اصطلاح ادهاک (Ad Hoc) چیست؟ آشنایی با شبکه‌های بی‌سیم ادهاک

اصطلاح اد هاک (Ad-Hoc) عبارتی با ریشه‌ی لاتین و به معنای «کاربرد اختصاصی» است. در بیشتر فرهنگ‌های لغت، این عبارت به معنی «برای این» ارائه شده است. اصطلاح Ad Hoc را می‌توان به این معنی استفاده کرد که راه حلی برای یک مشکل یا مسئله‌ی خاص است و نباید به‌عنوان یک راه حل پیش فرض و دائمی برای استفاده در برنامه‌های آینده در نظر گرفت.

این واژه بیانگر این است که ما زمانی از این سرویس‌ها استفاده می‌کنیم که امکان استفاده‌ از سرویس‌های دیگری که به‌صورت پیش‌فرض و عمومی پیاده‌سازی شده‌اند، وجود نداشته باشد! به‌طور معمول ما زمانی از شبکه‌های Ad-Hoc در طراحی برنامه‌های خود، به‌کار می‌بریم که هیچ راه حلی برای استفاده از انواع دیگر شبکه‌ها وجود ندارد.

برای مثال، یک قاضی ممکن است با بررسی جزئیات یک پرونده و مشاهده وضعیت‌های خاص، در مورد یک پروند حکم «توافقی و متفاوتی» صادر کند، اما این تصمیم به عنوان یک رویه قضایی پیش‌فرض و معمولی برای حل‌وفصل حوادث و اختلافات مشابه در آینده نخواهد بود.

در طراحی و توسعه نرم‌افزار نیز اصطلاح Ad Hoc، بیشتر همراه با کلمه راه‌حل (Solution) استفاده می‌شود و به معنای طراحی یک راه‌حلی ویژه و خاص برای رسیدگی به نیازها و رفع مشکلات یک سیستم یا کاربر ارائه شده است.

محدودیت‌های شبکه های ادهاک (Ad-Hoc)

اصطلاح ادهاک (Ad Hoc) چیست؟محدود بودن تعداد اتصال همزمان به شبکه، یکی از محدودیت‌های اصلی این نوع شبکه است و به همین دلیل، نودها (Node) از تعداد مشخصی نمی‌توانند بیشتر شوند. شبکه های Ad Hoc پایداری نسبتا پایینی دارند و به همین دلیل است که کاربرد موقتی دارند.

کاربرد شبکه ادهاک (Ad Hoc)

شبکه‌های ادهاک کاربرد وسیعی در صنایع نظامی تا حفاظت از محیط زیست دارند. با تجهیز یک میدان جنگ به دستگاه‌هایی که از حسگر لرزش، حسگر مغناطیسی و سیستم جی پی اس برخوردارند، می‌توان عبور و مرور خودروها را در محل را کنترل کرد.

USE OF ad hoc FOR MILITARY

هر کدام از این ابزارها پس از تشخیص موقعیت جغرافیایی خود، با ارسال یک موج رادیویی، ابزارهایی را که در محدوده‌ای به وسعت 30 متر از آن قرار دارند، یافته و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.

شبکه‌های ادهاک نقش و تاثیر مهمی در حفاظت از محیط زیست دارند. زیست‌شناسان و محققان با استفاده از گردن‌آویزهایی که به سنسورهای دما، مکان و دیگر حس‌گرها مجهز هستند، کیفیت زندگی حیواناتی که در آستانه‌ی انقراض قرار دارند، بهبود می‌بخشند.

زمانی که حیوانات دارای گردن آویز، حرکت می‌کنند، اطلاعات مربوط به مسیر طی شده‌ی او، از سنسورهای مرتبط جمع‌آوری و توسط زیست‌شناسان بررسی می‌شوند.

گفتار پایانی!

در این نوشتار با یک مثال ساده متوجه شدید که شبکه‌ی ادهاک چیست و چه کاربردی دارد؟ و دانستیم که این شبکه تنها به عنوان یک راه حل موقت و غیرمعمول استفاده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که شبکه‌های ادهاک در آینده، نقشی مهم در توسعه مبادلات بین‌شبکه‌ای داشته باشند.

سوالات متداول!

  • ادهاک Ad Hoc چیست؟

اصطلاح Ad Hoc را می‌توان به این معنی استفاده کرد که راه حلی برای یک مشکل یا مسئله‌ی خاص است و نباید به‌عنوان یک راه حل پیش فرض و دائمی برای استفاده در برنامه‌های آینده در نظر گرفت.

4.7/5 - (24 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x