3 عامل مهم که روند اتریوم و بیت کوین را در بازار صعودی بعدی، هدایت خواهند کرد

تاریخ انتشار: 24 آبان 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 25 آذر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
3 عامل مهم که روند اتریوم و بیت کوین را در بازار صعودی بعدی، هدایت خواهند کرد

پس از سال 2021، ما وارد دوره‌ای در ارزهای دیجیتال شدیم که در آن مردم صحبت از تمرکززدایی مالی را متوقف کردند و شروع به بحث گسترده در مورد «توکن‌سازی» همه چیز کردند، تا حدی به لطف توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT.

این تغییر، نمایانگر یک دیدگاه انتقادی است که قرار است سه عامل کلیدی را برای بازار صعودی آینده معرفی کند. برای درک کامل این عوامل، درک این نکته ضروری است که همه چیز «داده» (Data) است. پول داده است. تعامل شما با یک برند داده است. اعتبار شما داده است. بلیط نمایش مورد علاقه شما نیز داده است. اگر علاقمند به یادگیری در مورد ترندهای آینده بازار هستید، این مطلب را از دست ندهید.

از سال 2021، اکوسیستم کریپتو به طور فزاینده‌ای شروع به ذخیره بخش بزرگی از این داده‌ها در قالب توکن‌های قابل تعویض، NFT ها و مهرهای زمانی روی بلاک چین کرده است که در این زمینه به عنوان یک مخزن داده عمل می‌کند. در حالی که لازم نیست همه داده‌ها روی بلاک چین باشند، توانایی قرار دادن داده‌ها روی بلاک چین، به طور اساسی، نحوه ذخیره، اشتراک‌گذاری و استفاده از داده‌ها را برای دستورالعمل‌ها و تراکنش‌های خودکار و ایمن تغییر می‌دهد.

توییت ویتالیک بوترین

به نظر می‌رسد که چشم‌انداز توکن‌سازی (Tokenization) همه دارایی‌ها در نهایت به بیت کوین خواهد رسید – که باعث شکل‌گیری اولین عامل، از سه عامل ذکر شده در بالا، می‌شود.

رشد اوردینالز و تبدیل شدن بیت کوین به شبکه‌ای برای دارایی‌های مختلف

در ژانویه 2023، کیسی رودامور به طور عمومی پروتکل Ordinals را منتشر کرد که به طور خلاصه، امکان درج دائمی هر نوع فایلی را در بلاک چین بیت کوین فراهم می‌کند. در کمتر از یک سال، کامیونتی این قابلیت را آزمایش کرد و توانست در آن موسیقی، آثار هنری، مقالات روزنامه‌نگاری و حتی بازی‌های ویدیویی را بر روی بلاک چین پیشرو جهان ثبت کند.

بیش از یک پروتکل فنی، فرهنگ و طرز فکری ایجاد شده است که سازندگان بیشتر و بیشتری، بیت کوین را به عنوان محلی برای ایجاد پروژه‌ها و برنامه‌های کاربردی بینند و هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی این جنبش‌های فرهنگی را بگیرد. اما به یاد داشته باشید: لازم نیست همه چیز 100٪ روی زنجیره ذخیره شود، زیرا این گران و برای برخی از برنامه‌ها ناکارآمد است. بنابراین، پروتکل‌هایی مانند Taproot Assets- که ایجاد دارایی‌های دیگر را امکان‌پذیر می‌کند – در شبکه بیت‌کوین، اما به روشی که بیشتر اطلاعات را خارج از زنجیره نگه می‌دارد، ضروری خواهند بود.

با صحبت از هزینه‌های ذخیره‌سازی در بلاک چین‌های لایه 1، به نظر می‌رسد که بلاک چین‌های لایه 2 قرار است بدرخشند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  بلاک چین‌های لایه 2

  کسانی که در طول بازار صعودی 2021 فعال بودند، به یاد می‌آورند که پرداخت 50 دلار برای کارمزد تراکنش در اتریوم، تقریباً عادی بود – حتی در مواقعی مانند مینت NFTهای یوگا لبز تا 6 اتریوم هم رشد داشت. در اینجا چالشی آشکار نمایان می‌شود: با این وضعیت، بلاک چین وارد جریان اصلی نخواهد شد و تراکنش‌های گران‌قیمت و آهسته، تبدیل به مشکل اصلی می‌شوند. به همین دلیل است که بلاک چین‌های لایه 2 – که برای مقیاس‌پذیری بلاک چین‌های لایه 1 طراحی شده‌اند – برای بازار صعودی بعدی بسیار حیاتی خواهند بود.

  اگرچه آنها سال‌هاست که وجود داشته‌اند، اما نه آنها و نه بازار، آن‌قدر بالغ نبودند که در چرخه گذشته به اوج برسند و مورد توجه قرار بگیرند. از یک طرف، بسیاری از شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان متقاعد نشده بودند که لایه‌های ۲ به اندازه کافی پایدار هستند تا بتوانند سرازیر شدن حجم قابل توجهی از ترافیک را مدیریت کنند. از طرفی دیگر، این موضوع هم وجود داشت که در هیجانات لحظه‌ای، مردم بدون مطالعه و درک اقدام می‌کردند.

  تعداد پروژه‌های غیرضروری روی اتریوم قابل توجه بود که دلایل متفاوتی دارد: ساختن بر روی اتریوم تبدیل به فرهنگ شده بود، زیرا برخی از شرکت‌ها حتی نمی‌دانستند لایه 2 چیست، یا صرفاً به این دلیل که همه روی اتریوم کار می‌کردند. اکنون، با تمام درس‌هایی که آموخته‌ایم و آرامشی که در بازار برقرار شده است، واضح است که ذهنیت ساخت و توسعه بسیار بالغ‌تر و «کارهایی که باید انجام شود» بسیار واضح‌تر شده است.

  گل سر سبد پیشرفت‌های اخیر EIP-4844 خواهد بود که انتظار می‌رود تا چند ماه دیگر در شبکه اتریوم اتفاق بیفتد و هزینه‌های تراکنش شبکه‌های لایه 2 را بیشتر کاهش دهد و آنها را قوی‌تر و مخاطبان اصلی را حفظ کند.

  زنجیره گس‌فی سواپ صرافی غیرمتمرکز هزینه پیش‌بینی‌شده مبادله در صرافی غیرمتمرکز پس از EIP-4844
  مین‌نت اتریوم ۶/۳۸ دلار ۶٫۳۸ دلار
  استارک‌نت ۱٫۱۶ دلار ۰٫۱۲ دلار
  آپتیمیسم ۰٫۳۸ دلار ۰٫۰۴ دلار
  آربیتروم وان ۰٫۲۶ دلار ۰٫۰۳ دلار
  پالیگان zkEVM ۰٫۲۴ دلار ۰٫۰۲ دلار
  zkSync لایت ۰٫۲۱ دلار ۰٫۰۲ دلار

  اما اگر مردم نتوانند به آن وصل شوند و شرکت‌ها نتوانند عملیات خود را روی آن انجام دهند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

  راه‌حل‌های انتزاعی

  مسئله بزرگ این است که با توکن‌سازی همه چیز، در برخی موارد تمرکززدایی بیشتر یک مانع است تا هموارکننده مسیر! اگر موضوع نگهداری بیت کوین است، موضوع اصلی تمرکززدایی است. با این حال، زمانی که موضوع به بلیط‌های توکن شده یا اعتبارنامه‌های وفاداری یک شرکت تغییر می‌کند، ارزش در تمرکززدایی سیستم نیست؛ بنابراین، ساده کردن تجربه کاربر با انتزاع‌کردن فرایندهای پیچیده – مانند ایجاد یک کیف پول نیمه کاستودی با ورود به سیستم اجتماعی یا از بین بردن نگرانی در مورد هزینه‌های گس – کاملاً منطقی و ضروری است.

  راه‌حل‌های انتزاعی، پل گمشده‌ای بودند تا دنیای رمزارز همچنان یک محیط فنی منحصربه‌فرد، برای افراد ماهر فنی نباشد که مایل به رویارویی با چالش‌های مختلف و سفرهای پیچیده هستند. اما اکنون، آنها آماده طلوع هستند!

  اشتباه نکنید! این پایانی بر تمرکززدایی نیست، بلکه در مورد داشتن یک گزینه جانبی است. کسانی که می‌خواهند 100% غیرمتمرکز باقی بمانند، می‌توانند به روش قبلی ادامه دهند، اما کسانی که چنین انگیزه‌ای ندارند، گزینه‌ای جایگزین دارند. به این ترتیب، از مرگ اکوسیستم کریپتو در شکاف معروف نوآوری جلوگیری می‌کند. زیرا اگر مردم نتوانند در زندگی روزمره به آسانی از آن‌ها استفاده کنند، زیرساخت‌های باشکوه بی‌معنی هستند.

  راه‌حل‌های انتزاعی

  آنچه اغلب مورد بحث قرار نمی‌گیرد این است که چقدر این راه‌حل‌های انتزاعی برای شرکت‌های سنتی برای پیوستن موثر به وب 3 اهمیت دارد. در حال حاضر چند شرکت دارای تیمی از توسعه‌دهندگان هستند که می‌توانند به زبان‌های بلاک چین مانند Solidity برنامه‌نویسی کنند؟ تسهیل شروع کار برای سازندگان نیز بسیار مهم است.

  با تقسیم کردن سفر بلاک چین به جریان اصلی به چهار مرحله، می‌توان گفت که راه‌حل‌های انتزاعی حساب، همراه با پیشرفت‌های ذکر شده در عامل دوم، وب 3 را به فاز ماقبل آخر خود سوق می‌دهد – با زیرساخت‌های بهبودیافته، سازندگان فنی و برندهای کمتری به بازی ملحق می‌شوند. و تعداد برنامه‌ها، پروژه‌ها و موارد استفاده چندبرابر می‌شود و توجه جریان اصلی را به خود جلب می‌کند.

  حال به نظر می‌رسد که بلاک چین‌های اصلی به طور فزاینده‌ای به عنوان پلتفرم‌هایی برای اجماع چند دارایی در چرخه بعدی بازار، و کمتر به عنوان ارز در نظر گرفته می‌شوند. تاج پادشاهی بر سر مقیاس‌پذیری خواهد بود، که لایه‌ها را نامرئی‌تر و کمتر پیچیده‌تر، برای کاربران و کسب‌وکارها می‌کند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  پیش‌بینی قیمت همستر کمبات؛ حدس و گمان‌ها چیست؟

  پس از نات کوین، بوی لیست شدن سایر توکن‌های بازی‌های تلگرامی ...

  افزایش سختی شبکه بیت کوین به قیمت 100 هزار دلار تا آخر سال اشاره می‌کند

  تیموتی پیترسون، کارشناس بازار و حامی بیت کوین، به اهمیت نرخ ...

  سقوط 30 درصدی توکن دونالد ترامپ و میم کوین‌های مرتبط با آن

  MAGA (TRUMP) و سایر میم کوین‌های مرتبط با دونالد ترامپ، در م ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. حاج قلی ایکدری
   حاج قلی ایکدری | 3 آذر 1402

   باسلام به نظر من شاید خوشبینانه باشد ولی بیدی که همه بادها را دیده والان که آخرهای کارش هست با استواری تمام تا اول سال جدید میلادی ۵۰را با قدرت رد می‌کند وسپس به مدارج بالا می اندیشد که اطهار نطر بعدی بسته شرایط پیش رو وشرایط نامعلوم امکان تعغیر وجود دارد