رشد 40 درصدی کاربران وب 3: بررسی داده‌های سه‌ماهه دوم سال

تاریخ: 17 تیر 1403
زمان مطالعه:  2 دقیقه
رشد 40 درصدی کاربران وب 3: بررسی داده‌های سه‌ماهه دوم سال

در سه‌ماهه دوم سال 2024، تعامل کاربران وب 3 با حدود 10 میلیون کیف پول فعال منحصر به فرد روزانه (dUAW) به بالاترین حد خود رسید که نشان دهنده افزایش 40 درصدی نسبت به سه‌ماهه اول است.

بر اساس گزارش 4 جولای توسط پلتفرم تجزیه و تحلیل بلاک چین DappRadar، این رشد بی‌سابقه بخش‌های مختلف برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApp) را در بر گرفت و به یک روند کلی صعودی منجر شد.

برنامه‌های غیرمتمرکز اجتماعی و NFTها در صدر رشد سه‌ماهه دوم

بخش برنامه‌های اجتماعی با رشد 66 درصدی در dUAW بیشترین افزایش را داشت. این افزایش توسط برنامه‌هایی مانند Fantasy.top و UXLINK انجام شد. بخش بازی‌های بلاک چین نیز شاهد افزایش در کاربران بود، اگرچه سهم بازار آن اندکی کاهش یافت.

تعداد کیف پول‌های فعال روزانه

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند Uniswap و Raydium افزایش قابل توجهی در فعالیت کاربران ثبت کردند. کیف پول فعال منحصربه‌فرد روزانه یونی‌سواپ 80 درصد و صرافی غیرمتمرکز ریدیوم به دلیل هجوم معامله‌گران میم کوین، 134 درصد رشد داشت.

بازارهای NFT با 4 میلیارد دلار حجم معاملات در بیش از 14.9 میلیون معامله فردی، بالاترین میزان استفاده از این بخش را نسبت به سه‌ماهه اول 2023 داشته‌اند. سهم بازار Magic Eden از 17% به 22% افزایش یافت در حالی که تسلط Blur به 31% کاهش یافت.

با وجود افزایش تعداد کاربران، ارزش کل رمزارزهای قفل شده در برنامه‌های دیفای 7 میلیارد دلار کاهش یافت. ترون و آربیتروم ضررهای چشمگیری را در TVL تجربه کردند که به ترتیب 17٪ و 9٪ کاهش یافتند.

ارزش کل قفل شده در دیفای

با این حال، راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم Linea و Base این روند نزولی را جبران کردند، به‌طوری‌که اولی ۴۲۰ درصد و دومی ۴۴ درصد از نظر TVL رشد داشتند.

در همین حال، DappRadar هشدار داد که رشد چشمگیر در dUAW ممکن است پایدار نباشد. آنها بخشی از این افزایش را به فارم کردن ایردراپ‌ها نسبت دادند، جایی که کاربران برای به دست آوردن توکن‌های ایردراپ شده فعالیت می‌کنند.

امنیت هنوز یک نگرانی عمده است

در همین حال، این گزارش تاکید کرد که امنیت همچنان یک نگرانی مهم برای صنعت وب 3 است. سه‌ماهه دوم سال 2024، 430 میلیون دلار زیان ناشی از نقض‌های امنیتی را شاهد بودیم که نسبت به سه‌ماهه قبل 5 درصد افزایش داشت.

اتریوم و BNB Chain بیشترین آسیب را دیدند که هر کدام حدود 28 درصد از حوادث را به خود اختصاص دادند، در حالی که سولانا در 8 درصد موارد دخیل بود. باقی حوادث در زنجیره‌های مختلف از جمله Polygon و Arbitrum پخش شد.

اگرچه مسائل مربوط به کنترل دسترسی تنها 23 درصد از حوادث را شامل می‌شود، اما 75 درصد از کل سرمایه از دست رفته را تشکیل می‌دهد. انواع دیگر حوادث، از جمله حملات وام فوری و راگ پول، هر کدام حدود 13 درصد را تشکیل می‌دهند، اما تنها حدود 1 درصد از کل خسارات را ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر، حملات فیشینگ، که 3 درصد از حوادث را شامل می‌شود، تقریباً 0.4 درصد از کل خسارت مالی را به همراه داشته است.

جواد علیزاده

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

کمبو کارت‌های همستر کامبت؛ ۳۱ تیر ماه

بازی همستر کامبت توانسته در مدت نسبتاً کوتاهی به چنان محبوبی ...

کد مورس امروز ۳۱ تیر ماه؛ ۱ میلون سکه رایگان!

با استفاده از کد مورس ۱ میلیونی امروز ۳۱ تیر همستر، می‌توانی ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر