گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) – هفته 2

توسط کارن آهنگری
|
22 دی 1400
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه

نکته حائز اهمیتی که در مورد بلاکچین وجود دارد، این است که تمامی داده‌های مربوط به تراکنش‌ها برای عموم در دسترس و قابل استفاده است و به همین دلیل می‌توان از این داده‌ها در موارد مختلفی همچون تحلیل، یادگیری ماشین (Machine learning)، علوم داده و… استفاده کرد. در حقیقت رمزارزها تنها دارایی‌هایی هستند که تمامی مبادلات و سرمایه‌گذاری‌های مربوط به آن‌ها از طریق دسترسی به یک دفتر کل توزیع شده در دسترس و قابل تحلیل و بررسی است.

به تحلیلی که با استفاده از داده‌های موجود در شبکه بلاکچین هر رمزارز صورت می‌گیرد، تحلیل درون شبکه‌ای یا On-Chain Analysis یا آن چین دیتا گفته می‌شود.

با توجه به امکان دسترسی به داده‌های مالی که از طریق بلاکچین برای کاربران فراهم شده است، تحلیلگران می‌توانند از اطلاعات موجود برای تحلیل و بررسی فعالیت‌ها و کاربردهای شبکه در یک بازه زمانی مشخص بهره بگیرند. همچنین در خلال تحلیل این اطلاعات، تحلیلگران به یک دید کلی از احساسات و رفتارهای دیگران نیز دست پیدا می‌کنند. در ادامه‌ی این مقاله، تحلیل داده‌های درون شبکه‌ای که توسط تیم تحلیل بیت پین انجام شده است، را می‌توانید مطالعه کنید تا دید جامع‌تری از وضعیت بازار در هفته‌ای که گذشت، داشته باشید.

شاخص Reserve Risk

ریسک ذخیره (Reserve Risk) شاخصی است که توسط Hans Hauge پایه‌گذاری شده است؛ که هدف آن، نمایش اطمینان دارندگان بلندمدت رمزارز (هزینه فرصت هولدکردن) نسبت به قیمت لحظه‌ای آن (انگیزه برای فروش ) است. شواهد نشان می‌دهد که به طور کلی، دارندگان بلندمدت دانش بیشتری در مورد چرخه‌های بازار و شناسایی زمان‌های خوب برای خرید و فروش ارز دیجیتال دارند. با توجه به اینکه آن‌ها در این فضا در مقایسه با شرکت‌کنندگان جدیدتری که تازه وارد کریپتو می‌شوند قرار می‌گیرند، این اتفاق تعجب‌آور است.

گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

دانلود ماهنامه آذر ماه دامیننس

از قدرت روایات در فضای ارزهای دیجیتال تا کاربرد‌های ChatGPT در این بازار

  در این شاخص مشاهده می‌کنید که به محدوده سبز رنگ، نزدیک می‌شویم و این نشان دهنده فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری است و اگر به نمودار دقت کنید، بعد از هر بار برخورد به محدوده سبز رنگ، حرکت خیلی خوبی به سمت بالا از نظر قیمتی داشته‌ایم.

  شاخص Relative Unrealized Profit

  در ادامه به بررسی این شاخص می‌پردازیم؛ سود نسبی تحقق نیافته، به عنوان کل سود به دلار تمام ارز های موجود تعریف می‌شود که قیمت آن‌ها در زمان تحقق کمتر از قیمت فعلی معمول در حد بازار بوده است.

  گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

  در این شاخص هم هر چقدر به محدوده سبز رنگ نزدیک‌تر شویم، محدوده مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری است. اگر به نمودار نگاه کنید، می‌توانید ببینید وقتی که این شاخص به محدوده‌های قرمز رسیده است و بیش از نیمی از مردم در سود تحقق نیافته هستند، باید مراقب حرکات خود باشیم و با دقت بیشتری، تصمیم‌گیری کنیم؛ چون این امکان وجود دارد با کوچک‌ترین اتفاق، با هر قیمتی مردم در این سطوح فروشنده باشند!

  در ادامه‌ی گزارش هفتگی تحلیل داده‌های درون شبکه‌ای آکادمی بیت پین، به بررسی دو شاخص یعنی آدرس‌های گیرنده و فرستنده می‌پردازیم.

  در نمودار زیر مربوط به تعداد آدرس‌های منحصر به فردی‌ است که به عنوان فرستنده فعال بوده. در این نمودار، فقط آدرس‌هایی که در انتقال بیشتر از صفر ارز انتقال داده‌اند به عنوان فرستنده فعال، شمارش می‌شوند.

  گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

  تصویر زیر، نمودار تعداد آدرس‌های منحصر به فردی است که به عنوان گیرنده فعال بوده‌اند. در این نمودار، فقط آدرس‌هایی که در انتقال بیشتر از صفر ارز دریافت کرده‌اند به عنوان گیرنده فعال، شمارش می‌شوند.

  گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

  شاخص بعدی، آدرس‌هایی با موجودی بالای 1000 بیت کوین هستند که مورد بررسی قرار می‌دهیم. همان‌طور که در چارت زیر می‌بینید؛ آدرس‌های با این موجودی در بازه‌های قیمتی 46 هزار دلار فروشنده بوده‌اند و حتی در قیمت بالاتر، یعنی 58 هزار دلار در این روند تا بازه قیمتی 37000 دلار نیز به عنوان فروشنده، معامله کرده‌اند و هنوز شروع به خرید نکرده‌اند.

  گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

  اما در چارت زیر، آدرس‌های با موجودی بالای 10 هزار بیت‌کوین را مشاهده می‌کنید که روند اصلاحی را از همان بازه قیمتی که در چارت بالا گفته بودیم، داشته‌اند؛ اما، از سقف دوم قیمتی که در چارت مشخص شده، تعداد این ادرس‌ها در حال افزایش بوده است.

  گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

  بررسی شاخص MVRV Z -SCORE

  این شاخص برای ارزیابی زمانی که ارزها نسبت به ارزش منصفانه، بیش از حد/کم ارزش شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی ارزش بازار به طور قابل ملاحظه‌ای بالاتر از ارزش تحقق یافته است، از لحاظ تاریخی نشان‌دهنده قله بازار (منطقه قرمز) است؛ در حالی که نقطه مقابل کف بازار (منطقه سبز) را نشان می‌دهد.

  گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

  در این شاخص هر چه به محدوده‌های قرمز نزدیک‌تر شویم، باید در خرید کردن دقت بیشتری داشته باشیم و یا خرید انجام ندهیم و بیشتر برای سرمایه‌گذاری در محدوده‌های سبز رنگ اقدام به این عمل کنیم.

  نمودار مورد بررسی زیر بیان‌گر PRICE DRAWDOWN FROM ATH است. به بیان ساده‌تر این نمودار، درصد کاهش قیمت از بالاترین سطح قبلی را نشان می‌دهد که محدوده‌های کف بازار در محدوده سبز رنگ نمایش داده شده است.

  گزارش و تحلیل اختصاصی داده‌های درون شبکه‌ای (On-Chain) - هفته 2

  در مجموع داده‌ها نشان از این دارد که هولدرها در بازه‌ی زمانی کوتاه مدتی، فروشنده بوده‌اند و هولدرهای بلند مدت در فاز انباشت خود قرار دارند و در اصلاح‌های قیمتی به سرمایه‌های خود اضافه می‌کنند.

  از طرفی از نظر ارزندگی بازار، در محدوده‌های خوبی قرار داریم و برای خریدهای پله‌ای برای بلند مدت و میان مدت می‌تواند مناسب باشد. داده‌های زیادی برای بررسی وجود دارند که ما هر هفته تلاش می‌کنیم این اطلاعات را با آخرین تغییرات در اخیتار شما قرار دهیم.

  سلب مسئولیت
  گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی دپارتمان تحلیل بیت‌پین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است.
  اطلاعات و تحلیل‌های این نوشتار نباید به‌عنوان پیشنهادی برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند.
  فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر