پیش‌بینی آینده NFT؛ آیا ماندگار خواهد بود؟

تاریخ انتشار: 1 تیر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 16 شهریور 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
آینده NFT چگونه خواهد بود؟

در سال گذشته، ارزش چندین NFT به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کرد. عواملی مانند اشباع بیش از حد بازار، نگرانی‌های زیست‌محیطی و ریسک‌های سوداگرانه باعث این اتفاق شدند. با وجود این، بسیاری از علاقه‌مندان NFT مصرانه در حال خرید و فروش این توکن‌ها هستند؛ چرا که معتقدند بازار فعلی، فرصت خوبی برای خرید NFTهای ارزان شده است و در آینده ارزششان بسیار بیشتر خواهد شد. حالا سؤال اینجاست که آیا این استدلال درست است؟ آینده NFT چگونه خواهد بود؟

در این مقاله نگاهی به آینده NFT و چگونگی ظهور آن در صنایع مختلف می‌اندازیم. چنانچه علاقه‌مند به این حوزه و سرمایه‌گذاری در آن هستید، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

آینده NFT چگونه خواهد بود؟

NFT چند سالی است که در صدر تیتر خبرهای دیجیتال حضور داشته و هر روز به روش‌های مختلفی ما را شگفت‌زده می‌کند، اما آیا روزهای درخشان NFT ادامه خواهند داشت؟

سناریو ۱: NFT بهره ماندن آمده است

پروژه‌های اخیر NFT حاکی از آن دارد که این توکن‌های غیر مثل بهره ماندن آمده‌اند و قصد خداحافظی از فضای دیجیتال را ندارند. آگاهی از پتانسیل‌های NFT و موارد استفاده خلاقانه از آن توسط برندهای بزرگ و شخصیت‌های مهم، این موضوع را اثبات می‌کند.

یکی از برندهای بزرگی که به پذیرش NFT پرداخته، استارباکس (Starbucks) است. این برند از گسترش پاداش‌های وب 3 با انتشار NFTهای بیشتر در ماه ژوئن ۲۰۲۳ خبر داد. این حرکت نشان‌دهنده شناخت استارباکس از ارزش NFTها و نقش آن‌ها در طراحی و اجرای استراتژی‌های تعامل با مشتریان است. استارباکس با ادغام NFTها در برنامه وفاداری خود، قصد دارد تجارب مشتریان را بهبود بخشیده و از علاقه روزافزون به پاداش‌های مبتنی بر بلاک چین بهره ببرد.

برند مد و فشن لوکس پرادا (Prada) نیز به فضای NFT ورود کرده و تاپ‌های انحصاری با پشتوانه NFT ارائه می‌کند. پرادا با ترکیب مد و فناوری بلاک چین، نسل جدیدی از مصرف‌کنندگان را جذب و کاربرد NFT در صنعت مد و فشن را برجسته می‌کند.

همکاری رونالدو و بایننس

NFT در حوزه ورزش هم رخنه کرده است. همکاری اسطوره فوتبال، کریستیانو رونالدو با بایننس برای ایجاد NFTهای منحصربه‌فرد، دامنه گسترش NFT را بیشتر به نمایش می‌گذارد. در واقع رونالدو با این کار، پایگاه طرفداران خود را به دنیای بلاک چین و کلکسیون‌های دیجیتال دعوت کرده و باعث افزایش پذیرش جهانی NFT و ارزهای دیجیتال شد.

مشارکت چهره بزرگی مانند رونالدو با بایننس، نشان‌دهنده علاقه روزافزون شخصیت‌های مهم و مؤثر به بازار NFT و استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای تعامل با طرفدارانشان است. همچنین این مفهوم را تقویت می‌کند که آینده NFT درخشان بوده و ظرفیت بسیار زیادی برای حضور طولانی‌مدت در فضای دیجیتال دارد.

سناریو ۲: ظهور NFTهای کاربردی نتیجه را تغییر خواهند داد

با وجود کاهش محبوبیت NFT، ما شاهد تغییرات مثبتی در بازار این توکن هستیم که آینده NFT را به صورت امیدوارکننده‌ای تضمین می‌کند.

NFTهای کاربردی اخیراً بسیار محبوب شده‌اند؛ NFTهایی که ارزش آن‌ها فراتر از جذابیت زیبایی‌شناختی است و کاربردی عملی دارند. با کمک این نوع ان اف تی‌ها می‌توان امکان دسترسی به رویدادهای انحصاری، دریافت هدیه‌های ملاقات مجازی به سلبریتی‌ها، خرید کالاهای منحصربه‌فرد و غیره را کسب کرد.

NFT کاربردی

برای نمونه، مجموعه NFT رونالدو به دارندگان ان‌اف‌تی کمیاب، فرصت شرکت در ملاقات و احوالپرسی مجازی با رونالدو را می‌دهد. این ویژگی، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برای طرفداران او فراهم کرده و در نهایت باعث ایجاد تغییراتی چشمگیر در بازار NFT شده است.

بازار NFT با نام Upstream جزو بازارهایی است که بر اساس NFTهای کاربردی تأسیس شده است. این بازار ادعا می‌کند که آینده NFT با چنین توکن‌هایی بسیار روشن و امیدوارکننده است.

سناریو ۳: NFTها به داراییهای اصلی در دنیای مجازی تبدیل میشوند

برخی از سرمایه‌گذاران NFT نه‌تنها بر این باورند که بازار NFT پابرجا خواهند ماند، بلکه بزرگ‌تر و مهم‌تر هم خواهد شد. آن‌ها معتقدند که زندگی ما به سمت مجازی‌شدن حرکت می‌کند. همان‌طور که NFTها وارد حوزه‌های عکس، فیلم و بازی شده، در آینده نزدیک شاهد خرید ملک و سهام با NFT در دنیای متاورس و حتی دنیای حقیقی خواهیم بود.

در حقیقت، انتظار می‌رود NFT به دارایی اصلی در دنیای مجازی تبدیل شده و هر محصولی را بتوان با آن خریداری کرد.

سناریو ۴: بازی‌های ویدئویی افسار را در دست خواهند گرفت

گمانه‌زنی‌های زیادی راجع به آینده NFT و واکنش بازی‌های ویدئویی به این توکن‌ها وجود دارد. برخی از شرکت‌ها در حال حاضر دارایی‌های دیجیتالی مثل NFT را در بخشی از بازی‌های بلاک چین مانند Ember Sword در اختیار قرار داده‌اند، اما هنوز این موضوع برای همه بازی‌ها صدق نمی‌کند.

NFT در بازی ویدیویی

دارایی‌هایی دیجیتالی مانند NFT می‌توانند با ارائه فرصتی به بازیکنان برای خرید دارایی‌های منحصربه‌فرد برای بازی‌های خود، کاملاً در دنیای مجازی جا بیفتند. اگر این اتفاق بیفتد و NFT در کلیه بازی‌های بلاک چینی ظهور پیدا کند، قطعاً ماندگاری و پایداری آن تثبیت خواهد شد.

سناریو ۵: بازار NFT سقوط خواهد کرد

تا به اینجا از آینده درخشان NFT و کاربردهای ویژه آن صحبت کردیم، اما واقعیت این است که در این دنیا که هر لحظه‌اش ما را در شوک و شگرفت فرو می‌برد، نمی‌توان آینده هیچ‌چیزی را به صورت قطعی پیش‌بینی کرد.

برخی از کارشناسان هنوز در مورد آینده NFT تردید دارند و می‌گویند:

 ان‌اف‌تی نیز همانند هر حباب دیگری، از جمله کریپتو، در نهایت خواهد ترکید.

با این‌که در حال حاضر مالکیت و اصالت هر NFT  مشخص بوده و کپی آن به‌سختی امکان‌پذیر است، این کارشناسان بر این باورند که برخلاف آثار هنری فیزیکی، ساختن کپی از آثار هنری دیجیتالی کار آسانی بوده و می‌تواند به‌مرورزمان باعث کاهش ارزش NFT شود.

خوشبختانه، به نظر می‌رسد که این سناریو بسیار ضعیف‌تر از سایر سناریو‌ها بوده و بسیاری از منتقدان و کارشناسان ادعا می‌کنند که NFT همچنان درحال‌رشد بوده و نقش پررنگی در آینده خواهد داشت.

گفتار پایانی

از آنجایی که نمی‌توان راجع به هیچ مسئله‌ای نظری قطعی داد، آینده NFT نیز پر از احتمالات است. در این مقاله ۵ سناریو از آینده این توکن‌های غیر مثل را بیان کردیم، اما با توجه به شواهد می‌توان نتیجه گرفت که آینده NFTها با رشد مداوم و پذیرش در صنایع مختلف، امیدوارکننده است. NFTها مزایای منحصربه‌فردی مانند مالکیت دیجیتال و تأیید اصالت را ارائه می‌دهند؛ همچنین در حال گسترش و نفوذ به صنایع مختلف بوده و تحولی در اقتصاد به وجود می‌آورند.

نظر شما در مورد آینده NFT چیست؟ آیا خواهد ماند و به تحولاتی که به وجود آورده ادامه خواهد داد؟ یا سرنوشتش محو شدن در فضای دیجیتال است؟

سوالات متداول

  • آیا NFT فقط یک روند گذراست یا پتانسیل ایجاد انقلاب در صنایع مختلف را در طولانی مدت دارد؟
    NFTها با ایجاد امکان مالکیت دیجیتال، مالکیت جزئی و فرصت‌های جدید کسب درآمد برای سازندگان، پتانسیل ایجاد انقلابی در صنایع مختلف را دارند. در حالیکه ممکن است محبوبیت آن‌ها در نوسان باشد، انتظار می‌رود این فناوری اساسی و مفهوم مالکیت دیجیتال، همچنان پابرجا بماند.
  • چه صنایع یا برنامه‌هایی ممکن است از NFT بهره ببرند؟
    NFTها فقط در صنایع هنر و سرگرمی خلاصه نمی‌شوند. صنایعی مانند بازی، املاک، مد و حتی خدمات آژانس‌های هواپیمایی می‌توانند از NFT برای ایجاد تجربیات منحصر‌به‌فرد و همه‌جانبه، ایجاد مالکیت قابل تایید و افزایش تعامل کاربر استفاده کنند.
عارفه رهبری

عارفه رهبری

تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

یس کوین چیست؟ آموزش استخراج و کسب درآمد از بازی Yescoin

بازی تلگرامی یس کوین (Yescoin)، پس از جنجال بزرگ نات کوین با ...

لیست بهترین بازی‌های تپ تو ارن (Tap to Earn) تلگرامی

شاید تا همین اواخر، هیچکس باور نمی‌کرد که با ضربه زدن به صفح ...

راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر