چاپ انبوه پول و تجاری‌سازی هوش مصنوعی می‌تواند به یک بولران حماسی در بازار کریپتو منجر شود

تاریخ انتشار: 26 مهر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 29 آذر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
چاپ انبوه پول و تجاری سازی هوش مصنوعی

به گفته تحلیلگر ارشد ارزهای دیجیتال، آرتور هیز، ترکیبی قدرتمند از چاپ افسارگسیخته پول و تجاری‌سازی سریع هوش مصنوعی، زمینه را برای یک روند صعودی در بازار ارز دیجیتال بازی فراهم می‌کند که تاکنون نمونه آن دیده نشده است.

در مصاحبه‌ای بحث‌برانگیز در هفته گذشته، بنیانگذار BitMEX چگونگی همسویی این دو نیروی غول‌پیکر را برای تغییر شکل چشم‌انداز ارزهای دیجیتال و هدایت قیمت‌ها به سوی سقف‌های جدید بررسی کرد. اما این برای سرمایه‌گذاران و آینده امور مالی چه معنایی دارد؟

داستان تا اینجا

پنج‌شنبه گذشته در کنفرانس Token2049 در لندن، آرتور هیز نظریه جسورانه «شادی مضاعف» خود را معرفی کرد که نشان می‌دهد ما در آستانه تجربه یک روند صعودی در بازار هستیم که توسط هوش مصنوعی (همه چیز درباره هوش مصنوعی) و چاپ بیش از حد پول تقویت شده است.

آرتور هیز

او استدلال می‌کند که چاپ بی‌امان پول توسط فدرال رزرو ایالات متحده، همراه با پذیرش شتابان هوش مصنوعی در سراسر صنایع، به ویژه ارزهای دیجیتال، باعث افزایش پارابولیک قیمت دارایی‌های دیجیتال خواهد شد. اما آیا پیش‌بینی او معتبر است و این موضوع چگونه بر بازارهای جهانی تأثیر خواهد گذاشت؟

این مقاله جزئیات کلیدی در مورد چاپ پول و هوش مصنوعی را پوشش می‌دهد که هیز برجسته کرده است، تجزیه و تحلیل عینی نظریه خود را ارائه می‌دهد، دیدگاه نویسنده را به اشتراک می‌گذارد، و پیامدهای بالقوه را در صورت تحقق دیدگاه او بررسی می‌کند. آیا این می‌تواند جرقه یک انقلاب مالی را بزند؟

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  باران موسمی پول

  همه‌گیری کرونا، دولت‌های سراسر جهان را بر آن داشت تا دریچه‌هایی برای تحریک اقتصاد باز کنند، اما هیچ نهادی به اندازه فدرال رزرو ایالات متحده پول چاپ نکرده است. آنها بیش از 5 تریلیون دلار از سال 2020 از طریق تسهیل کمّی و نرخ بهره نزدیک به صفر، به اقتصاد وارد کرده‌اند. هدف از سرازیر کردن این حجم عظیم نقدینگی، کاهش اثرات بحران بود؛ اما عوارض جانبی نیز به همراه داشت.

  باران پول

  ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین اغلب به عنوان «طلای دیجیتال» معرفی می‌شوند – پوششی در برابر تورم و کاهش ارزش پول ناشی از چاپ نامحدود آن. با وجود تورم افسارگسیخته، نرخ صندوق‌های فدرال رزرو هنوز زیر 4 درصد و ترازنامه آن‌ها در حال افزایش است، پول هرگز ارزان‌تر یا فراوان‌تر از این نبوده است.

  این شرایط زمینه مناسبی را برای شکوفایی ذخایر ارزش جایگزین مانند کریپتو فراهم می‌کند. بزرگ‌ترین ذینفعان، دارایی‌های دیجیتال کمیاب با عرضه محدود و ارزهای کاربردی در دنیای واقعی مانند بیت کوین و اتریوم هستند. با این حال، کارشناسان در مورد اینکه آیا ارز دیجیتال واقعاً از بازارهای سنتی جدا می‌شود یا خیر، اختلاف‌نظر دارند.

  هوش مصنوعی: از علمی تخیلی تا نیروی جهانی

  به موازات آن، هوش مصنوعی از داستان‌های علمی تخیلی که فقط در فیلم‌ها دیده‌ایم، به پذیرش در جریان اصلی صنایع تبدیل شده است. با اینکه این فناوری، زمانی در حد ایده‌های دانشگاهی بود، اکنون در زندگی روزمره ما در حال نفوذ است. بخش کریپتو، به ویژه، با استفاده از کاربردهای این فناوری در معاملات، امنیت، تجزیه و تحلیل داده‌ها و موارد دیگر، نیز در این دگرگونی سهیم بوده است.

  معاملات الگوریتمی که توسط هوش مصنوعی طراحی شده، برای معامله‌گران یکپارچه شده است و بینش‌های سریعی را از مجموعه داده‌های گسترده ارائه می‌دهد. این افزایش نقدینگی، بازار کریپتو را برای سرمایه‌گذاران، کارآمدتر و جذاب‌تر کرده است. در همین حال، امنیت مبتنی بر هوش مصنوعی، تشخیص تقلب و مدیریت ریسک را برای صرافی‌ها و کاربران افزایش می‌دهد.

  به گفته هیز، تسریع تجاری‌سازی هوش مصنوعی، ارزهای دیجیتال را از دارایی‌های سفته‌بازی به یک زیرساخت مالی غالب مبتنی بر فناوری تبدیل می‌کند. هم‌افزایی‌ها قطعاً قانع‌کننده هستند، اما رابطه بین هوش مصنوعی و کریپتو همچنان پیچیده است.

  تحلیل عینی نظریه

  در حالی که هیز یک روایت جذاب ارائه می‌دهد، نیاز به ارزیابی بی‌طرفانه دارد. از جنبه مثبت، محرک‌های مالی بی‌سابقه، نقدینگی سیستم و جذابیت اقتصادی ارزهای دیجیتال را افزایش داده است. نوآوری هوش مصنوعی نیز ثبات و اطمینان در بازار کریپتو را بهبود بخشیده است.

  با این حال، ارتباط بین چاپ پول و رشد ارزهای دیجیتال تضمین نشده است. بیت کوین نتوانسته است به طور قطعی، توانایی خود از محافظت در برابر تورم را ثابت کند و بیشتر شبیه دارایی‌های پرخطری است که از این محرک‌ها سود می‌برند و نه دارایی‌های ایمنی که با اثرات آن مقابله می‌کنند.

  ارزهای دیجیتال همچنین با افزایش چالش‌های مقرراتی مواجه هستند که می‌تواند پتانسیل رشد را محدود کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی با خطرات خاص خود مانند آسیب‌پذیری‌های امنیتی و ایجاد مشکلات برای مشاغل همراه است. اما در حالت تعادل، سیگنال‌های معتبری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد مسیر رشد کریپتو باید ادامه یابد.

  چشم‌اندازی قابل‌اندازه‌گیری

  به نظر نویسنده، هیز درست می‌گوید که امروزه شرایط استثنایی کلان اقتصادی برای پیشرفت کریپتو وجود دارد. با این حال، ترجمه این شرایط به شروع یک بولران کریپتویی و بلندمدت، چالش‌برانگیز است. کاهش محرک‌ها، افزایش نرخ بهره، مقررات و خطرات هوش مصنوعی می‌تواند به راحتی این حرکت را مختل کند.

  به نظر می‌رسد که نتیجه محتمل‌تر، ادامه پذیرش در جریان اصلی است، با دوره‌هایی از نوسان که ارزهای دیجیتال جایگاه خود را در سیستم مالی جهانی تثبیت می‌کنند. در حالی که قیمت‌های بسیار بالا در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است، رشد ارگانیک بلندمدت ناشی از پذیرش رمزارزها به عنوان ابزارهایی کاربردی، برای اکوسیستم بسیار سالم‌تر است.

  تمرکززدایی – راه‌حلی برای بحران‌های اقتصادی؟

  با این وجود، مسائل مطرح شده نقاط ضعف سیستم مالی متمرکز فعلی را برجسته می‌کند که ارزهای دیجیتال برای رفع آن طراحی شده‌اند. چاپ انبوه پول، اعتماد عمومی را به موسسات و بانک‌ها کاهش و جذابیت جایگزین‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین را افزایش می‌دهد.

  تمرکززدایی

  شاید فناوری‌هایی مانند بلاک چین و هوش مصنوعی همراه با سیاست‌های پولی مسئولانه بتوانند پایه‌های اقتصادی شفاف‌تر و انعطاف‌پذیرتری را ایجاد کنند. استیبل‌کوین‌ها، پتانسیل کریپتو را برای ایجاد تعادل بین حاکمیت و عدم تمرکز در صورت اجرای اخلاقی نشان می‌دهند.

  در بحران‌ها، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز به افراد این امکان را می‌دهد تا بانک خودشان باشند و در برابر دستکاری ارز محافظت شوند. با این حال، برای بهبود دسترسی، درک اثرات زیست‌محیطی و افزایش وضوح نظارتی باید با دقت زیادی صورت گیرد.

  به کجا می‌رویم؟

  اگر نظریه هیز به طور کامل محقق شود، می‌توانیم تا پایان سال 2023 شاهد عبور بیت کوین از 100,000 دلار و ارزش بازار کریپتو از مرز 5 تریلیون دلار باشیم. با این حال، چنین رشدهای کوتاه‌مدتی معمولاً به سرعت بازمی‌گردند. واقع بینانه این است که پذیرش گسترده‌تر باعث افزایش 2 تا 3 برابری سالانه قیمت، طی 5 سال آینده شود.

  تأثیرگذاران کلیدی در این موضوع، مقررات، سرمایه‌گذاری نهادی، اقتصاد کلان، پایداری انرژی و احساسات عمومی خواهند بود. ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تبدیل شدن از یک فناوری حاشیه‌ای به ستون امور مالی هستند. اما مانند تغییرات پولی قبلی، این دوران انتقال طولانی خواهد شد. با این وجود یک داستان هیجان‌انگیز در انتظار شماست.

  دو انقلاب صنعتی قبلی توسط زغال‌سنگ و نفت ایجاد شد. این سومین انقلاب دیجیتالی روی داده در حال اجراست. از آنجایی که هوش مصنوعی ارزش این داده‌ها را شفاف‌تر می‌کند، دفتر کل غیرمتمرکز بلاک چین می‌تواند ریل‌های مالی را برای اقتصاد جدید مبتنی بر یادگیری ماشین و اتوماسیون فراهم کند.

  شاید هیز حق داشته باشد که عقیده دارد، این نیروها ارزهای دیجیتال را به ارتفاعات جدیدی سوق خواهند داد. اما این رونق ناگزیر، قبل از ظهور ثبات مستلزم رکود است. برای تحول، کار واقعی نهادینه‌کردن سیستم‌های رمزنگاری – اقتصادی اخلاقی است که در آزمون زمان مشخص می‌شوند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

  بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

  ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر