اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین؛ وقتی تورم جهانیان را خفه می‌کند!

تاریخ انتشار: 24 مهر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
اثر سیاه‌چاله‌ای بیت کوین؛ وقتی تورم جهانیان را خفه می‌کند!

تصور کنید ارزش پولتان هر دقیقه در حال کمتر شدن است و بدون اینکه در این وضعیت مقصر باشید پول شما رفته و رفته کم‌ارزش می‌شود و تورم افزایش پیدا می‌کند. این اتفاقی است که در سال 1945 در مجارستان اتفاق افتاد.

تورم و ابر تورم

در بعضی مواقع شما باید پول بیشتری برای کالا یا محصولات در یک دوره زمانی مشخص پرداخت کنید. مثلاً یک ماهه، اگر این تورم یک ماهه بیش از 50 درصد باشد به آن ابر تورم گفته می‌شود. خیلی از کشورها از جمله ونزوئلا با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.

شاید برای شما هم سؤال شود که آیا ما در ایران هم دچار ابر تورم شده‌ایم یا خیر؟ بر اساس گزارش سایت اقتصاد نیوز، ایران در سال 1399 تورمی نزدیک به 50 درصد تجربه کرد. البته بر اساس آمار غیررسمی، تورم در اقتصاد ایران بیش از این عدد بود و به بیان ساده‌تر، می‌توان گفت که ایران در سال‌های گذشته چندین بار ابر تورم را تجربه کرده است.

پدیده ابر تورم برای اقتصاد یک کشور بسیار کمر شکن است!

به دلیل رویداد ابر تورم، بسیاری از شهروندان خدمات و کالا کمتری را خریداری می‌کنند و این موضوع باعث کاهش بازده و خروجی اقتصادی آن کشور می‌شود. وقتی کشوری با تورم مواجه می‌شود مردم و شرکت‌ها برای حفظ ارزش دارایی خود روی فلزات گران‌بها به‌طور مشخص طلا و روی رمزارزها به‌طور مشخص بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

به نظر شما چرا بیت کوین (Bitcoin) امروزه بیشتر از طلا مورد توجه قرارگرفته است؟ قبل از پاسخ دادن به این سؤال شما باید با ویژگی‌های بیت کوین نسبت به طلا و اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین آشنا شوید؛ بیت کوین دارای 5 ویژگی اصلی است.

کم شدن تولیدات داخلی و بازده کسب‌وکارها باعث می‌شود که سطح اشتغال کاهش پیدا کند و کاهش اشتغال باعث می‌شود تا افراد برای مشاغل مختلف تقاضا بدهند و مشاغل محدود به افرادی که به دستمزد کم رضایت دارند می‌رسد و بسیاری از افراد بدون شغل باقی می‌مانند. درصورتی‌که افراد به دنبال رشد اقتصادی و افزایش مشاغل هستند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  نقدینگی چیست؟

  بارها در اخبار این واژه را شنیدید! برای مثال: یکی از مهم‌ترین راهکار برای کنترل تورم و افزایش قیمت‌ها مهار نقدینگی است. نقدینگی در کل به دارایی‌های نقدی شما اشاره می‌کند. هرچه دارایی‌ها را بتوان به‌سرعت و بدون تغییر در ارز آن به پول نقد تبدیل کرد، نقدینگی آن بیشتر است. نقدینگی با کمک اثر سیاه‌چاله‌ای بیت کوین همیشه به کمک مردم آمده است.

  یکی از مهم‌ترین معیارهای اندازه‌گیری حجم اقتصاد، نقدینگی موجود در کشور است؛ نقدینگی به معنای کل اسکناس‌ها و اعتبارات افراد در نزد بانک‌ها می‌باشد. نقدینگی از گذشته تاکنون به دلیل رشد نامتعارف شرایط نابسامانی را برای اقتصاد ایران به وجود آورده است.

  سیاست‌های پشت پرده

  به دنبال بحران‌های سال 2008 که اقتصاد جهانی در آستانه رکورد تورمی قرار داشت، نقدینگی وارد سیستم شد تا تخریب ناشی از بحران‌ها را جبران کند. با واردکردن نقدینگی از طریق بازار اوراق قرضه، فدرال رزرو ایالات‌متحده می‌تواند به‌طور مصنوعی قیمت دارایی‌ها و سایر ارزش‌های اندازه‌گیری شده را افزایش دهد و توهم رشد واقعی را ایجاد کند.

  در سال 2008 با توجه به از دست رفتن درآمدها تقریباً پرداخت بدهی‌ها غیرممکن بود، به‌ویژه با توجه به پرداخت اندک پس‌اندازهایی که مشاغل برای انگیزه نیاز دارند. مشاغل به‌جای خرید دلار و جمع‌کردن آن به دنبال راه‌حل‌هایی برای رشد بیشتر اقتصادی می‌گشتند.

  کاهش درآمدها باعث افزایش دلار شد و فدرال رزرو مجبور به توزیع بسته‌های حمایتی شد. کشورهای مختلف نیز مجبور شدند برای فرار از وضعیت نابسامان اقتصادی به ذخایر دلار خود پناه ببرند. سازوکار کلی بازارها این‌گونه می‌باشد که در زمانی که مقدار پول کاهش می‌یابد ارزش دلار افزایش می‌یابد. در دوره تورم برعکس، یعنی ارزش دلار کم و ارزش دارایی بالا می‌رود.

  در این دوره، نقدینگی زیاد کمک می‌کند تا دارایی‌ها افزایش پیدا کنند؛ با توجه تمام توضیحات اکنون تعریف تورم برای شما بسیار واضح‌تر خواهد بود. همان‌طور که در بالا گفتیم تورم یعنی: (پرداخت دلار بیشتر برای خرید کالای یکسان). تمام این سیاست‌های پشت پرده به شما نشان می‌دهند که اثر سیاه‌چاله‌ای بیت کوین برای مردم چقدر مهم است.

  بیت کوین و طلا چه تفاوتی‌هایی با هم دارند؟ اثر سیاه چاله ای بیت کوین چیست

  بیت کوین و طلا چه تفاوتی‌هایی با هم دارند؟

  5 ویژگی اصلی بیت کوین نسبت به طلا

  بیت کوین یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز است. یعنی هیچ‌کس و هیچ کمپانی روی فرآیند تولید و تغییر قیمت آن کنترلی ندارد و هرکسی کنترل پول خود را بر عهده دارد و می‌تواند با دانلود نرم‌افزار اصلی آن و اجرای آن روی سیستم مالی بیت کوین تأثیرگذار باشد.

  بیت کوین به‌صورت مجازی ساخته و نگهداری می‌شود و این ارز دیجیتال نیاز به چاپ ندارد. این ارز دیجیتال اولین نمونه از ارزهایی است که به‌عنوان رمز پایه شناخته می‌شود. در ادامه با ویژگی‌های آن آشنا خواهید شد.

  معمولاً در زمان‌های قدیم و به‌طور سنتی، سرمایه‌گذاران در زمان تورم به سراغ طلا می‌رفتند؛ تا اینکه اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین پا به عرصه گذاشت. ویژگی‌های بیت کوین که در ادامه برایتان شرح دادیم در آخر به شما نشان می‌دهد چرا سرمایه‌گذاران در هنگام تورم به سراغ اثر سیاه‌چاله‌ای بیت کوین می‌روند.

  سهولت جابه‌جایی

  اگر بخواهید یک یا 100 بیت کوین را جابه‌جا کنید؛ می‌توانید با هزینه بسیارکمی آن را جابه‌جا کنید و این هزینه از قبل مشخص‌شده است اما برای جابه‌جایی طلا باید هزینه‌های هنگفتی پرداخت شود و در هر برهه زمانی این هزینه متفاوت خواهد بود.

  سبزتر بودن فرایند استخراج

  برای استخراج بیت کوین هزینه بسیار کمتری نیاز است و یکی از مهم‌ترین مسائل برای افراد طبیعت دوست این است که صدمه بسیار کمتری به محیط‌زیست می‌رساند، اما طلا این‌گونه نیست؛ هزینه‌های بیشتر، سختی بیشتر و آسیب بیشتری به طبیعت می‌رساند.

  سهولت نگهداری

  برای نگهداری بیت کوین خیلی راحت می‌شود امنیت را فراهم کرد. شما حتی با داشتن یک کیف پول در گوشی خود و رعایت چند نکته ساده می‌توانید امنیت دارای خود را حفظ کنید. سهولت نگهداری این ارز یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثری است که اثر سیاه‌چاله‌ای بیت کوین را توضیح می‌دهد.

  اما برای نگهداری طلا در بانک‌ها یا طلافروشی‌ها باید هزینه‌های هنگفتی بپردازند تا از سرقت آن جلوگیری شود. شما فرض کنید هر زمان که بخواهید می‌توانید موجودی گردش ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت کوین را بررسی کنید.

  کمیابی مشخص

  همه‌ی ما می‌دانیم بیت کوین بسیار کمیاب است و در کل 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد. در صورتی در مورد طلا هم‌چین اطلاعاتی را نداریم. بیت کوین بر پایه نرم‌افزار ساخته‌شده است و تمامی قراردادها استاندارد هستند؛ همین امر موجب سختی ایجاد تغییر در اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین می‌شود.

  مکانیزم کاهش عرضه تدریجی

  این فرآیند یک فرآیند مشخصی دارد به اسم هاوینگ اما در رابط با طلا هم‌چین فرآیندی داریم و فرآیند عرضه طلا بیشتر به حوزه سیاسی و اقتصادی ربط دارد که تحلیل آن برای افراد و شرکت‌ها بسیار سخت است.

  تمام این 5 ویژگی باعث می‌شود تا تمامی شرکت‌ها و سرمایه‌گذارها تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین داشته باشند. به نظر شما چه طور این رویکرد مثبت باعث بروز اثر سیاهچاله‌ای بیت کوین می‌شود؟

  رویداد هاوینگ هر چهارسال، یک‌بار رخ می‌دهد و پاداش ماینرها نصف می‌شود.

  رویداد هاوینگ هر چهارسال، یک‌بار رخ می‌دهد و پاداش ماینرها نصف می‌شود.

  رویداد هاوینگ (Halving)

  این رویداد هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد. به زبان ساده نرخ عرصه بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد وقتی رویداد هاوینگ اتفاق می‌افتد، تقاضا ثابت می‌ماند و قیمت به‌طور پیش‌فرض افزایش پیدا می‌کند. رویداد هاوینگ یک انگیزه مهم برای روند صعودی بیت کوین است.

  یکی از تفاوت‌های اصلی بیت کوین و دلار این است که بیت کوین با گذر زمان کمیاب می‌شود اما دلار کمیاب نمی‌شود و عرضه آن در طول زمان نیز افزایش می‌یابد. این رویداد همیشه بر روی اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین اثرگذار بوده است.

   عوامل تسریع‌کننده اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین

  دلیل اصلی نام‌گذاری اثر سیاه چاله‌ای این است که هیچ‌چیز حتی نور هم نمی‌تواند از سطح آن بگریزد. در ادامه با عواملی که باعث می‌شوند بیت کوین رفتاری شبیه به اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین داشته باشد نیز آشنا می‌شویم. به‌مرور سیستم و نظام مالی متمرکز دنیا را داخل این سیاهچاله غیرمتمرکز دفن می‌کنند. این اثر سیاه‌چاله‌ای بیت کوین به سه تئوری مهم استوار است که عبارت‌اند از:

  • تئوری حمله سفته‌بازی به دلار.
  • تئوری نرخ بهره بدون ریسک (RFR).
  • وام‌دهی با وثیقه‌های مازاد.

  تئوری حمله سفته‌بازی به دلار

  تئوری حمله سفته‌بازی به دلار، یعنی شرکت‌ها و افراد وام‌های دلاری می‌گیرند تا با آن بیت کوین بخرند درواقع آن‌ها قبول می‌کنند تا بهره بانکی پرداخت کنند تا از سود رشد بیت کوین جا نمانند. یعنی آن‌ها مطمئن هستند افزایش قیمت بیت کوین آن‌قدر هست که بتواند سود بانکی که دارند پرداخت می‌کنند را خیلی بیشتر جبران کند.

  در این تئوری سرمایه‌گذاران و افراد به سراغ گرفتن وام دلاری برای خرید بیت کوین می‌روند و فرض کنید شما به دنبال خرید بیت کوین هستید و هزینه کافی ندارید؛ اولین راهی که به ذهن شما می‌رسد گرفتن وام دلاری است. آیا ریسک گرفتن وام دلاری برای خرید بیت کوین به نظر شما منطقی است؟

  اگر تئوری را برای شما واضح‌تر توضیح بدهیم کامل متوجه می‌شوید که این راه بسیار منطقی و درست است. در این مقاله برای شما دلایل منطقی افزایش هزینه بیت کوین و کاهش ارزش دلار را توضیح دادیم. ارزش بیت کوین نسبت به دلار آمریکایی افزایش پیداکرده است و روزبه‌روز این ارزش بالاتر می‌رود و وام خرید بیت کوین به‌راحتی قابل پرداخت خواهد بود.

  تئوری نرخ بهره بدون ریسک (RFR)

  این تئوری به حاصل از میزان سود یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک در زمان مشخص اشاره دارد. نرخ بهره بدون ریسک برای زمانی است که هیچ تورمی نداشته باشیم و بر اساس این تئوری با تکیه‌بر ویژگی ضد تورمی بیت کوین ایجادشده است.

  وام دهی با بیت کوین . وام دهی با ارزهای دیجیتال اثر سیاه چاله ای بیت کوین چیست

  وام‌دهی با وثیقه مازاد

  در دنیای رمز ارزها هنگامی‌که می‌خواهید وام بگیرید، نیازی به ضامن ندارید و در عوض باید وثیقه بگذارید، این وثیقه گذاری برابر یا بیشتر از آن وامی است که دریافت می‌کنید.

  برای مثال: برای خرید بیت کوین به میزان یک واحد باید دوتا بیت کوین وثیقه گذاری کنید که در این صورت شما دوتا بیت کوین را از چرخه صرافی‌ها و از چرخش مالی خارج می‌کنید و در مقابل یک بیت کوین می‌گیرید که با آن معامله می‌کنید.

  به‌مرور وقتی این قراردادهای وام‌دهی رونق پیدا می‌کنند و گسترش پیدا می‌کنند؛ عرضه Bitcoin کم شود و خودبه‌خود باعث افزایش قیمت بیت کوین شود و دوباره این افزایش قیمت مورد توجه سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها قرار می‌گیرد و دوباره آن‌ها وام دلاری می‌گیرند و دوباره به سمت خرید بیت کوین می‌روند و افزایش قیمت را نیز داریم.

  در این بین سرمایه‌گذاران خرد که مردم جامعه هستند وقتی می‌خواهند از این رونق جا نمانند و کسب سود داشته باشند آن‌ها هم می‌آیند روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند و در واقع یک لوپی ایجاد می‌شود و باهم تمامی قسمت‌ها متصل می‌شوند و در کل دلار تبدیل به بیت کوین می‌شود. برای مقابله با تورم اولیه که به این موضوع اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین می‌گویند.

  اگر کسی به شما گفت: اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین در 10 سال آینده قیمت ناچیزی خواهد داشت و شما در این سرمایه‌گذاری ضرر می‌کنید شما در جواب بگویید: بله هر چیزی در آینده ممکن است اتفاق بیفتد اما اکنون چیزی که در حال انجام است این است که شرکت‌ها و دولت‌ها برای تنظیم ترازنامه خود دلار می‌دهند و بیت کوین خریداری می‌کنند.

  این یک ساختار بسیار مناسب برای کمیاب‌تر کردن بیت کوین است و هرچقدر این ارز دیجیتال محبوب شود قیمت آن نیز افزایش میابد. از طرفی هرچقدر محبوبیت این پلتفرم‌ها افزایش پیدا کند حجم بیشتری از ارزهای دیجیتال در آن‌ها قفل می‌شود و به باعث کمیاب شدن آن‌ها نیز می‌شود.

  گفتار پایانی!

  در این مقاله به‌ویژگی‌های ملی بیت کوین اشاره کردیم و سعی کردیم اثر سیاه چاله‌ای بیت کوین را بر سایر بازارهای مالی برایتان توضیح دهیم. در کل می‌توان نتیجه گرفت که با افزایش درآمد پایه و کاهش نرخ پایه می‌توان موجب رونق بازار ارزهای دیجیتال شده است. شما برای آشنایی بیشتر برای خرید ارز دیجیتال آنلاین می‌توانید به سایت بیت پین مراجعه کنید.

  در این نوشتار، تلاش کردیم تا شما را با تورم آشنا کنیم تا کمی با خود فکر کنید؛ تا کی قرار است در بازی که سیاست‌های پولی و مالی ناخواسته همکاری کنیم؟ توجه داشته باشید که یکی از مهم‌ترین عواملی که نقدینگی فیات را از سیستم مالی جمع‌آوری کرده هدایت سرمایه‌های فیات به ارزهای دیجیتال است.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  مینی اپ تلگرام چیست؟ رقیب جدید گوگل پلی را بشناسید!

  شکی نیست که تلگرام یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها در دنیاست. ...

  اثر دومینو در کریپتو؛ تاثیر زنجیره‌وار ارزهای دیجیتال بر روی یکدیگر

  بازار کریپتو اغلب مانند یک اتاق پژواک عمل می‌کند، صدای موفقی ...

  سود مرکب چیست؟ آشنایی با فرمول و نحوه محاسبه سود مرکب

  سود مرکب، از پرتکرارترین مفاهیم در بازارهای مالی برای سرمایه ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر