مرورگر بریو (Brave) چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

توسط کارن آهنگری
|
30 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
مرورگر بریو (Brave)چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

مرورگر بریو چیست؟ بریو یک مرورگر کم‌وبیش استاندارد است که به کاربران امکان می‌دهد به وب سایت‌ها دسترسی پیدا کنند، برنامه‌ها را اجرا کنند و محتواهای آنلاین را مشاهده کنند. دانلود و استفاده از مرورگر بریو نیز مانند سایر مرورگرها، رایگان است. این مرورگر اطلاعات احراز هویت را به خاطر می‌آورد و می‌تواند جلوی نمایش تبلیغات آنلاین را در سایت‌ها بگیرد. سازنده آن Brave Sotware یکی از نیروهای قدرتمند و تازه‌نفس در نبرد مرورگرها است که در ژانویه 2016 اولین پیش‌نمایش مرورگر خود را عرضه کرد. در ادامه علاوه بر پاسخ به سؤال مرورگر بریو چیست؟ نحوه کار آن را نیز بررسی خواهیم کرد.

مرورگر بریو چیست؟ سیستم کار بریو چگونه است؟

بریو به دو ویژگی مرورگر خود افتخار می‌کند: سرعت و حریم خصوصی! هردو ویژگی نیز نتیجه استراتژی حذف تبلیغات است. در نسخه دسکتاپ، نرم‌افزار بریو ادعا می‌کند که مرورگر آن صفحات را سه برابر سریع‌تر از گوگل کروم، مرورگر شماره 1 جهان، بارگذاری می‌کند؛ البته این افزایش سرعت تعجب‌آور نیست. با حذف تبلیغات و ردیاب‌های تبلیغاتی، بریو محتوای بسیار کمتری را نسبت به مرورگرهای بدون مسدودکننده تبلیغات، دانلود می‌کند. هیچ‌چیز خاصی از نظر فنی در مورد عملکرد بریو وجود ندارد. این مرورگر صرفاً داده‌های کمتری را نسبت به سایر مرورگرها بازیابی می‌کند.

در ادامه پاسخ به سؤال مرورگر چیست؟ باید گفت که بریو با حذف ردیاب‌های تبلیغاتی، تلاش‌های تبلیغ‌کنندگان را برای شناسایی کاربران و سپس دنبال کردن آن‌ها مسدود می‌کند. استدلال Brave Sotware در این مورد این است که این کار باعث می‌شود کاربران بریو ناشناس‌تر باشند. این شرکت در وب‌سایت خود بیان کرده است که کاربران دوست ندارند شرکت‌های بزرگ، رفتار آنلاین و آفلاین آن‌ها را ردیابی کنند.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  چه چیزی بریو را از سایر مرورگرها متمایز می‌کند؟

  تا این جای مطلب دریافتیم که مرورگر بریو چیست و چه‌کاری انجام می‌دهد؟ اما در ادامه به این نکته خواهیم پرداخت که چرا باید از بریو استفاده کنیم؟ نکته‌ای که مرورگر بریو را خاص می‌کند، نگرش تهاجمی ضدتبلیغ آن است. این وب‌سایت تبلیغات طراحی‌شده وب‌سایت‌ها را مسدود کرده و تبلیغات خود را جایگزین آن می‌کند. گویی یک شبکه کابلی ورزشی جدید اعلام کند که از فناوری برای حذف تبلیغات از برنامه‌های شبکه دیگری، مثلاً ESPN، استفاده کند، سپس آن برنامه‌ها را با تبلیغاتی که خودش طراحی کرده، بازپخش می‌کند و درآمد حاصل از آن تبلیغات در جیب خودش می‌رود، نه ESPN.

  بریو همچنین تمام ردیاب‌های تبلیغات را حذف می‌کند. ردیاب‌ها، سیستم‌هایی هستند که تبلیغ‌کنندگان و سازندگان سایت، برای شناسایی کاربران استفاده می‌کنند تا بدانند آن کاربران از چه سایت‌های دیگری بازدید کرده یا بازدید می‌کنند. شبکه‌های تبلیغاتی از ردیاب‌ها برای نشان دادن محصولات مشابه با محصولات خریداری‌شده کاربران استفاده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود یک آگهی به‌صورت مداوم، در سایت‌های مختلف برای کاربر نمایش داده شود.

  آیا مزیت بریو مسدود کردن تبلیغات و ردیاب‌ها است؟

  آیا مزیت به ریو مسدود کردن تبلیغات و ردیاب‌ها است؟

  پاسخ این سؤال منفی است. برخلاف سایر مرورگرهایی که تبلیغات و ردیاب‌ها را مسدود می‌کند (چه به‌صورت بومی و چه زمانی که به یک افزونه مسدودکننده تبلیغات مجهز شده‌اند)، بریو یک اکوسیستم تبلیغاتی ایجاد کرده است تا جایگزین چیزی شود که وب‌سایت‌ها را پاک می‌کند.

  بریو سایت‌های تبلیغات و ردیابی تبلیغات را پاک‌سازی می‌کند، سپس آن را با تبلیغات خود جایگزین می‌کند. تبلیغات به‌صورت جداگانه هدف قرار نمی‌گیرند، بلکه یک مجموعه ناشناس از پایگاه کاربر مرورگر را مورد هدف قرار می‌دهند.

  بریو گفته است که این مسیر را برای حذف ساده‌تر تمام تبلیغات طی کرده است؛ اما نباید فراموش کرد که بدون تبلیغات، اهداف تجاری شرکت‌ها هیچ‌گاه محقق نخواهد شد؛ به همین دلیل است که بریو ادعا می‌کند نه تنها تبلیغات خود را با تبلیغاتی که در ابتدا توسط یک سایت نمایش داده می‌کشد عوض کرده است، بلکه یک سیستم مبتنی بر ارز دیجیتال ساخته که حداقل ازنظر تئوری می‌تواند ضرر آن وب‌سایت را جبران کند.

  مرورگر بریو چیست؟ بودجه‌ی بریو چگونه تأمین می‌شود؟

  برخی از مرورگرها نیازی به نگرانی در مورد کسب درآمد ندارند؛ زیرا آنها فقط مانند یک چرخ‌دنده در یک ماشین بسیار بزرگ‌تر هستند. به‌عنوان مثال، کروم، مایکروسافت اچ و سافاری اپل نیازی به کسب سود ندارند؛ زیرا سازمان‌های مادر، سرمایه‌گذاری در آنها را به دلایل مادی و غیرمادی، به‌نوعی ارزشمند می‌دانند.

  سایر مرورگرها، به‌ویژه فایرفاکس، متفاوت عمل می‌کنند؛ آنها باید راهی برای درآمدزایی پیدا کنند. به‌عنوان مثال موزیلا این کار را با قراردادهایی که با شرکت‌های جست‌وجو انعقاد می‌کند انجام می‌دهد. این قراردادها شرکت‌ها را برای قرار دادن موزیلا به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض، موظف می‌کند. (معامله فعلی این شرکت با گوگل است)

  اساس مالی Brave Sotware بر چیزی کاملاً متفاوت استوار است؛ بودجه این مرورگر از درآمد حاصل از تبلیغات تأمین می‌شود. برخلاف سایر مرورگرها که فقط وب‌سایت‌هایی را در اکوسیستمی نشان می‌دهند که از آنها درآمد کسب می‌کنند، بریو خود را در جریان پول قرار می‌دهد. بریو نهادی است که از تبلیغات درآمد کسب می‌کند، حتی اگر کاربر سایتی را مشاهده کند که چیزی عایدش نمی‌شود.

  چند نفر از بریو استفاده می‌کنند؟

  به گفته‌ی بریو، این مرورگر تا 2 فوریه 2021 بیش از 25 میلیون کاربر فعال ماهانه (MAU) داشته است. این شرکت بیان کرده است که MAU خود را در 12 ماه گذشته، بیش از دو برابر کرده است.

  اگرچه این تعداد از کاربران فعال زیاد است، اما با وجود آنلاین بودن کل جهان، 25 میلیون یک قطره از دریا محسوب می‌شود. فایرفاکس موزیلا، مرورگری که مدت‌ها بر این باور بود که بین بقا و انحلال در لبه چاقو قرار دارد، MAU خود را در آن زمان حدود 219 میلیون گزارش کرده بود. این رقم حدود 9 برابر Brave است.

  در انتها چند دلیل برای استفاده از مرورگر بریو را با هم بررسی خواهیم کرد.

  5 دلیل برای این‌که چرا باید از بریو استفاده کنیم؟

  اگر هنوز نمی‌دانید که مرورگر بریو چیست و چرا باید از آن استفاده کرد در این بخش با ذکر ۵ دلیل به شما پاسخ‌خواهیم داد.

  دور شدن از فناوری‌های بزرگ

  خدمات و محصولات غول‌های اینترنتی به شکل مدارم، بر حوزه وب تسلط دارند. درحالی‌که آنها سعی می‌کنند بهترین نسخه خود را ارائه دهند، داشتن گزینه‌های مختلف همیشه خوب است. مزیت داشتن رقیب‌هایی مانند بریو این اطمینان را ایجاد می‌کند که فناوری‌های شناخته‌شده و بزرگ، انتخاب‌های کاربران را محدود نمی‌کنند.

  احترام به حریم خصوصی

  اگر در حال بازدید یک وب‌سایت هستید، فعالیت‌های شما به نحوی ردیابی می‌شود این کار شاید از نظر برخی از کاربران خوشایند نباشد. بریو فعالیت‌های آنلاین کاربران را ردیابی نمی‌کند و با این کار، سیاست حفظ حریم خصوصی بهتری را اعمال می‌کند.

  تجربه‌ی بارگذاری سریع وب‌سایت‌ها

  مرورگر کروم معمولاً به مصرف کردن منابع سیستم معروف است، به‌خصوص اگر چیزهای زیادی در مرورگر وب خود دارید. بریو به‌طور شگفت‌انگیزی تجربه سریع‌تری را با تمرکز بر کارآمد بودن منابع ارائه می‌دهد.

  متن‌باز

  کروم یک پروژه اختصاصی است که در اصل بر اساس کرومیوم است. اما بریو یک مرورگر وب متن باز است. بنابراین، هرکسی می‌تواند کد منبع را بررسی کند تا ادعاها را تائید کند و در صورت نیاز امنیت مرورگر را ارزیابی نماید.

  عبور و شکست سانسور

  بیشتر فضاهای وب به شکل متمرکز طراحی‌شده‌اند. به‌عبارت‌دیگر، منابعی که به آنها دسترسی دارید معمولاً در یک مکان ذخیره سازی مرکزی، ذخیره می‌شوند. بریو پروتکل IPFS را ادغام می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا به فضای وب غیرمتمرکز دسترسی داشته باشید.

  این موضوع به کاربران اجازه می‌دهد تا از شبکه همتا به همتا استفاده کنند که در آن می‌توانند با استفاده از IPFS به منابع دسترسی داشته باشند. این مورد تضمین می‌کند که هیچ‌کس نمی‌تواند منابع را کنترل و محدود کند. از این رو با ادغام این ویژگی، مرورگر بریو می‌تواند ابزاری مؤثر برای شکست دادن سانسور وب باشد.

  مقایسه مرورگر ریو با سافاری، کروم و فایرفاکس

  مقایسه مرورگر ریو با سافاری، کروم و فایرفاکس

  سوالات متداول!

  سیستم مرورگر بریو چیست؟

  بریو، یکی از مرورگرهایی است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند به وب‌سایت‌های مختلف دسترسی داشته باشند و محتوای مورد نظر خود را دانلود یا آپلود کنند.

  چرا کاربران ترجیح می‌دهند از بریو استفاده کنند؟

  دلایلی مانند حفظ حریم شخصی کاربر، سرعت‌بالای مرورگر، متن‌باز بودن مرورگر و… سبب می‌شود تا کاربران از بریو استقبال کنند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر