دارایی خود را به سایرین وام دهند و سود دریافت نمایند. این فرایند مشابه عملکرد مؤسسات مالی است؛ با این تفاوت که به‌صورت غیر متمرکز و در بستر بلاک چین انجام می‌شود. حتی با سپرده گذاری آن می‌توان از سود شبکه بهره‌مند شد.

  کاربردهای کامپاند

  کاربردهای اصلی Compound شامل دو گروه دریافت کنندگان وام و اعطا کنندگان وام می‌شود. افرادی که ارزهای دیجیتال خود را در Compound وثیقه‌گذاری کنند، می‌توانند وام مبتنی بر کامپاند دریافت کنند. البته ویژگی متمایز کننده آن، نشانه گذاری اموال بلوکه شده در سامانه است. میزان نرخ بهره را وضعیت بازار و عرضه و تقاضا مشخص می‌کند.

  این پلتفرم همچون بانک‌ها اما به‌صورت غیر متمرکز امکان وثیقه گذاری برای دریافت وام، کسب سود از سپرده گذاری و اعطای وام در ازای دریافت بهره عمل می‌کند؛ اما هیچ شخص یا سازمانی قابلیت کنترل و دخالت در این تراکنش‌ها را ندارد. ایمنی این قراردادهای هوشمند به دلیل برخورداری از بستر اتریوم، بسیار بالاست.

  کامپاند چگونه کار می‌کند؟

  Compound به زبان ساده همچون یک بانک غیر متمرکز کار می‌کند و به کاربران امکان سپرده‌گذاری و دریافت سود می‌دهد. اما برخلاف بانک‌های سنتی که گاهاً بهره منفی دارند و یا ممکن است بر روی سپرده‌ها کنترل داشته باشند، کامپوند با بستر بلاک چین امکان مدیریت و دسترسی هیچ شخص یا سازمانی را به دارایی کاربران نمی‌دهد. Compound برای کاربران خود می‌تواند سودهای خوبی اختصاص دهد و به آن‌ها وام دیجیتال اعطا کند.

  خرید و فروش کامپاند چگونه است؟

  خرید و فروش و معامله Compound مشابه سایر ارزهای دیجیتال توسط بسیاری از صرافی‌ها یا انواع کیف پول‌ها انجام می‌شود. صرافی‌های معروف و قابل اعتمادی همچون بایننس، بیت پین و کوین بیس پرو از جمله صرافی‌هایی هستند که از کامپاند پشتیبانی می‌کنند. به علاوه، امکان معامله آن با بسیاری از ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات وجود دارد.

  به دلیل تحریم‌های جهانی علیه ایران، برخی از محدودیت‌ها در زمینه خرید و فروش یا معامله با برخی صرافی‌های خارجی وجود دارد و کاربران ایرانی برای خرید رمزارز COMP ابتدا باید یکی از رمزارزهای قابل معامله همچون بیت کوین را خریداری کنند و سپس آن را به رمزارز دلخواه خود تبدیل نمایند. همچنین برای فروش رمزارز کامپاند می‌توان از خدمات صرافی معتبر بیت پین استفاده کرد.

  انواع کاربردهای کامپاند

  انواع کاربردهای کامپاند

  مزایای کامپاند

  همان‌طور که گفته شد، کاربران کامپاند می‌توانند هم به‌عنوان وام دهنده و هم وام‌گیرنده عمل کنند و از تسهیلات آن بهره‌مند شوند. در واقع وام‌دهندگان با سپرده گذاری دارایی دیجیتال خود و تأمین اعتبار برای اعطای وام به وام گیرندگان، کسب سود می‌کنند. همچنین وام گیرندگان نیز می‌توانند با وثیقه گذاری رمزارز از امتیاز دریافت وام دیجیتال برخوردار شوند و در زمان بازپرداخت آن، اصل و سود را پرداخت نمایند.

  از طرف دیگر، بستری که کامپاند در آن فعالیت می‌کند، اتریوم است که امکان استفاده از قرارهای هوشمند را فراهم می‌کند. بنابراین مشکل تأمین ارز به روش غیر متمرکز برطرف شده و کاربران می‌توانند به این سیستم و طرف قرارداد خود اعتماد کنند. همچنین کاربران می‌توانند مشابه سیستم بانکی سنتی با سپرده‌گذاری سرمایه خود به‌صورت رمزارز کامپاند، کسب سود کنند.

  نحوه استخراج یا تولید

  برخی از رمزارزها از طریق استخراج قابل دریافت هستند و بایستی تجهیزات سخت افزاری لازم فراهم شود تا بتوان آن‌ها را اصلاحاً ماین کرد. این دستگاه‌ها از قدرت پردازشی و محاسباتی بالایی برخوردار هستند و عموماً مصرف بالایی دارند. اما Compound به گونه‌ای ساخته شده که قابلیت دریافت از طریق استخراج ندارد و برای به‌دست آوردن آن باید از طریق صرافی‌های معتبر خریداری شود.

  سی‌توکن‌های جدید با سپردن رمزارزها به Compound ایجاد می‌شوند. برای مثال اگر کاربران برای دریافت وام از بیت کوین برای وثیقه گذاری استفاده کنند، اتوماتیک CBTC دریافت می‌کنند. حتی با ارزهای فیات نیز امکان وثیقه گذاری و دریافت وام وجود دارد؛ مثلاً اگر دلار به عنوان وثیقه سپرده گذاری شود، CUSD ایجاد و قابل دریافت است.

  بهترین کیف پول سخت افزاری کامپاند

  بیشتر دارندگان رمزارزها همواره نگران نحوه نگهداری مطمئن و امن دارایی‌های دیجیتال خود هستند. در صورتی که افراد از روش‌های نامطمئن از رمزارزهای خود نگهداری کنند، امکان از دست رفتن سرمایه‌شان وجود دارد و متأسفانه افرادی بوده‌اند که به‌دلیل سهل‌انگاری در همین مسئله، برای همیشه بخشی از دارایی خود را بر باد دادند. بنابراین از اولین اقدامات لازم برای ورود به حوزه ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در رمزارزها، انتخاب شیوه نگهداری ارزهای دیجیتال است.

  از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌های نگهداری از ارزهای دیجیتال، می‌توان کیف پول‌های سخت افزاری را نام برد. این روش مخصوصاً برای افرادی که دارایی دیجیتال زیادی دارند و می‌خواهند برای مدت طولانی بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری کنند، توصیه می‌شود.

  از جمله مطمئن‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری که از Compound پشتیبانی می‌کنند لجر نانو اس، کیپ کی و ترزور هستند. لجر از نظر ایمنی در مقابل هک بسیار مطرح است و از چندین رمز ارز به‌طور همزمان پشتیبانی می‌کند. کیپ کی نیز با دارا بودن محیط کاربری جذاب، محبوبیت بالایی نزد کاربران دارد.

  کیف پول سخت افزاری لجر

  کیف پول سخت افزاری لجر

  بهترین کیف پول دسکتاپ کامپاند (Compound)

  در بخش قبلی اشاره کردیم که یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری رمزارزها، کیف پول سخت افزاری است. اما این روش، هزینه‌بر است؛ چراکه کیف پول‌های سخت افزاری هزینه بالایی دارند و برخی از کاربران مایل به پرداخت این هزینه نیستند. برای این کاربران استفاده از کیف پول‌های دسکتاپ که به‌صورت رایگان و با رابط کاربری جذاب و ساده امکان ذخیره‌سازی رمزارزها را داشته باشد، پیشنهاد می‌شود.

  از جمله بهترین کیف پول‌های دسکتاپ با قابلیت پشتیبانی از Compound کیف پول مای اتر و میست هستند. مای اتر هم به‌صورت دسکتاپ و هم موبایل قابل دسترسی است و از همه رمزارزهای بر مبنای اتریوم پشتیبانی می‌کند. همچنین میست با پشتیبانی از انواع سیستم عامل‌های دسکتاپ برای انجام امور ارز دیجیتال، مناسب است.

  بهترین کیف پول نرم افزاری کامپاند (Compound)

  به عنوان کیف پول‌های معتبر که از Compound پشتیبانی می‌کنند، می‌توان اکسودوس، کوینومی و آیم‌توکن را نام برد. اکسودوس با پشتیبانی از چندین رمزارز و امکان اتصال آن به ترزور می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای کاربران باشد. همچنین کوینومی و آیم‌توکن با محیطی جذاب و امکان استفاده در تلفن همراه به‌صورت امن می‌تواند برای کاربران مناسب باشد.

  کیف پول اگزودوس

  کیف پول اگزودوس

  پیش بینی وضعیت آینده کامپاند (Compound)

  یکی از اهداف بلند مدت Compound کمک به مخاطبان آن برای کنترل هرچه بهتر دارایی خود است و توانسته تا حدی آن را محقق سازد. قیمت، عاملی است که آینده کامپاند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجا که قیمت آن روند صعودی اما همراه با پستی و بلندی‌های فراوان داشته است، انتظار می‌رود که در صورت ادامه روند فعلی، رشد قیمت آن یک رکورد را تجربه کند.

  بسیاری از تحلیل‌ها، آینده درخشانی را پیش روی Compound می‌بینند. مزایای بدون خطری که کاربران را به سمت این پلتفرم جذب می‌کند به همراه پشتیبانی صرافی‌های معتبر و نرم افزارهای غیر متمرکز از آن، نشان می‌دهد که روند افزایش تعداد کاربران و ارزش این پلتفرم صعودی باشد. با این‌حال، تمامی بازارهای مالی، کم و بیش دستخوش نوسانات ارزی بوده و هستند؛ اما دارا بودن تیم پیشتیبانی حرفه‌ای می‌تواند خطرات را به موفقیت تبدیل کند.

  گفتار پایانی!

  Compound به دلیل عملکرد و ویژگی‌های مثبتی که دارد توانسته به عنوان پنجاه رمزارز برتر قرار گیرد و در صرافی‌های معتبر مورد معامله و پشتیبانی واقع شود. توسعه‌دهندگان آن به‌خوبی توانسته‌اند اهداف مورد نظر خود را محقق سازند. این پلتفرم با سرویس وام دهی هوشمند و غیر متمرکز خود هم برای وام دهنگان و هم برای وام گیرندگان از طریق انعقاد قرارداد هوشمند، مزایایی را به همراه دارد؛ بنابراین با جلب نظر کاربران، آینده‌ای روشن را پیش رو خواهد داشت.

  نمودار رشد قیمت کامپاند در یکسال اخیر

  نمودار رشد قیمت کامپاند در یکسال اخیر

  سؤالات متداول

  1. کامپاند چیست؟

  بستری برای دریافت تسهیلات مالی در حوزه دیجیتال است که وام‌دهی دیجیتال و کسب سود از سپرده‌گذاری رمزارز مبتنی بر فناوری بلاک چین از جمله این تسهیلات به حساب می‌آید. کاربران با استفاده از سپرده گذاری رمزارزها می‌توانند هم به کسب درآمد بپردازند و هم با انعقاد قراردادهای هوشمند، اقدام به وام‌دهی کنند.

  1. خرید Compound چگونه است؟

  با توجه به وجود برخی محدودیت‌های مالی ایران ناشی از اعمال تحریم‌ها، برای خرید Compound می‌توان ابتدا از طریق پلتفرم‌های موجود اقدام به خرید رمزارزهای قابل معامله برای ایرانیان کرد و سپس آن‌ها را تبدیل به Compound نمود.

  1. فروش Compound چگونه است؟

  فروش Compound با استفاده از خدمات صرافی‌ بیت پین قابل انجام است.

  1. بهترین کیف پول‌هایCompound کدامند؟

  کیف پول‌های سخت افزاری لجر نانو اس، کیپ کی و ترزور، کیف پول‌های دسکتاپ مای اتر و میست و کیف پول‌های نرم افزاری اکسودوس، کوینومی و آیم‌توکن را می‌توان به عنوان انواع کیف پول معتبر برای پیشتیبانی و تراکنش Compound نام برد.

  1. مهم‌ترین مزایایCompound چیست؟

  از مهم‌ترین مزایای آن امکان استفاده از خدمات مالی در حوزه دیجیتال همچون وام دهی و اخد وام از طریق انعقاد قراردهای هوشمند است. کاربران می‌توانند با وثیقه گذاری ارزهای دیجتال، از امتیاز دریافت وام بهره مند شوند و کاربرانی که قصد دریافت سود از دارایی دیجیتال خود را دارند، می‌توانند از طریق این پلتفرم به خواسته خود برسند.

  5/5 - (4 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر