فلیپنینگ چیست؟ آیا بیت‌کوین کاخ پادشاهی را ترک می‌کند؟!

تاریخ انتشار: 24 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
فلیپنینگ چیست؟ آیا بیت‌کوین کاخ پادشاهی را ترک می‌کند؟!

آیا تا به­‌حال در بازار ارزهای دیجیتالی نام فلیپنینگ به گوش‌تان خورده است؟ اگر پاسخ شما به این پرسش مثبت است، شاید دربارۀ مفهوم و کاربرد آن کنجکاو شده باشید. حال فلیپنینگ چیست و چه کاربردی در بازار ارزهای دیجیتالی دارد؟ فلیپینگ مفهومی است که به پیش­‌بینی آینده بازار ارزهای دیجیتالی کمک می‌کند. در واقع، مفهوم فلیپنینگ می‌تواند در زمینه پیش‌بینی جایگاه آینده این ارزها مؤثر و کاربردی باشد. اگر می‌خواهید بیشتر با فلیپنینگ آشنا شوید، خواندن این مقاله برای افزایش اطلاعات شما در این زمینه مؤثر خواهد بود.

قیمت ارز دیجیتال

فلیپنینگ چه تفاوتی با فلیپینگ دارد؟

فلیپنینگ یا Flippening اصطلاحی کاملاً متفاوت با اصطلاح فلیپینگ یا Flipping است. فلیپنینگ بیانگر میزان افزایش قدرت بیت­ کوین در بازار ارزهای دیجیتال است. این افزایش قدرت تا زمانی که بیت ­کوین جایگاه خود را برای سنجش ارزش دیگر ارزها از دست بدهد، صورت می‌گیرد. در مقابل، اصطلاح فلیپینگ وجود دارد که نوعی استراتژی سرمایه‌­گذاری محسوب می‌شود. در فلیپینگ، تریدرها در عرضه اولیه یک ارز دیجیتال و پیش از قرار­گرفتن نام آن ارز در صرافی‌ها، توکن‌های مربوطه را خریداری می‌کنند. پس از آنکه ارز دیجیتال مورد­نظر به لیست صرافی‌ها افزوده شد، تریدرها توکن‌های خود را با سود بالاتری به فروش می‌رسانند.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  فلیپنینگ چیست؟

  جدال بیت کوین و اتریومپس از آن که در رابطه با تشابه دو مفهوم فلیپینگ و فلیپنینگ ابهام‌­زدایی کردیم، زمان آن می‌رسد که به پرسش فلیپنینگ چیست پاسخ داده و به بررسی مفهوم این اصطلاح بپردازیم. فلیپنینگ در لغت به معنای چرخش بوده و در اصطلاح به تعویض جایگاه یک رمز­ارز در بازار رقیب خود اطلاق می‌شود. فلیپنینگ می‌تواند آیندۀ ارزهای دیجیتالی مختلف، از جمله بیت­ کوین را به­‌کلی دگرگون کند و جایگاه آن‌ها را سلب کرده و به ارزهای دیجیتالی دیگری، نظیر اتریوم بدهد. بگذارید این مسئله را با بیان ساده‌تری برای شما شرح دهیم. فعالان بازار ارزهای دیجیتال به‌­حدی به بیت­ کوین علاقمند هستند که با وجود هر اتفاقی، حاضر نیستند دیگر ارزها مانند ارزهای آلت­ کوین را به آن ترجیح دهند. همین مسئله موجب شده است که افت قیمت آلت ­کوین‌ها کاملاً وابسته به افزایش قیمت بیت­ کوین باشد.

  با توجه به این که بازار ارزهای دیجیتال همواره در حال تغییر و تحول است، عرضۀ بیت ­کوین با هدف سودجویی بیشتر از سوی طرفداران این ارز دیجیتال تا حد زیادی کاهش یافته است. با وجود این که این اقدام هنوز به­‌عنوان یک اقدام اشتباه شناسایی نشده است، اما هیچ شواهدی هم مبنی بر تثبیت جایگاه این ارز دیجیتال با انجام چنین اقداماتی وجود ندارد. این موضوع با در نظر­گرفتن اینکه سفته­‌بازان از طریق ایجاد تنوع در سبدهای سرمایه‌ گذاری خود با سرمایه­‌گذاری روی آلت­ کوین‌ها، مقیاس­‌پذیری بیت­ کوین را به مشکلی جدی‌تر تبدیل کرده‌اند، بیشتر مشخص خواهد شد. از سوی دیگر، اختلاف­ نظر در رابطه با شایستگی بیت­ کوین و آلت­ کوین‌ها جوی را ایجاد کرده است که در آن با دیدۀ تحقیر به این رمز­ارزها نگاه می‌شود.

  تمامی این اختلافات موجب شده‌اند تا دنیای رمز­ارزها تغییرات و تحولات بسیاری را تجربه کند و اثری به نام فلیپنینگ به وجود بیاید.

  آیا مفهوم فلیپنینگ تنها مختص بیت ­کوین و آتریوم است یا دیگر ارزها را نیز شامل می‌شود؟

  با توجه به مثالی که در رابطه با بیت­ کوین و اتریوم و جنگ میان آن‌ها بر سر تصاحب برتری و پادشاهی در قسمت‌های قبلی برای پاسخ به سوال فلیپنینگ چیست؟ زده شد، ممکن است تصور کرده باشید که فلیپنینگ تنها یک اصطلاح اختصاصی برای بیان رقابت میان این دو ارز دیجیتالی است؛ اما واقعیت امر این است که فلیپنینگ به بررسی ارز دیجیتال خاصی اختصاص ندارد و می‌تواند به تمامی ارزهایی که برای تصاحب یک جایگاه ویژه دائماٌ در جدل هستند، اختصاص داشته باشد. همین موضوع چندی پیش، دو ارز دیجیتالی شیبا و دوج­ کوین را تحت ­تأثیر قرار داد و به ایجاد رقابتی سخت میان آن‌ها منجر شد. این رقابت به سبقت شیبا از ارز دوج ­کوین و تحقق شعار دوج کیلر شیبا منتهی شد؛ اما موضوع به همین جا ختم نشده و دوج­ کوین توانست به‌­سرعت به جایگاه اصلی خود بازگردد.

  آیا ممکن است فلیپنینگ منجر به تصاحب جایگاه بیت­ کوین توسط اتریوم شود؟

  همان­‌طور که می‌دانید، بیت­ کوین سال‌هاست که جایگاه اول رمز­ارزها را از آن خود کرده است. سال ۲۰۱۸ سالی بود که در آن، موقعیت این ارز برای مدت­ زمان کوتاهی متزلل شد. این تزلل موجب شد که بیت ­کوین در آستانۀ از دست­ دادن جایگاه خود قرار بگیرد؛ اما با توجه به اینکه رقیب بیت­ کوین در این پدیدۀ فلیپنینگ، ارز دیجیتالی بیت کوین ­کش بود، بیت­ کوین توانست قدرت و جایگاه خود را حفظ کند؛ چرا که ارز دیجیتال بیت ­کوین­ کش هرگز توان رقابت با بیت­ کوین و اشغال جایگاه آن را نداشت. البته این موضوع دربارۀ ارز دیجیتال اتریوم کمی متفاوت است. اتریوم به‌­طور دائم در حال گسترش شبکه و بزرگ‌تر­کردن بازار خود از طریق روش‌های مختلفی، از جمله پذیرش میزبانان جدید بوده و به این شکل، سعی دارد قدرت بیشتری را تصاحب کند. همین مسئله را شاید بتوان دلیلی برای فلیپنینگ بین اتریوم و بیت ­کوین برای نخستین بار دانست. البته تحلیل‌ها نشان می‌دهند که در زمان پیشرفت و گسترش ارز دیجیتال اتریوم، بیت ­کوین منتظر نخواهد نشست و به رشد و پیشرفت خود ادامه خواهد داد. همین مسئله موجب می‌شود که بسیاری از کارشناسان بر این توافق باشند که فلیپنینگ بین این دو ارز رخ نخواهد داد.

  فلیپنینگ چیست؟ آیا بیت‌کوین کاخ پادشاهی را ترک می‌کند؟!

  یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که حفظ ارزش بیت­ کوین را تضمین می‌کند، به‌­روز­رسانی مداوم نرم‌­افزار این ارز، پذیرش لایتنینگ بیشتر از سوی کاربران و ارتقاع مداوم تکنولوژی آن است. البته چنانچه به بررسی و تحلیل وب­سایت‌های شاخص فلیپنینگ، خواهید دید که احتمال فلیپنینگ بین ارزهای اتریوم و بیت‌­کوین، هر چند برای مدت­‌زمان بسیار کوتاهی، در آینده وجود خواهد داشت و دور از ذهن نیست.

  با بررسی سایت‌هایی مثل blockchaincenter.net/flippening/ که شاخص فیلیپنینگ را نمایش می‌دهند، می‌توان فهمید که امکان فلیپنینگ بین بیت کوین و اتریوم حتی برای مدت بسیار کوتاه، امکان‌پذیر است؛ و اگر روند نزولی بیت کوین و صعودی اتریوم ادامه پیدا کند امکان فلیپنینگ مثل شیبا و دوج‌کوین وجود دارد.

  نمودار درصد احتمال فلیپنینگ بیت کوین در زمان نگارش مقاله

  نمودار درصد احتمال فلیپنینگ بیت کوین در زمان نگارش مقاله

  چه عواملی بر پدیده فلیپنینگ و پیشی­‌گرفتن اتریوم از بیت ­کوین تأثیر­گذار هستند؟

  عوامل مختلفی بر پیشی‌­گرفتن اتریوم از بیت­‌کوین تأثیر­گذار هستند که از جملۀ آن‌ها می‌توان به میزان سرمایۀ موجود در بازار، حجم و میزان معاملات انجام­‌شدۀ هر ارز، ارزش معاملاتی که با هر یک از ارزهای بیت­ کوین و اتریوم انجام شده‌اند، میزان جست­و­جوی کاربران و … اشاره کرد. البته همان­‌طور که گفتیم، قدرت و محبوبیت ارز دیجیتال بیت­ کوین به ­قدری زیاد است که به ­سادگی توسط هیچ ارز دیگری جایگزین نخواهد شد؛ اما بعضی از کارشناسان نظری مخالف این موضوع دارند که در صورت تحقق آن، دنیای ارزهای دیجیتال دگرگون خواهد شد. البته معیارهایی برای بررسی قدرت بیت­ کوین و عدم امکان سقوط آن وجود دارند که از جملۀ آن‌ها می‌توان به مبلغ تسویه، پرداخت هزینه در بلاک­چین و میزان امنیت تسویه‌­حساب‌ها اشاره کرد.

  گفتار پایانی!

  در این مقاله به یکی از پرسش‌های متداول شما با عنوان فلیپنینگ چیست پاسخ دادیم. همچنین، به تحلیل احتمال رخ­دادن فلیپنینگ میان دو ارز دیجیتالی اتریوم و بیت­ کوین پرداختیم. از آن­جایی که ارز دیجیتالی بیت­ کوین از نظر بسیاری از تریدرها و فعالان بازار ارزهای دیجیتال به­‌عنوان امن‌ترین ارز دیجیتال جهان شناخته می‌شود، بررسی احتمال سقوط یا حفظ جایگاه آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در رابطه با فلیپنینگ این ارز با ارز اتریوم، تحلیل‌های ضد­و­نقیضی وجود دارد که با وجود قدرت زیاد ارز بیت­‌کوین، جابجایی جایگاه آن با ارز دیجیتال اتریوم را هر چند برای یک مدت کوتاه دور از ذهن نمی‌دانند. همچنین، با نگرانی تریدرها برای افت ارزش بیت­ کوین و افزایش سرمایه­‌گذاری آن‌ها روی آلت­ کوین‌ها، به نظر می‌رسد که در آیندۀ نزدیک، شاهد افزایش ارزش آلت­ کوین‌ها در سطح اتریوم باشیم.

  قیمت بیت کوین


  پرسش‌های متداول!

  • فلیپنینگ (Flippening) چیست؟

  فلیپنینگ در اصطلاح به‌معنای چرخش و جابه‌جا شدن است. در ارزهای دیجیتال بیشتر در مورد جابه‌جا شدن رتبه ارزهای دیجیتال به کار برده می‌شود.

  • آیا امکان فلیپنینگ بیت کوین وجود دارد؟

  با توجه به روند رشد بیت کوین که سرعت کمتری نسبت به روند رشد اتریوم دارد، برخی از کارشناسان عقیده دارند که این اتفاق در سال‌های آتی خواهد افتاد.

  • آیا فلیپنینگ فقط مربوط به بیت کوین و اتریوم است؟

  خیر، در بازار رمزارزها فلیپنینگ همیشه بین ارزهایی که برای تصاحب جایگاه خاصی در مارکت می‌جنگند اتفاق می‌افتد

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. کیا
   کیا | 10 آذر 1400

   تریلیوم(TLM)جامانده ترین رمز ارز متاورس با سقف فروردین ۹۵درصد فاصله داره…بررسی شود پامپ نزدیکه