ویتالیک بوترین عقیده دارد که اثبات کار و اثبات سهام مشکلات خاص خود را دارند

تاریخ: 9 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  2 دقیقه
ویتالیک بوترین عقیده دارد که اثبات کار و اثبات سهام مشکلات خاص خود را دارند

بحث در مورد انتقال اتریوم از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) پس از صحبت‌های ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، منجر شد که توجهات دوباره به‌سوی مشکلات متمرکزسازی در هر دو سیستم جلب شود. این حواشی در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده توسط برخی از اعضای کامیونتی کریپتو است که معتقدند مدل PoS قدرت و اعتبار را متمرکز می‌کند.

آیا تمرکززدایی اتریوم افسانه است؟

آماندا کاسات، مدیرعامل سروتونین، گفتگو را با بیان مشاهدات خود از افرادی که عقیده داشتند اتریوم باید در PoW باقی می‌ماند، آغاز کرد. او این احساس را به نگرانی در مورد تمرکز و عدم تعادل قدرت در سیستم PoS نسبت داد. کاسات گفت که PoS منجر به یک فرایند اعتبارسنجی متمرکزتر می‌شود که به طور بالقوه کنترل‌ها و تعادل‌های اولیه موجود در اکوسیستم PoW را مختل می‌کند. پاسخ بوترین تعجب‌آور بود. او با کاسات موافق بود و اعتراف کرد که PoW تمرکزگرایی کمی از خود نشان داده است.

بااین‌حال، او استدلال کرد زمانی که PoW مکانیسم اجماع غالب بود، این موضوع کمتر مورد بررسی قرار گرفت. برای اثبات ادعای خود، بوترین نموداری ارائه کرد که تسلط استخرهای ماینینگ را در دوران PoW اتریوم نشان می‌داد.

این نمودار سطح نگران‌کننده‌ای از تمرکز در چند نهاد را نشان می‌دهد

این نمودار سطح نگران‌کننده‌ای از تمرکز در چند نهاد را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، استخر Spark در حدود 33 درصد از قدرت ماینینگ را در اختیار داشت، در حالی که استخر اترماین 21 درصد را در اختیار داشت. دیگر استخرهای استخراج مانند Zhizhu.top، Nanopool و F2Pool نیز تأثیر قابل توجهی داشتند. بوترین توجه‌نکردن بر تمرکزگرایی PoW را با بیان اینکه سهام‌داران از ناپایداری آن آگاه بودند، توضیح داد. آنها این موضوع را به عنوان یک «مرحله موقت» درک کردند که منجر به اجرای نهایی PoS می‌شود.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  سیستم امنیتی اتریوم اکنون چگونه کار می‌کند؟

  بوترین معتقد است که انتقال به PoS احتمالاً سرمایه‌گذاری قابل‌توجه در ASICهایی که به طور خاص برای استخراج اتریوم طراحی شدند، را کاهش داده است. این عدم توسعه ASIC باعث تضعیف بیشتر سیستم PoW شد. اتریوم انتقال خود به PoS را در سپتامبر 2022 به پایان رساند. از آن زمان، ولیدیتورها مقدار قابل توجهی از توکن‌های اتریوم، بیش از 32٫5 میلیون، را در قرارداد Beacon Chain استیک کرده اند. با در نظر گرفتن قیمت فعلی اتریوم در 3,120 دلار، ارزش تجمیعی این توکن‌های استیک شده از 101٫5 میلیارد دلار فراتر می‌رود. بحث اخیر بین بوترین و کاسات، چالش‌های جاری در مورد مکانیسم اجماع ایدئال برای شبکه‌های بلاک چین را برجسته می‌کند. درحالی‌که PoS مزایایی مانند کاهش مصرف انرژی را ارائه می‌دهد، نگرانی‌ها در مورد متمرکزسازی همچنان وجود دارد.

  آن روی سکه

  بحث دوباره در مورد تمرکز در هر دو سیستم PoW و PoS، ایده یک مکانیسم اجماع کامل را به جریان انداخت. درحالی‌که تغییر اتریوم به PoS نگرانی‌های زیست‌محیطی را برطرف می‌کند، به نظر می‌رسد تلاش برای یک شبکه غیرمتمرکز با قدرت اعتبارسنجی متعادل همچنان چالشی برای کل فضای ارزهای دیجیتال است.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر