NFT تقسیم شده چیست؟ راهی برای خرید و فروش راحت‌تر NFT‌‌ها

تاریخ انتشار: 26 تیر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 26 شهریور 1402
زمان مطالعه:  11 دقیقه
NFT تقسیم شده چیست؟ راهی برای خرید و فروش راحت‌تر NFT‌‌ها

امروزه، هر فردی می‌تواند به کمک NFT تقسیم شده، قطعه‌ یا بخشی از یک NFT را خریداری کند؛ اما NFT تقسیم شده چیست؟ چگونه عمل می‌کند و چرا آینده‌ای روشن را برای بازار NFTها نوید می‌دهد؟

اگر روند رشد بازار NFT‌ها را دنبال کرده باشد، می‌دانید که این توکن‌های غیرقابل تعویض اغلب به خاطر ارزش‌گذار‌های دیوانه‌وارِ سرمایه‌گذاران، به تیتر روز اخبار دنیای کریپتوکارنسی تبدیل می‌شوند. قیمت NFT‌های محبوب بازار، گاهی به میلیون‌ها دلار می‌رسد و باعث می‌شود که خرید‌ آن‌ها برای افراد علاقه‌مند به داشتن این دست از دارایی‌ها، امری دست‌نیافتنی به نظر برسد؛ نیاز جامعه کریپتو برای حل این معضل منجر به ظهور NFT تقسیم شده‌ها یا NFTهای تقسیم‌شده شد.

این روز‌ها، توکن‌های غیرقابل تعویض تقسیم شده (Fractional Non Fungible Tokens)، نقل مجلس در تمام مکالماتِ حوزه فناوری هستند. این دارایی‌ها، جدیدترین نوآوری در فضای NFT بوده و برای متحول کردن معماری بنیادی توکن‌های غیرقابل تعویض و باز کردن مرزهای جدیدی برای سرمایه‌گذاران ایجاد شده‌اند.

از منظر سودآوری، داشتن یک قطعه کوچک از یک NFT محبوب و در عین حال گران‌قیمت، بسیار بهتر از به دست آوردن مالکیت کامل چندین مورد NFT ناچیز، با همان میزان بودجه است.

ایده NFT تقسیم شده، روزبه‌روز در حال گسترش بوده و معرفی این مفهوم در سطح جهانی، حرکتی تحول‌آفرین تلقی می‌شود که مرزهای مالکیت دارایی دیجیتال را جابجا می‌کند. پیش‌تر در مقاله‌های فوت و فن‌های کسب درآمد از NFT و NFT داینامیک چیست؟ در مورد روش‌های کسب درآمد از توکن‌های غیرقابل تعویض و اینکه چگونه آثار هنری را به روز و جذاب نگه داریم، صحبت کردیم، حال در این مقاله از بیت پین، قصد داریم با مفهوم NFT تقسیم شده، به عنوان راهکاری برای خرید و فروش راحت‌تر NFT‌‌ها، آشنا شویم.

برای راحتی شما عزیزان، فایل پادکست این مقاله برای شما آماده شده است.

NFT تقسیم شده چیست؟

NFT تقسیم شده، Fractional NFT یا F-NFT نوعی توکن‌ غیرقابل تعویض است که به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده و امکان خرید بخش یا قطعه‌ای از آن NFT را فراهم می‌کند. به‌این‌ترتیب، افراد می‌توانند با هزینه‌ای کمتر، در دارایی‌های دیجیتال با ارزش سرمایه‌گذاری کرده و از مزایای نقدینگی و قابلیت خرید و فروش راحت‌تر لذت ببرند.

NFT میم Doge

فروش Doge NFT نمونه‌ای واقعی NFT تقسیم شده است؛ در ژوئن ۲۰۲۱، NFT میم Doge، با قیمت هنگفت ۴ میلیون دلار فروخته شد. PleasrDAO، خریدار این NFT، بعدتر امکان خرید آن را به صورت قطعه قطعه و به وسیله توکن‌های $DOG، فراهم کرد؛ علاقه‌مندان می‌توانستند قطعه‌ خیلی خیلی کوچکی از میم Doge را با قیمتی کمتر از ۱ دلار خریداری کنند.

البته، با اینکه آثار هنری، الهام‌بخش ایجاد مفهوم NFT تقسیم شده است، اما هنر تنها حوزه‌ای نیست که NFT تقسیم شده‌ها در آن کاربرد دارند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  NFT تقسیم شده چه تفاوتی با NFT سنتی دارد؟

  اگر تا اینجای مقاله با ما همراه بوده باشید، تفاوت بین NFT تقسیم شده و عملکرد NFT‌های سنتی باید برای‌تان مانند روز روشن باشد، اما اجازه بدهید تاکید کنیم که NFT تقسیم شده درصدی از مالکیت (کسری) یک NFT کامل است؛ هر NFT یک واحد کامل بوده و قابل تقسیم نیست، NFT تقسیم شده، کسری از آن واحد کامل است. البته این تقسیم‌بندی قطعه‌ای NFT، می‌تواند به صورت معکوس هم اعمال شود.

  NFT تقسیم شده چیست؟

  قرارداد هوشمند، گزینه‌ای برای خرید یک‌جا هم دارد که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا کسری از NFT اصلی خود را هر طور که می‌خواهد معامله کند؛ اگر دارنده NFT تقسیم شده، سهام خود را به قرارداد هوشمند بازگرداند، حراجی برای بازخرید آغاز شده و برای مدت زمان ثابتی ادامه پیدا می‌کند. دیگر دارندگان NFTهای تقسیم شده، می‌توانند در این بازه تصمیم گرفته و چنانچه تصمیم‌شان مبنی بر خرید یک‌جا بود، دیگر NFTهای تقسیم شده به طور خودکار به قرارداد هوشمند بازگردانده می‌شوند و خریدار مالکیت کامل NFT را به دست می‌آورد.

  NFT تقسیم شده چه کاربردهایی دارد؟

  همان‌طور که اشاره کردیم، NFT تقسیم شده یا F-NFT، به نوعی از توکن‌ غیرقابل تعویض می‌گویند که به قطعه‌های کوچک‌تر تقسیم شده و امکان مالکیت این قطعه‌ها برای افراد مختلف وجود دارد. NFT تقسیم شده با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد شده، هر قطعه به NFT اصلی مرتبط بوده و هرکدام برای صاحبان‌شان درصدی از مالکیت را به ارمغان می‌آورند. این توکن‌های تقسیم شده در زمینه‌های مختلف، کاربردهای جذابی دارند:

  NFT تقسیم شده و هنر

  آثار هنری دیجیتالی، بدیهی‌ترین کاربرد F-NFTها در حوزه کرپیتوکارنسی بوده و در این فضا، هیچ مانعی بر سر راه تقسیم اثری هنری وجود ندارد. تنها سوالی که مطرح می‌شود، این است که بازارِ بسیار محافظه‌کار NFTها چه رویکردی را در مقابل این نوآوری در پیش می‌گیرد؟ آیا NFT تقسیم شده، مشکلاتی مضاعف ایجاد می‌کند یا مزایایی مانند افزایش نقدینگی و دموکراسی‌سازی را برای دنیای هنر و طرفداران آن به همراه خواهد داشت؟

  NFT تقسیم شده و بازی

  اکثر بازی‌های کریپتویی برای کسب درآمد برای شما امکان خرید، فروش و مالکیت آیتم‌های مختلف درون بازی را فراهم می‌کنند؛ برخی از این آیتم‌ها در قالب NFT ارائه می‌شوند و در بازی‌های چندنفره می‌توان از NFT تقسیم شده برای پاداش‌دهی به بازیکنان استفاده کرد. بازیکنان می‌توانند با ترکیب قطعه‌های F-NFT خود و سرمایه‌گذاری در آن‌ها، دارایی‌های گران‌قیمت درون بازی را خریداری کنند.

  NFT تقسیم شده و هنر

  برای مثال، اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، بازی آنلاین کریپتویی مبتنی بر NFT است که درحال‌حاضر امکان‌سنجی استفاده از NFT تقسیم شده را برای فروش مالکیت‌ بخشی از اکسی‌های (Axies) بسیار کمیاب به عنوان یکی از محبوب‌ترین دارایی‌های NFT داخل بازی، آزمایش می‌کند.

  NFT تقسیم شده و متاورس

  در حال حاضر، با مطرح شدن ایده متاورس و تبدیل شدن آن به موضوع داغ این روزهای فعالان حوزه کریپتو، می‌توان انتظار هجوم عظیم سرمایه‌گذاری‌ها به پروژه‌های مرتبط با متاورس را داشت؛ از شرکت‌های مطرح در این حوزه، می‌توان دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) را معرفی کرد. این شرکت‌ها می‌توانند برای گردهمایی‌های گروه‌های سرمایه‌گذاران، سازمان‌ها و حتی افراد و خرید زمین مجازی و سایر دارایی‌های دیجیتال مشابه در دنیای مجازی، از NFT تقسیم شده استفاده کنند.

  NFT تقسیم شده و املاک و مستغلات

  NFTها می‌توانند با جایگزینی واسطه‌ها با قراردادهای هوشمند، روند خرید ملک را به میزان قابل‌توجهی سرعت بخشند و انتقال ساده و ایمن مالکیت را امکان‌پذیر کنند. تبدیل یک ملک به NFT مزایای مهم دیگری مانند تسویه لحظه‌ای مالکیت و انجام ساده فرآیند کلی تراکنش را به ارمغان آورده و علاوه‌بر‌این، از آنجا که تاریخچه مالکیت و حقوق افراد را می‌توان مستقیماً در بلاک چین‌ها ثبت کرد، تأیید جزئیات تراکنش‌ها معمولاً سریع و آسان صورت می‌گیرد.

  NFT تقسیم شده و املاک و مستغلات

  NFT تقسیم شده در این حوزه، دقیقا مشابه NFTهای کامل عمل کرده و امکان خرید و فروش بخش یا قطعه‌ای از املاک را بدون دخالت واسطه‌ها، فراهم می‌کند؛ تنها تفاوت این است که NFT تقسیم شده به چندین طرف و نه فقط یک نفر، اجازه می‌دهد تا مالکیت ملک را با شبکه اشتراک بگذارند. اگرچه NFT تقسیم شده هنوز به بخشی جدایی‌ناپذیری از صنعت املاک و مستغلات تبدیل نشده است، اما به راحتی می‌توان پیش‌بینی کرد که استفاده از آن‌ها در سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، می‌تواند به آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر شدن فرایند خرید و فروش و انتقال کمک کند.

  NFT تقسیم شده چگونه کار می‌کند؟

  از آنجایی که اکثر NFT‌ها از استاندارد ERC-721 اتریوم استفاده می‌کنند، سعی می‌کنیم با مثالی از استاندارد ERC-721، عملکرد NFT تقسیم شده را توضیح دهیم. برای تقسیم NFT با استاندارد ERC-721 به قطعه‌های مختلف، ابتدا باید این توکن غیرقابل تعویض در قرارداد هوشمند قفل شود؛ طبق دستورالعمل‌های مالک NFT، توکن ERC-721، به چندین توکن ERC-20 تقسیم خواهد شد.

  درواقع، این مالک است که تمام شرایط را تعیین می‌کند، از تعداد توکن‌های ERC-20 که باید ایجاد شوند گرفته، تا قیمت‌های آن‌ها، متادیتایی که قرار است استفاده شود و در کل هر ویژگی مهمی که برای توکن تعریف می‌شود. هر قطعه یا توکن ERC-20 ایجاد‌شده، نشان‌دهنده مالکیت جزئی NFT است و پس از آن قطعه را می‌توان با قیمتی ثابت برای مدت‌زمانی خاص یا تا زمانی که شخصی آن را خریداری کند، برای فروش قرار داد. برای درک بهتر عملکرد NFT تقسیم شده، به مثال زیر دقت کنید:

  نقاشی جیغ

  همه ما می‌دانیم که نقاشی جیغ (The Scream)، اثر ادوارد مونک که در فاصلهٔ زمانی ۱۸۹۳ تا ۱۹۱۰ خلق شد، یکی از پرآوازه‌ترین آثار هنری است که تا به حال خلق شده است. درواقع، زمانی که این اثر، در سال ۲۰۱۱، در حراجی ساتبی برای فروش گذاشته شد، لئون بلک، سرمایه‌دار نیویورکی، آن را به قیمت ۱۲۰ میلیون دلار خرید. حال یک NFT را تصور کنید که برای این اثر هنری، مینت شود؛ به‌راحتی می‌توان تصور کرد که قیمت آن به میلیون‌ها دلار برسد که تنها تعدادی انگشت‌شماری از سرمایه‌گذاران ثروتمند، توان خرید آن ا داشته باشند.

  با‌این‌حال، اگر همین NFT گران‌قیمت به ۱۰ هزار توکن ERC-20 تقسیم شود، آنگاه می‌توان با پرداخت ۱۲ هزار دلار به ازای هر قطعه، روی این اثر هنری سرمایه گذاری کرد. بنابراین، فروش NFT‌های کمیاب و گران‌قیمت در قالب NFT‌های تقسیم‌شده، حتی برای سرمایه‌گذاران با توان مالی متوسط یا حتی خُرد هم مقرون‌به‌صرفه و جذاب‌تر خواهد شد.

  به یاد داشته باشید که NFT تقسیم شده، تنها روی بلاک چین اتریوم پیاده‌سازی نمی‌شوند و این تقسیم‌بندی ها در هر شبکه بلاک چینی که از قراردادهای هوشمند و NFT‌ها پشتیبانی کند، امکان‌پذیر است. شبکه‌هایی مانند کاردانو، پالیگان و سولانا همگی می‌توانند انتقال مالکیت NFT تقسیم شده را تسهیل کنند.

  آیا قطعه‌بندی NFT‌ها ضروری است؟

  با محبوب شدن روز‌افزون NFT‌ها، هزینه‌های مربوط به داشتن و خرید آن‌ها به سرعت در حال افزایش بوده و تنها از طریق قطعه‌بندی است که می‌توان مالکیت دموکراتیک NFT‌های گران‌قیمت را به فرایندی مقرون‌به‌صرفه تبدیل کرد. نتیجه این قطعه‌بندی شگفت‌انگیز است:

  • مقرون‌به‌صرفه بودن را تضمین می‌کند.
  • چنانچه یکی از مالکان NFT تقسیم‌شده تصمیم بگیرد که سهم خود را با قیمت کمتری بفروشد، این موضوع بر ارزش دیگر قطعه‌ها تأثیری نخواهد گذاشت.
  • حتی اگر قیمت پیشنهادی یک NFT در یک حراجی افزایش یابد، باز هم برای خریدارانی که مایل به پرداخت قیمت‌های پایین‌تر برای مالکیت‌ قطعه‌ای از آن هستند، امکان خرید وجود خواهد داشت.

  مزایای قطعه‌بندی NFTها

  قطعه‌بندی NFTها به این معنا است که یک NFT را به چندین قسمت کوچک‌تر تقسیم کرده و هر قطعه را به صورت جداگانه به فروش برسانید. به این ترتیب، شما می‌توانید سود بیشتری از فروش NFT خود کسب کنید و به افراد بیشتری هم اجازه دهید تا در دارایی دیجیتال شما سرمایه‌گذاری کنند. قطعه‌بندی NFTها مزایای زیر را به همراه دارد:

  قیمت‌گذاری بهینه

  NFT تقسیم شده امکان قیمت‌گذاری بهینه و کارآمد را برای NFT‌ها فراهم می‌کند؛ قیمت‌گذاری فرآیندی است که طی آن قیمتی مناسب برای یک دارایی در بازار تعیین می‌شود. معمولاً قیمت‌گذاری NFT‌های جدید، NFT‌هایی که سابقه تراکنش کمی دارند یا اصلاً سابقه ندارند، دشوار است. قطعه‌بندی NFT، به ساده‌سازی فرایند قیمت‌گذاری این دارایی دیجیتال کمک کرده و مسیر عرضه آن در مناقصه‌ها را هموار می‌کند. درواقع با قطعه‌بندی NFTها، تخمین قیمت براساس تقاضای بازار امکان‌پذیر می‌شود.

  بنابراین، NFT تقسیم شده راهی سریع برای تخمین ارزش بازار NFT‌های منحصر‌به‌فرد و کمیاب است. علاوه‌بر‌این، هنگامی که قیمت یک NFT افزایش پیدا می‌کند، ارزش هر قطعه آن هم افزایش می‌یابد. البته همان‌طور که می‌دانیم، گاهی اوقات هم ممکن است یک NFT، ارزش خود را از دست بدهد؛ در چنین شرایطی، طبیعی است که ارزش هر قطعه آن هم کاهش پیدا کند.

  نقدینگی بالا

  NFT‌ها ارزش خود را مدیون نادر بودن و کمیاب بودن‌شان هستند. با‌این‌حال، همین موضوع ممکن است لیکوییدیتی و نقدینگی پایینی را برای این این توکن‌های غیرقابل تعویض به همراه داشته باشد. NFT تقسیم شده، نقدینگی بالا را برای بازار NFT‌ها به ارمغان آورده و امکان داشتن دارایی‌های جمعی را برای سرمایه‌گذاران خُرد فراهم می‌کند.

  درواقع، قطعه‌بندی NFTها، ساده‌ترین و موثرترین راه برای فروش سریع این توکن‌های گران‌قیمت است. از این رو، اگر شما صاحب NFT گران‌قیمتی هستید و در یافتن خریدار برای آن، مشکل دارید، می‌توانید آن را به تعداد دلخواه تقسیم کرده و سطح مطلوبی از مقرون‌به‌صرفه بودن را برای خریداران تضمین کنید. قطعه‌بندی NFTها، نه تنها این دارایی‌ها را برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر کرده، بلکه به طور موثر مشکل نقدینگی مرتبط با آن‌ها را نیز برطرف می‌کند.

  انگیزه‌ برای فروش

  مالک NFT که دارایی خود را به قطعه‌های دلخواه تقسیم می‌کند، از مارکت‌پلیس NFT انتخابی خود، هزینه‌ای بابت سرپرستی این قطعه‌ها دریافت خواهد کرد. اگرچه مالک می‌تواند میزان این هزینه را تعیین و به‌روزرسانی کند، اما برای جلوگیری از قیمت‌گذاری بی‌مورد، محدودیتی روی این فرایند اعمال می‌شود.

  بازسازی، بزرگترین چالش پیش روی NFT تقسیم شده 

  NFT تقسیم شده، مانند هر دارایی دیگری در جهان، چالش‌های خاص خود را دارد؛ در مورد این F-NFTها، چالش بر سر بازسازی آن‌ها است. برای درک بهتر این موضوع کمی عمیق‌تر کاوش می‌کنیم. اگرچه فروش NFT با پتانسیل بالا، منحصربه‌فرد و کمیاب به صورت قطعه‌ قطعه، از نظر تجاری برای مالک سودآور است، اما مشکلات تازه زمانی به وجود می‌آیند که مالک نتواند در زمان نیاز تمام قطعه‌ها را در کنار هم جمع کند. بگذارید با یک مثال مشکل را شفاف‌سازی کنم:

  اگر کیکی داشته باشید و یک‌چهارم از آن را به فروش برسانید، باز هم می‌توانید سه‌چهارم باقی‌مانده کیک را بفروشید یا اینکه اصلا خودتان آن را بخورید. به همین ترتیب، اگر تصمیم به فروش ۲۵ درصد از کسب‌و‌کار خود داشته باشید، ۷۵ درصد باقی‌مانده همچنان برای شما سودآور خواهد بود. در بیشتر موارد، بخشی از یک «کل» برای سوددهی، به بخش دیگر وابسته نیست، اما، این موضوع در مورد بخشی از NFT، متفاوت است.

  بازسازی، بزرگترین چالش پیش روی NFT تقسیم شده 

  داشتن و معامله یک NFT به طور کامل به جای خرید یا فروش بخشی از آن بسیار راحت‌تر است؛ کل دارایی مال شما است و خودتان برای هر اقدامی، اختیار تام دارید؛ می‌توانید هر زمان که اراده کنید، آن را فروخته یا خودتان از آن استفاده کنید. در مقابل، اگر برای مثال صاحب بخشی از دارایی درون بازی باشید و زمانی برای رسیدن به هدفی خاص به قطعه‌های دیگر نیاز پیدا کنید، باید به نحوی به مالک‌های این قطعه‌ها دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را مجاب کنید تا با NFT تقسیم شده خود وظیفه‌ای را انجام دهند.

  تنها راه برای بازسازی NFT، این است که همه قطعه‌های فروخته شده را از صاحبان مربوطه بازپس بگیرید، حال اگر آن‌ها از فروش مجدد این قطعه‌ها به شما امتناع کنند یا کلیدهای خصوصی مرتبط با دارایی‌ها را گم کند، هیچ راه دیگری برای بازسازی NFT اصلی نخواهید داشت.

  گفتار پایانی

  اگر فکر می‌کنید که NFT‌ها آینده روشنی دارند، پس دلایل زیادی هم برای امیدوار بودن به آینده NFTهای تقسیم‌شده خواهید داشت. درمقابل، چنانچه معتقدید که مالکیت NFT، تنها ترند و حبابی زودگذر است، پس قطعه‌بندی NFTها هم نمی‌تواند نظر شما را تغییر دهد. نکته اصلی این جا است که حتی اگر NFT‌ها هم آینده‌ای نداشته باشند، فناوری زیربنایی آن‌ها، یعنی توکن‌های ERC-721، همچنان بخشی از روند صعودی بعدی، خواهند بود و با اینکه ایده قطعه‌بندی NFT‌ها هنوز در مراحل اولیه خود به سر می‌برد، به نظر می‌رسد که این موضوع در صنعت رو به رشد بلاک چین، تحول‌‌‌آفرین خواهد شد.

  NFT تقسیم شده، نقدینگی بیشتری را به ارمغان آورده و بازار متنوع‌تر و گسترده‌تری ایجاد خواهد کرد، علاوه‌بر‌این، با ادامه رشد محبوبیت و تقاضای بازار برای NFTها، می‌توان انتظار داشت که در آینده شاهد پیشرفت‌های جالب‌تری در این حوزه باشیم. همچنان تاکید می‌کنیم که با مسئولیت خودتان روی دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده و در هر زمینه‌ای قبل از هر کاری، تحقیقات کافی را انجام داده و دانش و آگاهی کسب کنید.

  سوالات متداول

  • NFT تقسیم شده چیست؟

  NFT تقسیم شده یا Fractional NFT، نوعی توکن‌ غیرقابل تعویض است که به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده و امکان مالکیت هر بخش را برای افراد فراهم می‌کند.

  • چگونه می‌توان یک NFT را قطعه‌بندی کرد؟

  برای قطعه‌بندی یک NFT، شما به استفاده از قراردادهای هوشمند نیاز خواهید داشت.

  • چگونه می‌توان یک NFT تقسیم شده را خریداری کرد؟

  برای خریداری یک NFT تقسیم شده، به پلتفرمی آنلاین نیاز خواهید داشت که این نوع توکن‌ها را عرضه کند. برخی از پلتفرم‌های معروف عبارت‌اند از: Fractional Art، Niftex و Unicly

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

  بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

  لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

  شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر