شاخص SSR چیست؟ آشنایی با روش محاسبه شاخص اس اس آر

0 1,698

شاخص SSR بیانگر نسبت بین میزان حجم بازار بیت‌کوین به حجم بازار استیبل کوین‌های موجود در بازار است.

به نسبت عرضه بیت کوین به عرضه تمامی استیبل کوین‌ها، شاخص SSR ،(Stablecoin Supply Ratio) گفته می‌شود. روند تغییرات این شاخص یکی از مهم‌ترین موارد به هنگام بررسی وضعیت بازار است.

روش محاسبه شاخص SSR

شاخص اس اس آر (SSR) را می‌توان با استفاده از کسر زیر محاسبه کرد:

شاخص SSR یا Stablecoin Supply Ratio به نسبت عرضه بیتکوین به عرضه تمامی Stable Coin ها گفته می‌شود.
فرمول و نحوه‌ی محاسبه شاخص SSR

به عبارت دیگر می‌توان گفت که:

شاخص SSR، حاصل حجم کل بازار بیت‌کوین (Market Cap (of BTC)) به حجم کل بازار ارزهای ثابت (Market Cap (of all Stablecoin است.

چگونگی تحلیل شاخص SSR

این شاخص را می‌توان همچون چارت‌های قدیمی، مورد تحلیل و بررسی قرار داد و برای آن خطر روند یا ترند لاین (Trend Line) کشید. هرگاه با افزایش مقدار شاخص SSR روبه‌رو شدید، این امر بیانگر افزایش فشار فروش است. به عبارتی اگر شاخص با یک روند صعودی تثبیت شده مواجه شود، همین امر موجب افزایش قیمت در میان مدت خواهد شد.

پیامد کاهش شدید شاخص SSR بر بیت‌کوین

این روزها سرمایه‌گذاری در بازار استیبل‌کوین‌ها به سرعت رو به افزایش است. بر اساس داده‌های گلس نود (Glassnode)، شاخص SSR به طور میانگین در بازه زمانی هفت روزه خود به عدد 6.525 یعنی پایین‌ترین سطح خود سقوط کرد. در این زمان بود که Moskov Capital، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری، شاخص SSR را به عنوان عامل بالقوه مثبت برای بیت کوین (BTC) معرفی کرد. چرا که با کاهش این شاخص، قدرت خرید خریداران بالاتر خواهد رفت و حجم بازار استیبل کوین (Stablecoin) افزایش خواهد یافت. همین امر موجب رشد بازار و کمکی برای صعودی شدن آن خواهد بود. به عبارتی افزایش میزان حجم بازار استیبل کوین (Stablecoin) نمایانگر وجود سرمایه‌های بالقوه‌ای است که می‌توانند در بخش بیت‌کوین جریان داشته باشند. در نتیجه کاهش میزان شاخص اس اس آر (SSR) می‌تواند به عنوان سیگنالی مثبت برای بازار باشد.

تجزیه و تحلیل روی زنجیره BTC

از آنجایی که استیبل‌کوین‌ها یک واسطه مناسب و بی‌دردسر محسوب می‌شوند، سرمایه‌گذاران می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در سرمایه‌گذاری‌های ثابت بدون نیاز به خروج از سیستم رمزارزها و نقد کردن پول، ذخیره کنند. با نگاهی به شاخص‌های زنجیره‌ای بیت‌کوین، در می‌یابیم که STF، انحراف از مدل سهام به جریان و SSR نسبت عرضه بیت‌کوین به عرضه تمامی استیبل‌کوین‌ها یا به عبارتی نسبت تأمین پایدار کوین‌هاست. مدل اس تی اف (STF) دومین انحراف را در طول تاریخ به ثبت رسانده اما SSR در مدت زمان سه سال، برای چهارمین بار به زیر باند پائینی بولینگر سقوط کرده است.

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال

3/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x