3 رمزارزی که باید این هفته زیر نظر گرفت (20 خرداد)

تاریخ: 20 خرداد 1403
زمان مطالعه:  10 دقیقه
3 رمزارز پیشنهادی واچ لیست بیت پین در این هفته!

در دنیای گسترده رمزارزها، پیش‌بینی جریانات آتی و انتخاب کوین‌های پر بازده برای سرمایه‌گذاری می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. به همین خاطر، تصمیم بر آن شد که هر هفته ۳ ارز دیجیتالی که پتانسیل افزایش دارند را به شما معرفی کنیم. در این راستا، تحلیل فاندامنتال و تکنیکال هر رمزارز را فراهم کرده و تلاش می‌کنیم تا در مسیر سرمایه‌گذاری شما را همراهی کنیم. لطفاً تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

بررسی 3 رمزارز مناسب برای سرمایه گذاری

در این واچ لیست هفته به معرفی و تحلیل 3 رمزارز سودده در دنیای ارزهای دیجیتال می‌پردازیم که می‌توانند سود خوبی برای شما به دنبال داشته باشند.

بررسی فاندامنتال ارز دیجیتال تن کوین | TON

رمزارز TON در چه حوزه‌ای از بلاک چین کار می‌کند؟

تن کوین (TON) یک ارز دیجیتال است که بر اساس تکنولوژی بلاک چین ساخته شده است. این ارز در لایه ۱ شبکه باز قرار دارد و به‌صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند. TON یک بلاک چین متن‌باز است، به این معنی که کد منبع آن به‌صورت عمومی در دسترس عموم قرار دارد و مشارکت‌کنندگان شبکه، از جمله بنیاد TON که یک سازمان غیرانتفاعی در سوئیس است، از آن حمایت می‌کنند. این رمزارز در حوزه شبکه اجتماعی تلگرام فعالیت می‌کند و با گسترش حوزه وب غیرمتمرکز تلگرام به یکی از مهم‌ترین رمزارزهای حوزه وب غیرمتمرکز و بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. همچنین بلاک چین تن به یکی از پرسرعت‌ترین بلاک چین در سال 2023 داخل صنعت رمزارز تبدیل شد و توجه خیلی از سرمایه‌گذاران را به خود جذب کرد.

تن کوین روی چه شبکه‌های بلاک چینی تبادل می‌شود؟

تن کوین را می‌توان در شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین، تن تبادل نمود.

بررسی جامعه تن کوین TONCOIN

رمزارز مورد تأیید سرمایه‌گذاران دارای جامعه فعال و دنبال‌کننده بالا است. تن کوین دارای جامعه‌ای با 1 میلیون دنبال کننده و 5115 پست است که جامعه فعال و قابل اعتمادی به حساب می‌آید و می‌تواند موجب تبدیل شدن تن کوین به یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال شود.

توییتر رمزارز تن کوین

توییتر رمزارز تن کوین

بررسی خالص جریان شبکه

وقتی ورودی و خروجی پول در شبکه را بررسی کنیم باید خالص آن را در نظر بگیریم. خالص پول برابر است با ورودی – خروجی = خالص جریان که با خالص می‌توانیم ورودی یا خروجی پول به شبکه را بهتر متوجه شویم تا تحلیل‌های درست‌تری را انجام دهیم.

داده آن چین large holders netflow به خالص هولدرهای بزرگ اشاره دارد و ما این داده را در دوره 3 ماه در نظر گرفته‌ایم. در عکس زیر مشاهده می‌کنید که خالص تن کوین به محدوده خوبی از خالص جریان شبکه رسیده و می‌توان احتمال داد که خالص جریان شبکه دوباره صعودی شود.

خالص جریان شبکه تن کوین

خالص جریان شبکه تن کوین

بررسی همبستگی و بتا تن کوین در تایم فریم روزانه

در تحلیل فاندامنتال همواره دو مفهوم زیر را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • بتا (BETA): بتا ضریبی است که نشان می‌دهد یک ارز نسبت به شاخص کل (بیت‌کوین) چه میزان پرریسک و کم‌ریسک است. ضریب بتای همسان با 1 به منظور ریسک هم سو با شاخص کل، ضریب بتای بزرگ‌تر از 1 به منظور پرریسک‌تر از شاخص کل و ضریب بتای کمتر از 1 به منظور کم ریسک‌تر از شاخص کل است. علاوه‌براین، ضریب بتای منفی، بازده معکوس نسبت به شاخص کل را نشان می‌دهد.
 • همبستگی: همبستگی رابطه متقابل یا ارتباط بین دو یا چند متغیر را نشان می‌دهد. ماهیت همبستگی یک شاخص تاریخی است که سرمایه‌گذاران را از رابطه بین دارایی‌های مالی و ارزش بازار ارز دیجیتال آگاه می‌کند. اگر قیمت دو دارایی در یک مرحله افزایش یابد، گفته می‌شود که دارای همبستگی مثبت هستند که با همبستگی 1 گزارش می‌شود. برعکس همبستگی مثبت، همبستگی 1- است، که یک رابطه معکوس را نشان می‌دهد.

 

همبستگی بتا نام شاخص‌ها
0.52 0.98 بیت‌کوین (BTC)
0.51 0.96 توتال 2(TOTAL2)

حالا برویم سراغ ضرایب همبستگی و بتای تن کوین:

 • همبستگی: این کوین با همبستگی پایین به همراه دو شاخص تعریف شده، دارای ریسک پایینی است. در واقع، این توکن میزان تغییر قیمت کمتری نسبت بیت کوین دارد. همچنین زمانی که قیمت بیت کوین تغییر کند، قیمت آن نسبت به دو شاخص کمتر حرکت می‌کند که همین امر موجب کاهش ریسک پرتفوی می‌شود.
 • بتا: این توکن با بتای کمتر از 1، بازده کمتر از دوشاخص تعریف شده دارد. همچنین دارای ریسک پایین است و برای افراد با ریسک پایین می‌تواند مناسب باشد.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال تن کوین | TON

با بررسی نمودار تن کوین در تایم فریم ۴ساعته، خواهیم دید که این ارز در حال حرکت در انتهای روند اصلاحی کوتاه‌مدت خود است و در حال حاضر در نزدیکی اولین محدوده حمایتی‌اش قرار دارد. انتظار می‌رود تن کوین پس از تامین نقدینگی، با افزایش تقاضا و رشد قیمت همراه باشد. پس از تکمیل فاز اصلاحی می‌توان انتظار داشت تن کوین از نواحی حمایتی مشخص شده به سمت قیمت‌های بالاتر حرکت کرده و در روندی صعودی قرار بگیرد. همچنین باید توجه داشت، برای ادامه‌دار بودن روند صعودی، تن کوین باید ناحیه ۶.۳ دلاری را که مهم‌ترین محدوده حمایتی‌اش در کوتاه‌مدت هست، حفظ کند.

خرید تن کوین

در حال حاضر نواحی مهمی که می‌توان برای این رمزارز در نظر داشت، عبارت‌است از:

 • محدوده حمایت اول در قیمت 6.777 الی 6.884 دلار
 • ناحیه استاتیک مهم حمایت واقع در قیمت ۶.۳ دلار
 • سطح عرضه و مقاومت در قیمت ۷.۳ دلار

بررسی فاندامنتال ارز نیر پروتکل | NEAR

رمزارز نیر پروتکل در چه حوزه‌ای از بلاک‌چین کار می‌کند؟

پروتکل NEAR یک بلاک چین لایه یک است که به‌عنوان یک پلتفرم محاسبات ابری با کد منبع‌باز توسط جامعه اداره می‌شود. این پلتفرم توانسته سرعت تراکنش پایین، توان عملیاتی ضعیف و قابلیت همکاری ضعیف را از بین ببرد و محیط ایده‌آلی برای DAppها فراهم کند. پلتفرم نیر خدماتی اعم از منابع محاسباتی، ذخیره‌سازی و شبکه و نرم‌افزار به روش انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد تا موجب کاهش هزینه‌ها، مقیاس‌پذیری مناسب برای شبکه‌ها، دسترسی‌پذیری و نوآوری برای حوزه اینترنت شود. نیر پروتکل، راه‌حل منحصربه‌فردی برای مشکلات مقیاس‌پذیری در بلاک چین ارائه داده و خود از مکانیزم اجماع خاص به نام (Doomslug) استفاده می‌کند که برای نهایی کردن تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه استفاده می‌شود. نیر با این مکانیزم اجماع توانسته تراکنش‌ها را به‌سرعت و کارآمدتر در بلوک ثبت کرده و از طرفی امنیت شبکه را حفظ کند که به همین دلایل به پروژه بلاک چینی خاصی تبدیل شده است.

نیر پروتکل روی چه شبکه‌های بلاک‌چین تبادل می‌شود؟

نیر توکن را می‌توان در شبکه نیر پروتکل و اتریوم تبادل نمود.

بررسی جامعه نیر پروتکل

پروژه نیر پروتکل با جامعهٔ 1 میلیون 900 هزار دنبال‌کننده و با 9600 پست در شبکه اجتماعی توییتر دارای یک جامعهٔ خیلی بزرگ، مورداعتماد و فعال است و می‌توان انتظار داشت که جامعه آن در آینده بزرگ‌تر و فعال‌تر شود.

جامعه تن کوین در توییتر

جامعه تن کوین در توییتر

بررسی همبستگی و بتا نیر پروتکل در تایم فریم روزانه

ضریب همبستگی و بتای نیر پروتکل را به شرح زیر است:

همبستگی بتا نام شاخص‌ها
0.64 1.48 بیت‌کوین (BTC)
0.66 1.49 توتال 2(TOTAL2)
 • همبستگی: همبستگی این کوین نسبت به بیت‌کوین و توتال 2 بالا است که موجب افزایش ریسک برای سرمایه گذاران می‌شود. این کوین میزان تغییر قیمت بیشتری نسبت بیت کوین دارد. همچنین زمانی که قیمت بیت کوین تغییر کند، قیمت آن همانند دو شاخص حرکت می‌کند که همین امر موجب افزایش ریسک پرتفوی می‌شود.
 • بتا: این کوین با بتای بالای 1، نوسانات بالایی داشته و در شرایط خوب بازار بازده بیشتری از شاخص بازار رمزارز (بیت کوین) می‌دهد. این کوین میتواند سود های زیادی نسبت به بازده بیت کوین نصیب سرمایه گذار کند.

بررسی شاخص آلفا نیرپروتکل در تایم روزانه

ضریب آلفا (ALPHA): ضریبی است که بازدهی مازاد یک ارز نسبت به شاخص کل (بیت کوین) به ما نشان می‌دهد. آلفا می‌تواند عددی مثبت، منفی یا صفر باشد. آلفای منفی، به معنای عملکرد ضعیف‌تر نسبت به شاخص معیار و آلفای مثبت، به معنای عملکرد بهتر نسبت به شاخص معیار است. آلفای صفر نیز یعنی بازدهی صندوق متناسب با ریسک آن بوده است. در حالت کلی هر چقدر مقدار آلفا بیشتر باشد، بدین معناست که ارز عملکرد بهتری داشته است.

آلفا نام توکن
0.013 نیر پروتکل (NEAR Protocol)

آلفا: شاخص آلفا نیرو پروتکل بیش از صفر است که نشان می‌دهد بازده نیرپروتکل نسبت به بیت کوین بهتر است. نیر پروتکل، یکی از رمزارز ها با بازده مناسب ولی پرریسک برای سرمایه‌گذاری است.

تحلیل تکنیکال ارز نیر پروتکل | NEAR

با بررسی نمودار رمزارز نیر در تایم فریم ۴ساعته، می‌بینیم که قیمت با افزایش عرضه مواجه شده و اکنون در روندی اصلاحی قرار دارد. انتظار می‌رود رندر پس از اصلاح تا محدوده حمایتی‌اش و جمع‌آوری نقدینگی کافی، بتواند با افزایش تقاضا همراه باشد و به سمت محدوده‌های عرضه و مقاومت مشخص‌ شده، حرکت خود را ادامه دهد.

خرید نیر پروتکل

مهم‌ترین محدوده‌های حمایت و تقاضا برای نیر پروتکل عبارت‌اند از:

 • ناحیه اول حمایت و تقاضا در قیمت 6.233 الی 6.420 دلار
 • ناحیه دوم حمایت و تقاضا در قیمت 5.520 و 5.678 دلار

همچنین سطوح مهم هدف و مقاومت در تصویر قابل مشاهده است.

بررسی فاندامنتال ارز دیجیتال متیک  | MATIC

رمزارز MATIC در چه حوزه‌ای از بلاک‌چین کار می‌کند؟

پالیگان(MATIC)، یک پلتفرم ساختارمند و کاربرپسند برای توسعه زیر ساخت و مقیاس‌گذاری اتریوم است. هسته اصلی آن Polygon Sdk است که عملکرد خاص و مستقل دارد و از ایجاد انواع برنامه‌های کاربردی پشتیبانی می‌کند. با استفاده از پالیگان، می‌توان زنجیره‌های Rollup که برای پردازش تراکنش‌ها در یک بلوک ابری در جهت افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری بلاک‌چین اصلی استفاده می‌شود یا هر نوع زیر ساخت دیگری که توسعه‌دهنده نیاز دارد را ایجاد کرد. پالیگان به دنبال حل مشکلات مقیاس‌پذیری در بلاک چین ها است که خود توانسته با استفاده از زنجیره‌های جانبی به تأیید 65000 تراکنش در ثانیه دست پیدا کند. در نهایت پالیگان با استفاده از تکنولوژی پلاسما (فناوری که زنجیره‌های جانبی ایجاد می‌کند و هریک قوانین خاص خود را دارد) پتانسیل این را دارد که برنامه‌های غیرمتمرکز را به تعداد نامحدود در زیرساخت‌های خود بدون هیچ‌گونه مشکلی جای دهد.

بررسی جامعه متیک کوین

متیک کوین با  12400 پست و جامعهٔ 2 میلیون‌نفری توانسته یک جامعهٔ بزرگ و فعال را بسازد که تیم پروژه با فعالیت زیاد در شبکهٔ اجتماعی توییتر توانسته این جامعهٔ بزرگ را پیش ببرد و اعتماد سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

شبکه اجتماعی پالیگان در توییتر

شبکه اجتماعی پالیگان در توییتر

متیک کوین روی چه شبکه‌های بلاک‌چین تبادل می‌شود؟

متیک کوین را می‌توان روی شبکه‌های بایننس اسمارت چین، سولانا و پالیگان تبادل نمود.

بررسی خالص جریان شبکه

خالص جریان شبکه متیک کوین در سه ماه گذشته در حال نوسان در یک محدوده مشخص بوده و در حال حاضر در چند روز گذشته صعودی شده و قیمت آن هم به یک ثبات نسبی رسیده. اگر شرایط بازار رمزارزها مناسب باشد، احتمال می‌دهیم با استراحت قیمتی و خالص مثبتی که آن انجام داده، خالص شبکه صعودی شود و به همراه آن قیمت متیک کوین ‌افزایش یابد.

خالص جریان پول شبکه متیک کوین

خالص جریان پول شبکه متیک کوین

بررسی همبستگی و بتا متیک کوین در تایم فریم روزانه

ضریب همبستگی و بتای متیک کوین به شرح زیر است:

همبستگی بتا نام شاخص‌ها
0.75 1.06 بیت‌کوین (BTC)
0.90 1.26 توتال 2(TOTAL2)
 • همبستگی: متیک کوین نسبت به بیت کوین و توتال 2 دارای همبستگی بالا است. بدین معنی است که زمانی که قیمت بیت کوین دچار نوسان شود، قیمت متیک کوین هم نسبت به بیت کوین واکنش زیادی نشان می‌دهد و همانند قیمت شاخص حرکت می‌کند به همین امر موجب افزایش ریسک پرتفوی می‌شود.
 • بتا: متیک کوین با بتای بیش از 1 نسبت به بیت کوین، دارای بازده بیشتر از بیت کوین است. همچنین ریسک پرتفوی را افزایش می‌دهد و برای افراد پرریسک مناسب تر است.

تحلیل تکنیکال رمزارز متیک  | MATIC

با نگاهی به نمودار متیک در تایم فریم ۱۲ساعته، می‌بینیم که قیمت در حال حرکت در یک باکس تریدینگ رنج است. قیمت اکنون در نزدیکی ناحیه حمایت و کف روند رنج خود قرار گرفته است. می‌توان انتظار داشت با حرکت به سمت محدوده‌های حمایتی‌ (در تصویر با رنگ سبز مشخص شده) و با تامین نقدینگی، روند اصلاحی‌اش را پایان داده و با افزایش تقاضا همراه باشد. همچنین می‌توان انتظار داشت متیک پس از شکست ناحیه مقاومت و سقف تریدینگ رنج (ناحیه ۰.۷۵ دلار) و پس از آن به طرف اهداف و نواحی مقاومت مشخص شده حرکت کند.

خرید متیک

مهم‌ترین محدوده‌های عرضه و تقاضا برای ارز متیک عبارت‌اند از:

 • ناحیه مقاومت و حمایت (سقف و کف تریدینگ رنج)، به ترتیب در قیمت‌های 0.7576 و 0.6366 دلار
 • ناحیه مهم هدف و مقاومت در قیمت‌ 0.8750 الی 0.8750 دلار

همچنین ناحیه مهمی که می‌توان به‌عنوان حمایت میان‌مدت برای رمزارز متیک در نظر گرفت در قیمت 0.5534 الی 0.5808 دلار قرار دارد.

پرهام نوربخش

پرهام نوربخش

من یه تحلیلگرم که بیشتر ارزهای دیجیتال رو بررسی می‌کنم و عاشق رصدکردن بازار و پیداکردن فرصت‌های جدید برای سرمایه‌گذاری هستم. همیشه سعی می‌کنم از جدیدترین اخبار و تحولات بازار باخبر باشم. علاقه دیگه من تصویربرداری و طبیعت‌گردی هست و به نظرم طبیعت یه منبع بی‌نظیر از زیبایی و آرامشه.

مطالب نویسنده
کلیدواژه‌ها
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

تحلیل بیت کوین (BTC)؛ هدف اصلاح قیمت کجاست؟ – ۲۳ خرداد (۱۲ ژوئن)

بیت کوین در هفته‌های گذشته درگیر روند ریزشی و اصلاح قیمت بود ...

تحلیل پپه (PEPE)؛ رسیدن قیمت به نواحی حمایتی – 23 خرداد (۱۲ ژوئن)

پپه که یکی از محبوب ترین میم کوین‌های بازار رمزارزها است، تو ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر