پول با کیفیت: بیت کوین پس از هاوینگ، کمیاب‌تر از طلا می‌شود

تاریخ انتشار: 25 فروردین 1403 | آخرین به‌روزرسانی: 6 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  3 دقیقه
وضعیت بیت کوین پس از هاوینگ

برای اولین بار از زمان پیدایش، نرخ تورم سالانه بیت کوین کمتر از طلا، اصلی‌ترین دارایی برای ذخیره ارزش، خواهد شد. در ارتفاع بلاک 840,000، عرضه سالانه بیت کوین نصف می‌شود و در نتیجه نرخ تورم سالانه آن از 1.7 درصد به 0.85 درصد کاهش می‌یابد. برای مقایسه، تخمین زده می‌شود که عرضه طلا، بسته به تغییرات تکنولوژیکی و شرایط اقتصادی، سالانه 1 تا 2 درصد افزایش یابد.

نرخ تورم سالانه بیت کوین

تا به امروز، بیت کوین سه رویداد هاوینگ را تجربه کرده است:

 • 28 نوامبر 2012: پاداش استخراج بلاک بیت کوین از 50 بیت کوین در هر بلاک به 25 بیت کوین کاهش یافت.
 • 9 جولای 2016: دومین هاوینگ بیت کوین پاداش استخراج بلاک را از 25 بیت کوین در هر بلاک به 12.5 بیت کوین کاهش داد.
 • 20 می 2020: سومین هاوینگ بیت کوین پاداش را از 12.5 بیت کوین در هر بلاک به 6.25 بیت کوین کاهش داد.

پیش‌بینی می‌شود که چهارمین هاوینگ بیت کوین در 20 آوریل 2024 رخ دهد و همراه با آن، بیت کوین تازه عرضه شده در هر بلاک از 6.25 به 3.125 کاهش می‌یابد.

در پایان این دوره – یک دوره 210,000 بلاک یا تقریباً 4 سال – شاهد افزایش عرضه بیت کوین به میزان 164,250 (از 19,687,500 به 20,671,875) خواهیم بود که تنها 328,124 بیت کوین از حداکثر عرضه 21 میلیون بیت کوین فاصله خواهیم داشت.

طلا در سراسر اعصار

یکی از معیارهایی که اغلب برای تأکید بر تابع ذخیره ارزش استفاده می‌شود، این است که ارزش یک اونس طلا با قیمت «کت‌وشلوار مردانه خوب» در طول زمان مطابقت دارد. این اصل که به «نسبت طلا به کت‌وشلوار مناسب» معروف است را می‌توان در روم باستان جستجو کرد، جایی که گفته می‌شد هزینه یک توگا درجه یک معادل یک اونس طلا است. پس از 2,000 سال، مقدار طلایی که برای یک کت‌وشلوار باکیفیت می‌پردازید، هنوز به قیمت یک توگا معادل روم باستان نزدیک است.

در حالی که طلا در طول سال‌ها برابری خود برای خرید کت‌وشلوار مردانه خوب برای دارندگانش را حفظ کرده، فلز زرد درخشان با چالش‌هایی نیز همراه بوده است. به عنوان مثال، هزینه تأیید – یا سنجش – طلا مستلزم آن است که یا در محلول حل شود یا ذوب شود. مطمئناً این یک چالش برای کسی است که می‌خواهد کالاهای خانگی روزمره را با ذخیره ارزش خود خریداری کند.

علاوه بر این، هزینه و رویه طاقت‌فرسا برای حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی طلا، به خودی خود منجر به از بین رفتن استاندارد طلا شد. در حالی که گواهی سپرده از نظر تاریخی برای طلا قابل بازخرید بود، این دارایی با مشکلاتی نیز همراه بود، که منجر به «شوک نیکسون» در سال 1971 شد – زمانی که ایالات متحده استاندارد طلا را برای همیشه ترک کرد.

فرمان اجرایی 6102 باعث شد که رئیس جمهور وقت فرانکلین دلانو روزولت «احتکار سکه‌های طلا» را ممنوع کرد و چالش‌هایی منحصر به فرد برای طلا، ذخیره ارزش مطمئن، معرفی کرد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  گذار بیت کوین از حدس و گمان به پناهگاه امن؟

  بیت کوین که در ابتدا به دلیل نوسانات قیمت قابل توجه آن در روزهای اولیه به عنوان یک دارایی سوداگرانه در نظر گرفته می‌شد، در حال حاضر به طور فزاینده‌ای به عنوان ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه، سرمایه‌گذاران ارزش بالقوه و ویژگی‌های برتر آن را به عنوان یک دارایی پولی می‌شناسند. بیت کوین کمبود دیجیتال را معرفی کرده است در حالی که طیف وسیعی از موارد استفاده را بسیار فراتر از فلزات گرانبها ارائه می‌دهد.

  به این ترتیب، بیت کوین تنها در 15 سال گذشته به یک بازیگر مهم در اقتصاد تبدیل شده، و در زمان نگارش این مطلب به ارزش بازار 1.3 تریلیون دلاری رسیده است.

  بیت کوین مارکت کپ

  در حالی که این رشد را نمی‌توان به این واقعیت نسبت داد که بیت کوین پارامترهای مربوط به یک ذخیره ارزش را بهتر از طلا برآورده می‌کند، مطمئناً امیدوارکننده است. این «پول اینترنتی جادویی» به سرعت به طلا با ارزش بازار 15.9 تریلیون دلاری نزدیک می‌شود.

  کیفیت‌های پولی

  • کمیاب: بیت کوین دارای عرضه محدود 21 میلیون سکه است که آن را در برابر تورمی که ارزهای سنتی را به چالش کشیده است، مقاوم می‌کند.
  • دوام: بیت کوین یک نوع پول کاملاً مبتنی بر داده و تغییرناپذیر است. سیستم دفتر کل دیجیتال آن از اثبات کار و انگیزه‌های اقتصادی برای مقاومت در برابر هرگونه تلاش برای تغییر آن استفاده می‌کند، و تضمین می‌کند که در طول زمان ذخیره‌ای قابل اعتماد از ارزش باقی می‌ماند.
  • تغییرناپذیری: هنگامی که یک تراکنش در بلاک چین بیت کوین تایید و ثبت شد، تغییر یا معکوس کردن آن بسیار دشوار است، هرچند غیرممکن نیست. این تغییرناپذیری که از توزیع جغرافیایی شبکه نودها و ماینرهای بیت کوین ناشی می‌شود، یک ویژگی حیاتی است. این تضمین می‌کند که یکپارچگی دفتر حفظ می‌شود و تراکنش‌ها نمی‌توانند دستکاری یا جعل شوند.

  گفتار پایانی

  رشد قیمت بیت کوین به عنوان یک کالای پولی – قابل پیش‌بینی، بدون تورم نهایی و به راحتی قابل انتقال – به پذیرش آن به عنوان ذخیره ارزش کمک کرده است. با هاوینگ آینده، کمیابی آن برای اولین بار از طلا پیشی خواهد گرفت. طلا تا الان عملکرد خوبی داشته؛ اما با هاوینگ فعلی، زمان درخشش بیت کوین فرا رسیده است.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  ۱۰ تریدر برتر جهان چه کسانی هستند؟

  بازارهای مالی با رشد قابل‌توجه خود در طول دهه‌های اخیر، میزب ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر