ارز دیجیتال زیلیکا چیست؟

توسط کارن آهنگری
|
22 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
ارز دیجیتال زیلیکا چیست؟

در سال‌های اخیر، رمزارزها دچار تغییر و تحول و پیشرفت‌های زیاد شده‌اند و حتی بر روی معاملات و تراکنش‌های مالی سنتی نیز اثر گذاشته‌اند. اخیراً نسل جدید رمزارزها به‌وجود آمده‌ که نسبت به نسل‌های قبلی ارتقا یافته و نقاط ضعف آن‌ها را پوشش داده‌اند. یکی از رمزارزهایی که بر همین اساس ایجاد شده، ارز دیجیتال زیلیکا است.

اصلی‌ترین هدف ایجاد این ارز دیجیتال، رفع مشکل مقیاس‌پذیری ارزهای قبلی است.

خرید و فروش زیلیکا

 زیلیکا چیست؟

زیلیکا (Zilliqa)، یک ارز دیجیتال مبتنی بر فناوری بلاک چین است که با نماد ZIL در صرافی‌های ارز دیجیتال معامله می‌شود. این پروژه با هدف مقیاس‌پذیر کردن سیستم برای مواقعی که اندازه بلاکچین با رشد چشم‌گیر روبرو می‌شود، ایجاد گشت. زیلیکا قادر به انجام تعداد بسیار زیادی تراکنش در کسری از ثانیه است و سرعت بلاکچین را افزایش داد.

زیلیکا Zilliqa در سال 2017 شروع به کار کرد و یک سال بعد، شبکه آزمایشی آن راه‌اندازی شد. در نهایت در اواسط سال 2019 شبکه اصلی آن آغاز به کار کرد و با هدف پردازش معاملات شبکه و اجرای قراردادهای هوشمند به فعالیت خود ادامه داد. پلتفرم زیلیکا پس از بیت کوین و اتریوم، به عنوان نسل سوم رمزارزها شناخته می‌شود که سعی در رفع محدودیت‌های نسل‌های قبلی خود دارد.

این ارز در سال 2017 ایجاد شد و بر مبنای فناوری بلاک چین عمومی شروع به فعالیت نمود. فناوری بلاک چین با وجود مزایای بسیار، دارای یک سری نقاط ضعف است. یکی از این معایب، کاهش مقیاس‌پذیری سیستم در ازای افزایش تعداد گره‌ها است. اما ارز دیجیتال زیلیکا به‌گونه‌ای ایجاد شده است که با تقسیم نودهای اعتبارسنجی تراکنش‌ها به بخش‌ها و قطعات کوچک‌تر، سبب بهبود کنترل و مقیاس‌پذیری سیستم می‌شود؛ این عمل در نهایت به افزایش سرعت پردازش تراکنش‌های بلاکچین کمک می‌کند.

نماد اختصاصی زیلیکا

 تاریخچه زیلیکا

ارز دیجیتال زیلیکا توسط یکی از پژوهشگران دانشگاه سنگاپور به نام کومار ایجاد شده و با همکاری کانتلیا و ژیا توسعه یافت. نسخه رسمی این ارز دیجیتال در سال 2017 میلادی وارد بازار شد. البته ایده اصلی آن توسط یکی از اساتید دانشکده حسابداری دانشگاه NUS پیشنهاد شد. مبنای این ایده بر نحوه تقسیم‌بندی دیتا در بلاک چین یا اصطلاحاً عمل شاردینگ برای افزایش سرعت و راندمان شبکه بود که در مقاله‌ای علمی منتشر شد.

در واقع ارز دیجیتال Zilliqa توسط تعدادی از بهترین محققان و از بهترین دانشگاه‌ها پدید آمد. بلاک چین اختصاصی این رمزارز در سال 2019 ایجاد شد و ارز دیجیتال زیلیکا با نماد Zil فعالیت کرد. تا پیش از آن، Zilliqa بر روی بستر بلاک چین اتریوم اجرا می‌شد.

امنیت شبکه ارز دیجیتال زیلیکا

نحوه تأمین امنیت شبکه زیلیکا به این صورت است که برای افزودن زنجیره‌های جدید باید حداقل 66 درصد از همه اعضای فعال در شبکه تأیید کنند که گزارش اضافه شده، صحت دارد. به‌این صورت که بخش‌های جزئی‌تر نیاز به تأیید تراکنش‌ها توسط یکسری از اعضا دارد. سپس برای افزوده شدن زنجیره جدید باید گروه دیگری از اعضای شبکه به تأیید نتایج بپردازند. زبان امنیتی زیلیکا با هدف شناسایی اتوماتیک مشکلات امنیتی و رفع خطر آن‌ها از شبکه و همچنین آسان کردن تأیید قراردادهای هوشمند موجب ارتقا امنیتی در شبکه شده است.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

   ویژگی‌های زیلیکا

  ارز دیجیتال زیلیکا با تمرکز بر شاردینگ یک ارز دیجیتال منحصر به‌فرد شناخته می‌شود. این فرایند نودهای بلاکچین را به دسته‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند سرعت تراکنش‌ها را بالا می‌برد. بلاکچین Zilliqa همواره با دو نوع تراکنش انتقالی و ضرب توکن‌ها سروکار دارد. زمانی که کاربران توکن‌های Zil را مبادله کنند، تراکنش انتقالی ایجاد می‌شود و در مواقعی که زنجیره‌های جدید با بیش از ششصد گره هش شود، تراکنش ضرب به‌وجود می‌آید.

  هدف از ایجاد زیلیکا

  از جمله مشکلاتی که نسل‌های اول و دوم بلاکچین با آن روبرو بودند، مربوط به مقیاس پذیری آن‌ها بود و نسل سوم بلاک چین تلاش کرد که این مشکلات را رفع نماید. در این میان، زیلیکا توانست موفقیت قابل قبولی در این زمینه کسب کند و برخلاف بیت کوین و اتریوم که سرعت پردازش آن‌ها با رشدشان کندتر شد، از طریق تقسیم نودها، سرعت شبکه را افزایش دهد.

  کاربردهای زیلیکا

  همانطور که گفته شد، یکی از کاربردهای زیلیکا Zilliqa فراهم کردن بستری مقیاس‌پذیر و مطمئن برای کاربردهای غیر متمرکز از جمله بازارهای مالی است. علاوه‌بر این زیلیکا به‌واسطه ارائه محصولات و خدمات متنوع همچون پردازش تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند در جذب مخاطبان موفق بوده است. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که آینده بازار ارزهای دیجیتال اقبال بیشتری به شبکه‌های بلاک چین با قابلیت مقیاس‌پذیری مناسب خواهند داشت.

  کاربردهای زیلیکا

  زیلیکا چگونه کار می‌کند؟

  تقریباً بیشتر خدمات شبکه Zilliqa همچون ثبت تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند همانند سایر شبکه‌های ارزهای دیجیتال است؛ اما تفاوت آن در مقیاس‌پذیر بودن و راندمان بالاست. با به‌اجماع رسیدن هر شبکه امکان مخالفت میان گره‌ها از بین رفته و باعث می‌شود که شبکه به‌سرعت بتواند تراکنش‌ها را پردازش کند. از طرف دیگر، لزوم استفاده از تجهیزات محاسباتی با قدرت بالا از میان رفته و با توان محاسباتی پایین‌تر می‌توان به پردازش تراکنش‌ها پرداخت.

  خرید و فروش ارز دیجیتال زیلیکا

  نحوه خرید و فروش زیلیکا

  نحوه معامله و مبادله رمزارز زیلیکا مشابه دیگر رمزارزها و از طریق صرافی‌های آنلاین که از این ارز پشتیبانی می‌کنند انجام می‌شود. پس از انتخاب صرافی مناسب و افتتاح حساب کاربری می‌توان به خرید و فروش این رمزارز پرداخت. روش دیگر مبادله این رمزارز، معامله با دلار یا تعویض با سایر رمزارزها است. از جمله صرافی‌های مطمئن جهانی، صرافی بایننس است که از طریق آن می‌توان به خرید و فروش زیلیکا پرداخت. البته این صرافی به دلیل تحریم‌ها به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهد و بایستی از طریق تغییر آی پی، به حساب کاربری وارد شد.

   مزایا و معایب Zilliqa

  یکی از مهم‌ترین مزایای رمزارز زیلیکا، استفاده از فناوری نسل سوم بلاک چین است که معایب مقیاس پذیری را از بین برده و سرعت تراکنش‌ها را افزایش داده است. مزیت دیگر آن طرفداران و سرمایه‌گذارانی هستند که با قدرت از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. همان‌طور که قبلاً گفته شد، سازندگان Zilliqa از متخصصان و پژوهشگران یکی از برترین دانشگاه‌ها هستند و یک تفکر و برنامه علمی در به وجود آمدن این پلتفرم نقش داشته است؛ اما این شرایط همزمان هم مزیت و هم عیب محسوب می‌شود.

  از این جهت عیب محسوب می‌شود که سازندگان زیلیکا با وجود دارا بودن علم مناسب، از تجربه کافی برخوردار نیستند و برای موفقیت در رقابت با سایر رمزارزها، نیاز به دانش بازار و کسب و کار وجود دارد. از طرف دیگر اگر زیلیکا به قدر کافی در توسعه و به‌دست آورن جایگاه مطمئن موفق نباشد، این احتمال وجود دارد که سایر پلتفرم‌ها بتوانند جایگاه آن را تصاحب کنند و در نهایت از رقبا جا بماند.

  کاربردهای زیلیکا

  نحوه استخراج یا تولید زیلیکا

  رمزارز زیلیکا از زمره ارزهای دیجیتالی است که از طریق استخراج کردن قابل به‌دست آوردن است. برای استخراج زیلیکا باید ابزارها و سیستم‌های پردازنده مناسب را تهیه کرد. در طی فرایند استخراج رمزارزها در واقع هویت‌های دیجیتالی آن رمزارز استخراج می‌شوند. اما تجهیزات استخراج قیمت بالایی دارند و از نظر مصرف انرژی نیز به هزینه‌های متغیر استخراج کننده می‌افزایند.

  از طرف دیگر برای استخراج رمزارز به تعداد زیادی ماینر نیاز است تا احتمال استخراج بالاتر رود و از نظر اقتصادی به‌صرفه باشد. بنابراین سرمایه گذاری به میزانی که استخراج زیلیکا یا سایر رمزارزهای قابل ماینینگ به‌صرفه باشد، بسیار وسیع است و اکثر فعالان این حوزه امکان فراهم کردن این سرمایه یا پذیرش خطرات آن را ندارند. به همین دلیل بسیاری از افراد به‌جای استخراج رمزارز به معامله آن می‌پردازند؛ زیرا نیاز به سرمایه کم‌تری دارد.

   بهترین کیف پول‌های Zilliqa

  پس از انتخاب و خرید یک رمزارز، نوبت به نحوه نگهداری آن می‌رسد. ارزهای دیجیتال مانند ارزهای سنتی نیاز به نگهداری و ذخیره دارند. اما از آنجا که ماهیت این ارزها دیجیتالی است، نحوه نگهداری از آن‌ها نیز به‌صورت دیجیتالی و رایانه‌ای انجام می‌شود. کیف پول‌های ارز دیجیتال با ذخیره سازی کلیدهای عمومی و خصوصی برای نگهداری و مبادلات رمزارزها عمل می‌کنند.

  کیف پول‌های ارز دیجیتال انواع مختلفی دارند. برای انتخاب کیف پول مناسب باید ابتدا مشخص کنیم که کدام کیف پول‌ها از ارز دیجیتال مورد نظر ما پشتیبانی می‌کنند. در ادامه تعدادی از کیف پول‌های مطرح و معتبر که از زیلیکا پشتیبانی می‌کنند را معرفی می‌نماییم.

  کیف پول لجر نانو اس

  لجر نانو اس یکی از انواع کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری است که از زیلیکا و بسیاری دیگر از رمزارزها پشتیبانی می‌کند. نحوه کار کیف پول لجر نانو اس به این صورت است که کلیدهای خصوصی کاربر در یک وسیله سخت افزاری با ایمنی بالا ذخیره می‌شوند. مزیت کیف پول‌های سخت افزاری امنیت بالای آن‌هاست که از سرقت دارایی دیجیتال کاربران جلوگیری می‌کند.

  یکی از مزایای لجر نانو اس در کنار امنیت بالا، محیط کاربری ساده و آسانی است که به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی از آن استفاده کنند. همچنین یک نمایشگر کوچک بر روی آن وجود دارد که به کاربران اجازه مدیریت بهتر و تأیید معاملات را می‌دهد. این کیف پول از طریق اتصال USB به انواع رایانه‌ها متصل می‌شود و با کامپیوترهای دسکتاپ، لپتاپ‌ها و تبلت‌ها سازگار است.

  کیف پول تراست

  تراست از جمله کیف پول‌های نرم افزاری مختص موبایل است که ضمن امنیت بالا، به دلیل راحتی در استفاده، مخاطبان زیادی دارد. تراست با ایجاد کنترل دقیق بر کلیدهای خصوصی از رمزارزهای کاربران حفاظت می‌نماید. این کیف پول از اندروید و IOS پشتیبانی می‌کند.

  علاوه‌بر تراست و لجر نانو اس، کیف پول‌های دیگری همچون زیل پی، اتمیک و اینفینیتو وجود دارند که از ارز دیجیتال زیلکا پشتیبانی می‌کنند و از امنیت مناسبی نیز برخوردار هستند.

  پیش بینی وضعیت آینده زیلیکا Zilliqa

  زیلیکا به دلیل عملکرد مناسبی که دارد، توانسته در بین پنجاه ارز دیجیتال برتر شناخته شود. این ارز دیجیتال در ماه‌های گذشته شاهد نوسانات قیمتی زیادی بود اما متخصصان پیش بینی می‌کنند که بر اساس عملکرد خوب آن، با رشد صعودی در قیمت روبرو شود. البته نوسانات قیمتی این رمزارز نسبت به برخی دیگر از ارزهای دیجیتال کمتر بوده و اهدافی که توسعه دهندگان آن مد نظر دارند، می‌تواند بر رشد ارزش آن اثرگذار باشد.

  توجه به تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال برای سرمایه گذاری میان مدت و کوتاه مدت می‌تواند مفید باشد. علاوه‌بر این مسیری که زیلیکا در حال پیمودن است، نشان می‌دهد که حتی ارزش سرمایه گذاری بلند مدت را نیز دارد، اما در هر صورت به دلیل شرایط فعلی بازار بهتر است که با دقت بیشتری اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

  یکی دیگر از ویژگی‌های خوب زیلیکا، امکان خرید و استخراج آن توسط هموطنان است که در شرایط تحریمی فعلی امکان خرید برخی از رمزارزها را ندارند.

  گفتار پایانی!

  ارز دیجیتال Zilliqa به عنوان یک رمزارز نسل سومی، محبوبیت بالایی نزد مخاطبان کسب کرده و به امتیازات بالایی دست یافته است. مزایای این رمزارز همچون رفع مشکل مقیاس پذیری فناوری بلاک چین و بهبود سرعت و راندمان تراکنش‌ها از جمله دلایل پیشرفت آن است. برخی از تحلیل‌گران بر اساس عملکرد و بررسی نمودارهای مالی، احتمال می‌دهند که احتمال افزایش قیمت و ارزش زیلیکا در آینده وجود دارد. با این حال برای سرمایه گذاری در حوزه رمزارزها مانند سایر زمینه‌ها باید از دانش کافی برخوردار بود و خطرات احتمالی را پذیرفت.

  خرید و فروش ارز دیجیتال زیلیکا

  سؤالات متداول

  1. ارز دیجیتال زیلیکا چیست؟

  زیلیکا یکی ارز دیجیتالی نسل سومی است که با هدف رفع مشکل مقیاس پذیری ارزهای دیجیتال نسل اولی و دومی شروع به فعالیت کرد؛ این پلتفرم سرعت بالایی در تراکنش دارد.

  1. نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa چگونه است؟

  زیلیکا مشابه سایر ارزهای دیجتال با استفاده از صرافی‌های آنلاین معتبر قابل خرید و فروش است. با ایجاد حساب کاربری در صرافی‌های آنلاین همچون بیت پین که از Zilliqa پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به مبادله آن پرداخت. البته باید توجه کرد که برای دریافت خدمات از بایننس بایستی از آی پی به‌جز ایران استفاده کرد.

  1. بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa کدامند؟

  کیف پول تراست، لجر نانو اس، زیل پی، اتمیک و اینفینیتو از جمله کیف پول‌های پشتیبانی کننده از Zilliqa هستند.

  1. مهم‌ترین مزایای ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa چیست؟

  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زیلیکا، رفع مشکل مقیاس پذیری بلاک چین است. بنابراین با دسته بندی بلاک چین به بخش‌های کوچک‌تر، به افزایش سرعت تراکنش‌ها کمک می‌کند.

  1. کاربرد ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa چیست؟

  از جمله مهم‌ترین کاربردهای Zilliqa فراهم کردن بستری ایمن و مقیاس پذیر برای امور مالی غیر متمرکز و اجرای قراردادهای هوشمند است.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر