چرا کریپتوپانک ها گران هستند؟

توسط کارن آهنگری
|
27 مهر 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
کریپتوپانک

 توکن های NFT یا Non-Fungible در سال 2021 از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شدند. درست مانند دیگر‌NFT ها، کریپتوپانک ها نیز شاهد افزایش محبوبیت و ارزش خود بوده‌اند.

آن‌ها 3 مورد از 5 گران‌ترین NFTهای فروخته شده را تشکیل می‌دهند. دلیل گرانی کریپتوپانک باید مورد بررسی قرار گیرد تا با این دنیای ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شد.

در دنیای NFT برخی از NFTها مانند کریپتوپانک‌ها از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند. این محبوبیت سبب می‌شود ارزش این NFTها نیز بیش از اندازه باشد و در رده گران‌ترین‌ها نیز قرار گیرند.

درنتیجه اگر شخصی صاحب این NFTها باشد از ثروت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. CryptoPunks مجموعه ای از 10000 شخصیت کلکسیونی منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم هستند.

هنگامی که پانک‌ها برای اولین بار در سال 2017 منتشر شدند، ادعای خرید آزاد بود، به شرط داشتن کیف پول اتریوم. همه 10 هزار مورد از آن‌ها خیلی سریع محبوب شدند و اکنون با دلارهای بسیار زیادی فروخته می‌شود.

حجم معامله این پلتفرم از زمان راه اندازی آن در سال 2017، 200 میلیون دلار بوده است. افزایش محبوبیت کریپتوپانک را می‌توان به دلیل افزایش علاقه به NFT ها در کل دانست.

برای درک اینکه چرا کریپتوپانک گران است، ابتدا باید سعی کنیم بفهمیم چه چیزی ارزش NFT را در وهله اول نشان می‌دهد.

در این نوشتار با ما همراه باشید تا در خصوص ارزش کریپتوپانک‌ها و دلایلی که یک NFT محبوب می‌شود، بیشتر بپردازیم.

منشا ارزش کریپتوپانک‌های رمزنگاری و NFT

برای درک اینکه چگونه و چرا Crypto Punks در وهله اول وجود داشته است، باید کمی در مورد NFT و آنچه در واقع هستند صحبت کنیم.

کریپتوپانک در واقع به عنوان آزمایشی در سال 2017 انجام شد، زمانی که جان واتکینسون و مت هال در حال بازی با یک مولد شخصیت پیکسلی بودند، آن‌ها ساخته شدند.

تا ماه ژوئن، 10،000 شخصیت ایجاد شد که هر کدام سبک، ویژگی‌ها و ارزش خاص خود را داشتند. این 10 هزار شخصیت هر کدام به شکل خاصی هستند.

آن‌ها ابتدا Crypto Punks را با گروهی از جامعه کوچک علاقمندان به بلاک چین راه‌اندازی و به اشتراک گذاشتند که در آن زمان فقط مجبور بودند برای مالکیت این پانک ها چند دلار هزینه بپردازند.

در آن زمان، تنها تعداد کمی از این پانک‌ها توسط کاربران خریداری شد، دقیقاً 20 تا 30 نفر. سپس یک هفته بعد، Mashable مقاله‌ای در مورد Crypto Punks نوشت که این پروژه هنری Crypto منحصر به فرد در دنیای ارزهای رمزنگاری و NFT است.

در عرض چند ساعت، کل مجموعه 10000 پانک فروخته و توسط کاربران خریداری شد. کاربری کاربری به نام mr703 ادعا کرد که 703 پانک در راه‌اندازی داشته و ارزش مجموعه او ده‌ها میلیون دلار است.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  کریپتوپانک ها چه تفاوتی باهم دارند؟

  کریپتوپانک‌ها، چند نوع هستند. برخی از شخصیت‌ها، ظاهری پسرانه و برخی ظاهری دخترانه دارند. اما تعداد کمی از آن‌ها ظاهری خاص و ترکیبی از زامبی‌ها، میمون‌ها و موجودات بیگانه دارند. کریپتوپانک‌ها به‌خاطر همین تفاوت‌ها است که در بین علاقه‌مندان به NFT محبوب شده‌اند. در تصویر زیر، انواع مختلف کریپتوپانک‌ها را مشاهده می‌کنید.

  دسته بندی بر اساس نوع

  دسته بندی کریپتوپانک ها

  دسته بندی کریپتوپانک ها

  ارزیابی NFT کریپتوپانک

  برای آنکه بتوانیم ارزش کریپتوپانک‌ها را درک کنیم و دلایل این ارزش را بیابیم. در ابتدا باید دلایل خاص بودن NFTهای موجود در دنیای مجازی را بررسی کنیم.

  بر اساس دلایل زیر کریپتوپانک‌ها نیز از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شدند و امروزه با مبالغ بسیار زیادی خرید و فروش می‌شوند.

  کمیابی NFT

  ارزش NFT در کمیابی آن است که توسط سازنده NFT تعیین می شود. به عنوان مثال، در حالی که خالق ممکن است بخواهد ماکت یا چند نسخه متفاوت از یک NFT را بفروشد.

  خالقی دیگر ممکن است بخواهد مجموعه‌ای کمیاب ایجاد کند. در هر صورت، می توان اصالت NFT را با شناسه‌های منحصر به فرد و فراداده آنها تأیید کرد.

  هرچه یک مورد نادرتر باشد، ارزش آن بیشتر است. همانطور که قبلاً ذکر شد، هیچ دو CryptoPunks شبیه هم نیستند، بنابراین این کمیابی باعث می‌شود که مردم در صورت تمایل به داشتن یکی از آن‌ها، هزینه‌های بسیار زیادی بپردازند.

  خاص بودن NFT نسبت به سایر موارد

  ارزش خاص بودن نیز هنگام ارزش‌گذاری NFT مطرح می‌شود. این ارزش به میزان لذت بردن مصرف‌کننده از محصول اشاره دارد.

  به عنوان مثال، اولین توییت از دورسی ارزش خود را از اولین توئیتی که تا به حال ساخته شده است می‌گیرد. این ارزش به آن توئیت اهمیت فرهنگی و اجتماعی؛ به عنوان یک نقطه عطف تاریخی می‌بخشد.

  به طور طبیعی، کسانی که CryptoPunks دارند، ارزش بالایی در مجموعه NFT خود دارند. مدیرعامل Figma و مالک سابق CryptoPunk 7804، حتی CryptoPunk خود را مونالیزای دیجیتالی نامیده است که نشان می‌دهد که از نظر او پانک‌ها بسیار مورد توجه بود‌اند.

  در نتیجه خاص بودن از مهم‌ترین دلایل جذاب NFTها و به طور خاص کریپتوپانک‌ها است. این ویژگی در طول زمان نیز افزایش می‌یابد. گذر زمان بر آن اثر سو ندارد و بالعکس سبب افزایش محبوبیت آن نیز می‌شود.

  سن و طل عمر NFT نیز نقش مهمی در ارزش‌گذاری آن ایفا می‌کند

  سن و طل عمر NFT نیز نقش مهمی در ارزش‌گذاری آن ایفا می‌کند

  طول عمر NFT

  سن و طل عمر NFT نیز نقش مهمی در ارزش‌گذاری آن ایفا می‌کند. NFTهای مسن و قدیمی به اندازه هر نقاشی معروف قدیمی دیگری ارزش دارد.

  شاید به همین دلیل باشد که CryptoPunks، یکی از قدیمی‌ترین NFTها است و از نظر ارزش فروش در صدر جدول قرار دارد.

  فراداده آن‌ها (اطلاعاتی مانند نام NFT، توضیحات و آدرس سازنده) که جزئیات طول عمر آن‌ها را در بلاک چین اتریوم مشخص می‌کند ، به مطلوبیت آن‌ها می‌افزاید.

  هر محصولی که قدیمی می‌شود و به اثری باستانی تبدیل می‌شود، به موازات دارای ارزش فراوان نیز می‌شود. ارزش محصولات قدیمی زمانی بسیار افزایش می‌یابد که جز اولین‌ها در نوع خود باشند. درنتیجه جزئی از یک کلکسیون محسوب می‌شوند.

  محبوبیت

  علاوه بر طول عمر NFT، خاص بودن آن و کمیابی آن، محبوبیت نیز نقشی محوری در ارزش‌گذاری NFT ایفا می‌کنند. درنتیجه این محبوبیت، علاقه افراد جامعه به آن نیز افزایش می‌یابد.

  این افزایش علاقه سبب می‌شود تا صحبت کردن در مورد آن NFT در تمامی محافل مجازی و غیرمجازی صورت گیرد که تنها افزایش ارزش برای NFT به همراه دارد.

  مدیران صنعتی اشاره کرده‌اند که NFT‌ها به تدریج به جوامع مختلف تبدیل می‌شوند که چنین امری معامله کردن آن‌ها را تسهیل می‌کند. ایده محبوب در اینجا این است که NFT‌ها را در قالب‌های مختلف گنجانیده و در بسترهای مختلف بلاک چین حرکت می‌کنند.

  به عنوان مثال، سونی NFT ها را در بازی خود، The Six Dragons، که اولین RPG جهان باز بلاک چین در جهان است، قرار داد.

  دارندگان CryptoPunks سرور Discord مخصوص به خود را دارند که در مورد پروژه‌های آینده NFT مورد علاقه خود با یکدیگر در ارتباط هستند.

  تعاملات و نظرات آن‌ها در مورد زیبایی پانک نیز تعیین می‌کند که ارزش CryptoPunk چقدر است. تعامل مداوم جامعه یکی دیگر از دلایلی است که CryptoPunks همچنان توجه را به خود جلب می‌کند.

  با توجه به اینکه کریپتوپانک به علامت کمیابی، خاص بودن، سن و محبوبیت، به ارزش بسیار زیادی رسیده است، قیمت های آن نیز هر روز در حال افزایش است.

  در آگوست 2021، شرکت خدمات مالی Visa به باشگاه CryptoPunk پیوست و کریپتوپانک #7610 را به مبلغ 150،000 دلار آمریکا خرید.

  کوی شفیلد، رئیس رمزنگاری ویزا می‌گوید CryptoPunk آنها نمادی فرهنگی برای جامعه رمزنگاری است. اما در حالی که ورود شرکتی بزرگ مانند Visa نشان دهنده اهمیت روزافزون ارتباط CryptoPunks است، نمی توان به طور قطعی دانست که آیا آ‌ن‌ها همچنان در آینده محبوب و گران خواهند بود یا خیر.

  قیمت کریپتوپانک ها روزبه‌روز در حال افزایش است.

  قیمت کریپتوپانک ها روزبه‌روز در حال افزایش است.

  گفتار پایانی!

  امروزه در دنیای ارزهای دیجیتال و مجموعه‌های NFT، مسائل بسیار عجیب و جالبی وجود دارد. یکی از این مسائل وجود نوع خاصی از NFT است که به دلیل قدیمی بودن و خاص بودن، از مبلغ بسیار بالایی برخوردار است.

  امروزه بیش از 10 هزار کریپتوپانک وجود دارد که خرید و فروش آن توسط افراد خاص صورت می‌گیرد.

  سایت رسمی کریپتوپانک‌ها: https://www.larvalabs.com/cryptopunks

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. Eh
   Eh | 2 اسفند 1400

   بایتکوین سال 2018.مدل گرافیکی ساخته از ارز دیجیتال و الان در سایت اوپن سی موجوده کافیه irbytecoin رو سرچ کنید و دربارش تحقیق کنید