مستر گاکس (Mr. Goxx) کیست؟ اولین همستر معامله‌گر در دنیای کریپتو

آیا همسترها هم می‌توانند در دنیای کریپتو معامله کنند؟
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه

بازار ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی‌ها، یک بازار جذاب و سودمند است. در حال حاضر، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که سرمایه‌های خود را صرف خرید ارز دیجیتال نمایند تا بتوانند از ثمرات و سودهای دوره‌ای آن بهره‌مند شوند. اما بیشتر افرادی که به خرید رمزارز روی می‌آورند، از نظر علمی و تکنیکی، آشنایی چندانی با این ارزها ندارند. در نتیجه گاهاً دچار زیان‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند. اینجاست که می‌توان از «مستر گاکس» درس‌های بزرگی گرفت. در ادامه شما را با کاراکتری آشنا می‌کنیم که توانسته‌ است بازدهی بالاتری به نسبت وارن بافت (یکی از ثروتمندترین افراد جهان) در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کند. اگر شما هم مایلید مستر گاکس را بیشتر بشناسید، حتماً با ما همراه شوید.

مستر گاکس کیست؟

مستر گاکس «Mr. Goxx» یک تریدر است که از اکثریت معاملات خود سود می‌گیرد. اگرچه معاملات گاکس به‌صورت زنده از طریق پلتفرم Twitch برای طرفدارانش پخش می‌شد، اما هیچ‌کس نمی‌توانست الگوی معاملات آن را تقلید کند. چراکه علی‌‌غم بازدهی مناسب، تریدرها نمی‌توانستند به تشخیص آن اعتماد کنند. در واقع چون مستر گاکس یک همستر (موش) بود، معاملاتش از الگوی منطقی پیروی نمی‌کردند. امروزه دیگر آقای گاکس معامله نمی‌کند، چراکه یک روز در دفتر کار خود، یک جعبه به‌نام «Goxx Box» بود، پس از صرف آخرین وعده غذایی خود، درگذشت. اما معاملات آن، تمام بازار کریپتو را شوکه کرد. همستری که در سود گرفتن از معاملات ارز دیجیتال از برترین تریدرهای جهان پیشی گرفته است!!

دانلود ماهنامه اسفند ماه دامیننس

اهمیت ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار کریپتو

  ایده مستر گاکس متعلق به چه کسانی است؟

  دو دوست گمنام آلمانی که یکی برنامه‌نویس و دیگری مدل‌ساز است، صاحبان همستر گاکس هستند. قضیه از آن قرار است که آن‌ها در مورد ارزهای دیجیتال زیاد با هم صحبت می‌کردند. آن‌ها گاهی به این فکر می‌کردند که حتی موش خانگی آن‌ها می‌تواند از برخی از انسان‌ها بهتر معامله کند. همین ایده  در نهایت آن‌ها را به سمت آن کشاند که حقیقتاً همستر خود را وارد مسیر معاملاتی کریپتویی کنند. نام مستر گاکس از صرافی رمزارزی هک شده‌ی مت‌گاکس «Mt. Gox» گرفته شده است. صاحبان گاکس تا به امروز ترجیح داده‌اند ناشناخته باقی بمانند. این ایده به ماه‌های اولیه شروع اپیدمی کرونا برمی‌گردد. همان زمان که مردم بسیاری به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شدند، بدون اینکه چیز زیادی در مورد آن بدانند. می‌توان گفت شرکای صاحب گاکس می‌خواستند تا با یک ایده بامزه، مردم را به کرپیتو علاقه‌مند کنند!

  مستر گاکس از چه زمانی معامله‌گری را آغاز کرد؟

  Mr.-Goxx

  اولین فعالیت مستر گاکس را می‌توان به ماه ژوئن 2021 نسبت داد. اولین سرمایه گاکس برابر با 326 یورو بود. گاکس این مبلغ را به خرید ارز دیجیتال استلار «XLM» اختصاص داد. سرانجام پس از یک ماه، با انجام بیش از 90 معامله رمزارزی، سرمایه گاکس، بیش از 7 درصد کاهش پیدا کرد. اما این نزول ادامه‌دار نبود؛ چون گاکس توانست در ماه سپتامبر 2021، به بیش از 19 درصد سود برسد. گفته می‌شود که عملکرد کلی مستر گاکس از خود بیت‌کوین هم بهتر بوده است!!

  شرکت گاکس «Goxx Capital»

  شرکت گاکس منسوب به «کپیتال گاکس» در حقیقت توسط صاحبان همستر گاکس هدایت می‌شد. این شرکت در صفحات اجتماعی خود، صرفاً عملکرد مستر گاکس را معکس می‌کرد، اما بارها اعلام کرده بود که هیچ‌یک از اتفاقات این کپیتال گاکس به معنی سیگنال خرید یا معرفی ارزهای قابل سرمایه‌گذاری نیستند!

  مستر گاکس چطور معامله می‌کند؟

  Goxx Box

  یک همستر چطور می‌تواند سفارشات خرید و فروش بازار را تشخیص داده و به معامله بپردازد؟! همه چیز در دفتر کار یا Goxx Box متصل به قفس آن اتفاق می‌اُفتاد. یک دفتر کار اختصاصی که امکان معامله را برای یک همستر فراهم کرده بود. گاکس روی چرخ خود می‌دوید و ارز دیجیتال مورد معامله، پس از متوقف شدن آن از دویدن انتخاب می‌شد. حالا نوبت به باز کردن معامله خرید یا فروش می‌رسید. برای این عمل، دو تونل کوچک در دفتر کار وجود داشت. یکی از تونل‌ها به خرید و دیگری به فروش اختصاص داشت. گاکس از هرکدام از تونل‌ها که عبور می‌کرد، همان معامله با استفاده از اتصالات میکروکنترلرها، اسکریپت‌ها و دیگر تجهیزات دفتر کار آن به یک معامله واقعی تبدیل می‌شد. همان لحظه  یک توئيت خودکار برای طرفداران آن ارسال می‌شد تا به آن‌ها اطلاع دهد که یک جلسه معاملاتی تشکیل شده است.

  مستر گاکس چطور مشهور شد؟

  معاملات مستر گاکس تصادفی بودند، اما بیشتر آن‌ها با بازدهی خوبی پایان می‌یافتند. همین موضوع سبب شهرت این همستر شد. آمارها نشان می‌دهند که بازدهی بیشتر معاملات مستر گاکس از بازارهای اصلی سهام همچون شاخص ۱۰۰ شرکت برتر در روزنامه فایننشال تایمز‌ «Financial Times»، شاخص داو جونز «Dow Jones» و همچنین شرکت سرمایه‌گذاری وارن بافت «Warren Buffett» یعنی برکشایر هاتاوی «Berkshire Hathaway» هم بیشتر بوده است. شاید پس از درگذشت مستر گاکس، معاملات آن توسط همستر یا موجود زنده دیگری هدایت شوند، شاید هم برای همیشه متوقف شوند، اما این همستر برای همیشه در تاریخ کریپتو باقی خواهد ماند!

  چه درس‌هایی می‌توان از مستر گاکس گرفت؟

  همان‌ طور که قبلاً هم عنوان کردیم، صاحبان آلمانی مستر گاکس در پی راغب کردن افراد به دانش رمزارزی این ایده را پیش بردند. مطمئناً افراد زیادی از این ایده درس‌های بزرگی گرفتند، اما برای برخی‌ها هم صرفاً یک برنامه سرگرم کننده بوده است. اگر بخواهیم در اینجا واضح‌ترین درس‌هایی که می‌توان از مستر گاکس گرفت را بررسی کنیم، موارد زیر باید جای عبرت داشته باشند:

  • کریپتو صرفاً یک بازار معاملاتی است که حتی یک موش هم می‌تواند در آن معامله کند؛ پس لازم نیست آن را در حد بسیار بالایی جدی بگیریم.
  • بازار ارزهای دیجیتال آن‌قدر غیرقابل پیش‌بینی است که گاهی معاملات شانسی یک موش بهتر از معاملات مبتنی بر تحلیل‌های بنیادی و فاندامنتال بازدهی دارد.
  • گاهی تحلیل‌های بیش از حد تریدرها، نتیجه عکس داده و سبب می‌شود ارزهایی را برای معامله انتخاب کنند که در نهایت آن‌ها را در وادی زیان قرار می‌دهد. گاهی باید به اولین نتایج حاصل از تحلیل‌ها اعتماد کرده و از تجزیه و تحلیل‌های سخت‌گیرانه اجتناب کرد.
  • شاید بتوان بین انتخاب‌های تصادفی مستر گاکس و ارزهای دیجیتال یک رابطه قابل پیگیری پیدا کرد!
  • اگر شخصی قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشد، باید حداقل به اندازه یک همستر در مورد آن اطلاعات کسب کند. متأسفانه برخی از افراد، بدون کسب هیچ دانش اولیه در صرافی حساب کاربری باز کرده و شروع به معامله می‌کنند و در نهایت به سرمایه خود آسیب می‌زنند.
  • اگر یک موش توانسته از بازار ارزهای دیجیتال سود کلان بگیرد، پس حتماً ما هم می‌توانیم.

  اگرچه صاحبان مستر گاکس صراحتاً اعلام کرده بودند که انتخاب‌های همستر آن‌ها به معنی سیگنال سرمایه‌گذاری به افراد نیست؛ اما به نظر می‌رسد افرادی به انتخاب‌های مستر گاکس اعتماد داشته و از معاملات آن تقلید کرده باشند. به‌هرحال گاهی فعالیت در این بازار چنان مرموز می‌شود که تریدرها کلافه می‌شوند. شاید هنوز هم افرادی باشد که از روی انتخاب حیوان خانگی خود دست به معامله یا حتی دیگر فعالیت‌های روزمره بزنند. آیا شما هرگز ترغیب شده‌اید از چنین ایده‌ای استفاده کنید؟!

  گفتار پایانی!

  موضوع معاملات مستر گاکس برای جامعه کرپیتو بسیار هیجان‌انگیز بود. برای شما چطور؟! طبیعتاً درس‌های بسیار بیشتری می‌توان از این همستر گرفت. اما شما چه درسی از آن گرفته‌اید؟! نظر شما در مورد مسترگاکس چیست؟ به نظر شما چرا یک موش توانسته در بازار کریپتوکارنسی‌ها تا این حد کارآمد عمل کند؟! نظرات، سؤالات و ایده‌های خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید تا بهتر بتوانیم از این ماجرا لذت ببریم.

  سوالات متداول

  • مستر گاکس کیست؟

  مستر گاکس «Mr. Goxx» یکی از تریدرهای موفق در زمینه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال است که از اکثریت معاملات خود سود می‌گیرد.

  آکادمی بیت‌پین

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  وارن بافت کیست؟ با هشتمین ثروتمند جهان آشنا شوید

  زمانی که سخن از ثروتمند‌ترین افراد جهان به میان می‌آید، نام ...

  10 زن تاثیرگذار در صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین

  صنعت ارزهای دیجیتال و در کل فناوری بلاک چین، فرصت‌های برابری ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهدی رمضانی
   مهدی رمضانی | 26 اردیبهشت 1401

   به نظر من مستر گاگس با انجام معاملات تصادفی خواسته که عدالت اجرا بشه که اگه همه به این روش استفاده کنن
    اونوقت خود گاگس هم به طور تصادفی برنده یا بازنده میشه فکر کنم این تنها روشی که خود خلق کنندشم که مستر گاگکس باشه
   از پیش بینی مطلع نخواهد شد..یکی دیگر از ویژگیهای این روش این که . فرض کنیم همه ما دانش تحلیل و تجزیه رو یاد بگیریم و
   بدونیم چی بخریم چی بفروشم و طبق یه مسیر مشخص حرکت کنیم. و یه روزی یکی مثل مستر گاگس با دانش کم و کاملا تصادفی بیاد و 
    همه سرمایه ای رو که تو این راه گذاشتیم و برباد بده. تکلیفمون چیه.؟