منظور از پیپ (Pip) در بازارهای بین المللی چیست؟

توسط کارن آهنگری
|
19 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
منظور از پیپ (Pip) در بازارهای بین المللی چیست؟

پیپ از اصطلاحاتی است که در بازارهای بین المللی مانند فارکس و تقریبا در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا به حال شنیده‌اید که شخصی از یک معامله ۱۰ پیپ سود کرده باشد؟ آیا می‌دانید این رقم چطور محاسبه می‌شود؟ برای دریافت منظور از پیپ در بازارهای بین المللی این مقاله را تا انت‌ها مطالعه کنید.

پیپ (Pip) چیست؟

Point in Percentage یا Price Interest Point به معنای کوچک‌ترین واحد ارزش نرخ یک ارز در بازارهای مالی است. مثلا برای میزان افزایش دو ارز نسبت به یکدیگر از اصطلاح پیپ استفاده می‌کنند. به طور مثال ارزش یورو به دلار از ۱.۲۵۲۵ به ۱.۲۵۲۹ افزایش پیدا می‌کند. در این صورت نرخ یورو ۵ پیپ نسبت به دلار افزایش یافته است. زمانی که نوسان قیمتی ارزی بسیار زیاد باشد این نوع محاسبه و ارزش‌گذاری آن بر اساس پیپ، باعث می‌شود از ضررهای بسیار زیاد جلوگیری گردد. اصولا برای محاسبه پیپ مقدار ارزش ارز را با ۴رقم اعشار مشخص می‌کنند. البته گاهی اوقات برخی از صرافی‌ها و معامله گران از ۵ رقم نیز استفاده می‌کنند که در آن صورت دقت محاسبات افزایش می‌یابد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  پیپ را چطور محاسبه کنیم؟

  تفاوت ارزش دو ارز به این معنی است که شما به اندازه تفاوت ارزش آن دو می‌توانید به ازای یک واحد از ارزی به اندازه رقم تفاوت آن‌ها، ارز بخرید. شاید با این توضیحات به درستی متوجه موضوع نشده باشید. بگذارید مثالی برای شما بیاوریم. تصور کنید تفاوت قیمتی بین یورو و دلار ۰.۹۵۰۲ باشد. پس شما می‌توانید با یک دلار خود ۰.۹۵۰۲ یورو بخرید. حال اگر میزان این تفاوت بیشتر شود و به ۰.۹۶۴۵ برسد شما در اصل با یک دلار خود می‌توانید مقدار بیشتری یورو (۰.۹۶۴۵) خریداری کنید.

  آیا پیپ در معاملات بازارهای بین المللی تاثیر زیادی می‌گذارد؟

  درست است که پیپ مقداری است با ۴رقم اعشار و در ظاهر ارزش کمی را نشان می‌دهد اما در معاملات بزرگ که صحبت از هزارها و میلیون‌ها دلار است این میزان از پیپ بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین می‌توان گفت تاثیر پیپ در معاملات به میزان ارزی که وارد یک معامله می‌شود بستگی دارد.

  نحوه محاسبه ارزش یک پیپ چگونه است؟

  ابتدا این که ارزش هر پیپ به عواملی مانند جفت ارز مورد معامله، اندازه معامله و نرخ ارز مورد معامله بستگی دارد. با توجه به نوسانات قیمتی در ارز مورد نظر و حجم بالای معامله حتی ممکن است یک پیپ نیز تاثیر بسیاری بر معاملات و میزان ارزش آن داشته باشد. قبل از به دست آوردن ارزش نسبی ابتدا باید ارزش هر پیپ برای جفت ارزی که قرار است معاله شود محاسبه گردد. مثلا ارزش دلار امریکا برابر با ۱.۰۲۰۰ ارزش دلار کانادا است.

  بنابراین ۱پیپ برابر است با: نرخ جفت ارز/۰.۰۰۰۱ ضرب در ۱ دلار امریکا

  وب سایت‌ها و پلتفرم‌های بسیاری با نام محاسبه‌گر پیپ وجود دارد که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها ارزها را مشخص کرده و واحد یا همان اندازه معامله را در قسمت مورد نظر وارد کنید تا مقدار پیپ را مانند یک ماشین حساب برای شما محاسبه کند. با این ابزار به صورت دقیق، آسان و سریع میزان پیپ معاملات جفت ارزهای خود را به دست آورید.

  چگونه میزان سود یا ضرر هر پیپ را محاسبه کنیم؟

  میزان سود یا ضرر در فارکس بر اساس مقدار پیپ است.

  روش محاسبه:

  • اندازه حجم معامله (لات) تقسیم بر ۱۰۰۰۰ (تمامی جفت ارز ها بجز جفت ارز هایی که یک طرف آن‌ها JPY دارد)
  • اندازه حجم معامله (لات) تقسیم بر ۱۰۰ (برای جفت ارز هایی که شامل JPY می­شود)

  Pip

  حال سوالی که در اینجا به وجود می آید این است که حجم معامله یا همان لات، به چه صورت محاسبه می­‌شود؟

  به طور کلی سه حالت حجم معامله داریم:

  • استاندارد لات: هنگامی که شما ۱ لات کامل یا معادل ۱۰۰۰۰۰ واحد از یک جفت ارز معامله می­‌کنید.
  • مینی لات: هنگامی که شما ۰٫۱ لات معادل ۱۰۰۰۰ واحد از یک جفت ارز خریداری می­‌کنید .
  • میکرو لات: زمانی که شما ۰٫۰۱ لات معادل ۱۰۰۰ واحد از یک جفت ارز را خریداری می‌­کنید.

  برای مثال، فرض کنید شما یک دهم لات (۰٫۱) از یک جفت ارز را معامله می­‌کنید، که معادل ۱۰۰۰۰ واحد می‌­شود؛ لذا شما باید ده هزار واحد را تقسیم بر ده هزار کنید؛ عدد حاصله می‌شود ارزش هر پیپ.

  ۱۰۰۰۰÷۱۰۰۰۰=۱  ( ارزش هر پیپ یک دلار است)

  مثال دوم:

  فرض کنید یک لات استاندارد از یک جفت ارز را خرید کردید.

  ۱۰۰۰۰۰÷۱۰۰۰۰=۱۰ (ارزش هر پیپ ده دلار است)

  یعنی اگر شما ۱۵ پیپ سود کنید بعبارتی ۱۵۰ دلار سود کرده‌اید. به طور کلی مقدار حساب شده هر پیپ در لات‌­های مختلف برای شما به عبارت زیر است

  ۱ لات = هر پیپ ۱۰ دلار محاسبه می­‌شود

  ۰٫۱ لات = هر پیپ ۱ دلار محاسبه می­‌شود

  ۰٫۰۱ لات = هر پیپ ۱۰ سنت محاسبه می­‌شود.

  توجه داشته باشید که مثال بالا بصورت کلی بود یعنی شما اگر ۰٫۵ لات (نیم لات) باز کنید با یک حساب سرانگشتی ساده می‌­توانید حساب کنید که هر پیپ ۵ دلار محاسبه می‌­شود.

  پیپ در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

  با توجه به مفهوم پیپ باید متوجه ارزش آن و نوع محاسبه آن شده باشید. از این اصطلاح بیشتر در بازار بین المللی فارکس استفاده می‌شود. اما می‌توان در حوزه بازار ارزهای دیجیتال نیز از آن استفاده کرد. در مبادلات جفت ارزها می‌توان از پیپ استفاده کرد. مثلا برای معامله بیت کوین با اتریوم یا مبادله دوج کوین با ریپل که البته نحوه محاسبه آن مانند محاسبه پیپ در معاملات جفت ارز فارکس است، اقدام کنید.

  به طور مثال اگر بخواهید ۱۰هزار از موجودی ارز دیجیتال دوج کوین خود را از ارز دیجیتال ریپل خریداری کنید و با فرض این که هر دوج کوین برابر با ۰.۳۲۷۸ ریپل باشد بنابراین میزان دوج کوین شما مقداری برابر با ۳۱۰۰۰ خواهد شد.

  گفتار پایانی!

  پیپ در اصل کوچکترین واحد ارزش نرخ یک ارز است که دارای ۴ رقم اعشار است. شاید با این تفاسیر به نظر کم ارزش باشد اما زمانی که معاملات بزرگی رخ می‌دهد محاسبه میزان پیپ بسیار مهم و تاثیرگذار در میزان سود و یا ضرر ناشی از معاملات خواهد بود. از پیپ در هر بازاری که بتوان از قابلیت اهرم استفاده کرد می‌توان بهره برد. بنابراین درست است که اصطلاح پیپ در بازارهای بین المللی مانند فارکس بسیار پرکاربرد است اما بهتر است بدانید از پیپ در بازار ارزهای دیجیتال نیز استفاده می‌شود. گرچه افراد به ندرت از آن در معاملات رمزارزها استفاده می‌کنند.

  سوالات متداول!

  پیپ چیست؟

  کوچک‌ترین واحد ارزش نرخ یک ارز را اصطلاحا پیپ می‌نامند. این واحد در ظاهر ارزش زیادی ندارد؛ اما زمانی که معاملات بزرگی در حال انجام است محاسبه پیپ اهمیت پیدا می‌کند.

  تاثیرگذاری پیپ در بازارهای معاملاتی بین‌المللی چگونه است؟

  از آنجایی که میزان تاثیر گذاری پیپ به میزان ارز ورودی به معامله بستگی دارد می‌توان گفت که پیپ در بازارهای بین‌المللی بسیار تاثیر گذار است.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 2 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. عباس زمندی
   عباس زمندی | 30 بهمن 1401

   سلام خرید فرش واریز انجام نمی شود درست کنید

   • مهران بابایی
    مهران بابایی | 3 اسفند 1401

    سلام عباس عزیز
    لطفا اگر در پروسه واریز و برداشت مشکلی دارید، با پشتیبانی آنلاین سایت مطرح کنید تا در اسرع وقت مشکلتون حل شه!
    موفق باشید.