ربات اسپات گرید (Spot Grid)؛ بهره‌مندی از نوسانات بازار و معامله خودکار

تاریخ انتشار: 5 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 7 اسفند 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
ربات Spot Grid

ربات Spot Grid به شما کمک می‌کند تا به صورت خودکار به معامله در بازارهای نوسانی بپردازید.

نوسانات بالا در بازار ارزهای دیجیتال، برای افرادی که با ارزهای دیجیتال آشنایی ندارند، ترسناک به نظر می‌رسد؛ این در حالی است که گاهی همین نوسانات فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را به وجود آورده و می‌تواند به سودهای قابل‌توجهی منجر شود. برای غنیمت شمردن این فرصت‌ها باید از تاکتیک‌ها و استراتژی‌های خاصی استفاده کنید.

یکی از ساده‌ترین استراتژی‌های معاملاتی برای کسب سود، معامله اسپات گرید است. این نوع معامله از قدرت ربات‌های اسپات گرید برای خودکارسازی سفارشات خریدوفروش با استفاده از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند؛ اما چگونه؟

در این مقاله، به سوالاتی نظیر ربات Spot Grid چیست و چگونه کار می‌کند، پاسخ خواهیم داد. همچنین مزایا و نکات استفاده از آن را بیان می‌کنیم. اگر می‌خواهید از چنین رباتی استفاده کنید، پیش از شروع این مقاله را مطالعه کنید.

ربات اسپات گرید چیست؟

معاملات Spot Grid ابزاری کاربردی است برای تنظیم سفارش‌های خریدوفروش در سطوح قیمتی مختلف و به صورت گرید است. به عبارت دیگر، این ربات به شما امکان می‌دهد سفارشات را بالاتر و پایین‌تر از یک قیمت خاص قرار دهید و شبکه منظمی از سفارش‌ها با قیمت‌های افزایشی یا کاهشی تدریجی ایجاد کنید.

معاملات اسپات گرید به‌ویژه در بازارهای پرنوسان که قیمت‌ها دائماً در حال نوسان هستند، کاربرد دارند. این ابزار به معامله‌گران کمک می‌کند تا از تغییرات کوچک قیمت، سود کسب کنند. لازم به ذکر است که اسپات گرید برای افرادی که رویکرد محافظه‌کارانه‌ای را در معاملات ترجیح می‌دهند، مناسب است.

هنگامی که ربات معاملات اسپات گرید برنامه‌ریزی می‌شود، بلافاصله شروع به ثبت سفارش‌های خریدوفروش در نقاط مختلف محدوده قیمتی تعیین‌شده می‌کند. تا زمانی که قیمت دارایی در محدوده تعیین‌شده شما نوسان داشته باشد، می‌توانید بدون نیاز به مدیریت فعال ربات، سود کسب کنید.

ربات SPot Grid چگونه کار می‌کند؟

تقریباً همه راه‌حل‌های گرید تریدینگ کریپتو شبیه به هم عمل می‌کنند. مراحل کار به شرح زیر است:

اسپات گرید بات

  • انتخاب جفت‌ارز اسپات گرید: ابتدا باید جفت‌ارز مورد نظر خود را برای گرید تریدینگ انتخاب کنید.
  • تعیین محدوده قیمتی: محدوده قیمتی پایین و بالا را برای معاملات خود تعیین کنید. به‌خاطر داشته باشید که محدودیت‌هایی برای حداقل و حداکثر قیمت در نظر گرفته شده است.
  • تعداد گریدها: تعداد گریدهایی که می‌خواهید ایجاد کنید را مشخص کنید. حداقل تعداد قابل‌تنظیم گریدها در بای‌بیت (ByBit) ۲ و حداکثر آن ۳۳۰ است. سیستم به طور خودکار حداکثر تعداد گریدها را بر اساس محدوده قیمتی انتخابی شما تنظیم می‌کند. برای مثال، اگر محدوده قیمتی کمی انتخاب کنید، حداکثر تعداد گریدها کاهش می‌یابد تا بتوانید سود کافی برای جبران کارمزد معاملات به دست آورید.

پس از تعیین قیمت و تعداد گریدها، سرمایه شما به طور مساوی بین دارایی‌های جفت‌ارز انتخابی‌تان (برای مثال، BTC/USDT) تقسیم می‌شود. سپس گریدی از نقاط قیمتی مختلف بین محدوده قیمتی تعیین‌شده توسط شما ایجاد شده و سرمایه اولیه‌تان به طور مساوی بین این گریدها تقسیم می‌شود.

هنگام استفاده از این استراتژی گرید تریدینگ، ربات به طور خودکار بخشی از دارایی‌های شما را هر زمان که قیمت ارز دیجیتال به بالاترین خط گرید برسد، می‌فروشد. هنگامی که قیمت به خط پایین‌تر برسد، دارایی معامله‌شده به طور خودکار خریداری می‌شود. با این کار، شما از مجموع تفاوت بین سفارش‌های خریدوفروش سود کسب می‌کنید.

برای مثال، فرض کنید پویا ۲۰ هزار USDT دارد و می‌خواهد از نوسانات قیمت بیت کوین در قیمت ۴۳,۷۷۳.۲۲ دلار استفاده کند. اگر او حالت ربات Spot Grid دستی را انتخاب کند و محدوده قیمتی ۳۵,۵۵۰ تا 47,200 USDT را با تقسیم به ۵۰ گرید تنظیم کند، سفارش‌های خریدوفروش در هر بازه 234 USDT قرار خواهند گرفت. سپس سرمایه اولیه ۲۰ هزار USDT پویا توسط ربات گرید نقطه‌ای به طور مساوی بین تعداد خطوط گرید تقسیم می‌شود. در این سناریو، با تقسیم ۲۰ هزار USDT بر ۵۰، به هر خط گرید 400 USDT اختصاص می‌یابد.

هنگامی که پویا معامله خود را آغاز می‌کند، او از نقطه میانی محدوده قیمتی ازپیش‌تعیین‌شده که روی ۴۳,۷۷۳.۲۲ دلار تنظیم شده است، شروع می‌کند. در این مرحله، نیمی از سرمایه ۲۰ هزار USDT او به طور خودکار به BTC تبدیل می‌شود. سپس ربات Spot Grid مجموعه‌ای از ۴۰۰ سفارش فروش برای BTC با فواصل 234 USDT ایجاد می‌کند که از 47,200 USDT شروع می‌شود. همچنین، ۴۰۰ سفارش خرید با فواصل نزولی تا 35,550 USDT ایجاد می‌کند. با رسیدن قیمت بازار BTC به هر سفارش فروش یا خرید، ربات کل گرید را با تعیین نقطه شروع جدیدی بر اساس آخرین قیمت تنظیم می‌کند.

مزایای معامله با ربات Spot Grid

مزایای زیادی دررابطه‌با استفاده از استراتژی معاملاتی گرید وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نقطه پایین ورود و مدیریت ریسک بهتر اشاره کرد. البته موارد دیگری هم وجود دارد که همگی آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

نکات مهم در استفاده از ربات اسپات

ورود به بازار با قیمت پایین‌تر

با تعیین سطوح قیمتی ازپیش‌تعیین‌شده در ربات Spot Grid، می‌توانید در سطوح پایین‌تری نسبت به معامله دستی وارد بازار شده و به‌راحتی سفارش‌ها را در چندین نقطه ورودی پایین، بدون نیاز به نظارت بر قیمت‌های بازار، مدیریت کرد. این امر به‌ویژه در بازارهای پرنوسان مفید است.

اجرای خودکار

هنگامی که محدودیت‌های مورد نظر خود را تعیین کردید، ربات به طور خودکار معاملات را به صورت شبانه‌روزی برای شما انجام می‌دهد. این بدان معناست که دیگر نیازی به نظارت مداوم بر بازار نداشته و فرصت‌های فوق‌العاده را از دست نخواهید داد. علاوه‌برآن، می‌توان با راه‌اندازی چندین ربات معاملات گرید، سود خود را در جفت‌های مختلف اسپات به حداکثر برسانید.

تصمیمات منطقی و فوری

هنگام تصمیم‌گیری در مورد معاملات، احساسات گاهی اوقات می‌تواند قضاوت شما را مختل کرده و منجر به ضرر شود. این در حالی است که ربات‌های معاملاتی گرید برای تصمیم‌گیری به یک الگوریتم واضح با پارامترهای کاملاً تعریف شده تکیه می‌کنند و رویکرد کنترل‌شده‌تری برای کسب سود از ربات Spot Grid به شما ارائه می‌دهند. علاوه‌براین، این ربات‌های زیرک می‌توانند بسیار سریع‌تر از معاملات دستی خریدوفروش عمل کنند.

تقویت مدیریت ریسک

در ربات Spot Grid امکان تنظیم حداقل و حداکثر محدودیت‌ها برای نقاط قیمت پایین و بالا وجود دارد که در آن معاملات انجام می‌شوند. در صورت تعیین محافظه‌کارانه محدودیت‌ها، می‌توان خطر احتمالی ضرر را کاهش دهید. با استفاده از چندین ربات معاملاتی در بین جفت‌های معاملاتی متنوع، می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های خود را متنوع کرده و سود کلی خود را افزایش دهید؛ حتی اگر برخی از کوین‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند.

پوشش گسترده‌تر بازار

ازآنجایی‌که Spot Grid Bot طیف گسترده‌ای از جفت‌های معاملاتی، از جمله ETH/BTC و BTC/DAI را پوشش می‌دهد، به دارایی‌های بیشتری دسترسی خواهید داشت؛ بنابراین، این شانس را خواهید داشت که استراتژی‌های معاملاتی بیشتری را کشف کنید.
فرصت‌های آربیتراژ

ربات معاملات اسپات گرید از چندین بازار با کوین‌های پایه مختلف پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین می‌توانید با توجه به نوسانات قیمت در جفت‌های معاملاتی مختلف، از فرصت‌های آربیتراژ بالقوه متعدد بهره‌مند شوید.

افزایش پتانسیل سودآوری

الگوریتم پیشرفته‌ای که اکثر ربات‌های اسپات گرید از آن استفاده می‌کنند، به طور خودکار استراتژی‌های گرید را بهینه می‌کند. این امر امکان سودآوری بیشتر از معاملات شما را فراهم می‌کند؛ زیرا ربات‌ها برای انطباق و پاسخگویی به شرایط واقعی بازار طراحی شده‌اند.

نکات مهم در استفاده از ربات اسپات گرید

پیش از این‌که شروع به استفاده از ربات Spot Grid کنید، توصیه می‌کنیم ابتدا به نکات زیر توجه کنید.

انتخاب جفت‌ارز مناسب

در اسپات گرید باید جفت‌ارزهایی را انتخاب کنید که نوسانات زیادی دارند. ربات اسپات گرید در بازارهای با نوسان کم سودآوری کمتری خواهد داشت؛ بنابراین، به حجم معاملات جفت‌ارز توجه کنید. جفت‌ارزهایی با حجم معاملات بالا نقدشوندگی بیشتری دارند و ربات می‌تواند به طور کارآمدتر معاملات را انجام دهد.

تعیین محدوده قیمتی مناسب

محدوده قیمتی را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که ربات فضای کافی برای معاملات داشته باشد. از انتخاب محدوده قیمتی خیلی narrow خودداری کنید، زیرا ممکن است ربات فرصت‌های سودآوری را از دست بدهد. به همین ترتیب، انتخاب محدوده قیمتی خیلی wide نیز می‌تواند ریسک ضرر شما افزایش دهد.

تنظیم تعداد شبکه‌ها

تعداد گریدهای استفاده شده می‌تواند بر تعداد معاملات شما تأثیر بگذارد. استفاده از گریدهای بسیار زیاد می‌تواند منجر به فرکانس معاملاتی نامطلوب شود؛ همچنین، استفاده از گریدهای بسیار کم ممکن است باعث شود سفارش‌ها برای مدت طولانی تکمیل نشده باقی بمانند. هرچه فرکانس معاملات بیشتر باشد، تعداد معاملات بیشتر می‌شود؛ ازاین‌رو سود برای هر گرید کاهش و کارمزد تراکنش افزایش می‌یابد. به‌این‌ترتیب، تنظیم تعداد گریدها برای کسب سود بیشتر بسیار مهم است.

می‌توانید از ATR (میانگین محدوده واقعی)، برای تعیین تعداد گریدها استفاده کنید. هنگامی که ATR بزرگ‌تر از اختلاف قیمت گرید باشد، ممکن است معاملات بیشتری انجام شده و سود شبکه افزایش یابد. یعنی ATR > اختلاف قیمت شبکه = (حد بالایی – حد پایین) ÷ تعداد شبکه‌ها؛ بنابراین، می‌توانیم از فرمول (حد بالایی – حد پایین) ÷ ATR برای به‌دست‌آوردن تعداد تقریبی گریدها استفاده کنیم. توجه داشته باشید که تعداد گریدها بیشتر به معنای معاملات بیشتر و سودآوری بالقوه بیشتر است؛ اما هرچه تعداد شبکه‌ها بیشتر باشد، کارمزد معاملات نیز بیشتر خواهد بود.

نظارت بر عملکرد ربات

با این‌که ربات به صورت خودکار معاملات را انجام می‌دهد، اما لازم است که هرازگاهی عملکرد ربات را رصد کرده و در صورت نیاز تنظیمات آن را تغییر دهید. می‌توانید از ابزارهای تحلیل و گزارش‌گیری ربات برای این منظور استفاده کنید.

گفتار پایانی

بسیاری از تریدرهای مبتدی به‌خاطر پیچیده بودن معاملات اسپات گرید و نیاز به رصدکردن مداوم، از سودهای خوبی که در پی دارد، صرف‌نظر می‌کنند. درحالی‌که با ربات Spot Grid به‌راحتی می‌توان این استراتژی معاملاتی را در پیش گرفت و از نوسانات بازار سود به دست آورد. این ربات‌ها به صورت خودکار خریدوفروش را انجام داده و باعث کسب سود شما می‌شوند.

آیا تابه‌حال از ربات‌های اسپات گرید استفاده کرده‌اید؟ نتیجه چگونه بوده است؟ خوشحال می‌شویم از تجربیات خود برای ما بگویید.

عارفه رهبری

عارفه رهبری

تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر