3 معیار مهم که هر تحلیل‌گری باید از آن‌ها استفاده کند!

توسط کارن آهنگری
|
27 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  6 دقیقه
3 معیار مهم در ترید ارزهای دیجیتال

آیا تا به حال به تجزیه و تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال و پیش‌بینی متفکرانه بازار فکر کرده‌اید؟ ما در این مقاله قصد داریم چگونگی ارزیابی خطرات و آماده شدن برای تغییرات قیمتی را به شما بیاموزیم که با استفاده از آن به یک تریدر حرفه‌ای در این صنعت نوین، تبدیل شوید.

اگرچه امروزه بسیاری از سرمایه‌گذاران در معاملات روزانه خود به تجزیه و تحلیل تکنیکال بسنده می‌کنند، با این وجود فهرست فزاینده‌ای از شاخص‌های تکمیلی وجود دارد که می‌تواند به آن‌ها در شناسایی فرصت‌های احتمالی ورود/خروج، تشخیص روند بازار و همچنین کاهش ریسک کمک کند.

در این نوشتار، ما سه معیار مهم را بررسی می‌کنیم که می‌توانند به شما در تولید آلفا با استفاده از داده‌های زنجیره‌ای، فعالیت رسانه‌های اجتماعی و اطلاعات گیت‌هاب (GitHub) کمک کنند.

ده‌ها معیار دیگر در رابطه با ارزهای دیجیتال، در سان‌بیس (Sanbase)، پلتفرم همه جانبه برای تجزیه و تحلیل ارز دیجیتال و تحقیقات گسترده بازار، موجود است.

1. تحلیل احساسات (Sentiment Analysis) / شاخص ترس و طمع

شاخص تحلیل احساسات (Sentiment Analysis) بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال

شاخص تحلیل احساسات (Sentiment Analysis) بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال

در  تحلیل سنتیمنت، ما حجم عظیمی از اطلاعات را از رسانه‌های اجتماعی مربوط به ارزهای دیجیتال جمع آوری می‌کنیم؛ به گونه‌ای که به طور روزانه، سرورهای ما ده‌ها هزار پیام دریافتی از  بیش از 1000 کانال اختصاص داده شده به ارزهای دیجیتال، جمع آوری و تجزیه می‌کنند.

این منابع شامل گروه‌های تلگرامی، ردیت، حساب‌های توییتر، چت حرفه‌ای معامله‌گران (بسیاری از آن‌ها توسط گوگل فهرست‌بندی نشده است) و بسیاری از منابع دیگر است که با استفاده از این داده‌ها، توانسته‌ایم تعدادی شاخص منحصر به فرد برای بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال ایجاد کنیم.

اطلاعاتی که توسط شبکه‌های تحلیل تخصصی احساسات (Weighted Social Sentiment) ارائه می‌شوند بسیار امیدوارکننده هستند، این معیار با در نظر گرفتن تمامی منابع و سورس‌های معتبر، دیدگاه خوب و وسیعی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به عنوان مثال، تصویر زیر معیار  شبکه‌های تحلیل تخصصی احساسات بیت‌ کوین در 2 سال گذشته است:

معیار  شبکه‌های تحلیل تخصصی احساسات بیت‌ کوین در 2 سال گذشته است:

تحلیل تخصصی احساسات، توسط یک الگوریتم یادگیری ماشینی کار می‌کند که بر روی همه کوین‌های روزانه تمرکز دارد که ما آن‌ها را به صورت اطلاعات مثبت، منفی یا دوسویه جمع آوری کرده و به اشتراک می‌گذاریم.

همانطور که در بالا مشاهده شد، کاملاً واضح است که احساسات صعودی در گذشته برای بیت‌کوین به ندرت شکل گرفته است. در حقیقت می‌توان گفت، روند صعودی قیمت این ارز محبوب، با رشد فوق العاده بازار و فضای مثبت آن که نشان دهنده اوج طمع و همچنین ارزشمند شدن کلی بازار مصادف شده است.

از سوی دیگر، بر اساس داده‌های احساسات اجتماعی سنتیمنت، چندین بازیابی مجدد قیمت بیت کوین، مانند آنچه که پس از کرونا در سال گذشته رخ داده است، ناشی از جو نزولی بازار بوده است.

ما در واقع چندین آزمایش معکوس در مورد تأثیر احتمالی احساسات اجتماعی بر قیمت نمادها انجام داده ایم. بر اساس حجم نمونه 3500 پوند، نتایج اولیه نشان داد که قیمت دارایی‌های دیجیتال مدت کوتاهی پس از رسیدن آن به نقطه اوج صعودی کاهش می‌یابد، و این روند نزولی برای مدتی ادامه می‌یابد.

در مجموع معیار تحلیل تخصصی احساسات برای افرادی که می‌خواهند از شرایط کلی بازار و موقعیت‌های خرید و فروش مطلع شوند، ضروری است.

2. سود و زیان واقعی شبکه

سود و زیان واقعی شبکه

برای کمک به معامله گران برای کنترل احساسات خود، اخیراً معیار جدیدی به نام سود و زیان واقعی شبکه یا مطالبات معوق (به اختصار NPL) معرفی کرده‌ایم که میزان سود تحقق یافته (ROI) کلی همه معاملات روزانه ارزها را در نظر گرفته و می‌سنجد.

بیایید بیت‌کوین را به عنوان مثال در نظر بگیریم؛ برای هر واحد بیت‌کوین، شاخص NPL در واقع قیمتی را که آخرین بار در بلاک‌چین منتقل شده در نظر می‌گیرد و این قیمت را برای خرید آن تعیین می‌کند و پس از اینکه آدرس بیت‌کوین دوباره تغییر کرد، شاخص NPL فرض می‌کند که بیت کوین مورد نظر فروخته شده است.

در نتیجه، جهش عمده در شاخص NPL یک ارز نشان می‌دهد که سرمایه‌گذارانی که بیت‌کوین دارند، به طور متوسط دارایی خود را با سود قابل توجهی می‌فروشند. از سوی دیگر، افت شدید این معیار به این معناست که دارندگان بیت‌کوین (باز هم به طور متوسط) متوجه ضرر می‌شوند و این نشان دهنده فروش وحشت زده و تسلیم سرمایه‌گذاران در برابر شرایط بد بازار است.

همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، برخی مواقع قیمت بیت‌کوین با افت عمده در سود/ضرر شبکه تعیین شده است، به این معنی که مردم دارایی‌های خود را با ضرر می‌فروشند که این امر نشان دهنده ترس شدید در بازار است.

چند نمونه از این موارد درمورد ارز بیت‌کوین در فوریه 2018، پایین مارس 2020 (به دلیل ویروس کرونا) و همچنین اخیراً-سقوط مه 2021، که طبق شاخص NPL بزرگترین رویداد کاپیتولاسیون بود، مشاهده شد.

از سوی دیگر، شاخص NPL بیت‌کوین اغلب در حین افزایش قیمت‌ها افزایش یافته است، که به سودآوری منظم و ترس سرمایه‌گذاران نسبت به پتانسیل کوتاه مدت کوین اشاره می‌کند.

وقتی قیمت بیت‌کوین همچنان در حال افزایش است، اما شاخص NPL آن (نسبتاً) پایین باقی می‌ماند، نشان دهنده این است که افراد در انتظار بازدهی بیشتر حریص هستند و ممکن است نشانه شرایط صعودی باشد.

یک مثال خوب برای این مورد تابستان 2020 بود؛ زیرا بیت‌کوین برای اولین بار در یک سال از مرز 11 هزار دلار عبور کرد، یک سری جهش های سودآور وجود داشت که نشان دهنده شک و تردید سالم در مورد این افزایش بود.

تا زمانی که شاخص NPL بیت‌کوین شروع به افزایش نکرد؛ که نشان دهنده عدم سوددهی و جهت‌گیری رو به افزایش بود، قیمت بیت‌کوین متزلزل شد و سرانجام همزمان با اصلاح بازار در اول سپتامبر:

به طور کلی، سود/زیان واقعی شبکه یک معیار عالی برای کمک به شما در درک احساس غالب اکثر سرمایه‌گذاران بازار است. آیا آنها سود می‌برند؟ آیا آنها با اطمینان فرایند هولدینگ (HODLing) دارند؟ یا با ضرر می‌فروشند؟ پاسخ همه این‌ها را می‌توان با این روش به دست آورد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  3. فعالیت توسعه

  Development activity توسعه پلتفرم ارزهای دیجیتال

  سرانجام، اگرچه آخرین معیار ممکن است به شما نگوید که قیمت یک ارز در 24 ساعت آینده به کجا می‌رسد، اما یکی از ضعیف‌ترین شاخص‌های موفقیت طولانی مدت هر پروژه رمزنگاری است.

  فعالیت توسعه، یک شاخص خارج از زنجیره است که بر تعهد ماهانه اپلیکیشن غیرمتمرکز (DApp) برای ایجاد یک محصول کار، پرداختن به ویژگی‌های آن و وفادار ماندن به نقشه راه طولانی مدت آن نظارت می‌کند.

  در Santiment، ما صدها هزار رویداد مربوط به کد را از منابعی مانند Github جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کنیم و از این داده‌ها برای اندازه گیری سرمایه گذاری Dapp در کدگذاری نیروی انسانی در طول زمان استفاده می‌کنیم.

  هنگام انجام تلاش‌های مناسب بر روی یک پروژه رمزنگاری و پتانسیل نشانه اصلی آن ممکن است ایده خوبی باشد که به دنبال افزایش طولانی مدت و مداوم در فعالیت توسعه پروژه در طول زمان و صرف نظر از قیمت رمز آن باشید.

  به عنوان مثال، چین‌لینک (Chainlink) یکی از معتبرترین پروژه های مبتنی بر اتریوم اس، با جامعه‌ای قوی و فهرستی از شرکا و ادغام‌ها که به طور فزاینده‌ای در حال رشد است.

  با کمال تعجب، فعالیت توسعه چین‌لینک از سال 2017 به بعد رشد مداوم را نشان می‌دهد، زیرا توسعه دهندگان چین‌لینک همچنان به دنبال وارد کردن کد در چرخه گاو نر و خرس، افزایش قیمت و همچنین اصلاحات عمده چین‌لینک هستند.

  link-dev-act

  از سوی دیگر، چیزی که احتمالاً نمی‌خواهید ببینید این است که بیشتر فعالیت‌های توسعه پروژه در حدود روزهای عرضه اولیه ارز (ICO) آن ثبت شده است و از آن زمان به بعد به طور مداوم در حال کاهش .

  در نهایت‌، این‌ها تنها چند معیار ساده هستند که هر تحلیلگر ارز دیجیتال باید آنها را به جعبه ابزار معاملاتی خود اضافه کند. اگر علاقه‌مند به یادگیری بیشتر هستید، احساسات را برای این و بسیاری دیگر از معیارهای زنجیره‌ای، اجتماعی و توسعه برای بیش از 1000 ارز دیجیتال بررسی کنید.

  کلام پایانی!

  در این مطلب شما را با 3 معیار سنجیده‌ای که هر تحلیلگر در صنعت ارزهای دیجیتال، باید از آن‌ها استفاده کند، آشنا کردیم. با توجه به این که دنیای کریپتو بسیار پرنوسان است، هر معامله‌گری باید با ابزارهای تجزیه و تحلیل آشنا باشد. در غیر این صورت هرگز نمی‌تواند به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شود. به یاد داشته باشید که خودتان باید تحلیلگر خود باشید و تا حد امکان از پیروی کردن از سایر سیگنال‌ها خودداری کنید. چراکه برخی از سیگنال‌ها ممکن است بر خلاف اهداف شما ارئه شوند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر