گری گنسلر؛ چهره‌ تأثیرگذار بازارهای مالی در دنیای ارزهای دیجیتال

تاریخ: 7 بهمن 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
گری گنسلر؛ چهره‌ تأثیرگذار بازارهای مالی در دنیای ارزهای دیجیتال

نام گری گنسلر، از پرتکرارترین نام‌هایی است که امروزه هر فعال ارز دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌شنود و اگر کسی با گری گنسلر و سمت وی آشنا نباشد، احتمال با سؤالاتی از قبیل گری گنسلر (Gary Gensler) کیست؟ چه نقشی در قانون‌گذاری دارد و… مواجه خواهد شد.

در این مقاله از بیت پین، قصد داریم که به بیوگرافی یا معرفی گری گنسلر و هر آنچه که باید درباره این فرد جنجالی بدانید، بپردازیم که پس از آشنایی با گری گنسلر، با دلایل مخالفت وی با ارزهای دیجیتال و چارچوب قانون‌گذاری SEC حول دنیای کریپتو، شناخت بیشتری خواهید داشت. بدون شک، تا اسم گری گنسلر بیاید، شاید شما نیز تنفر زیادی از این نام و شخصیت داشته باشید، اما، پس از بررسی زندگینامه و شرح وظایف او، کمی با دیدگاه گری گنسلر نسبت به ارزهای دیجیتال و دلایل شکایت از پروژه‌ها و کمپانی‌های این حوزه آشنا خواهید شد.

گری گنسلر کیست؟

گری گنسلر چهره‌ای برجسته در زمینه امور مالی و فضای نظارتی یا مقرراتی دولت ایالت متحده است. او در حال حاضر سمت رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) را بر عهده دارد و پس از نامزدی و تأیید رئیس‌جمهور جو بایدن در سال 2021، این سمت را بر عهده گرفته است. گری گنسلر، درگذشته رئیس گلدمن ساکس و رئیس کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در دوران دولت اوباما بود. در واقع تخصص او در حوزه بلاک چین، ارزهای دیجیتال و سایر فناوری‌های مالی، بسیار گسترده بوده و او از دانش خود برای کمک به این حوزه، از طریق دانشگاه‌های مختلف و از طریق خدمات دولتی استفاده کرده است.

گری گنسلر کیست؟

برخلاف انتظار عموم و طبق مسیر فعالیت گری گنسلر، وی تلاش‌های بزرگی را برای حوزه ارز دیجیتال، اعم از آموزش و آشنا کردن دانشجویان با این حوزه انجام داده است و مشکل اصلی یا دلایل مخالفت او با بازار ارزهای دیجیتال، نیاز به فضای نظارتی بر این بازار طبق نظر وی خواهد بود. در واقع، گری گنسلر، اعتقاد دارد که بسیاری از ارزهای دیجیتال، بر خلاف آنکه عموم مردم آنها را پول مردمی یا غیرمتمرکز می‌نامند، معضلات بزرگی را برای اقتصاد جهانی و آمریکا به وجود آورده و نیاز به نظارت از سوی نهادی‌های دولتی دارند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  زندگی شخص و تحصیلی گری گنسلر

  زندگی شخصی و تحصیلی گری گنسلر، در کشور آمریکا و حول اقتصاد ایالت متحده شکل‌گرفته است. گری گنسلر در 18 اکتبر 1957 در بالتیمور به دنیا آمد. گری گنسلر دارای مدرک کارشناسی در اقتصاد و MBA از مدرسه وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا است و سابقه‌ای درخشان در اقتصاد ایالات متحده آمریکا دارد.

  فعالیت اولیه گنسلر در سال 1979 در گلدمن ساکس آغاز شد، جایی که او با سمت شریک مالی این کمپانی، مسئول همکاری‌ها و درعین‌حال رئیس بخش مالی بود. فعالیت‌های آکادمیک او باعث شد که به‌عنوان عضو هیئت‌علمی در دانشکده مدیریت MIT Sloan به تدریس فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و فناوری مالی بپردازد و آوازه او در زمان فعالیت خود باعث بزرگ‌تر شدن نام او در حوزه ارز دیجیتال شده است. سابقه کاری و تحصیلی گری گنسلر، نشان از درک جامعی از سیستم‌های مالی سنتی و حوزه‌های نوپا، از دیدگاه آکادمیک و هم از نظر دیدگاه عملی می‌دهد.

  بررسی مسیر شغلی Gary Gensler

  برای بررسی مسیر شغلی Gary Gensler، باید حتماً اشاره کنیم که وی در طول مدت‌زمان فعالیت خود سابقه بسیار درخشانی داشته و با پشتوانه دانش و علم خود در زمینه اقتصادهای سنتی و حوزه بلاک چین، در دوره‌های ریاست‌جمهوری مختلف آمریکا نیز سمت‌های گوناگونی را بر عهده گرفته است. مسیر شغلی گنسلر، هر دو مسئولیت‌های بخش خصوصی و دولتی را در برمی‌گیرد. مسیر حرفه‌ای او شامل، سمت‌های قابل‌توجهی مانند شریک و رئیس مشترک امور مالی در گلدمن ساکس، دستیار وزیر خزانه‌داری، معاون وزیر خزانه‌داری در امور مالی داخلی در دوران دولت کلینتون و ریاست کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC) در زمان ریاست‌جمهوری اوباما هستند.

  بررسی مسیر شغلی Gary Gensler

  گری گنسلر، همیشه در مسیر فعالیت و مسئولیت‌های خود به جدیت و سخت‌گیری در امور مالی برای شفافیت اقتصادی شناخته می‌شود. حتی در دوران فعالیت او در CFTC، استفاده از رویکردهای نظارتی سخت، نشان‌دهنده تعهد او به پرداختن به مسائل بازار مالی و درعین‌حال حمایت از شفافیت و اصلاحات بود.

  انتصاب گری گنسلر به‌عنوان رئیس SEC

  انتصاب گری گنسلر به‌عنوان رئیس SEC در سال 2021 لحظه مهمی در مقررات مالی ایالت متحده و بازارهای مالی بود. این انتصاب، به‌عنوان بخشی از دستور کار رئیس‌جمهور بایدن برای اجرای طرحی در جهت نظارت مالی بلندپروازانه، با هدف معرفی مقررات جدید مربوط به مدیریت نیروی کار و سایر مسائل زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی رخ داد. پیشینه مالی و نظارتی گسترده گنسلر به‌عنوان نیروی محرکه‌ای دلایل نامزدی او بود که متعاقباً با آرای بسیار برتر، 53-45، توسط سنا تأیید و به‌عنوان بخشی از SEC تأیید شد. این امر راه را برای ریاست در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هموار و از قوانین و چارچوب‌های وی برای حمایت از سرمایه‌گذاران و یکپارچگی بازار حمایت کرد. او در این باره می‌گوید:

  قوانین بسیار مهم هستند. آنها نه‌تنها به تقویت نوآوری کمک خواهند کرد، بلکه تأییدی را برای فعالان بازار و سرمایه‌گذاران فراهم کرده و یکپارچگی بازارهای مالی را تضمین می‌کنند.

  دیدگاه گنسلر در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

  دیدگاه گری گنسلر در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، نشان‌دهنده موضع او در مورد لزوم مقررات و نظارت بر روی فضای کریپتو است. او بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کالایی تحت قانون بورس کالا می‌بیند تا به‌عنوان اوراق بهادار تحت قوانین فدرال رزرو کنترل و معامله شوند. تأکید گری گنسلر بر تضمین حفاظت از سرمایه‌گذار، حفظ یکپارچگی بازار و حفظ ثبات مالی در فضای کریپتو نهفته است. وقتی صحبت از سایر ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، دیدگاه‌های ظریف گنسلر نشان می‌دهد که بسیاری از آنها باید تحت قوانین اوراق بهادار بانک مرکزی به‌عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شوند. گری گنسلر عقیده دارد که رویکردی آگاهانه و نیاز به چارچوب‌های نظارتی جامع در این بازار حس می‌شود. به گفته گری گنسلر:

  درک ارزهای دیجیتال و فناوری‌های زیربنایی آنها برای سازمان‌های نظارتی برای انطباق، محافظت از مردم و تسهیل نوآوری مسئولانه حیاتی است.

  گری گنسلر، در طول سال 2023، با شکایت از صرافی‌هایی مانند بایننس، کوین بیس و اعلام اوراق بهادار بودن چندین ارز دیجیتال به نام مانند، ماتیک، سولانا، کاردانو و… باعث نوسان شدید در بازار ارز دیجیتال و بروز معضلات بزرگی برای صرافی‌ها شده است.

  چرا Gensler در دنیای کریپتو اهمیت دارد؟

  اهمیت Gensler در دنیای کریپتو با انتصاب او به‌عنوان رئیس SEC ایالات متحده و تجربه عمیق وی در صنعت مالی، مقررات دولتی و دانشگاه‌های معتبر، بر هیچ شخصی پوشیده نیست. تعهد او به تدریس در مورد فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و فناوری مالی در MIT، در ارتباط با حرفه درخشان او، توانایی منحصربه‌فرد او را در ترکیب دانش نظری و عملی برجسته می‌کند. گری گنسلر، به‌عنوان رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، نقش مهمی در پذیرش و نوع نگاه سازمان‌های مالی بزرگ به دنیای کریپتو خواهد داشت و نظرات جنجالی او، در کنار شکایت‌های متعدد از پروژه‌های ارز دیجیتال امروزی، منجر به ریزش‌های شدیدی در این دارایی‌ها نیز شده است.

  چرا Gensler در دنیای کریپتو اهمیت دارد؟

  تعهد گری گنسلر به حمایت از سرمایه‌گذار، تسهیل تشکیل سرمایه و ایجاد بازارهای منصفانه، او را به‌عنوان چهره‌ای کلیدی در شکل‌دادن به چارچوب‌های نظارتی در صنعت کریپتو تبدیل کرده است و باتوجه‌به لزوم انجام وظایف و صحبت‌های جنجالی وی، معمولاً بسیاری از فعالین ارز دیجیتال با تنفر از او یاد می‌کنند. گنسلر از طریق اقدامات اجرایی و تلاش‌های نظارتی خود برای نظم بخشیدن به اکوسیستم ارز دیجیتال و شفاف‌سازی این فضا برای کسب‌وکارهایی که در فضای بلاک چین و دارایی دیجیتال فعالیت می‌کنند، تلاش زیادی کرده است و در نهایت چشم‌انداز آینده این بازارها بدون شک به او بستگی خواهد داشت.

  سؤالات متداول

  • گری گنسلر کیست؟

  گری گنسلر چهره‌ای برجسته در زمینه امور مالی و مقررات دولتی آمریکا، به‌خصوص در حوزه ارزهای دیجیتال است. او در حال حاضر سمت رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) را بر عهده دارد و پس از نامزدی و تأیید رئیس‌جمهور جو بایدن در سال 2021، این سمت را بر عهده گرفته است.

  • آیا گری گنسلر با ارزهای دیجیتال مخالف است؟

  گری گنسلر، به دلیل بازار نوسانی و بدون نظارت ارزهای دیجیتال با آن مخالف بوده و اعتقاد دارد که برای هر نوآوری جدید از جمله ارزهای دیجیتال، باید نگاه نظارتی و قانون‌گذاری، برای توسعه و جلوگیری از کلاهبرداری وجود داشته باشد.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  ۱۰ تریدر برتر جهان چه کسانی هستند؟

  بازارهای مالی با رشد قابل‌توجه خود در طول دهه‌های اخیر، میزب ...

  بیوگرافی پاول دورف | از کودکی تا روزهای اوج موفقیت تلگرام

  این روزها، نام کارآفرینی جوان و جذاب بر سر زبان‌هاست. فردی ک ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر