ذخیره ثروت حق طبیعی بشر است: بیت کوین راه‌حلی فسادناپذیر و بدون خونریزی ارائه می‌دهد

تاریخ انتشار: 28 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
ذخیره ثروت حق طبیعی بشر است: بیت کوین راه‌حلی فسادناپذیر و بدون خونریزی ارائه می‌دهد

وقتی کسی به شما پول می‌دهد، به این دلیل است که شما کاری ارزشمند برای او انجام داده‌اید. پول معیاری برای این ارزش است. اگر همبرگر درست می‌کنید و کسی حاضر است در ازای همبرگر 200 تومان به شما بدهد، پس این همبرگر، به آن میزان برای او ارزشمند است. اگر با فروش آن همبرگرهای 200 تومانی ثروتمند شوید، به این معنی است که جامعه واقعاً قدردان توانایی شما در تهیه همبرگر است و حاضر است به شما پول بیشتری بدهد تا بتوانید هر کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید.

برای راحتی شما عزیزان، فایل پادکست این مقاله برای شما آماده شده است. همچنین می‌hتونید این پادکست را از اسپاتیفای یا کست‌باکس گوش کنید.

به طور خلاصه، مگر اینکه دزدی کنید یا به مردم دروغ بگویید، پولی که به دست می‌آورید معیاری است برای ارزشی که به دنیا ارائه کرده‌اید. آیا نباید به شما اجازه داده شود که این مقدار را در طول زمان ذخیره و یا حتی ارزش آن را حفظ کنید؟ آیا ارزشِ امروز نباید به اندازه فردا، یک هفته، ده سال یا برای نوه‌های شما به یک میزان باشد؟

bitcoin story

بیاییم کمی روشن‌تر به موضوع نگاه کنیم. راه‌های زیادی برای ارائه ارزش به دنیا وجود دارد که منجر به دریافت پول نمی‌شود – کمک به یک دوست برای جابه‌جایی اثاث، مراقبت از بچه‌ها، مادر یا پدر شدن، تماشای سگ همسایه‌تان، کار خیریه و غیره. ما سعی نداریم بگوییم کدام بهتر است. همه آنها خوب و مهم هستند. آنها فقط به موضوعی در مورد پول مربوط نیستند.

اگر سخت کار کنید و درآمد خوبی داشته باشید، در نهایت و در طول زمان، ارزش پول شما دائماً توسط چاپ بی‌رویه پول توسط بانک‌های مرکزی کاسته می‌شود. حتی منطقی نیست که پول خود را به مدت 50 سال زیر تشک بگذارید و ارزش آن را حفظ کنید. ما متوجه این روند نمی‌شویم؛ زیرا به کندی رخ می‌دهد و فرایند آن برای بیشتر مردم پیچیده‌تر از آن است که درک کنند، اما چیزی از جنبه غیراخلاقی و اشتباه آن کم نمی‌کند.

ذخیره‌کردن دارایی مانند سخن‌گفتن، داشتن مال، فرزندآوری و غیره یک حق انسانی است. با این حال، دولت‌های فاسد از کنار پول مجانی به سادگی نمی‌گذرند. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که آنها دست از فساد بردارند. در گذشته، تنها راه برای به دست آوردن آزادی، مبارزه برای آن بود، اما بیت کوین یک جایگزین بدون خونریزی به ما می‌دهد.

استدلال علیه ذخیره ثروت

استدلالی که مطرح شد در تضاد با تفکراتی است که معتقدند دولت باید بر عرضه پول کنترل داشته باشد و بدون نظارت خردمندانه بانک‌های مرکزی که پول چاپ می‌کنند، ما انسان‌های نادان باعث خرابی اقتصاد می‌شویم. اما این طرز فکر، ما را وارد مارپیچ مرگبار تورم می‌کند. حال اگر مخالف این تفکرات باشید چه؟ جایی هست که به بانک مرکزی اعتراض کنید؟ صدای مردم در کجای سیاست‌های بانک مرکزی منعکس می‌شود؟

اما بیت کوین آمده است تا این شرایط را تغییر دهد. حال، اگر با این فرض مخالف هستید که ما نباید اجازه داشته باشیم ثروت خود را ذخیره کنیم، فقط می‌توانید بیت کوین بخرید و آن را نگه دارید.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  بیت کوین چگونه به شما در ذخیره ثروت کمک می‌کند؟

  قیمت بیت کوین نوسانات زیادی دارد، اما این از جوان بودن این دارایی نشات می‌گیرد و احتمالاً گذرا است. بخش بزرگی از نوسانات قیمت از افرادی سرچشمه می‌گیرد که با این رمزارز مانند یک سهام فناوری سوداگرانه برخورد می‌کنند. هنگامی که بازارها در وحشت هستند، مانند اکنون، قیمت بیت کوین و سایر دارایی‌های سفته‌بازانه مانند سهام فناوری کاهش می‌یابد. این سرمایه‌گذاران واقعاً ارزش بلند مدت بیت کوین را درک نمی‌کنند وگرنه آن را نمی‌فروختند.

  هر کسی بیت کوین را در قیمتی می‌خرد که لیاقت آن را دارد؛ بنابراین اگر فناوری و ارزش پول واقعی را درک می‌کنید و زمانِ سوددهی اولویت شما نیست، بدون توجه به قیمت فعلی، در هرجایی که خرید کنید احتمالاً در بلندمدت سود خواهید کرد. اما اگر زمان برای شما ارجحیت دارد و هر لحظه ممکن است به پول نیاز داشته باشید، بهتر است که مقدار زیادی از ثروت خود را در بیت کوین قرار ندهید. بعداً فرصتی پیش خواهد آمد که به دارایی خود اضافه کنید. ممکن است در کوتاه مدت قیمت بسیار بالا یا پایین برود، اما نمودار قیمت نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال در بلند مدت، در حال افزایش است.

  مهم‌تر از همه، تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. هیچ مدیر عامل یا نهادی مسئول بیت کوین نیست که بتواند این موضوع را تغییر دهد. زمانی که یک دولت می‌خواهد کسری بودجه خود را جبران کند، نمی‌تواند بیت کوین بیشتری چاپ کند. عرضه ثابت بیت کوین در مقایسه با ارزهای فیات مانند دلار کاملاً متفاوت و به نحوه عملکرد طلا بسیار نزدیک‌تر است. مشکل طلا این است که عرضه آن سالانه 2% افزایش می‌یابد. اگرچه بخشی از این 2 درصد به مصارف صنعتی اختصاص می‌یابد، اما هیچ‌چیزی مانع از پیدا شدن ذخایر بزرگ طلا، کشف ابزاری برای ایجاد آن، استخراج آن از فضا و غیره نمی‌شود.

  اخیراً شایعه شده بود که ذخایر عظیم طلا در اوگاندا کشف شد که تخمین زده می‌شود حدود 320 هزار تن طلا دارد. از آنجایی که در حال حاضر در کل جهان فقط 170 هزار تن طلا وجود دارد، این نشان‌دهنده افزایش بالقوه بزرگ در مقدار کل است. این باعث می‌شود ارزش طلا کمتر از ارزشی باشد که می‌توانست داشته باشد، مگر اینکه استخراج آن بسیار کند شود.

  بیت کوین نه تنها تورم‌زا نیست، بلکه دیجیتالی نیز هست. شما می‌توانید حتی کلمات کلیدی را در ذهن خود ذخیره کنید. یا می‌توانید آن را روی گوشی خود داشته باشید. حتی می‌توانید یک کیف پول معمولی همراه با یک رمز عبور داشته باشید که در صورت توقیف توسط مقامات، می‌توانید با ترفندهایی از دسترسی آن‌ها به کیف خود جلوگیری کنید. شما می‌توانید بیت کوین خود را در کیف پولی ذخیره کنید که به یک یا چند شخص ثالث قابل اعتماد نیاز دارد تا هر تراکنش بزرگی را امضا کنند.

  بردگی اقتصادی باینری نیست، یک طیف است. اگر بتوانید 0% از دارایی خود را حفظ کنید، پس 100% برده هستید. اگر بتوانید 50 درصد از ثروت خود را نگه دارید، «فقط» 50 درصد برده هستید. در نظر بگیرید که طبقه متوسط در ایالات متحده 30-35٪ مالیات بر درآمد می‌پردازد. به آن همه مالیات‌های دیگر مانند مالیات بر فروش، مالیات دولتی، مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث، مجوزها و هزینه‌ها و غیره را اضافه کنید.

  سپس به یاد داشته باشید که همه افراد هر سال بیش از 10 درصد از ثروت خود را به دلیل تورم از دست می‌دهند. در اینجا شما با افرادی مواجه هستید که 60 تا 70 درصد برده اقتصادی هستند. حال فرض کنید همه چیز مطابق روال عادی خود پیش نرود و دولت مجبور شود که پول زیادی چاپ کند که منجر به تورم شدید و فقیرتر شدن عموم می‌شود. در این صورت زندگی‌ها ویران می‌شوند، نوزادان از گرسنگی می‌میرند، و جامعه ده‌ها سال طول می‌کشد تا بهبود پیدا کند.

  توماس سوول، مورخ و اقتصاددان، یک بار از استاد تاریخ خود پرسید که برده‌داری از کجا آمده است؟ معلم او به سرعت پاسخ داد: «این سوال اشتباه است. برده‌داری برای همیشه وجود داشته است. سوال اصلی این است که آزادی از کجا می‌آید؟» در گذشته، آزادی از مردان و زنان شجاعی حاصل شده است که زمان، شهرت، نیروی کار، انرژی و در برخی موارد جان خود را فدا کرده‌اند تا بتوانند مقدار ناچیزی از استقلال و آزادی را از دستان خودشیفته و سلطه‌گر آن‌هایی که در این کشور در قدرت هستند، دور کنند. نیازی نیست که انقلاب بیت کوین آن‌قدر بی‌رحمانه باشد.

  توماس سوول - اقتصاددان آمریکایی

  توماس سوول – اقتصاددان آمریکایی

  تا زمانی که شما ابزاری برای برقراری ارتباط داشته باشید، مانند اینترنت، و تا زمانی که شخصی وجود داشته باشد که بخواهد بیت کوین را با پول فیات معامله کند، راه فراری به سوی حاکمیت شخصی و ارسال سیگنال به بانک‌های مرکزی وجود خواهد داشت. شما قرار نیست بازی متقلبانه آنها را انجام دهید.

  آیا بیت کوین واقعاً جواب می‌دهد؟

  بیشتر مردم به طور کامل ماشین، کامپیوتر، اینترنت، بدن خود و غیره را درک نمی‌کنند. شما می‌دانید که چگونه از این چیزها استفاده کنید، اما آنها تا زمانی که خراب نشوند، به طور کامل خود را نشان نمی‌دهند و در این صورت باید بفهمید که مشکلات کجا بوده است. همین موضوع برای پول هم صادق است. پول فیات کنونی خراب شده یا شکست خورده است: درست مانند بسیاری از گونه‌ها که منقرض شده‌اند.

  جهان بیمار است و از سرطان پول شکست‌خورده‌ی فیات می‌میرد، و اثرات آن به یک کشور هم محدود نیست. با بحران اقتصادی که روز به روز گسترش میابد، بسیاری از طبقات پایین و متوسط در کشورهای روبه‌توسعه از بین می‌روند. بچه‌هایی که در این محیط بزرگ می‌شوند به طور غریزی متوجه می‌شوند که بانک‌های مرکزی دوستان آنها نیستند و مباشران خردمندی نیستند که به شما در کلاس‌های اقتصاد دانشگاه تلقین شده است.

  اگر پول را به عنوان یک فناوری ارزیابی کنید، بیت کوین به وضوح بهترین است. این پول اینترنتی قابل برنامه‌ریزی، کاملاً از فساد مصون است. این یک زمین بازی منصفانه برای همه است. حتی اگر معتقدید بانک‌های مرکزی باید عرضه پول را افزایش دهند، نمی‌توانید انکار کنید تورم بیش از حد همه را با خود به پایین می‌کشد و از نظر تاریخی تقریباً همه پول‌ها به این دلیل شکست خورده‌اند.

  همچنین باید اعتراف کنید که انحصار به طور کلی چیز بدی است. اگر فکر می‌کنید که پول کاغذی که توسط دولت‌ها چاپ می‌شود، بهترین است ادامه این بحث فایده‌ای ندارد. اما آیا واقعاً فکر می‌کنید که وقتی جایگزینی وجود دارد، مردم انتخاب می‌کنند که سرمایه تورم‌زا را انتخاب کنند؟ فراموش نکنید که بهترین پول برنده است.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

  بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

  ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر