وابستگی بیت کوین به اقتصاد ایالات متحده و لزوم تغییر آن

تاریخ انتشار: 27 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
وابستگی بیت کوین به اقتصاد ایالات متحده و لزوم تغییر آن

یکی از روایت‌های پیرامون بیت کوین این است که مسیری به سوی یک اقتصاد جهانیِ جایگزین باز کند که ممکن است برتری دلار آمریکا را به چالش بکشد. به هر حال همگی می‌دانیم که بیت کوین به عنوان راهکاری در برابر بحران مالی ایالات متحده در سال 2008 ظاهر شد: یک قهرمان دیجیتال برای بازارهای آزاد و پول سالم.

با این حال بیت کوین همچنان به طور پیچیده‌ای به اقتصاد ایالات متحده وابسته است. عواملی مانند استیبل کوین‌های وابسته به دلار، نوسانات نظارتی ایالات متحده و وزن بسیار زیاد نهادهای مالی ایالات متحده، این ارز دیجیتال را به دلار متصل می‌کند.

آیا این امر در دنیایی که با سرعت زیادی به سمت چندقطبی شدن حرکت می‌کند، همچنان صادق است؟ پاسخ ساده «بله، فعلاً» است. آیا این نتیجه‌ای است که باید در بلندمدت انتظار داشته باشیم؟ این یک «نه» قطعی خواهد بود.

چه چیزی مانع استقلال بیت کوین می‌شود؟

سه عامل اصلی وجود دارد که بیت کوین را به دلار وابسته می‌کند و مانع از استقلال کامل آن می‌شود:

استیبل کوین‌های وابسته به دلار

استیبل کوین‌هایی مانند USDT و USDC وابستگی کریپتو به چشم‌انداز اقتصادی ایالات متحده را تقویت کرده‌اند. بیت کوین عمدتاً در برابر دلار آمریکا (جفت دلاری) بر روی پلتفرم‌های متعددی معامله می‌شود که اغلب به طور غیرمستقیم از طریق استیبل کوین‌ها انجام می‌شود.

ناشر بحث‌برانگیز USDT، تتر، اخیراً گزارش گواهی سه‌ماهه دوم خود را به اشتراک گذاشته، جایی که ارزش بازار آن به 71 میلیارد دلار رسیده و امروز حتی بزرگ‌تر شده است. در مجموع، استیبل کوین‌ها یک بازار 125 میلیارد دلاری – در لحظه نگارش – هستند که تأثیر قابل توجهی بر بازار 500 میلیارد دلاری خود بیت کوین دارد.

زمانی که یک دارایی تقریباً 25 درصد از ارزش بازار دیگری را تشکیل می‌دهد، این دو با هم مرتبط هستند. با توجه به اینکه ارزش بیت کوین بسیار با اقتصاد ایالات متحده آمیخته شده است، کاربران بیت کوین در سراسر جهان طعمه هرگونه بی‌ثباتی ارزی می‌شوند، به این معنی که واقعاً هنوز یک بازار آزاد نیست.

پویایی نظارتی و قانونگذاری

چشم‌انداز نظارتی ایالات متحده تأثیر قابل توجهی بر احساسات بازار بیت کوین دارد. هر خبر مثبت یا منفی در مورد سیاست‌های اعمالی، می‌تواند اثرات دومینوواری بر کل بازار کریپتو از جمله بیت کوین داشته باشد.

در سطح جهانی، قانونی بودن و پذیرش کریپتو در خطر است. ایالات متحده بر سیاست‌های جهانی ارزهای دیجیتال، که عمدتاً توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در سال 2021 تنظیم شده است، تأثیر می‌گذارد و با توجه به جایگاهی که دارد، نقشی اساسی در هدایت دستورالعمل‌های FATF ایفا می‌کند.

اقدامات قانونی ایالات متحده نیز خواسته‌های سرمایه‌گذاران نهادی را شکل می‌دهد. حماسه آشکار ETF بیت کوین نمونه بارز این است، با نهادهایی مانند بلک‌راک و فیدلیتی که صبورانه منتظر حکم SEC هستند. پیروزی اخیر گری‌اسکیل نشانه‌ای از این است که پذیرش نهادی یک رویا نیست؛ بلکه یک واقعیت است.

پذیرش سازمانی

پذیرش نهادی در ایالات متحده، بیت کوین را با اقتصاد این کشور بیشتر درهم‌آمیخته است. جدای از نتایج ETF، نهادهای مالی مهم، اکنون بیت کوین را در سبد دارایی‌های خود گنجانده‌اند و ارزش آن را با احساسات بازار ایالات متحده گره می‌زنند.

این به این معنی است که کسانی که از بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری جایگزین استفاده می‌کنند، هنوز دنبال‌کننده شرکت‌های آمریکایی هستند. تاثیر خرید 1.5 میلیارد دلاری بیت کوین توسط تسلا را فراموش کرده‌اید؟

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  مسیر جدا شدن

  بسیاری از سرمایه‌گذاران به بیت کوین به عنوان محافظی در برابر کاهش ارزش دلار آمریکا، در شرایط نامطمئن اقتصادی، روی می‌آورند. با این حال، اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، بیت کوین ممکن است، مانند سهام، منعکس‌کننده شرایط اقتصادی ایالات متحده باشد.

  این سناریو، از نظر تئوری، می‌تواند مشکل‌ساز است. بازارهای آزاد نباید به فضای اقتصادی ایالات متحده، چشم‌انداز قانونی یا تصمیمات شرکت‌های بزرگ آن وابسته باشد. بیت کوین دقیقاً برای مقابله با این عوامل به وجود آماده است.

  خوشبختانه، پیوند بین بیت کوین، ایالات متحده و اقتصاد بزرگ آمریکا شکستنی است. همانطور که کریپتو به بلوغ می‌رسد، عوامل متعددی می‌توانند به بیت کوین کمک کنند تا به یک دارایی واقعاً جهانی و مستقل تبدیل شود.

  استیبل کوین‌های نوظهور می‌توانند باعث تغییر زمین بازی برای استفاده از توکن‌های دلار محور شوند. کاربران بازار از استیبل کوین‌های متصل به ارزهای مختلف برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا حمایت می‌کنند و بازار ارزهای دیجیتال متنوعی را عرضه می‌کند.

  ارزهای فیات جایگزین عبارتند از ین ژاپن یا یوان چین به عنوان همتایان اصلی معاملات بیت کوین. قانون MiCA اروپا ممکن است به تنوع بیشتر در قالب استیبل کوین‌های یورو منجر شود. اما این تغییر بالقوه زمان می‌برد – احتمالاً چندین سال.

  همچنین حرکت قابل توجهی در جهت افزایش پذیرش جهانی بیت کوین و کاهش وابستگی به بازار ایالات متحده وجود دارد. تلاش‌ها شامل مشارکت‌های منطقه‌ای، انگیزه‌های آموزشی، و موارد کاربردی ارزهای دیجیتال در مناطقی مانند آفریقا و آمریکای لاتین است، جایی که جذابیت بیت کوین به عنوان یک ارز مستقل طنین‌انداز می‌شود.

  کارشناسان و متخصصان کریپتو به همکاری فعالانه با رگولاتورها در سطح جهانی ادامه می‌دهند و در تلاش برای وضع قوانین متعادلی هستند که نوآوری را خفه نکند. این تنوع مقرراتی چالش‌هایی را برای مناطقی که تمایلی به استقبال از بیت کوین و همتایان آن ندارند، ایجاد می‌کند.

  گام‌های تکنولوژیک باعث افزایش دسترسی و کاربرد بیت کوین شده و آن را برای تراکنش‌های جهانی مناسب‌تر می‌کند. پذیرش جهانی برای اهدافی فراتر از ذخیره ارزش، می‌تواند بیت کوین را از نوسانات اقتصاد آمریکا ایمن کند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر