پروتکل کامپاند چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال کامپاند COMP

تاریخ انتشار: 6 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
ارز دیجیتال کامپاند

ارز دیجیتال کامپاند (Compound) بستری است که در زمینه امور مالی غیر متمرکز و وام دیجیتال خدمت رسانی می‌کند و با توجه به افزایش قیمتی که اخیراً تجربه کرده، افراد زیادی بر روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند. این ارز با نماد اختصاری COMP و با پشتیبانی کوین بیس ایجاد شده و فعالیت آن بر پایه فناوری بلاک چین اتریوم است. از جمله فعال‌ترین صرافی‌های پشتیبانی کننده از کامپاند، Xtheta Global است که سهمی در حدود 15 درصد از حجم معاملات روزانه آن را به خود اختصاص داده است.

مخاطبان این پلتفرم می‌توانند با استیک دارایی دیجیتال خود، سود دریافت کنند و از طریق اعطای وام، کسب درآمد داشته باشند. وام گیرندگان نیز می‌توانند با وثیقه گذاری رمزارز از امتیاز دریافت وام برخوردار شوند. از آنجا که قراردادهای هوشمند برای مخاطبان Compound، مبتنی بر بستر اتریوم است، امنیت قابل قبولی را برای کاربران و سرمایه گذاران تأمین می‌کند. بیایید در ادامه بیشتر درباره ارز دیجیتال کامپاند بخوانیم.

کامپاند چیست؟

ارز دیجیتال کامپوند با نماد اختصاری COMP به عنوان بستری برای تسهیل امور مالی غیر متمرکز و وام دهی دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین اتریوم طراحی و شروع به فعالیت کرد. یکی از کاربردهای کامپوند این است که کاربران با استفاده از استیک رمزارزها بتوانند از خدمات مالی و وام‌های دیجیتال بهره مند شوند. هر دو طرف معامله یعنی وام دهنده و وام گیرنده که در این بستر فعالیت می‌کنند به جهت ماهیت غیر متمرکز آن، تنها با پلتفرم کامپوند سر و کار دارند و پای هیچ واسطه‌ای در میان نیست.

کاربردهای compound

نرخ بهره این تراکنش‌ها و معادلات بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و تمامی بازارهای مالی آن وابسته به سرمایه‌های اتریومی است. به دلیل فعالیت این ارز بر روی بلاک چین، تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و معاملات به‌صورت کاملاً شفاف ثبت و منتشر می‌شوند؛ بنابراین امکان کلاه برداری و سوء استفاده کاهش می‌یابد. همچنین ماهیت غیرمتمرکز آن سبب می‌شود که نقد شوندگی آن افزایش یابد.

تاریخچه کامپاند

ارز دیجیتال کامپاند در سال 2017 توسط دو نفر به نام‌های رابرت لشنر و جفری هیز ایجاد شد و آن‌ها همچنان مشغول اداره شرکت مستقر در سانفرانسیسکو در سمت‌های مدیر عامل و مدیر ارشد فناوری هستند. سابقه کاری آن‌ها تا پیش از ایجاد شرکت مربوط به فعالیت در حوزه تحویل غذا به‌صورت آنلاین بود. این ارز دیجیتال در ابتدا برای شرکتی که روی آن سرمایه گذاری کرد حدود 25 میلیون دلار سود به همراه داشت.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  ویژگی‌های ارز دیجیتال کامپاند

  از مهم‌ترین ویژگی‌های این ارز دیجیتال، وام‌دهی دیجیتالی است که بدون واسطه و کاملاً شفاف انجام می‌شود. کامپوند توانسته در عرصه سودآوری نسبت به بسیاری دیگر از رمزارزها که منافع چندانی برای مخاطبان آن‌ها نداشته‌اند، رضایت سپرده‌گذاران خود را جلب کند و به آن‌ها امکان دریافت وام با شرایط ساده را بدهد.

  Compound حتی برای کاربران عادی نیز منافعی به همراه دارد و آن‌ها می‌توانند بدون از دست دادن مالکیت کوین خود از دارایی‌شان استفاده کنند. Compound به جهت اینکه تحت بازرسی‌های امنیتی متعددی قرار می‌گیرد، از نظر ایمنی در جایگاه مناسبی قرار دارد. همچنین کاربران مجاز به ارائه نظرات و پیشنهادات بدون واسطه در مورد آن هستند.

  هدف از ساخت کامپاند

  همانطور که اشاره کردیم، از مهم‌ترین اهداف Compound فراهم کردن بستری برای تعامل میان وام دهنده و وام گیرنده است. کاربران می‌توانند بدون هیچ واسطه در قبال وثیقه گذاری رمزارزهای خود از امتیاز دریافت وام برخوردار شوند و یا حتی دارایی خود را به سایرین وام دهند و سود دریافت نمایند. این فرایند مشابه عملکرد مؤسسات مالی است؛ با این تفاوت که به‌صورت غیر متمرکز و در بستر بلاک چین انجام می‌شود. حتی با سپرده گذاری آن می‌توان از سود شبکه بهره‌مند شد.

  کاربردهای کامپاند

  کاربردهای اصلی Compound شامل دو گروه دریافت کنندگان وام و اعطا کنندگان وام می‌شود. افرادی که ارزهای دیجیتال خود را در Compound وثیقه‌گذاری کنند، می‌توانند وام مبتنی بر ارز دیجیتال کامپاند دریافت کنند. البته ویژگی متمایز کننده آن، نشانه گذاری اموال بلوکه شده در سامانه است. میزان نرخ بهره را وضعیت بازار و عرضه و تقاضا مشخص می‌کند.

  ویژگی‌های کامپاند

  این پلتفرم همچون بانک‌ها اما به‌صورت غیر متمرکز امکان وثیقه گذاری برای دریافت وام، کسب سود از استیک و اعطای وام در ازای دریافت بهره عمل می‌کند؛ اما هیچ شخص یا سازمانی قابلیت کنترل و دخالت در این تراکنش‌ها را ندارد. ایمنی این قراردادهای هوشمند به دلیل برخورداری از بستر اتریوم، بسیار بالاست.

  کامپاند چگونه کار می‌کند؟

  Compound به زبان ساده همچون یک بانک غیرمتمرکز کار می‌کند و به کاربران امکان استیکینگ و دریافت سود می‌دهد. اما برخلاف بانک‌های سنتی که گاهاً بهره منفی دارند و یا ممکن است بر روی واریزها کنترل داشته باشند، کامپوند با بستر بلاک چین امکان مدیریت و دسترسی هیچ شخص یا سازمانی را به دارایی کاربران نمی‌دهد. Compound برای کاربران خود می‌تواند سودهای خوبی اختصاص دهد و به آن‌ها وام دیجیتال اعطا کند.

  خرید و فروش کامپاند چگونه است؟

  خرید و فروش و معامله Compound مشابه سایر ارزهای دیجیتال توسط بسیاری از صرافی‌ها یا انواع کیف پول‌ها انجام می‌شود. صرافی‌های معروف و قابل اعتمادی همچون بایننس، بیت پین و کوین بیس پرو از جمله صرافی‌هایی هستند که از کامپاند پشتیبانی می‌کنند. به علاوه، امکان معامله آن با بسیاری از ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات وجود دارد.

  به دلیل تحریم‌های جهانی علیه ایران، برخی از محدودیت‌ها در زمینه خرید و فروش یا معامله با برخی صرافی‌های خارجی وجود دارد و کاربران ایرانی برای خرید رمزارز COMP ابتدا باید یکی از رمزارزهای قابل معامله همچون بیت کوین را خریداری کنند و سپس آن را به رمزارز دلخواه خود تبدیل کنند. همچنین برای فروش ارز دیجیتال کامپاند می‌توان از خدمات صرافی معتبر بیت پین استفاده کرد.

  مزایای کامپاند

  همان‌طور که گفته شد، کاربران کامپاند می‌توانند هم به‌عنوان وام دهنده و هم وام‌گیرنده عمل کنند و از تسهیلات آن بهره‌مند شوند. در واقع وام‌دهندگان با استیکینگ دارایی دیجیتال خود و تأمین اعتبار برای اعطای وام به وام گیرندگان، کسب سود می‌کنند. همچنین وام گیرندگان نیز می‌توانند با وثیقه گذاری رمزارز از امتیاز دریافت وام دیجیتال برخوردار شوند و در زمان بازپرداخت آن، اصل و سود آن را پرداخت کنند.

  از طرف دیگر، بستری که کامپاند در آن فعالیت می‌کند، اتریوم است که امکان استفاده از قرارهای هوشمند را فراهم می‌کند. بنابراین مشکل تأمین ارز به روش غیر متمرکز برطرف شده و کاربران می‌توانند به این سیستم و طرف قرارداد خود اعتماد کنند. همچنین کاربران می‌توانند مشابه سیستم بانکی سنتی با استیک سرمایه خود به‌صورت رمزارز کامپاند، کسب سود کنند.

  نحوه استخراج یا تولید

  برخی از رمزارزها از طریق استخراج قابل دریافت هستند و بایستی تجهیزات سخت‌افزاری لازم فراهم شود تا بتوان آن‌ها را اصطلاحاً ماین کرد. این دستگاه‌ها از قدرت پردازشی و محاسباتی بالایی برخوردار هستند و عموماً مصرف بالایی دارند. اما Compound به گونه‌ای ساخته شده که قابلیت دریافت از طریق استخراج ندارد و برای به‌دست آوردن آن باید از طریق صرافی‌های معتبر خریداری شود.

  سی‌توکن‌های جدید با سپردن رمزارزها به Compound ایجاد می‌شوند. برای مثال اگر کاربران برای دریافت وام از بیت کوین برای وثیقه گذاری استفاده کنند، اتوماتیک CBTC دریافت می‌کنند. حتی با ارزهای فیات نیز امکان وثیقه گذاری و دریافت وام وجود دارد؛ مثلاً اگر دلار به عنوان وثیقه استیک شود، CUSD ایجاد و قابل دریافت است.

  بهترین کیف پول برای کامپاند

  بیشتر دارندگان رمزارزها همواره نگران نحوه نگهداری مطمئن و امن دارایی‌های دیجیتال خود هستند. در صورتی که افراد از روش‌های نامطمئن از رمزارزهای خود نگهداری کنند، امکان از دست رفتن سرمایه‌شان وجود دارد و متأسفانه افرادی بوده‌اند که به‌دلیل سهل‌انگاری در همین مسئله، برای همیشه بخشی از دارایی خود را بر باد دادند. بنابراین از اولین اقدامات لازم برای ورود به حوزه ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در رمزارزها، انتخاب شیوه نگهداری ارزهای دیجیتال است.

  • کیف پول سخت‌افزاری: از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌های نگهداری از ارزهای دیجیتال، می‌توان کیف پول‌های سخت افزاری را نام برد. از جمله مطمئن‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری که از Compound پشتیبانی می‌کنند لجر نانو اس، کیپ کی و ترزور هستند. لجر از نظر ایمنی در مقابل هک بسیار مطرح است و از چندین رمز ارز به‌طور همزمان پشتیبانی می‌کند. کیپ کی نیز با دارا بودن محیط کاربری جذاب، محبوبیت بالایی نزد کاربران دارد.
  • کیف پول دسکتاپ: از جمله بهترین کیف پول‌های دسکتاپ با قابلیت پشتیبانی از Compound کیف پول مای اتر و میست هستند. مای اتر هم به‌صورت دسکتاپ و هم موبایل قابل دسترسی است و از همه رمزارزهای بر مبنای اتریوم پشتیبانی می‌کند. همچنین میست با پشتیبانی از انواع سیستم عامل‌های دسکتاپ برای انجام امور ارز دیجیتال، مناسب است.
  • کیف پول نرم‌افزاری: به عنوان کیف پول‌های معتبر که از Compound پشتیبانی می‌کنند، می‌توان اکسودوس، کوینومی و آیم‌توکن را نام برد. اکسودوس با پشتیبانی از چندین رمزارز و امکان اتصال آن به ترزور می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای کاربران باشد. همچنین کوینومی و آیم‌توکن با محیطی جذاب و امکان استفاده در تلفن همراه به‌صورت امن می‌تواند برای کاربران مناسب باشد.

  پیش بینی وضعیت آینده کامپاند (Compound)

  یکی از اهداف بلند مدت Compound کمک به مخاطبان آن برای کنترل هرچه بهتر دارایی خود است و توانسته تا حدی آن را محقق سازد. قیمت، عاملی است که آینده ارز دیجیتال کامپاند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجا که قیمت آن روند صعودی اما همراه با پستی و بلندی‌های فراوان داشته است، انتظار می‌رود که در صورت ادامه روند فعلی، رشد قیمت آن یک رکورد را تجربه کند.

  پیش بینی قیمت compound

  بسیاری از تحلیل‌ها، آینده درخشانی را پیش روی Compound می‌بینند. مزایای بدون خطری که کاربران را به سمت این پلتفرم جذب می‌کند به همراه پشتیبانی صرافی‌های معتبر و نرم افزارهای غیر متمرکز از آن، نشان می‌دهد که روند افزایش تعداد کاربران و ارزش این پلتفرم صعودی باشد. با این‌حال، تمامی بازارهای مالی، کم و بیش دستخوش نوسانات ارزی بوده و هستند؛ اما دارا بودن تیم پیشتیبانی حرفه‌ای می‌تواند خطرات را به موفقیت تبدیل کند.

  گفتار پایانی

  Compound به دلیل عملکرد و ویژگی‌های مثبتی که دارد توانسته در لیست پنجاه رمزارز برتر دنیا، قرار گیرد و در صرافی‌های معتبر مورد معامله و پشتیبانی واقع شود. توسعه‌دهندگان آن به‌خوبی توانسته‌اند اهداف مورد نظر خود را محقق سازند. این پلتفرم با سرویس وام دهی هوشمند و غیرمتمرکز خود هم برای وام دهندگان و هم برای وام گیرندگان از طریق انعقاد قرارداد هوشمند، مزایایی را به همراه دارد؛ بنابراین با جلب نظر کاربران، آینده‌ای روشن را پیش رو خواهد داشت.

  سؤالات متداول

  1. کامپاند چیست؟

  بستری برای دریافت تسهیلات مالی در حوزه دیجیتال است که وام‌دهی دیجیتال و کسب سود از سپرده‌گذاری رمزارز مبتنی بر فناوری بلاک چین از جمله این تسهیلات به حساب می‌آید. کاربران با استفاده از سپرده گذاری رمزارزها می‌توانند هم به کسب درآمد بپردازند و هم با انعقاد قراردادهای هوشمند، اقدام به وام‌دهی کنند.

  1. خرید Compound چگونه است؟

  با توجه به وجود برخی محدودیت‌های مالی ایران ناشی از اعمال تحریم‌ها، برای خرید Compound می‌توان ابتدا از طریق پلتفرم‌های موجود اقدام به خرید رمزارزهای قابل معامله برای ایرانیان کرد و سپس آن‌ها را تبدیل به Compound نمود.

  1. فروش Compound چگونه است؟

  فروش Compound با استفاده از خدمات صرافی‌ بیت پین قابل انجام است.

  1. بهترین کیف پول‌هایCompound کدامند؟

  کیف پول‌های سخت افزاری لجر نانو اس، کیپ کی و ترزور، کیف پول‌های دسکتاپ مای اتر و میست و کیف پول‌های نرم افزاری اکسودوس، کوینومی و آیم‌توکن را می‌توان به عنوان انواع کیف پول معتبر برای پیشتیبانی و تراکنش Compound نام برد.

  1. مهم‌ترین مزایای Compound چیست؟

  از مهم‌ترین مزایای آن امکان استفاده از خدمات مالی در حوزه دیجیتال همچون وام دهی و اخد وام از طریق انعقاد قراردهای هوشمند است. کاربران می‌توانند با وثیقه گذاری ارزهای دیجتال، از امتیاز دریافت وام بهره مند شوند و کاربرانی که قصد دریافت سود از دارایی دیجیتال خود را دارند، می‌توانند از طریق این پلتفرم به خواسته خود برسند.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر