سرمایه‌گذاری ناخواسته وارن بافت بر روی ارزهای دیجیتال

تاریخ انتشار: 22 مهر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  1 دقیقه
سرمایه‌گذاری ناخواسته وارن بافت بر روی ارزهای دیجیتال

وارن بافت، که اغلب به عنوان اوراکل اوماها شناخته می‌شود، هرگز از ابراز انتقاد و تردید خود نسبت به بیت کوین عقب نکشیده است. او زمانی به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال لقب «ابزارهای قمار» بدون ارزش ذاتی داده بود.

با این حال، به نظر می‌رسد که شرایط در حال تغییر است، زیرا سرمایه‌گذاری بافت در Nubank، هرچند غیرعمدی، او را به سمت صنعت کریپتو سوق داده است.

در سال 2021، پیش از عرضه اولیه عمومی (IPO)، شرکت Berkshire Hathaway متعلق به وارن بافت، 500 میلیون دلار در Nubank، یک بانک دیجیتال مستقر در برزیل، سرمایه‌گذاری کرد. این کمپانی شگفت‌انگیز فین‌تک، خدمات بانکداری سنتی را تسهیل می‌کند و به مشتریان امکان داد و ستد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

پس از IPO، برکشایر هاتاوی 250 میلیون دلار دیگر نیز در نوبانک سرمایه‌گذاری کرد و کل سرمایه‌گذاری خود را به 750 میلیون دلار رساند. ارزش این سرمایه‌گذاری امروز به 840 میلیون دلار می‌رسد، مشروط بر اینکه برکشایر از پایان سه ماهه دوم هیچ سهمی نخریده یا فروخته باشد.

نوبانک با راه‌اندازی آلت کوین خود، Nucoin، در اوایل سال جاری، حرکت بزرگ‌تری به سوی صنعت کریپتو داشت. حال با افزایش بیش از 100 درصدی قیمت سهام این بانک در سال جاری، عملکرد بازار نوبانک بر سایر دارایی‌های سنگین‌وزن در سبد بافت سایه انداخته است – که شامل غول‌هایی مانند آمازون، اپل، کوکاکولا، بانک آمریکا و کرافت هاینز است.

از آنجایی که بازارهای مالی جهانی در شرایط متلاطمی حرکت می‌کنند، ارتباط غیرمستقیم بافت با ارزهای دیجیتال از طریق نوبانک، تبدیل به ابزاری طعنه‌آمیز شده است. این سرمایه‌گذاری وضعیت مالی برکشایر هاتاوی را در میان یک زلزله بالقوه 17.7 تریلیون دلاری در بازار، تقویت کرده است. به عبارتی نشان‌دهنده یک تغییر ظریف در نحوه تعامل سرمایه‌گذاران سنتی با صنعت کریپتو است.

علی‌رغم انتقاد شدید وارن بافت به ارزهای دیجیتال، عملکرد نوبانک بر این واقعیت تأکید می‌کند که حتی سرسخت‌ترین منتقدان نیز نمی‌توانند پتانسیل مالی درهم‌تنیده با حوزه کریپتو را نادیده بگیرند.

به عنوان مثال، پل تودور جونز، یک مدیر کهنه‌کار هج فاند، معتقد است با توجه به محیط سیاسی چالش‌برانگیز کنونی ایالات متحده، بیت کوین و طلا ممکن است اکنون بخش بزرگ‌تری از سبد سهام فردی را از حد معمول اشغال کنند.

من عاشق طلا و بیت کوین با هم هستم. من فکر می‌کنم که آنها احتمالاً درصد بیشتری از سبد سهام شما را نسبت به گذشته در اختیار می‌گیرند، زیرا ما در اینجا در ایالات متحده، هم دوران سیاسی چالش‌برانگیزی را پشت سر می‌گذاریم و هم قرار است از آن عبور کنیم.

در حالی که موضع بافت در مورد بیت کوین بدون تغییر باقی مانده است – تا آنجا که آن را «زهر موش» می‌نامد، مشارکت غیرمستقیم او از طریق سرمایه‌گذاری پر سود در نوبانک، روایتی است که جرقه گفتمانی را در مورد پویایی در حال تحول سرمایه‌گذاری در عصر مالی مدرن برمی‌انگیزد.

مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

دلیل رشد اخیر قیمت بیت کوین و بازار کریپتو چیست؟

قیمت بیت کوین (BTC) پس از هفته‌ها روند نزولی به بالاترین حد ...

آیا رسیدن به قیمت 110,000 دلار برای بیت کوین دست یافتنی است؟

بنا به اظهارات برخی از معامله‌گران کریپتو، علی‌رغم نگرانی‌ها ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر