استلار (XLM) یا ریپل (XRP)؟ کدام یک را باید انتخاب کنیم؟

توسط مبین حسینی
|
15 مرداد 1402
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
مقایسه ریپل و استلار

ریپل و استلار دو آلت کوین با بلاک چین‌های مشابه هستند. ریپل بر تسهیل نقل و انتقالات بین‌المللی سریع و کم‌هزینه برای بانک‌ها با استفاده از توکن XRP تمرکز دارد، در حالی که هدف استلار ارائه نقل و انتقالات مقرون‌به‌صرفه برای افراد، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، از طریق ارز دیجیتال XLM است. ریپل ساختاری متمرکز دارد و بخش بانکی را هدف قرار می‌دهد، در حالی که استلار غیرمتمرکز است و بر دسترسیِ همگان تمرکز دارد. البته آنها شباهت‌هایی مانند فناوری دفتر کل توزیع شده، تراکنش‌های سریع و نودهای خصوصی دارند.

ریپل و استلار دو شرکتی هستند که ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند و از آنجایی که آنها به اندازه اتریوم یا بیت کوین محبوب نیستند، ممکن است افراد زیادی اطلاعات خاصی نسبت به آن‌ها نداشته باشند. با این حال، با خواندن این مقاله، متوجه شباهت‌هایی می‌شوید که احتمالاً انتخاب بین آنها را برای شما دشوارتر می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم چه چیزی این دو را متفاوت می‌کند.

استلار در مقابل ریپل: بررسی اجمالی

ریپل و استلار دارای بلاک چین‌های مشابهی هستند و به همین دلیل، بسیاری از افراد مدام این دو را با هم مقایسه می‌کنند. آنها دو آلت کوین هستند که عمری بیش از 6 سال دارند. زمانی که بیت کوین در سال 2017 به سطح 20,000 دلار رسید، استلار و ریپل نیز افزایش قیمت زیادی را تجربه کردند.

خالق ریپل و استلار Jed McCaleb

هر دو استلار و ریپل توسط یک فرد، Jed McCaleb تاسیس شده‌اند. او برای ساخت ریپل و ارز دیجیتال XRP با رایان فوگر همکاری کرد. هدف ریپل تبدیل شدن به یک شبکه کریپتویی بود که به فرایند مصرف انرژی مشابه بیت کوین متکی نباشد. با این حال، بعداً، مک‌کالب و بقیه اعضای تیم در ریپل اختلافات زیادی پیدا کردند. در نتیجه مک کالب تصمیم به ترک این پروژه گرفت. پس از آن، مک‌کالب به همراه جویس کیم، یکی از بنیان‌گذاران، استلار را در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  مقایسه ریپل و استلار

  برای مقایسه استلار و ریپل، باید این دو پروژه و تفاوت‌هایشان را درک کنید. در ادامه جزئیاتی در مورد هر دوی آنها آورده شده است و به شما کمک می‌کند تا تصمیمی آگاهانه بگیرید.

  ریپل چیست؟

  ریپل شبکه‌ای است که از ارز دیجیتال XRP استفاده می‌کند. این پروژه در سال 2012 توسط کریس لارسن و جد مک‌کالب ساخته شد.

  ریپل به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا نقل و انتقالات را آسان‌تر و سریع‌تر انجام دهند. به طور کلی، افرادی که از ریپل استفاده می‌کنند می‌توانند نقل و انتقالات بین‌المللی را انجام دهند که در عرض چند ثانیه انجام می‌شود و کارمزد آن نیز بسیار پایین است. این شبکه رقیبی برای موسسات مالی سنتی است که انجام پرداخت‌های برون‌مرزی در آنها گران تمام می‌شود و سرعت پایینی دارد.

  بدون نیاز به انتقال شخص ثالث

  این شرکت از فناوری دفتر کل توزیع شده استفاده می‌کند. به همین دلیل، نیازی به شخص ثالث برای امکان انتقال وجود ندارد. انتقال پول به خارج از مرزها می‌تواند به سرعت اتفاق بیفتد و در عین حال برخی از کارمزدها را کاهش دهد.

  همچنین، اگرچه بانک‌ها بیشترین استفاده را از آن می‌کنند و بازار هدف آن‌ها هستند، اما هر کسی آزاد است هر طور که می‌خواهد از ریپل استفاده کند. حتی افرادی که علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال ندارند می‌توانند از این فناوری شگفت‌انگیز استفاده کنند.

  استلار چیست؟

  استلار توسط مک‌کالب، یکی از بنیانگذاران ریپل در سال 2014 ایجاد شد. ارز دیجیتال آن XLM یا Lumens شناخته می‌شود. درست مانند ریپل، استلار نیز در انجام نقل و انتقالات بسیار مقرون‌به‌صرفه و سریع است و کدنویسی مشابهی دارد.

  در دسترس بودن

  ارز دیجیتال استلار بیشتر برای افراد عادی در دسترس است. این چیزی است که آن را منحصربه‌فرد می‌کند. برخلاف ریپل که بیشتر به سمت بانک‌ها هدایت می‌شود، استلار بیشتر بر روی مردم تمرکز می‌کند، به‌ویژه کسانی که در بخش‌هایی از جهان زندگی می‌کنند که هنوز در حال توسعه هستند. به این ترتیب، افرادی که در مناطق نسبتاً فقیر کره زمین زندگی می‌کنند، می‌توانند با اقتصاد جهانی تعامل داشته باشند.

  تفاوت‌های ریپل و استلار

  تفاوت استلار و ریپل

  یکی از واضح‌ترین تفاوت‌های این دو، الگوریتم‌های اجماعشان است. نه تنها این، بلکه کوین XRP ضدتورمی هستند و کوین‌های Lumen تورم‌زا هستند. همچنین استلار به اندازه ریپل متمرکز نیست.

  این دو بازارهای هدف متفاوتی هم دارند. همانطور که قبلاً ذکر کردیم، ریپل بیشتر به همکاری با بانک‌ها تمایل دارد. به هر حال بانک‌ها بازار بسیار بزرگی هستند و می‌توانند پول زیادی به همراه داشته باشند. در همین حال، استلار بر روی افراد، به ویژه افراد کشورهای کمتر توسعه یافته تمرکز می‌کند و به «افراد بدون بانک» فرصتی برای تعامل با بازار در سطح جهانی می‌دهد. به همین دلیل استلار دوست دارد خود را پلتفرمی معرفی کند که به مردم کمک می‌کند تا پلتفرمی که می‌خواهد سود کسب کند.

  همچنین استلار تیم بسیار باتجربه‌ای دارد؛ اما در مقایسه با ریپل بسیار کوچک‌تر است. آنها به اندازه رقبای خود بر بازاریابی تمرکز نمی‌کنند. از سوی دیگر، ریپل یک سازمان بسیار بزرگ است و سرمایه بیشتری جذب کرده است.

  شباهت ریپل و استلار

  در ادامه تعدادی از شباهت‌های این دو پروژه را بررسی خواهیم کرد.

  • هر دوی آنها به فناوری دفتر کل توزیع شده متکی هستند
  • ماینینگ روی هیچ یک از آنها مجاز نیست و هر دو نود خصوصی دارند
  • تراکنش‌ها بسیار سریع و تقریباً رایگان هستند، به همین دلیل برای نقل و انتقالات و پرداخت‌های بین‌المللی بسیار عالی هستند

  توزیع توکن

  توکن بومی ریپل XRP است. در مجموع 100 میلیارد XRP وجود دارد که همه آنها در ابتدای پروژه از قبل استخراج شده‌اند. در زمان راه‌اندازی، این پروژه 45 میلیارد XRP را از طریق هدایا توزیع کرد و باقی مانده را در نزد خود نگه داشت. در حال حاضر، بیش از 52 میلیارد XRP در گردش وجود دارد. توکن اصلی XLM است و مانند XRP، از قبل استخراج شده است و بنیاد توسعه استلار وظیفه توزیع توکن‌ها را در یک دوره 10 ساله به عهده داشت.

  با این حال، نحوه توزیع مشکل‌ساز بود و بنیاد فقط می‌توانست بیش از 7 میلیارد XLM توزیع کند. در نتیجه، تیم استلار تغییرات قابل توجهی در عرضه XLM ایجاد کرد و 50 میلیارد را سوزاند و کل عرضه را به 50 میلیارد XLM کاهش داد.

  انتخاب بین ریپل و استلار

  از نظر اینکه چه پروژه‌ای برای سرمایه‌گذاری بهتر است، هیچ پاسخ قطعی وجود ندارد. هر دو شرکت موفق شده‌اند تا برخی از مشارکت‌های استراتژیک چشمگیر را تضمین کنند و هر دو پروژه برنامه‌های آزمایشی زیادی در حال حاضر در دست اجرا دارند. به این دلایل، هر دو شبکه را می‌توان برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب در نظر گرفت.

  توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط برای اهداف آموزشی هستند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر