پلتفرم Farcaster چیست و چرا مورد تمجید ویتالیک بوترین قرار گرفت؟

تاریخ: 18 بهمن 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
پلتفرم Farcaster چیست و چرا مورد تمجید ویتالیک بوترین قرار گرفت؟

در چند سال گذشته، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی سنتی به دلیل سانسور، فقدان حفظ حریم خصوصی داده‌ها، گسترش ربات‌ها و شیوه‌های کسب درآمدشان مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. نگرانی‌های فزاینده منجر به ظهور جایگزین‌های غیرمتمرکز شده است که به دنبال استفاده از فناوری بلاک چین برای حل این مشکلات هستند.

پس از سلطه کوتاه friend.tech در سال 2023، آخرین پلتفرمی که مورد توجه کامیونتی کریپتو قرار گرفته، Farcaster است. این پروتکل رسانه‌های اجتماعی که بیش از سه سال قدمت دارد، به دلیل آپدیت‌های اخیر خود مورد توجه قرار گرفته و از سوی رهبران کلیدی این صنعت تحسین شده است.

در این مقاله، درباره چیستی Farcaster، چگونگی محبوب شدن آن در میان پروتکل‌های غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی و آنچه رهبران کلیدی مانند ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، در مورد ظهور آن گفته‌اند، صحبت می‌کنیم.

فارکستر چیست؟

Farcaster که توسط دو کارمند سابق کوین بیس، Dan Romero و Varina Srinivasan در سال 2020 تأسیس شد، یک پروتکل غیرمتمرکز مبتنی بر Optimism است که برای پشتیبانی از برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی ساخته شده است.

برنامه‌های محبوب در این پلتفرم عبارتند از Warpcast، یک پلتفرم الهام گرفته از ایکس (توییتر) که به کاربران اجازه می‌دهد پست‌هایی به نام “casts” ایجاد کنند، لایک کنند و به اشتراک بگذارند. علی‌رغم بررسی‌های متفاوت در فروشگاه‌های اپلیکیشن موبایل، Warpcast از سوی اعضای برجسته جامعه کریپتو مانند ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم و جسی پولاک، خالق بیس، مورد تحسین قرار گرفته است.

فارکستر علاوه بر اینکه در برابر سانسور مقاوم است، امکان تعامل و کنترل بیشتری بر داده‌های خود توسط کاربران می‌دهد. همچنین مانند سایر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، به حفظ تجربه آشنای وب 2 برای کاربرانی که از موبایل استفاده می‌کنند و اجباری نبودن کیف پول‌های کریپتویی یا پرداخت‌ها تاکید دارد.

این پروتکل همچنین سعی می‌کند خود را با مدل خاص خود برای مقابله با ربات‌ها متمایز کند، مشکلی که در بیشتر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی سنتی وجود دارد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  چگونه فارکستر با مشکل ربات‌ها مقابله می‌کند؟

  در حالی که ربات‌های خوب می‌توانند خدمات مفید رسانه‌های اجتماعی مانند به‌روزرسانی‌های معمولی مبتنی بر داده را ارائه دهند، بیشتر ربات‌ها در سال‌های اخیر عمدتاً برای اهداف پلید از جمله دستکاری بازار و تبلیغات کلاهبرداری هرزنامه استفاده شده‌اند. از سوی دیگر، کارشناسان در مورد بهترین رویکرد برای متوقف کردن این چالش بزرگ اختلاف‌نظر دارند.

  برای جلوگیری از تکثیر ربات‌ها، Farcaster از یک مدل پولی استفاده می‌کند. این پروژه همچنین تعداد تعاملات کاربر در پلتفرم را از طریق مفهومی به نام «واحدهای ذخیره‌سازی» (Storage Units) محدود می‌کند.

  برای ثبت‌نام، کاربران باید 5 دلار هزینه بپردازند. در عین حال، واحدهای ذخیره‌سازی که کاربران را به 5,000 ارسال، 2,500 واکنش و 2,500 پیوست پست در یک سال محدود می‌کنند نیز 5 دلار هستند.

  اما مدل بازدارندگی ربات Farcaster آن ویژگی نیست که این پروتکل را در کانون توجه قرار داده است.

  قاب‌های فارکستر

  در 26 ژانویه، فارکستر Frames را راه‌اندازی کرد که به کاربران اجازه می‌دهد پست‌های خود را به برنامه‌های تعاملی تبدیل کنند که سایر کاربران را قادر می‌سازد تا اقدامات متعددی مانند مینت NFT، بازی کردن، و خرید بدون خروج از پلتفرم را انجام دهند.

  پس از عرضه Frames، استفاده از فارکستر به شدت افزایش یافته است. کاربران فعال روزانه در پروتکل از 2,286 در 26 ژانویه به 16,793 تا 5 فوریه بر اساس داده‌های Dune Analytics افزایش یافته‌اند. در همین حال، در روز دوشنبه، 5 فوریه، درآمد روزانه پروتکل به 49,725 دلار رسید. برای درک بهتر، باید بدانید که در 26 ژانویه 2024، این پروتکل تنها 2,580 دلار درآمد داشت.

  بوترین روی فارکستر شرط‌بندی می‌کند

  روز دوشنبه، 5 فوریه، ویتالیک بوترین عنوان کرد که Farcaster و پروتکل غیرمتمرکز شبکه اجتماعی Lens احتمالاً چیزی فراتر از مدهای کریپتویی هستند.

  او نوشت: «ثبت یک پیش‌بینی: فارکستر و لنز ظرف 4 ماه یا 1 سال دیگر پر از کاربر می‌شوند.»

  نظرات بوترین به عنوان کنایه‌ای بر مرگ پلتفرم friend.tech تعبیر شده است. یکی از بنیانگذاران اتریوم ادعا کرد که اولویت دادن این پلتفرم به حدس و گمان مالی بر تجربه کاربر، در نهایت منجر به نابودی آن شده است.

  جالب اینجاست که friend.tech در اوج خود، حمایت قابل توجهی از چندین چهره با نفوذ در فضای کریپتو دریافت کرده بود که این پروژه را بدیع توصیف کردند.

  آن روی سکه

  باید دید آیا فارکستر می‌تواند شتاب فعلی خود را حفظ کند یا خیر. این پلتفرم با بیش از 140,800 کاربر، هنوز از رقابت با پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی سنتی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و ایکس فاصله دارد.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر