میکس نت (Mixnet) چیست؟ نگاهی به بهبود حریم خصوصی در وب 3

تاریخ: 8 شهریور 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
میکس نت (Mixnet) چیست؟ نگاهی به بهبود حریم خصوصی در وب 3

ممکن است در مورد VPN یا حتی مرورگر Tor به عنوان راه‌هایی برای محافظت از داده‌های خود به صورت آنلاین و هنگام مرور وب شنیده باشید. اما کریپتو و وب 3 برای حفظ حریم خصوصی به بیش از اینها نیاز دارند و در این بین یک راه حل قدرتمندتر و کامل‌تر برای حفظ حریم خصوصی آنلاین وجود دارد: میکس نت‌ها (Mixnets).

در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. پس همراه ما باشید. قبل از اینکه به تعریف میکس نت و نحوه کار آن بپردازیم، بیایید بررسی کنیم که چرا این راه‌حل‌های حفظ حریم خصوصی ضروری هستند.

چگونه اینترنت داده‌ها را هدایت می‌کند؟

ارسال داده در یک شبکه مشابه ارسال نامه است. برای اینکه سرویس پست بداند نامه را کجا تحویل دهد: باید آدرسی با فرمت صحیح روی پاکت نوشته شده باشد. به طور مشابه، برای ارتباط شما با یک وب‌سایت، دستگاه یا سرور، باید داده‌ها را به آدرس IP آن ارسال کنید. به نوبه خود، آن هم داده‌ها را برای شما ارسال می‌کند.

پس مشکل اصلی اینجاست. ما نمی‌خواهیم هویت و سایر داده‌های خود را افشا کنیم اما باید در هر صورت چیزی را فاش کنیم تا ارتباط برقرار شود. ما در چهل سال گذشته به یک سیستم متکی بوده‌ایم: آدرس‌های IP.

آدرس IP صندوق پست دیجیتالی یک فرد آنلاین است. متأسفانه، این صندوق پستی دیجیتال اغلب به راحتی از طریق فعالیت آنلاین شما به هویت واقعی شما مرتبط می‌شود. پس می‌توان از آن برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به افراد، بدون رضایت آنها، استفاده کرد.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  یک راه حل ساده: وی‌پی‌ان (VPN)

  یک راه حل بسیار ساده این است که یک واسطه اضافه کنید که داده‌ها را از طرف شما ارسال می‌کند و قبل از اینکه داده‌ها به سوی شما ارسال شود، داده‌ها را دریافت می‌کند. اکنون وب‌سایتی که استفاده می‌کنید، آدرس IP شما را نمی‌بیند، بلکه آدرس شبکه خصوصی مجازی (VPN) شما را می‌بیند.

  متأسفانه این رویکرد دارای اشکالاتی نیز است. اکنون با آدرس IP و داده‌های خود به VPN اعتماد کرده‌اید. ارائه‌دهنده VPN می‌تواند آدرس IP شما، سرویس‌ها و وب‌سایت‌هایی را که استفاده می‌کنید و زمان آن را ببیند. VPNها مشکل را حل نمی‌کنند، در عوض طرفی را که باید به آن اعتماد کنید (سرویس‌هایی که با آنها در تعامل هستید)، به VPN مورد استفاده شما تغییر می‌دهند. این راهکار هنوز با ایده‌آل فاصله زیادی دارد، به خصوص زمانی که بسیاری از VPNها مدل‌های تجاری غیرشفافی دارند که نشان می‌دهد ممکن است با داده‌های شما کارهای دیگری هم انجام دهند.

  علاوه بر این، ارتباط یک واسطه با فرستنده بسیار آسان است، به عنوان مثال، VPN شما اغلب خیلی سریع با آدرس IP شما مترادف می‌شود. این باعث می‌شود پس از مدت کوتاهی بی‌استفاده شود.

  مرورگر تور (Tor)

  مرورگر Tor که اغلب به عنوان دروازه‌ای به دارک وب در نظر گرفته می‌شود، داده‌های شما را از طریق چندین واسطه هدایت می‌کند. اگر به مثال ارسال نامه بازگردیم، نامه شما (داده‌ها) به جای استفاده از یک پاکت، در چند پاکت بسته‌بندی می‌شود. هر پاکت نشانی نفر بعدی روی رله را دارد.

  بنابراین شما نامه را برای اولین واسطه ارسال می‌کنید. پاکت اول برداشته می‌شود تا پاکت دوم نمایان شود. این شامل آدرسی است که نامه باید به آن ارسال شود.

  نفر بعدی هم همین کار را می‌کند تا نامه آخر به مقصد برسد. به این ترتیب، هیچ کس نمی‌داند که منشا نامه از کجا است یا به کجا می‌رود. آنها فقط می‌بینند که چه کسی نامه را برای آنها ارسال کرده است و آنها باید آن را برای بعدی ارسال کنند. این به عنوان «مسیریابی پیازی» شناخته می‌شود، زیرا شبیه به لایه‌های پیاز است.

  مدل Mixnet

  محدودیت‌های Tor

  مسیریابی پیازی یک راه حل کامل‌تر برای مشکل و از نظر مفهومی رویکردی صحیح است. با این حال، باز هم آسیب‌پذیر است. اگرچه واسطه‌ها نمی‌توانند ببینند چه کسی داده‌ها را فرستاده است، یک ناظر شبکه می‌تواند فعالیت و حرکت داده‌ها را در سراسر شبکه برای انجام تحلیل همبستگی و زمان‌بندی مشاهده کند. برای تکمیل این راه‌حل، باید محافظی برای ابرداده‌های آشکار شده برای ناظران شبکه داشته باشید.

  راه حل تکمیلی: میکس نت چیست؟

  یک میکس نت ابرداده‌های لو رفته در شبکه را پیچیده می‌کند. هر پیام به چند بسته داده تقسیم می‌شود که به صورت جداگانه در سراسر شبکه هدایت و سپس در مکان نهایی بازسازی می‌شوند. این امر جریان داده بین فرستنده و گیرنده را پیچیده می‌کند و میزان داده‌هایی را که یک واسطه مخرب می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، کاهش می‌دهد.

  ثانیاً بسته‌های داده توسط هر نود منفرد در سراسر شبکه میکس می‌شوند. با تقسیم بسته، ترافیک بسیار بیشتری در سراسر شبکه در حال حرکت است؛ بنابراین، هر نود بسته‌های متعددی برای پردازش از منابع مختلف خواهد داشت که برای پیچیده‌تر کردن بیشتر تحلیل ترافیک استفاده می‌شود.

  نودها یک تاخیر تصادفی را به هر بسته جداگانه‌ای که پردازش می‌کنند، اضافه می‌کنند و آنها را به عنوان یک بسته به نود بعدی در مسیر ارسال می‌کنند. هر نود بسته‌ای را دریافت می‌کند که آن را جدا می‌کند، به هم می‌ریزد، به تأخیر می‌اندازد و قبل از اینکه به نود بعدی منتقل شود، دوباره بسته‌بندی می‌کند.

  میکس نت‌ها: یک راه حل کامل و در عین حال استفاده نشده

  مانند ایمیل، مفهوم میکس نت حتی قبل از اینترنت نیز وجود داشت. اما تنها در سال‌های اخیر، با ظهور وب 3، به عنوان یک راه حل قابل اتکا مورد توجه قرار گرفته است. مشکل این است که شما برای اجرای یک میکس نت و ارائه حریم خصوصی، که شایسته کاربران در هنگام وب‌گردی هستند، به نودهای واسطه زیادی نیاز دارید. اما توقع از مردم برای انجام این کار، همان تفکری است که پروژه Tor را به رکود رسانده و هرگز به بازیگری اصلی تبدیل نشد.

  با مشوق‌های مبتنی بر بلاک چین و کریپتویی، این رویکرد تغییر کرد زیرا یک میکس‌نت اکنون می‌تواند به صورت غیرمتمرکز به دارندگان نود خود پرداختی داشته باشد. این مسیری را برای این پروتکل‌ها باز می‌کند تا در نهایت شانس تبدیل شدن به جریان اصلی را داشته باشند و حریم خصوصی داده‌ها را برای همیشه متحول کنند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

  بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

  ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر