بیت کوین کش چیست و چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

همه‌چیز درباره‌ی ارز دیجیتال بیت کوین کش!
توسط کارن آهنگری
|
29 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  11 دقیقه
ارز دیجیتال بیت کوین کش چیست

ارز یا پول دیجیتال، امروزه به واژه‌ای جدایی ناپذیر از فرهنگ اقتصادی ممالک تبدیل شده است. گرچه این ارز به صورت فیزیکی در اختیار نیست اما تاثیرات آن بر اقتصاد جهان غیر قابل انکار ‌است. به کمک فناوری‌هایی نظیر تلفن‌های هوشمند، کارت‌های اعتباری و مبادلات آنلاین، این ارزها در سراسر دنیا جابه جا می‌گردند و هر روز بر محبوبیت استفاده و استخراج آن‌ها افزوده می‌شود. در ادامه به بررسی یکی از محبوب‌ترین این رمزارزها یعنی بیت کوین کش خواهیم پرداخت و دلایل استفاده از آن را برخواهیم شمرد.

بیت کوین کش چیست؟

در آگوست 2017 و به واسطه هارد فورک بیت کوین، رمزارز دیگری با نام بیت کوین کش متولد شد. پس از قرارگیری تحت فورک دیگری در نوامبر 2018، Bitcoin Cash ABC و نیزBitcoin Cash SV (Satoshi Vision) شکل گرفتند. این رمزارز با داشتن حجم بلاک بزرگتر، می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را نسبت به ارز مادر خود میسر نماید. گرچه تفاوت این دو بیشتر فلسفی عنوان می‌شود اما شباهت‌های فنی زیادی هم با یکدیگر دارند. عرضه این ارز نیز به 21 میلیون واحد محدود شده است.

نماد اختصاری بیت کوین کش

بیت کوین کش نیز مانند هر ارز دیگری، نماد اختصاری مخصوص به خود را دارد که با عنوان BCH که همان خلاصه شده Bitcoin Cash ‌است، شناخته می‌شود.

نماد بیت کوین کش

نماد بیت کوین کش

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  مخترع بیت کوین کش

  این ارز محبوب توسط کریگ رایت، عرضه و هدایت می‌شود. وی استفاده از قراردهای هوشمند تجاری را در بستری که برای معاملات در نظر گرفته شده بود، رد کرده است. با انجام عملیات هارد فورک و ایجاد بیت کوین کش در سال 2017، وجوه مالی بیشتری با تعداد سکه‌های فراوانی به سمت این بازار، به دلیل تقاضای بیشتر برای آن سرازیر شد. میزان سرمایه گذاری نیز در مدت اندکی پس از پیدایش آن چندین برابر شد و این ارز توانست در صرافی‌های ارز دیجیتال با ارزش قابل توجهی به فروش برسد.

  کریگ رایت کیست؟

  دانشمند استرالیایی زاده 1970 که مدعی است ساتوشی ناکاموتو یا همان خالق افسانه‌ای بیت کوین ‌است. وی ادعا می‌کند به همراه دوست خود، دیو کلیمن، به ایجاد این رمزارز اقدام نموده است. وی زمانی این موضوع را منتشر نمود که دو مجله Wired و Gizmodo در سال 2015 احتمال ناکاموتو بودن او را مطرح نمودند. در این مقاله به ایمیل‌ها، رونوشت‌های چت و نقل قول‌های آشنایان وی استناد شده بود. البته این ادعا موافقان و مخالفانی داشت که از دلایل ‌ارائه شده، قانع نشده بودند. عده‌ای او را به کلاهبرداری و فریب افکار عمومی متهم می‌کنند. وی در حال حاضر به عنوان دانشمند ارشد در شرکت nChain Inc، با زمینه تحقیق و توسعه بلاک، در کشور چین مشغول به فعالیت ‌است.

  کریگ رایت | مخترع بیت کوین کش

  کریگ رایت | مخترع بیت کوین کش

  تاریخچه بیت کوین کش

  این قصه برای بهبود فناوری‌های به کار رفته در بیت کوین آغاز شد. بدیهی است که هر چه مردم تمایل بیشتری به استفاده از آن نشان دهند، پردازش هر تراکنش زمان و هزینه بیشتری خواهد داشت. از این رو علاقمندان به استفاده از ارز دیجیتال، تبدیل آن به مشکلی بزرگ را در آینده پیش بینی نمودند. در نتیجه برای رفع این موضوع به ‌ارائه دو ایده جداگانه پرداختند:

  • ایده اول: به طور مثال تصور کنید که هر تراکنش، بر روی کاغذ سفید ثبت شود. برای این منظور به آدرس فرستنده، گیرنده و در نهایت به امضای تک تک آن‌ها برای انجام هر فرآیند، نیاز خواهد بود. طبیعی است که این کار فضای زیادی از کاغذ را به خود اختصاص می‌دهد. از این رو توسعه دهندگان پیشنهاد تقسیم برگ به دو قسمت مجزا را دادند که در یکی آدرس‌ها و در دیگری امضاها ذخیره گردد. از این رو افزایش فضای روی کاغذ، به معنای پردازش تراکنش‌های بیشتر خواهد بود.
  • ایده دوم: البته این ایده در نظر برخی دیگر از توسعه دهندگان کاربردی نبود و اندازه تغییر قالب هر بلاک را برای افزایش سرعت فنی معاملات پیشنهاد دادند. گرچه این راه حل نیز موقتی قلمداد شد. اگر تصور کنیم که کاغذ اصلی طولی 10 میلی متری داشته باشد که همان اندازه بلاک است (در بیت کوین با مقدار 1 مگابایتی مشخص می‌شود) ، برای تسریع روند تراکنش، به افزایش مقدار بلاک نیاز داریم تا پردازش‌های بیشتری صورت پذیرد. فرض بر افزایش دو برابری طول یا در صورت نیاز تا 8 برابر در آینده قرار گرفت.

  در نهایت ایده اول با اکثریت آرا به تصویب رسید و برای اجرای آن از ایده فورک نرم (سازگار با قبل) استفاده شد. این امر برای گروه دوم راضی کننده نبود و آن‌ها از ایده فورک سخت (عدم سازگاری با قبل) استقبال نمودند و این امر سرآغاز تولید بیت کوین کش در نظر گرفته می‌شود. فورک، به معنای ایجاد تغییرات در طراحی بلاک چین ‌است اما در نوع نرم، تنها قوانین خاصی تغییر نموده اند.

  پیدایش بیت کوین کش

  تاریخچه قیمت بیت کوین کش

  قیمت این ارز پیش از پشتیبانی صرافی معروف Coinbase با افزایش همراه بوده است. البته کمی بعد، مبادلات آن به سرعت به حالت تعلیق درآمد و به دلیل ادعای نوسانات قابل توجه، سفارشات آن نیز لغو گردید. با شروع کار Bitcoin Cash از آگوست 2017، افزایش قیمتی معادل 520 درصد را به ثبت رسانده است. با توجه به رویکرد جهانی، ارزش خرید این واحد مالی با توجه به نیاز بازار، میزان دسترسی و قیمت رمزارزهای رقیب تعیین می‌شود.

  نمودار نوسانات قیمت بیت کوین کش

  نمودار نوسانات قیمت بیت کوین کش

  هدف از ساخت بیت کوین کش

  هدف کلیدی در ساخت این رمزارز، وجود اختلاف نظرهای بسیار در جامعه در مورد بیت کوین و نحوه عملکرد این فناوری در برابر افزایش تقاضا عنوان شده است. طرح هماهنگ و غیرمنتظره فورک سخت در ایجاد بیت کوین کش بسیار غافلگیرکننده بود. در ابتدا مردم آن را نوعی تهدید و واکنش در برابر فورک نرم تلقی می‌نمودند. ظرفیت معامله در این واحد، در جایی که ارز بیت کوین در آن مشکل فراوانی دارد به صورت روزافزون در حال افزایش است. این رمزارز، قوانین اجماع جدیدتری برای مقیاس بندی داراست. هدف اصلی آن دسترسی به پول سالم برای همه در اقصی نقاط جهان ‌است.

  کاربردهای بیت کوین کش

  در ایجاد این ارز دیجیتال سعی بر آن بوده است که از این واحد به عنوان سیستم پرداخت الکترونیکی نقدی استفاده گردد، از این رو مقیاس پذیری در آن احساس نمی‌شود و می‌تواند به راحتی در زندگی روزمره کاربردهای فراوانی داشته باشد. کاربرد بیت کوین کش برای هزینه شدن و نه واحدی برای ذخیره و سرمایه گذاری تعریف می‌شود. انجام تراکنش به این روش سریع‌تر و با هزینه‌های کمتری صورت می‌پذیرد.

  نحوه کار بیت کوین کش

  این ارز با اندازه‌های بلاک 4 تا 8 برابر بزرگتر، بسته به استفاده از Segregated Witness، تراکنش‌ها را با سرعت بیشتری پردازش می‌نماید. این معاملات به قدری سریع هستند که می‌توان به راحتی یک فنجان قهوه سفارش داد. همه ارزهای دیجیتال مناسب ذخیره نمودن نیستند و همه پردازش‌ها برای انجام شدن، نیازی به سرعت بالا ندارند. ابزارهای مختلف برای کارهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. امید می‌رود که با افزایش آگاهی و پیشرفت تکنولوژی، ‌ارائه نوآوری‌های جدید بیشتر گردد و به اقبال عمومی از بیت کوین کش برای پرداخت دیجیتال معاملات با سرعت بیشتر و هزینه‌های کمتر منجر شود.

  در این فناوری، بلاک چین با ساختار توزیع شده از افرادی که با عنوان گره شناخته می‌شوند، ذخیره و به‌روزرسانی می‌شود که این امر به اطمینان از اطلاعات وارده کمک می‌کند. گره‌ها براساس پروتکل‌های موجود، به تبعیت از قوانین ملزم می‌شوند. این امر به شناسایی مالک دارایی‌ها کمک خواهد نمود. البته امکان ارتقا و تصحیح این پروتکل‌ها با اجماع آرای شرکت کنندگان وجود دارد.

  این ویژگی، بیت کوین کش را به یک سیستم شبه سیاسی یا قرارداد اجتماعی تبدیل نموده است. از طریق فرآیند PoW، ماینرها برای افزایش تعداد بلاک‌ها در بلاک چین با یکدیگر رقابت می‌کنند. هزینه‌های سخت افزاری و امنیت بالای شبکه، حمله به آن را برای هکرها گران نموده است. هزینه‌های پایین این ارز، انجام تراکنش‌های معتبر، سریع و مقرون به صرفه، بدون در نظر گرفتن مکان جغرافیایی را ممکن ساخته است. از این رو می‌توان آن را جایگزین قابل اعتمادی برای شبکه‌های پرداخت سنتی نظیر Visa و یا Mastercard در نظر گرفت.

  نحوه خرید و فروش بیت کوین کش

  در بسیاری از صرافی‌ها، این ارز با روند ثبت نام آسانی برای اشخاص حقیقی، معامله می‌شود. دارایی حساب‌هایی با صاحبان گمنام، تنها در دستگاه‌های خودپرداز ارز دیجیتال به رسمیت شناخته می‌شود. استفاده از BCH آسان است. اگر مقادیری از آن را در کیف پول خود دارید با آدرس آن می‌توانید به معادله این ارز بپردازید. در سراسر جهان، بسیاری از وب سایت‌ها برای سفر، فروش کالا و خدمات و… از آن بهره می‌برند.

  برای این منظور می‌توان از سایت‌های فروش ارز نظیر بیت پین، از طریق کارت اعتباری یا حساب بانکی به خرید آن مبادرت ورزید. برای افتتاح حساب در این سامانه به نام، ایمیل، رمز عبور و شماره موبایل احتیاج خواهد بود. پس از ارسال کد تایید می‌توانید به حساب خود وارد شده و هویت خود را تایید کنید. هم چنین برای خرید و فروش، به افزودن اطلاعات حساب نیاز خواهد بود. انجام موفقیت آمیز این مراحل به معنای ایجاد حساب برای خرید و فروش Bitcoin Cash ‌است.

  برای پرداخت، ابتدا آدرس صورتحساب خود را وارد نمایید. سپس مشخصات کارت اعتباری ثبت می‌شود. در این زمینه نگرانی‌های امنیتی به علت امنیت بسیار بالای این سیستم بی مورد ‌است. در ادامه کارت بانکی افزوده می‌شود. با انجام این مرحله می‌توان به خرید و فروش بیت کوین کش اقدام نمود. برای خرید باید مقدار کش، به طور مثال 100 یورو را انتخاب کرد. پس از انتخاب و پرداخت، موجودی حساب به‌روزرسانی می‌شود. روند خرید این ارز از طریق سامانه Simplex نیز امکان پذیر خواهد بود. اگر رمز ارز دیگری دارید می‌توانید نسبت به تعویض آن با BCH نیز اقدام کنید.

  سامانه خرید و فروش بیت کوین کش

  سامانه خرید و فروش بیت کوین کش

  مزایای سرمایه گذاری در بیت کوین کش

  حقیقت آن است که خرید این رمزارز، فواید بسیاری با خود به همراه دارد:

  • عدم تمرکز: اهمیت آن در داشتن شبکه‌ای غیرمتمرکز عنوان می‌شود. در نتیجه نیازی به بانک‌های مرکزی برای انجام پردازش‌های پیچیده و یا عرضه پول توسط مقامات احساس نمی‌شود. بیت کوین کش از حملات سیاسی مصون خواهد ماند و جذابیت سرمایه گذاری در آن افزایش می‌یابد.
  • مقیاس پذیری: اعمال سریع تغییرات، توسط تیم پشتیبانی آن به معنای انجام تراکنش‌های بیشتر و همزمانی پرداخت خواهد بود. راندمان بالا از مزیت‌های اصلی بیت کوین کش عنوان می‌شود. با بلاک‌های بزرگ‌تر می‌توان تراکنش‌های بیشتری را ممکن ساخت و در حد قابل توجهی هزینه‌ها را کاهش داد.
  • هزینه‌های معاملاتی اندک: این روش به معنای افزایش زمان اعتبار و در نتیجه کاهش هزینه‌های هر تراکنش خواهد بود.
  • محبوبیت بالا: محبوبیت این رمزارز، به دلیل تمجید بسیار، قابل توجه ‌است. طبق آمار Statista، این ارز با حجم معاملاتی 24 ساعته رقمی معادل 32/1 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده و به عنوان یازدهمین ارز دیجیتال شناخته می‌شود.
  • دسترسی آسان: دستیابی راحت به بیت کوین کش در صرافی‌های مطرح، استقبال و خرید آن را به امری آسان تبدیل نموده است.

  دلایل پیدایش بیت کوین کش

  معایب سرمایه گذاری در بیت کوین کش

  طبیعی است که سرمایه گذاری در بیت کوین کش نیز مانند خرید هر رمز ارز دیگری، با چالش‌هایی همراه خواهد بود. در ادامه به بررسی برخی از این موارد پرداخته می‌شود:

  • نفوذ کمتر: در مقایسه با ارزهای دیجیتال اولیه، نفوذ کمتری در بازار دارد.
  • مشکلات تجاری: نام تجاری آن هم چنان ایجاد مشکل می‌نماید. با سرچ این نام در گوگل، امکان ‌ارائه اطلاعات در مورد بیت کوین و نه کش وجود دارد.
  • سود استخراج اندک: پیچیدگی محاسباتی سبب شده است تا سود استخراج کمتری به آن تعلق گیرد. لازم به توضیح نیست که امر استخراج بر تعیین ارزش رمزارز اثرگذار خواهد بود.
  • نقدینگی کمتر: با بررسی حجم معاملات زنجیره‌ای و نوسانات بازدهی روزانه می‌توان به انجام معاملات کمتر آن پی برد. این امر می‌تواند بر قیمت‌ها در آینده و نیز میزان پذیرش انبوه آن اثرگذار باشد.

  نحوه استخراج بیت کوین کش

  این شبکه غیرمتمرکز در مقایسه با یاهو که تمام اطلاعات در سرور مرکزی ذخیره می‌شود و امکان هک آن وجود دارد، امنیت فراوانی دارد. گرچه برای تایید تراکنش‌ها در این سیستم، به کامپیوترها یا همان گره‌ها نیاز خواهد بود. ماینرها از قدرت محاسباتی برای حل معادلات ریاضی موجود در بلاک چین بهره می‌برند. با حل هر مساله یک بلاک تراکنش تایید می‌گردد و پس از تایید، پاداش ‌ارائه می‌شود. این پاداش در قالب یک سکه Bitcoin Cash ‌ارائه می‌شود. گرچه با افزایش محبوبیت و استخراج آن، انجام چنین روندی سخت‌تر خواهد شد و رقابت افزایش می‌یابد.

  شرکت در این رقابت به سرمایه بسیاری نیز نیاز خواهد داشت. راه معقول تر، پیوستن به ماینرهای دیگر برای ترکیب قدرت محاسباتی و کسب راحت‌تر پاداش ‌است. در این استخر، امتیازات استخراج بیت کوین کش به طور مساوی تقسیم می‌شود. البته این امر ممکن است میزان سود دریافتی را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. در هر دو صورت به نرم افزار و سخت افزار مناسب نیاز خواهد بود.

  بهترین کیف پول‌های Bitcoin Cash

  به منظور ذخیره پسورهای امنیتی مرتبط با بیت کوین کش و یا سایر دارایی‌های دیجیتال از کیف پول‌های مناسب با آن ارز استفاده می‌گردد. این کیف‌های پول می‌توانند سخت افزاری یا نرم افزاری باشند و برای سیستم عامل‌های گوناگونی طراحی می‌شوند. به کمک این محصولات می‌توان امنیت وجوه خریداری شده و تجارت راحت‌تر را تضمین نمود. در ادامه به بهترین انواع آن اشاره می‌شود:

  • کیف پول سخت افزاری: Trezor و Ledger
  • کیف پول‌های دسکتاپ: Badger Wallet، Bitcoin.com، Bitpay، Exodus و Electron Cash
  • بهترین کیف پول ها: Bitcoin.com، Yenom و Electron Cash
  • بهترین نسخه‌های موبایلی: BRD، Copay، Jaxx، Edge، Coinbase، Mobi، Gemini، IF Wallet و Bitpay
  • کیف پول‌های کاغذی: Cash Address، WalletGenerator.net و Bitcoincashnotes.com
  کیف پول‌های بیت کوین کش

  کیف پول‌های بیت کوین کش

  معماری بیت کوین کش

  همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، داشتن اندازه بلاک بزرگتر در BCH به معنای انجام سریع‌تر تراکنش‌ها خواهد بود. عملکرد آن به کمک شبکه‌ای نظیر به نظیر (peer-to-peer) از کامپیوترها یا گره‌هایی صورت می‌پذیرد تا در آن ماینرها، برای کسب پاداش بیشتر، به تایید تراکنش‌ها بپردازند. هم چنین به کمک توافق نامه اثبات کار (PoW) به استخراج توکن‌های جدید پرداخته می‌شود.

  در گذشته از الگوریتم بیت کوین کش برای افزایش استخراج استفاده می‌شده که امروزه این روند تسهیل گردیده است. این فرآیند با عنوان Segregated Witness یا سگویت (SegWit) شناخته می‌شود. در این روش به جای ذخیره تمامی اطلاعات مرتبط با تراکنش هر بلاک، می‌توان آن را در فایلی جداگانه و خارج از بلاک نگه‌داری نمود. از این رو بلاکچین، تراکنش‌های بیشتری را در مدت زمان کمتری، در هر بلاک ذخیره می‌کند.

  مقایسه بیت کوین و Bitcoin Cash

  اصلی‌ترین تفاوت این دو در سایز بلاک‌های آن عنوان می‌شود که در بیت کوین کش 32 برابر بزرگتر از بیت کوین ‌است. از این رو تراکنش‌های بیشتری در هر بلاک تایید می‌شود و این به معنای پردازش سریع‌تر و ارزان‌تر آن ‌است. تفاوت دیگر در شبکه سگویت (SegWit) خواهد بود. در هر دوی این ارزها، پشتیبانی از قابلیت قراردهای هوشمند در نظر گرفته شده است گرچه روش‌های اجرایی آن متفاوت ‌است. پیشرفت این تکنولوژی‌ها به معنای فشرده‌تر شدن تفاوت‌ها در آینده خواهد بود.

  آینده بیت کوین کش

  آینده ارزهای دیجیتال به معنای حفظ جایگاه این رمزارزها در بازار خواهد بود. تجار بیشتری در آینده با توجه به سرعت بالاتر و هزینه‌های کمتر بیت کوین کش به استفاده از آن روی می‌آورند. گرچه BCH در حال رقابت با پروژه‌های مشابه دیگری است که البته هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. هر ارزی که بتواند نیازهای کاربر خاص خود را بهتر مدیریت نماید و ویژگی‌های بیشتری از خود بروز دهد، در این بازار به شدت رقابتی توجه عموم را به خود کسب خواهد نمود.

  گفتار پایانی!

  مطالعه این مقاله درک کافی به شناخت اهمیت بیت کوین کش، روش‌های خرید و استخراج آن را به مخاطب ‌ارائه می‌دهد. ضمن آنکه دوستداران ارز دیجیتال را با مزایا و معایب این نمونه رمزارز آشنا خواهد نمود و به اهمیت سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف، با خرید این ارز اشاره می‌نماید.

  سایت پروژه بیت کوین کش

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر