شباهت‌های بین هوش مصنوعی، چاپ سه‌بعدی و بیت کوین و پتانسیل آنها به عنوان فناوری‌های غیرمتمرکز

تاریخ انتشار: 19 فروردین 1403 | آخرین به‌روزرسانی: 6 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  5 دقیقه
شباهت‌های بین هوش مصنوعی، چاپ سه‌بعدی و بیت کوین و پتانسیل آنها به عنوان فناوری‌های غیرمتمرکز

ویلیام ریس ماگ و جیمز دیل دیویدسون در کتاب سال 1997 به نام «فرد مستقل» به این مورد می‌پردازند که بارها و بارها در طول تاریخ، قدرت‌های غالب (حکومت‌ها)، توسط فناوری‌های جدید به چالش کشیده شده‌اند: پیشرفت در کشاورزی، ساخت ادوات جنگی که قدرت را از سواره‌نظام سنگین به یک شوالیه مسلح سوق داد و انقلاب باروت که نظم فئودالی آن روز را که در آن روزها توسط کلیسای کاتولیک تقویت شده بود، برهم زد.

در قسمتی از این کتاب آمده است:

کلیسا تمایل داشت فضایل مذهبی را بر اساس منافع اقتصادی خود بسازد، در حالی که علیه توسعه تولید و ثروت مستقل که قادر بود سیستم فئودالی را بی‌ثبات کند، مبارزه می‌کرد. چاپخانه بیش از این کلیسا را مختل کرد: باعث شد کلیسا انحصار خود را بر روایت کتاب مقدس از دست بدهد. نتیجه آن فقدانی بزرگ در نفوذ و قدرت آن بود که جای خود را به دولت ملی مدرن داد.

ریس ماگ و دیویدسون استدلال می‌کنند که ریزپردازنده به طور اجتناب‌ناپذیری دولت‌های ملی را مختل می‌کند، همان‌طور که چاپخانه چند صد سال پیش جهان مسیحیت را به چالش کشید. خود اینترنت (یک جامعه جهانی به هم پیوسته) و رمزنگاری کلید عمومی (که از ارتباطات و دارایی بیت کوین محافظت می‌کند) توسط ریزپردازنده‌ها ممکن شده است.

حال و آینده

یکی از جبهه‌های اصلی نبرد برای تمرکززدایی، در جبهه ارز است. از زمان آغاز به کار بیت کوین در سال 2009، ما قادر به انجام معاملات بدون نیاز به مجوز، بدون مرز و (اغلب) ناشناس بوده‌ایم. دولت‌های ملی مدت‌هاست که به هرگونه چالشی برای انحصار پول خود حسادت می‌کنند و مبالغ هنگفتی را برای اطمینان از عدم وجود رقبای پولی جدی، هزینه خواهند کرد. بیت کوین به عنوان جایگزینی برای این تله عمل می‌کند، به همین دلیل است که مورد حمله افرادی مانند سیاستمداران و رسانه‌های قدیمی قرار گرفته است.

اما برای انجام معاملات بر روی بیت کوین، به ماینر نیاز دارید. رگولاتورها در ایالات متحده و اروپا، بعد از ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین در سال 2021، شاهد انتقال اکثریت قدرت هش از آن کشور به ایالات متحده بودند؛ بنابراین، در حالی که احتمالاً مایلند این قبیل فعالیت‌ها را در ایالات متحده و اروپا به طور کامل ممنوع کنند، اما می‌دانند که با این کار فقط کنترل نظارتی و درآمد مالیاتی استخراج‌کنندگان بیت کوین را از دست خواهند داد؛ بنابراین، در حال حاضر، حتی الیزابت وارن – متخاصم‌ترین قانونگذار بیت کوین در واشنگتن – پیشنهاد ممنوعیت کامل بیت کوین را نمی‌دهد. در عوض، او پیشنهاد می‌کند قوانین احراز هویت (KYC) را برای همه طرف‌های اکوسیستم بیت کوین گسترش دهند و همچنین از فناوری‌های افزایش و حفظ حریم خصوصی جلوگیری کنند.

ASIC Miner

بیت کوین یک نقطه ضعف مهم در تمرکز (در حال حاضر) دارد: سخت‌افزار. دانشگاه کمبریج که گزارش‌های صنعتی در مورد استخراج بیت کوین منتشر می‌کند، می‌گوید که از نظر سخت‌افزاری، اکثریت قریب به اتفاق ماینرهای بیت کوین از تراشه “ASIC” برای استخراج الگوریتم هش بیت کوین SHA-256 تولید شده توسط شرکت سنگاپور Bitmain با رقبا استفاده می‌کنند. MicroBT و Canaan از این رقابت عقب مانده‌اند.

صرف نظر از اینکه بیت‌مین در کجا تراشه‌های ASIC خود را تولید می‌کند، سناریوی ایده‌آل برای تمرکززدایی بیت‌کوین این است که تولید ماینرهای ASIC (و خود ماینینگ برای آن موضوع) در سراسر جهان پراکنده شود تا هیچ منطقه خاصی نتواند دست بالاتر را داشته باشد. راه حل معقول این است که در آن ماینرهای ASIC، در مقیاس و با کیفیت بالا، حداقل توسط تولیدکنندگان بیشتری نسبت به حال حاضر تولید شوند، به ویژه در کشورهایی که از لحاظ سیاسی با یکدیگر همسو نیستند، به‌طوری‌که تبانی بین آنها بعید شود.

دومین جبهه اصلی برای تمرکززدایی در جبهه هوش مصنوعی (AI) است. پیتر تیل در کنفرانسی گفته است:

بیت کوین فناوری است که در شبکه به نفع فرد است. هوش مصنوعی فناوری است که در شبکه به نفع دولت است.

این فناوری اخیر و طرفداری از دولت است که بر اهمیت دستیابی به آن در دستان هر چه بیشتر شرکت‌کنندگان، برای ساختن جهانی غیرمتمرکز تأکید می‌کند.

AI

یکی از ریسک‌هایی که برای تمرکززدایی هوش مصنوعی وجود دارد، با بیت‌کوین مشترک است: یک سناریوی بالقوه که در آن سخت‌افزار نظارت می‌شود و باید قانونی ثبت شود. در مورد بیت کوین، این بدان معناست که ماینرها باید تراشه‌های ASIC خود را ثبت کنند. در مورد هوش مصنوعی، ممکن است به این معنا باشد که حتی شما یا من باید واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) بالاتر از ظرفیت مشخصی را ثبت کنیم. Guillaume Verdon این خطر را در پادکستی با Lex Fridman برجسته، و استدلال کرد که این می‌تواند «با دستور اجرایی، با ادعای اینکه LLMهای منبع باز کاربردی دوگانه دارند، از رونق اکوسیستم منبع باز جلوگیری کند و باید تحت کنترل دولت باشد.»

اگرچه دستورات اجرایی نمی‌تواند بیت کوین را نابود کند (اما می‌تواند برخی از افراد را از استفاده از آن منصرف کند)، الزامات گزارش مشابه برای ماینرها احتمالاً تا حدی بر اکوسیستم منبع باز بیت کوین تأثیر می‌گذارد.

سومین میدان نبرد مهمی که ارزش بررسی دارد، چاپگرهای سه‌بعدی، مونتاژکننده‌ها و سایر ابزارهای موجود است.

دنیایی را تصور کنید که پرینترهای سه‌بعدی و ابزارهای همراه در خانه بیشتر مردم وجود دارد. اگر می‌توانید ماینرها و پردازنده‌های گرافیکی ASIC بیت‌کوین خود را با کیفیت بالا برای اجرای مدل‌های زبان بزرگ (LLM) چاپ کنید، دستیابی به تمرکززدایی سال‌های نوری جلو می‌افتد.

ولی بیایید از این سناریوی آینده‌نگر چشم‌پوشی کنیم. حتی در حال حاضر، دولت‌ها به چاپگر سه‌بعدی با همان چشم بدبینانه‌ای نگاه می‌کند که کلیسای کاتولیک برای چاپخانه در قرن 15 و 16 داشت. لایحه مجلس ایالت نیویورک A8132، در صورت تصویب به قانون، بیان می‌کند که برای خرید چاپگرهای سه‌بعدی نیاز به بررسی سوابق جنایی، با ارسال اثر انگشت به FBI دارد. منطقی است انتظار داشت که دولت‌های مختلف، از ترس از دست دادن قدرت متمرکز خود، به اعمال الزامات ثبت نام و احراز هویت برای حفظ کنترل ابزارهایی که تمرکززدایی در فضای سایبری را تسهیل می‌کنند، ادامه دهند.

پرینتر 3 بعدی

توجه: اتحاد جماهیر شوروی کنترل‌های مشابهی بر روی محصولات به ظاهر بی‌ضرر مانند کتاب‌ها، دستگاه‌های فتوکپی، دستگاه‌های فکس داشت که همه این‌ها انتشار اطلاعات را تسهیل، و در نتیجه رژیم را تهدید می‌کرد. تلاش‌های مشابهی برای کنترل فروش پارچه‌هایی که می‌توان از آن برای ساخت بالون‌های هوای گرم در آلمان شرقی استفاده کرد، انجام شد تا از فرار مردم به آلمان غربی جلوگیری شود.

تولید محلی، چه در خانه و چه در آزمایشگاه‌ها، احتمالاً مورد خصومت دولت‌های مختلف قرار می‌گیرد؛ زیرا چاپگرهای سه‌بعدی و سایر ابزارهای «سازنده» قادر به تولید لوازم الکترونیکی حتی پیچیده‌تر هستند. اما، حداقل در حال حاضر، تعداد آزمایشگاه‌های فاب به طور تصاعدی در حال افزایش است، به‌طوری‌که تاکنون بیش از 2,000 مورد از آنها در سراسر جهان مستقر شده‌اند و حتی سطوح مختلفی از حمایت دولت‌ها را دریافت می‌کنند. به هر حال، این آزمایشگاه‌های فاب، آزمایشگاه‌های شخصی‌سازی‌شده‌تر در خانه‌های مردم را به حساب نمی‌آورند.

نیل گرشنفلد در MIT’s Center for Bits and Atoms تلاش می‌کند بفهمد که وقتی تقریباً هر کسی می‌تواند تقریباً هر چیزی را بسازد، جهان چگونه به نظر می‌رسد – زمانی که ماشین‌ها می‌توانند ماشین‌های دیگر، حتی ماشین‌هایی پیچیده‌تر از خودشان، و اغلب با مواد محلی تولید کنند.

گرشنفلد در پادکستی استدلال می‌کند که تولید محلی مقیاس‌پذیر نیست و تولید عموماً برای استفاده شخصی است نه فروش تجاری. اما هنگامی که هزاران نفر در سراسر جهان یاد بگیرند که چگونه به صورت محلی ماینر بیت کوین خود را با پرینت سه‌بعدی و مونتاژ شده در خانه تولید کنند و سپس قدرت هش خود را با دیگران در یک استخر استخراج ترکیب کرده و با یکدیگر از طریق شبکه Tor هماهنگ کنند، جهان بسیار غیرمتمرکزتر به نظر می‌رسد.

بیت کوین را در بیت پین به سبکی نو معامله کنید!

خرید بیت کوین
مبین حسینی

مبین حسینی

زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر