کاربران بیت کوین دقیقا چه کسانی هستند؟

تاریخ انتشار: 12 خرداد 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
با گذشت سال‌ها از ساخت بیت کوین، همچنان هویت سازنده‌ی آن ناشناخته است!

جدال ماینرها و کاربران شبکه بیت‌کوین بر روی این موضوع قرار دارد که کاربر بیت کوین دقیقاً کیست؟! چراکه نظرات متفاوتی در این‌باره وجود دارد. برخی‌ها اشخاصی که از شبکه بیت‌کوین استفاده می‌کنند را کاربر بیت کوین می‌دانند و برخی هم ماینرها را کاربر اصلی بیت کوین در نظر می‌گیرند. حالا با توجه به تصمیماتی که در طی سال‌های 2021 و 2022 در مورد ارتقا شبکه بیت‌کوین و به‌روزرسانی‌های آن صورت گرفته، باز هم بحث کاربر بیت کوین بین انسان و ماینرها جدال ایجاد کرده است. در ادامه قصد داریم تا با بررسی نظرات افراد حاضر در بنیاد بیت‌کوین کور «Bitcoin Core» این موضوع را باز کنیم. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید چه نظراتی در رابطه با کاربر بیت کوین ارائه شده است، با ما همراه شوید.

مقدمه‌ای بر بیت‌کوین و الگوریتم اجماع آن

بیت‌کوین «Bitcoin» به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان در سال 2009 توسط شخص ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو «Satoshi Nakamoto» به جهان معرفی شد. بیت‌کوین تحت شبکه غیرمتمرکز بلاکچین «Blockchain» طراحی و اجرا شده است. به همین خاطر این شبکه بدون دخالت شخص ثالث و بدون هیچ کنترل یا نظارتی می‌تواند فعالیت داشته باشد. اما عاملی که سبب کنترل این شبکه می‌شود، اجماع کاربران آن است. روش‌های اجماع بسیاری وجود دارد که بیت‌کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار «Proof of Work» بهره می‌گیرد. در این الگوریتم، می‌توان بلوک‌های بیت‌کوین را استخراج کرد. این کار توسط سیستم‌های ماینر «Miner» صورت می‌گیرد. یعنی این ماینرها هستند که تراکنش‌های بیت‌کوین را تأیید می‌کنند.

 کاربر بیت کوین دقیقاً چه کسی است؟

با توجه به نقش تعیین کننده‌ای که ماینرها در شبکه بیت‌کوین نسبت به تأیید تراکنش‌های این شبکه و استخراج بلوک‌های جدید بیت‌کوین دارند، این سؤال پیش می‌آید که بالاخره کاربر بیت کوین دقیقاً چه کسی است؟ آیا ماینرها کاربران اصلی بیت‌کوین هستند یا افراد حقیقی که از این شبکه استفاده می‌کنند به عنوان کاربران اصلی آن معرفی می‌شوند. این امر در گذشته هم مطرح بود، اما با انجام به‌روزرسانی روی شبکه بیت‌کوین، موضوع کاربر بیت کوین بیشتر از هر وقت دیگری مورد توجه قرار گرفته است این امر را می‌توان در دلایل زیر جست‌وجو کرد:

 • به‌روزرسانی تپ‌روت «Taproot»، بزرگ‌ترین به‌روزرسانی شبکه بلاکچین بیت‌کوین پس از به‌روزرسانی سگویت «SegWit» در مسیر فعال‌سازی قرار گرفته است.
 • به‌روزرسانی تپ‌روت به اجماع نهایی رسیده؛ با این وجود، ذی‌نفعان بیت‌کوین بر سر این به‌روزرسانی و چگونگی انجام آن، چندین ماه بحث و جدال داشتند. بیت‌کوین یک شبکه غیرمتمرکز است و برخلاف شبکه‌های متمرکز برای به‌روزرسانی به همکاری مشترک افراد نیاز دارد.
 • به‌روزرسانی‌ها به معنی ایجاد تغییر در قانون شبکه هستند. بنابراین، استفاده تمام افراد از کد بیت‌کوین با قوانین جدید، امری حیاتی است. در غیر این صورت ممکن است با جداسازی زنجیره بیت‌کوین، دو تاریخچه تراکنش ناسازگار ایجاد شود!
 • توسعه‌دهندگان بیت‌کوین برای جلوگیری از جداسازی زنجیره بیت‌کوین، به‌روزرسانی‌ها را سازگار با نسخه پیشین «Backwards Compatible» شبکه به انجام می‌رسانند. حالا نسخه‌های جدید و قدیمی‌تر شبکه می‌توانند از قوانین یکسانی برخوردار بوده و از جداسازی زنجیره جلوگیری کنند.
 • در به‌روزرسانی تپ‌روت، از آنجایی‌ که بیت‌کوین هنوز هم یک دارایی با ارزش بالای چند تریلیون دلاری است، روند فعال‌سازی آن به ‌آرامی و به‌صورت پایدار دنبال می‌شود.
 • آقای مت کورالو «Matt Corallo» یکی از مهندسین برجسته بیت‌کوین، دو روش برای فعال‌سازی این آپدیت را پیشنهاد داده است. اولین روش «اجرای قوانین از طریق نودهای شبکه» و روش دوم «اجرای این قوانین از طریق هش‌ریت به دست ماینرها است». اتفاقی که در دوره آزمایشی سپیدی تریال «Speedy Tria» از آن استفاده شد!

ارز دیجیتال بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟/همه‌چیز درباره بیت کوین

 • در کنفرانس بیت‌کوین که در سال 2021 برگزار شد، در رابطه با نحوه فعال‌سازی به‌روزرسانی تپ‌روت بحث ایجاد شد. این بحث حول محور این امر قرار داشت که آیا این کاربران‌ هستند که باید نسخه جدید را تنظیم کنند یا فعال‌سازی به دست ماینرها انجام می‌شود؟!

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید:  10 فیلم برتر در مورد بیت کوین و بلاک چین که باید تماشا کنید!

اینجاست که در به‌روزرسانی بیت‌کوین، موضوع کاربر بیت کوین به‌صورت جدی مطرحیت پیدا می‌کند. در این باره نظرات گوناگونی وجود دارد که توسط متخصصان حوزه ارزهای دیجیتال ارائه شده است. بررسی نظرات این افراد می‌تواند دید واضح‌تری در این باره به ما ببخشد.

نظر متخصصان حاضر در کنفرانس اجماع بیت‌‌کوین سال 2021 در مورد کاربر بیت کوین

بیت‌کوین نیز مانند هر شبکه رمزارزی دیگر به ارتقا و بهبود مستمر نیاز دارد تا شرایط جایگزین شدن با ارزهای رایج را حقیقتاً کسب کند. بدین منظور، به‌روزرسانی‌هایی توسط افراد متخصص و فعال در این حوزه برای آن صورت می‌گیرد. کنفرانس اجماع بیت‌کوین در سال 2021 توسط آرون ون‌ویردم «Aaron Van Wirdum» یکی از توسعه دهندگان بیت‌کوین مدیریت شد و افرادی که در این کنفرانس حضور داشتند، در مورد کاربر بیت کوین به این صورت نظر دادند:

 • آدام بک «Adam Back»

بک به عنوان یکی از پیشگامان اولیه دنیای ارزهای دیجیتال، عقیده دارد که:

«براساس این دلیل که کاربران قوانین را اجرا می‌کنند و ماینرها هیچ کنترلی بر شبکه بیت‌کوین ندارند، سردرگمی زیادی در مورد تصمیم‌گیری‌های ماینرها وجود دارد. در واقع، ماینرها هیچ حرفی برای گفتن ندارند. ماینرها می‌توانند به عنوان کاربری که از پروتکل بیت‌کوین استفاده می‌کند، دقیقاً همچون سایر کاربران حق اظهار نظر داشته باشند، اما به‌عنوان ماینر هیچ حقی در این باره ندارند!»

 • اولالوا اسونتکن «Olaoluwa Osuntokun»

اسونتکن به عنوان مدیر ارشد فناوری آزمایشگاه لایتینگ (Lightning Labs) معتقد است که:

«نکته مهم این است که در حقیقت مردم منظور شما از کاربر را درک نمی‌کنند. از نظر اجماع پروتکل، تنها افرادی که از نود بیت‌کوین برای بررسی فعالیت‌های اقتصادی خود استفاده می‌کنند، کاربر بیت‌کوین محسوب می‌شوند و آن‌ها هستند که انتخاب می‌کنند چه قوانینی را اجرا کنند. این مکانیسم رأی‌گیری در به‌روزرسانی سگویت هم نقش کلیدی دارد!»

 • راستی راسل «Rusty Russell»

راسل به عنوان برنامه‌نویس برتر حوزه ارزهای دیجیتال اظهار داشت که:

«با توجه به محدودکننده بودن عباراتی چون «کاربر» و «ماینر» می‌توان با توجه به متنوع بودن جامعه بیت‌کوین، این عبارات را نادیده گرفت. ماینرها نیز کاربر هستند. آن‌ها کاربرانی اقتصادی برای شبکه محسوب می‌شوند. همچنین ماینرها می‌توانند توسعه‌دهنده نیز باشند!»

 • اریک ووسکوئیل «Eric Voskuil»

ووسکوئیل به عنوان توسعه‌دهنده کهنه‌کار بیت‌کوین معتقد است که:

«تفاوتی بین ماینرها و کاربران – افرادی که مشغول خرید و فروش بیت‌کوین هستند – وجود ندارد؛ یعنی ماینرها هم کاربر شبکه بیت‌کوین محسوب می‌شوند!»

گفتار پایانی!

می‌بینید که موضوع کاربر بیت کوین، علی‌رغم اینکه همیشه مطرح بوده است، با توجه به به‌روزسانی‌های اخیر بیت‌کوین، بیشتر مورد توجه واقع شده. بیشتر توسعه دهندگان شبکه بیت‌کوین معتقد هستند که ماینرها هم مانند کاربران، کاربر بیت‌ کوین محسوب می‌شوند. باید ببینیم که نهایتاً این جدال به کجا می‌رسد!

سوالات متداول

 • بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۰۹ به دنیای سرمایه گذاری معرفی شد. این ارز دیجیتال توسط ساتوشی ناکاماتو به وجود آمد و با استفاده از الگوریتم اجماع می‌توان به استخراج آن پرداخت.

 • نظر سرمایه‌گذاران درباره کاربران و ماینر‌های بیت کوین چیست؟

نظرات مختلفی درباره کاربران بیت کوین و ماینر‌ها وجود دارد اما به صورت کلی می‌توان گفت ماینر‌ها دسته‌ای از کاربران بیت کوین هستند که که فعالیت اقتصادی در این زمینه دارند و از قوانین بیت کوین استفاده می‌‌کنند و کاربران بیت کوین افرادی هستند فعالیت اقتصادی در این زمینه ندارند.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت + کارت کمبو روزانه

مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. عباس
  عباس | 30 تیر 1401

  عالی