چرا بعضی‌ها خیلی زود ثروتمند می‌شوند؟

بررسی عوامل تاثیرگذار بر کسب درآمد سریع؛
تاریخ انتشار: 7 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
چرا بعضی‌ها خیلی زود ثروتمند می‌شوند؟

شاید بارها و بارها افرادی را دیده باشید که یک شبه ره صد ساله را پیموده‌اند و این سئوال در ذهنتان نقش بسته که چرا برخی افراد آنقدر پول و ثروت دارند که به اصطلاح پولشان از پارو بالا می‌رود و مدام بر تعداد صفرهای بانکی‌شان افزوده می‌شود! در مقابل برخی دیگر آنقدر فقیرند که برای یک لقمه نان شب محتاج تلاش شبانه‌روزی هستند؟!

فارغ از همه جواب‌هایی که خواهید شنید، به احتمال زیاد و در بهترین حالت، این تحولات چشمگیر مالی را در افراد ثروتمند، وابسته به شانس آن‌ها می‌دانید.

اگر چه شاید تا حدودی حق با شما باشد؛ چرا که در اطرافمان هستند کسانی که بدون هیچ گونه تلاشی، به ثروت‌های هنگفت رسیده‌اند و با پول‌های باد آورده، ثروتمند شده‌اند. تعداد آن‌ها هم آنقدر زیاد است که ما را به این باور رسانده، هیچ راه درستی برای ثروتمند شدن وجود ندارد، بلکه تنها راه بهره‌مندی از شانس و داشتن ارتباطات کافی و رابطه و ضابطه با افرادی خاص است. اما باید بگوییم که ثروتمند شدن همیشه هم به شانس وابسته نیست و اغلب می‌توان در یک محیط استاندارد و سالم، روش‌های قانونمندی برای ثروتمند شدن پیدا کرد.

در این مطلب با ما همراه باشید تا به کمک یادداشتی که اخیراً در وب‌سایت مدیوم از دیوید او (David O) منتشر شده است، روش‌های ثروتمند شدن را با هم بررسی می‌کنیم.

چرا بعضی‌ها خیلی زود ثروتمند می‌شوند؟

عوامل تأثیرگذار در کسب ثروت

یکی از مهم‌ترین عواملی که بیشتر افراد آن را نادیده گرفته و به آن توجه نمی‌کنند، «محیط» است که تأثیر به‌سزایی در کسب ثروت دارد. به عبارتی محیط کاری و افرادی که با آن‌ها به طور روزانه در ارتباط هستید، تا حد زیادی تعیین کننده میزان درآمدی هستند که کسب خواهید کرد. عده‌ای از افراد در محیط‌هایی قرار دارند که اطلاعات و پول زیادی در آنجا در گردش است و همین امر آن‌ها را به سرعت ثروتمند می‌کند.

البته این عامل به تنهایی مؤثر نیست و عامل‌های دیگری نیز در این میان مؤثرند. حال با یکدیگر به بررسی فاکتورهای مؤثر و مهم در کسب ثروت می‌پردازیم.

همنشینی با بزرگان یکی از عوامل موثر در تفکر پولساز است.

همنشینی با بزرگان یکی از عوامل موثر در تفکر پولساز است.

همنشینی با بزرگان

برای بسیاری از ما پیش آمده که جوان‌های بیست یا سی ساله‌ای را دیده‌ایم که در کسب و کار خود بسیار موفق عمل کرده‌اند. برای آگاهی از نحوه موفقیت آن‌ها، باید دید که با چه کسانی معاشرت می‌کنند. با نگاهی دقیق‌تر متوجه خواهیم شد که اگر چه این افراد با دوستان معمولی خود در ارتباطند، اما معمولاً با بزرگان نیز همنشین‌اند. به عبارتی در مواقع حساس و بحرانی، از تجربیات افرادی استفاده می‌کنند که چند پله از آن‌ها جلوترند و به طبع، تجربه بیشتری دارند.

خرید بیت کوین

همنشینی با این افراد، دست کم چهار نتیجه مثبت به همراه دارد؛ زیرا چیزی که برای شما شبیه به یک رؤیاست، برای آنها تجربه‌ای معمولی محسوب می‌شود که سال‌ها پیش، آن را پشت سر گذاشته‌اند. این نتایج مثبت عبارتند از:

شکست تابوهای ذهنی

این افراد باعث می‌شوند، سرمایه‌ای که از دید شما شبیه به یک رؤیاست و دست‌نیافتنی تلقی می‌کنید، در چشمتان کوچک جلوه کند. همین نکته یکی از عوامل مهمی است که نباید دست کم گرفته شود.

آشنایی با منابع و انواع روش‌های کارآمد

همنشینی و ارتباط با این افراد موجب می‌شود به تدریج از منابع و روش‌های ثروتمند شدن آگاهی پیدا کنید.

ایجاد دیدگاه جامع‌تر به زندگی

نکته ارزشمندی که وجود دارد، آن است که به دنبال همنشینی با افراد ثروتمند و موفق، از دیدگاه آن‌ها نسبت به زندگی آگاه می‌شوید. زیرا برای رسیدن به این دیدگاه، عمر زیادی صرف شده و سال‌های متمادی زمان برده است. آشنایی با دیدگاه افراد ثروتمند به شما کمک شایانی خواهد کرد که نگرش سنتی خود را تغییر داده و دنیا را با دید آن‌ها بنگرید و برای رسیدن به ثروت تلاش‌تان را مضاعف کنید.

توسعه میزان ارتباطات

به طور قطع افراد ثروتمند هم از همنشینی با بزرگان بهره برده و دوستانی دارند که جایگاهشان از آن‌ها بالاتر است. بنابراین شما می‌توانید از این ارتباطات بهره ببرید و جایگاه خود را ارتقاء ببخشید. در نتیجه نوع ارتباطات شما به تدریج تغییر کرده و سطح جدیدی از ارتباطات شکل خواهد گرفت؛ در غیر این صورت تمامی مسیر را باید به تنهایی و با سعی‌ و ‌خطا پیش بروید، که زمان‌بر خواهد.

به‌ همین علت است که با کمک گرفتن از بزرگان و ثروتمندان این عرصه، سریع‌تر به اوج خواهید رسید.

ترید با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت، سود کلانی را به‌همراه دارد.

ترید با هدف سرمایه‌گذاری بلندمدت، سود کلانی را به‌همراه دارد.

انجام معاملات محدود با سود کلان

در حالت کلی دو مدل تجاری برای فروش و کسب سود وجود دارد. مدل اول مربوط به فروش تعداد زیادی کالا با درصد سود کم است و مدل دوم فروش تعداد محدودی کالا با درصد سود زیاد است. این که از کدام یک از این دو مدل استفاده کنید، کاملاً به نوع کسب و کار شما وابسته است. همان‌طور که از قدیم نیز رایج بوده، سود برخی از بازارها از بازارهای دیگر بیشتر است یا به عبارتی جابه‌جایی پول درشت در آن‌ها انجام می‌شود. برای مثال «بازار مسکن» را در نظر بگیرید که یک معامله در آن می‌تواند به اندازه فروش صدها محصول، سود عایدتان کند.

پس اگر شما هم به دنبال روشی برای ثروتمند شدن هستید و البته مهارت و تخصص کافی دارید، فعالیت‌ در این نوع از کسب و کارها کمک شایانی به ثروتمند شدنتان خواهد کرد. مهارت و تخصص در هر کاری لازمه اجرای صحیح آن است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، چرا که ممکن است این عدم مهارت به ضررتان تمام شود. در نتیجه اگر برای آینده شغلی خود برنامه‌ریزی می‌کنید، این فاکتور را هم مدنظر داشته باشید تا سود بیشتری را برایتان به ارمغان آورد.

آنچه که گفتیم بدان معنا نیست که نمی‌‌توان از مدل تجاری اول برای ثروتمند شدن استفاده کرد. بلکه باید در آن تعداد کالاهای فروخته شده بیشتر باشند و معاملات بیشتری صورت پذیرد. نکته مهم در این مدل، تمرکز روی خدمات و محصولاتی است که به صورت زیاد خریداری می‌شود و افراد بیشتری به آن احتیاج دارند.

انتخاب مسیر هموارتر

سرمایه‌گذار و میلیاردر معروف آمریکایی، رِی دالیو (Ray Dalio)، به نکته ظریفی درباره شیوه میلیاردر شدن خود اشاره می‌کند که هر کارآفرینی باید به آن فکر کند. به گفته او برای میلیاردر شدن، نیازی به نخبه بودن نیست، بلکه می‌بایست با توجه به خصوصیات ویژه خود، مسیری هموار برای کسب ثروت انتخاب کنید. یعنی در زمینه‌ توانایی‌های خود مهارت کسب کنید.

اگر دقت کرده باشید، اکثریت افراد ثروتمند، شیوه جدید و منحصربه‌فردی برای ثروتمند شدن در پیش نگرفته‌اند بلکه با افزایش مهارت خود در زمینه‌ای که مستعد بودند، ثروتمند شدند. پس نیازی به ایجاد یک کسب و کار متفاوت که سر و صدای زیادی به پا کند، نیست و تنها راه برای رسیدن به ثروت، پیمودن مسیری مشابه بیل گیتس، جف بزوس، ایلان ماسک و… نیست.

جالب است بدانید که بیشتر افراد ثروتمند، به طور معمول از راه‌های کم ‌خطر برای رسیدن به موفقیت استفاده می‌کنند. چرا که انتخاب روش‌های خاص و منحصربه‌فرد، ریسک بزرگ‌تری خواهد داشت که اگر جواب بدهد، فرد در مدت کوتاهی میلیاردر خواهد شد، در غیر این صورت چیزی جز ورشکستگی به همراه نخواهد داشت.

در حالی که انتخاب مسیرهای هموارتر، موجب می‌شود تا با خیال راحت و اطمینان بیشتری برای کسب ثروت قدم بردارید. اما متأسفانه عده‌ای هستند که گمان می‌کنند با بقیه فرق داشته و از پس هر کاری برمی‌آیند، به همین جهت در راهی قدم می‌گذارند که دیگران بارها و بارها تجربیات ناموفق مشابهی از آن داشته‌اند. اما اگر کمی منطقی به قضیه نگاه کنید، باید ببینید آیا ویژگی یا توانایی خاصی در شما وجود دارد که بتوانید کاری را به انجام برسانید که دیگران بارها در آن شکست خورده‌اند یا اینکه صرفاً حس رقابت در شما ایجاد شده است؟ اگر پاسخ سؤال اول مثبت است، به شما تبریک می‌گوئیم اما اگر پاسخ سؤال دوم مثبت است، توصیه می‌کنیم بر احساسات خود غلبه کنید و با منطقتان تصمیم‌گیری کنید.

در نتیجه افرادی که به سرعت ثروتمند می‌شوند، راهی را می‌روند که هزاران ثروتمند دیگر رفته‌اند و مهارتی را کسب می‌کنند که پیش از این تعداد زیادی را ثروتمند کرده است. پس فکر پیشگام بودن را کنار بگذارید و در دنیای واقعی زندگی کنید.

شبیه به یک میلیاردر برنامه‌ریزی کنید!

شبیه به یک میلیاردر برنامه‌ریزی کنید!

برنامه‌ریزی شبیه به یک میلیارد

حال می‌خواهیم پا را فراتر گذاشته و از روش‌هایی که لقب «میلیاردر» را به شما هدیه می‌دهند، استفاده کنیم. در واقع میلیاردرها همان مسیری را می‌روند که ثروتمندان معمولی رفته‌اند، با این تفاوت که در مسیر کسب ثروت، فشار بیشتری را تحمل کرده‌اند.

به طور حتم در سال‌های اخیر با اصطلاح «استارت‌آپ» آشنا شده‌اید. همان‌طور که می‌دانید برخلاف تصور خیلی از افراد که این مکان را جایی برای کار و تفریح می‌دانند، استارت‌آپ‌های واقعی سکوی پرتابی‌اند که با خلاقیت و تحت شرایط سخت و دشوار، رشد می‌کنند و به ثروت‌های کلان نزدیک می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که یکی از راه‌‌ها برای میلیاردر شدن، راه‌اندازی یک استارت‌آپ هدفمند با کمترین بودجه است.

البته استارت‌آپی که در نوع خود کارآمد بوده و جدید باشد. سپس دشوارترین مرحله که پیدا کردن سرمایه‌گذار است، آغاز می‌شود. اگرچه این مرحله جزء سخت‌ترین مراحل برای کارآفرینان است، اما «همنشینی با بزرگان» به کارتان خواهد آمد. به این ترتیب می‌توانید از میان دوستان و همکاران ثروتمند، یک سرمایه‌گذار مناسب پیدا کنید.

پس از طی این مراحل، نوبت به تبلیغ است که از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید برند خود را به شهرت برسانید. زیرا کسب شهرت موجب جذب سرمایه شده و دیگر نیازی به اثبات خود برای سرمایه‌گذاران نخواهید داشت. بلکه از این پس خود آن‌ها مشتاقانه روند کارتان را دنبال می‌کنند.

اگر در این مرحله، شکست بخورید، کار برایتان سخت خواهد شد و به دردسر خواهید افتاد. هرگز از یاد نبرید که کسب و کارتان پس از مدتی باید به مرحله‌ای دست یابد که دیگر نیازی به سرمایه‌گذار نداشته باشد، بلکه خود بتواند هزینه‌ها را مدیریت کند تا بتوان ادعا کرد که یک استارت‌آپ به مقیاس‌پذیری رسیده و دیگر به به سرمایه سرمایه‌گذاران احتیاجی ندارد.

پس برای میلیاردر شدن، باید برنامه‌ریزی داشته باشید. آن هم به گونه‌ای که پس از طی کردن دوره تأمین مالی توسط سرمایه‌گذار، کسب و کارتان به سوددهی برسد و خیالتان بابت تأمین سرمایه راحت شود. حال فرصت مناسب برای آخرین اقدام یعنی عرضه اولیه سهام است. دقت داشته باشید که انتخاب زمان مناسب برای عرضه اولیه سهام بسیار مهم و حیاتی است و شما باید زمانی نسبت به انجام این کار اقدام کنید که حرفی برای گفتن داشته باشید.

خیلی از شرکت‌ها زمان‌بندی درستی نداشته و قبل از اطمینان نسبت به سودآوری خود، به انجام این کار اقدام می‌کنند، فارغ از این که زمان‌بندی درست، خود کلید اصلی میلیاردر شدن است. بنابراین اگر زمان‌بندی درست را انتخاب کنید، یکی از میلیاردرها خواهید بود، در غیر این صورت با شکست مواجه خواهید شد. پس در هر زمانی که احساس کردید به موفقیت لازم دست پیدا کرده‌اید و استارت‌آپ‌تان به جایگاهی که می‌خواهید رسیده است، می‌توانید سهام آن را در بازار بورس عرضه کنید تا به این شیوه به جذب سرمایه بپردازید.

سرمایه‌گذاری روی بیت کوین، یکی از راه‌های مطمئن در ثروتمندشدن است.

سرمایه‌گذاری روی بیت کوین، یکی از راه‌های مطمئن در ثروتمندشدن است.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  گفتار پایانی

  در این مطلب روش‌های ثروتمند شدن را با یکدیگر بررسی کردیم. شاید اولین چیزی که با مطالعه آن به ذهنتان خطور کند، این باشد؛ «چه دل خوشی!» می‌دانیم شاید گفتن این حرف‌ها راحت به نظر برسد و پیاده‌سازی‌اش دشوار باشد. چرا که اداره یک کسب و کار در فضای حاکم بر کشور، از جمله سیاست‌های موجود، تحریم‌های خارجی، رانت‌های داخلی، اقتصاد ناپایدار و… کاری بس طاقت‌فرساست. با این حال راه حل مشکل، ناامیدی نیست.

  تمام روش‌های گفته شده می‌تواند در یک شرایط استاندارد، شما را از یک فرد عادی به یک فرد ثروتمند تبدیل کند یا حداقل دیدتان را باز کند تا به چیزهایی که قبلاً به آن فکر نمی‌کردید، بیشتر فکر کنید. البته همه روش‌های کسب ثروت در این عوامل خلاصه نمی‌شوند و بسیار گسترده‌تر هستند.

  برای مشاهده قیمت ارزهای دیجیتال کلیک کنید:

  قیمت ارزهای دیجیتال

   

  سوالات متداول

  عوامل تأثیرگذار در کسب ثروت کدامند؟

  محیط (ارتقای محیط کار و زندگی)، همنشینی با بزرگان (کمک گرفتن از افراد ثروتمند دیگر و توسعه روابط با آن‌ها)، انجام معاملات محدود با سود کلان (افزایش مهارت در کسب ‌و کارهای سوددِه)، انتخاب مسیر هموارتر (طی‌کردن مسیرهای ثابت‌ شده و مطمئن) و برنامه‌ریزی شبیه به یک میلیارد (تلاش برای تبدیل ایده‌های اولیه به استارت‌آپ‌ها)

  همنشینی با بزرگان، چه نتایجی را به همراه خواهد داشت؟

  شکست تابوهای ذهنی، آشنایی با منابع و انواع روش‌های کارآمد، ایجاد دیدگاه جامع‌تر به زندگی و توسعه میزان ارتباطات.

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  سواپ ارزهای دیجیتال؛ راهی سریع برای مبادله رمزارزها

  واژه سواپ (Swap) در حوزه بازارهای مالی از پرتکرارترین جملاتی ...

  معرفی 14 مورد از بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال

  بهترین نرم‌افزارهای هشدار قیمت ارز دیجیتال به شما کمک می‌کنن ...

  دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. پدرام کوهکن زاده
   پدرام کوهکن زاده | 14 مهر 1402

   بعضیها ذاتا دست به هر کاری بزنند سریع به ثروت میرسند چون خداوند به این افراد برکت زیادی در دستانشان قرار داده و به بعضیها هیچ برکتی نداده البته در قرآن آمده ولی خیلی از علما میگن که ثروت از زحمت و تلاش نشعت میگیره البته تلاش تاثیر داره ولی بعضیها اگه بستنی در قطب ببرند فروش میره ولی بعضیها اگه بستنی به گرمسیر ببرند با قیمتی نازل خریداری نخواهند داشت این دلیل هم وجود داره ولی همه ازش غافلند

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 16 مهر 1402

    سلام پدرام عزیز
    بله کاملا درسته.
    ثروت از تلاش، دانش و پشتکار و زحمت بوجود میاد.
    امیدواریم شما هم جزو دسته ای از افراد باشید که نتیجه تلاشتون رو ببینید.

  2. پورک کاظمی
   پورک کاظمی | 17 شهریور 1402

   سلام!
   بنده فردی هستم که با وجود اینکه در بین نوابغی که در جهان هست جزو نوادر هستم، با این وجود احساس میکنم جز خدا و مادرم کسی را ندارم.
   خدا شما را نیز توفیق بده تا از این استعدادها که از الطاف الهی هست در جهت مفید بودن برای جامعه استفاده کنید.
   انشاءالله