آیا صنعت استخراج بیت کوین در حال فروپاشی است؟

توسط مبین حسینی
|
11 دی 1402
|
زمان مطالعه:  1 دقیقه
آیا صنعت استخراج بیت کوین در حال فروپاشی است؟

بیت کوین شاهد کاهش شدید معیارهای کلیدی ماینینگ بوده که حاکی از افت در این صنعت است. نه تنها این، بلکه به نظر می‌رسد ماینرها نیز در حال فروش دارایی‌های خود بوده‌اند.

آیا این بدان معنی است که آنها اعتماد خود را به بیت کوین از دست داده‌اند؟ آن هم درست در زمانی که همگی منتظر هاوینگ بعدی بیت کوین در سال 2024 هستند؟

آیا صنعت استخراج بیت کوین رو به افول است؟

با ورود به سال جدید، بیت کوین شاهد کاهش شدید معیارهای کلیدی ماینینگ خود بوده است. هش‌ریت در 29 دسامبر به شدت کاهش یافت. کاهش در این متریک، به طور کلی به معنای خروج ماینرها از اکوسیستم است.

جدای از آن، یکی دیگر از معیارهای کلیدی که اخیراً کاهش یافته، موجودی ماینرهای بیت کوین است که از داده‌های گلسنود به دست آمده است.

در نگاه اول، این ممکن است برای بیت کوین فاجعه‌آمیز به نظر برسد، زیرا بسیاری با خوش‌بینی منتظر هاوینگ بیت کوین در سال 2024 هستند. با این حال، با بررسی دقیق‌تر، داستان متفاوتی رقم می‌خورد.

جیمز ون استراتن اخیراً توییتی را منتشر کرده است که داده‌های فوق را بررسی کرده است.

او بیان کرد که کاهش موجودی ماینرها به این معنی نیست که ماینرها دارایی‌های خود را می‌فروشند. داستان این است که مقدار کمی از این کوین‌ها به صرافی‌ها فرستاده شده، به این معنی که این تحرکات، به دلیل جابجایی بین کیف پول‌ها اتفاق افتاده است.

حال پس از کاهش شدید هش‌ریت در 29 دسامبر، داده‌های به دست آمده نشان می‌دهد که این شاخص با سرعت چشمگیری بهبود یافته است.

طبق داده‌های Coinwarz، در زمان نگارش این مقاله، هش‌ریت بیت کوین در حدود 695.09 EH است.

همچنین بر اساس داده‌های CryptoQuant، شاخص موقعیت ماینرهای بیت کوین (MPI) به رنگ زرد درآمده است، به این معنی که ماینرها دارایی‌های خود را در محدوده متوسطی نسبت به میانگین یک ساله آن می‌فروشند.

علاوه بر این، شاخص Puell Multiple نیز در همین موقعیت قرار داشت، به این معنی که درآمد ماینرها در مقایسه با میانگین یک ساله آن در محدوده متوسطی قرار دارد.

اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر