در بزرگ‌ترین سال انتخاباتی تاریخ، ارزهای دیجیتال در مرکز توجهات هستند

تاریخ انتشار: 8 تیر 1403 | آخرین به‌روزرسانی: 24 تیر 1403
زمان مطالعه:  4 دقیقه
در بزرگ‌ترین سال انتخاباتی تاریخ، ارزهای دیجیتال در مرکز توجهات هستند

امسال بیش از دو میلیارد نفر واجد شرایط رای دادن در بیش از 60 انتخابات عمومی در سراسر اتحادیه اروپا، بریتانیا، هند، ایران و البته ایالات متحده هستند. اما در حالی که رای‌دهندگان، به طور سنتی قبل از رای دادن بر روی مسائل داخلی تمرکز می‌کنند، یک موضوع جدیدی دیگر نیز توجه رای‌دهندگان و کاندیداها را به خود اختصاص داده است: رمزارزها!

شاید نام Khaki Elections را شنیده باشید، جایی که میلیون‌ها سرباز، که بسیاری از آنها هنوز یونیفرم بر تن دارند، از جنگ به خانه بازمی‌گردند و نظم سیاسی مستقر را بر هم می‌زنند. تاریخ ممکن است سال 2024 را به عنوان سال انتخابات کریپتویی ثبت کند، که نشان‌دهنده ظهور یک بلوک رأی‌گیری است که در سراسر کشورها (و حتی قاره‌ها) در مورد موضوعی که همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گسترش یافته است.

در مقایسه با سایر عوامل موجود – اقتصاد نامطمئن، افزایش بیکاری، جنگ در اروپا، بایدن علیه ترامپ – ممکن است کریپتو یک مسئله مهم به نظر برسد. اما این امر به معنای دست کم گرفتن میلیون‌ها نفری است که انقلاب‌های ارز دیجیتال و تمرکززدایی برایشان به یک شیوه زندگی تبدیل شده است. همانطور که «رای‌دهندگان خاکی پوش» در گذشته ثابت کردند که نظرسنجی‌ها اشتباه می‌کنند، در سال 2024 این علاقه‌مندان به رمزارزها هستند که ممکن است در بزرگ‌ترین سال دموکراسی تا کنون نتایج متفاوتی رقم بزنند.

ظهور حزب کریپتو

اگر در کشوری زندگی می‌کنید که امسال انتخابات در پیش دارد، احتمالاً نشنیده‌اید که رسانه‌ها از کریپتو به عنوان یک موضوع اصلی انتخابات یاد کنند. با این حال، شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهد این یک موضوع مهم برای بخش بزرگی از رأی‌دهندگان است.

در اوایل این ماه، نظرسنجی شورای ملی رمزنگاری در ایالات متحده نشان داد که رای علاقمندان به این حوزه می‌تواند یک مسئله کلیدی در تصمیم‌گیری برای انتخابات آینده باشد. حدود هشت نفر از هر ده پاسخ‌دهنده فکر می‌کنند که موضع نامزدها در مورد ارزهای دیجیتال مهم است و حداقل برای رای آنها تا حدودی مهم است، در حالی که 83 درصد از رای‌دهندگان کریپتویی می‌گویند که کاندیدایی را ترجیح می‌دهند که «قوانین روشنی برای ارزهای دیجیتال بنویسد تا سرمایه‌گذاران بتوانند انتخاب درستی داشته باشند و این صنعت به رشد خود ادامه دهد و شغل ایجاد کند.»

این نظرسنجی نشان می‌دهد که کریپتو به‌عنوان یک مسئله سیاسی اصلی در ایالات متحده مطرح شده است. نکته کلیدی در اینجا این است که مسئله فقط مقررات ارزهای دیجیتال نیست. یکی دیگر از یافته‌های مهم این نظرسنجی، جریان گسترده نارضایتی از یک سیستم مالی است که توسط بسیاری به عنوان «ناعادلانه برای مردم عادی» تلقی می‌شود. 50 درصد از پاسخ‌دهندگان عقیده دارند که دسترسی به محصولات و خدمات مالی «عادلانه» یا «ضعیف» است.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2000 را به یاد بیاورید – جایی که چند صد رای در فلوریدا مسیر تاریخ را تغییر داد. با توجه به نگرش‌های متفاوت ترامپ و بایدن نسبت به ارزهای دیجیتال، این بلوک می‌تواند تاثیری مشابه در سال 2024 داشته باشد.

کریستین اسمیت، مدیر عامل انجمن بلاک چین، بر اهمیت روزافزون ارزهای دیجیتال در انتخابات آتی تاکید کرده است. او خاطرنشان کرد که دارایی‌های دیجیتال در حال تبدیل شدن به یک موضوع مهم برای رای‌دهندگان است. اسمیت اشاره کرد: دارایی‌های دیجیتال به عنوان یک موضوع مهم در انتخابات آینده ظاهر شده‌اند و بخش قابل توجهی از رای‌دهندگان به طور فعال مواضع نامزدها را در مورد ارزهای دیجیتال هنگام تصمیم‌گیری در نظر می‌گیرند. این امر بر اهمیت روبه‌رشد سیاست ارزهای دیجیتال در شکل دادن به چشم‌انداز سیاسی با نزدیک شدن به انتخابات 2024 تأکید می‌کند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  جذب صنعت

  کاربران منفرد کریپتو تنها افرادی نیستند که احزاب سیاسی به آنها نیاز دارند:

  این صنعت نیز به یک مؤلفه اصلی تبدیل شده است. این امر به ویژه در اتحادیه اروپا مشهود است، جایی که ما شاهد ظهور صدایی یکپارچه برای بخش کریپتو هستیم.

  پیش از انتخابات پارلمان اروپا، چهار انجمن معاملات ارز دیجیتال دست‌به‌دست هم دادند تا «مانیفست بلاک چین» را ایجاد کنند و هشدار دادند که اتحادیه اروپا در حال تقدیم جایگاه خود به آمریکا و آسیا در توسعه مدل‌های جدید اقتصادی دیجیتال است.

  فرصت از دست رفته بلاک چین

  در کریپتو، ما در مورد “TGEs” صحبت می‌کنیم: رویدادهای تولید توکن که باعث افزایش علاقه و پذیرش برای یک کوین جدید می‌شود. ما هنوز منتظر آن رویدادی هستیم که بلاک چین را برای توده‌ها قابل لمس می‌کند و کاربرد باورنکردنی و متحول‌کننده آن را نشان می‌دهد.

  یکی از قدرت‌های بلاک چین ایجاد یک رکورد غیرقابل‌تغییر و غیرقابل‌انکار از تراکنش‌ها و تعاملات است. پیامدهای انتخابات واضح است… اما ما همچنان منتظر اولین «انتخابات بلاک چین» هستیم. با توجه به علاقه شدید و پذیرش روبه‌رشد رمزارزها در پرجمعیت‌ترین دموکراسی جهان – چه توسط افراد و چه از طرف صنایع، به نظر می‌رسید که هند ممکن است اولین کشور باشد. دولت هند نیز از بلاک چین حمایت می‌کند و آن را به عنوان یکی از فناوری‌های کلیدی برای دستیابی به هدف خود برای تبدیل شدن به یک اقتصاد 5 تریلیون دلاری تا سال 2028 نام می‌برد.

  متأسفانه برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال، انتخابات هند امسال بدون اینکه بلاک چین نقش مهمی ایفا کند، سپری شد. انتظار برای اولین انتخابات بلاک چین در جهان ادامه دارد. با افزایش نگرانی‌ها در مورد تقلب در فرایند رای‌گیری، اطلاعات نادرست مبتنی بر هوش مصنوعی و اخبار جعلی، به نظر می‌رسد که بلاک چین نقش مهمی در روند انتخابات ایفا کند.

  در دستور کار

  همه اینها نشان‌دهنده یک چرخش باورنکردنی در تاریخچه کوتاه اما قابل توجه کریپتو است. چهار یا پنج سال پیش، سیاستمداران تقریباً در محکومیت بیت کوین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اتفاق‌نظر داشتند.

  در این چرخه انتخاباتی، رمزارزها به طور جدی در دستور کار قرار دارد و سیاستمداران نمی‌توانند بیش از این ادعای نادانی کنند یا روی خود برگردانند. این را نظرسنجی اخیر هریس در ایالات متحده نشان داد که می‌گوید از هر سه رای دهنده، یک نفر موضع نامزدها در مورد رمزارز را در نظر می‌گیرد، در حالی که بیش از سه چهارم می‌گویند که نامزدهای ریاست‌جمهوری باید «دیدگاه آگاهانه» در مورد این موضوع داشته باشند. خواه شهروندان خودشان از رمزارزها استقبال کرده باشند یا نه، می‌دانند که این موضوع مهم است و می‌خواهند نمایندگانشان در مورد این موضوع مطلع باشند. نتایج در سرتاسر جهان هر چه که باشد، یک چیز مسلم است: رمزارزها به طور جدی در دستور کار سیاسی قرار دارد – و ممکن است تا پایان سال شگفتی‌های بزرگی را به همراه داشته باشد.

  جواد علیزاده

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر