استریوم چیست؟ سهام گذاری در اتریوم 2.0

تاریخ انتشار: 30 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
استریوم چیست؟ سهام گذاری در اتریوم 2.0

در پاسخ به سوال «استریوم چیست؟» باید بگوییم، استریوم برنامه‌­ای است که کارهای مرتبط با سیستم اتریوم را انجام می‌­دهند. با وارد شدن به استریوم می‌­توان کارهایی مانند سهام­‌گذاری را انجام داد. البته یکی دیگر از مواردی که مورد توجه کاربران و سرمایه­‌گذاران قرار گرفته، استفاده از صرافی­‌ها و برنامه­‌های سهام‌­گذاری است. مزیت این سیستم‌­ها این است که به کاربران اجازه می­‌دهد تا با هر مقدار از دارایی که دارند، در شبکه اتریوم و سرمایه­‌گذاری شرکت کنند.

فناوری بلاکچین در ارتباط با استریوم چیست؟

امروزه فناوری بلاک چین بازارهای جهانی را متحول کرده است و البته امور مالی، تجارت، سیستم بهداشت و… را دچار اختلال کرده است. بیت کوین، اولین ارز بلاکچین بود که به‌صورت گسترده کاربرد داشت. در حال حاضر که بیشتر از ۹٬۰۰۰ آلت کوین دیگر رشد کرده‌اند، اتریوم دومین مقام بازار ارز را دارد و می‌توان گفت بزرگ‌ترین بلاک چین همه‌منظوره است. هدف بیت کوین، تبدیل‌شدن به یک منبع ذخیره ارزش و یک پوشش تورمی است که انتقالی آسان و مطمئن دارد.

از طرف دیگر اتریوم به‌طور عمد برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps)، طراحی‌شده است. اتریوم کاربردی بسیار کلیدی دارد؛ اما با این حال، کامل نیست. سیستم اتریوم توانایی بهبود جنبه‌هایی مانند عملکرد و امنیت را دارد که این کار را با اتریوم 2.0 انجام می‌دهد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  نحوه کار اتریوم 2.0 و استریوم چیست؟

  پس از بررسی پاسخ سؤال «استریوم چیست؟» و آشنایی با اتریوم، حال با اتریوم ۲٫۰ آشنا خواهیم شد. اتریوم ۲٫۰ در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند در سراسر جهان است. همچنین این ارز، پایه و اساس بیش از ۱۹۰۰ ارز دیجیتال و تو کن و تقریباً ۵۰ درصد از ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر است. اتریوم از جنبه‌های مختلف بر بیت کوین برتری دارد؛ اتریوم برای محاسبات با عملکرد بیش‌تر و کامل‌تر است و از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های سازماندهی‌شده پشتیبانی می‌کند. بنابراین می‌تواند برای اهدافی فراتر از یک ارز دیجیتال رایج استفاده شود.

  مراحل کار و پردازش اتریوم 2.0 چیست؟

  اتریوم ۲٫۰ در چندین مرحله راه‌اندازی می‌شود که با اولین ارتقا به نام Beacon Chain، تغییر یافت و در ۱ دسامبر ۲۰۲۰ فعال شد. همان‌طور که از نام این نوع اتریوم پیداست، این سیستم یک بلاک چین مجزا از شبکه اصلی اتریوم است.

  فاز دوم با نام The Merge برای پردازش در سه ماهه اول و دوم سال 2022 پیش‌بینی می‌شود و زنجیره Beacon را با شبکه اصلی اتریوم ادغام می‌کند.

  فاز نهایی، Shard Chains است که پیش‌بینی می‌شود نقش کلیدی در شبکه اتریوم داشته باشد. این سیستم به‌جای حل‌وفصل تمام مسائل روی یک بلاک چین، زنجیره‌های خردشده این عملیات را در 64 زنجیره جدید پخش می‌کند. این بدین معنی است که از منظر سخت‌افزاری، اجرای یک گره اتریوم بسیار ساده‌تر است؛ زیرا گره‌های بسیار کمتری وجود دارد که باید روی ماشین ذخیره شود. انجام کار برای زنجیره شارد تا سال 2022 پیش‌بینی نمی‌شود، اما زمان دقیق آن‌هم مشخص نیست.

  معایب و مزایای سهام­‌گذاری در شبکه اتریوم 2.0

  معایب و مزایای سهام­‌گذاری در شبکه اتریوم 2.0

  • مزایا کار با استریوم چیست؟

  این سیستم اثبات سهام مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی شبکه اتریوم را افزایش می‌دهد. این سیستم در مقایسه سیستم POW که در آن کاربران برق زیادی مصرف می‌کنند، بسیار بهتر و کارآمدتر است. برای شروع کار در این سیستم نیاز به تجربه و تخصص بالایی نیست. البته به‌احتمال‌زیاد دارندگان اتریوم برای رسیدن به سود بیشتر، دارایی‌های خود را نگه می‌دارند و این کار باعث می‌شود تا قیمت اتریوم تا حد زیادی ثابت بماند.

  سیستم PoS باعث افزایش درخواست خرید اتریوم می‌شود؛ زیرا کاربران با استیک کردن ارزها و دارایی‌های خود می‌توانند پاداش دریافت کرده و از ETH در شبکه‌های خود استفاده کنند. در این شبکه هرکس می‌تواند بدون نیاز به تخصص بالا و یا تجهیزات پیشرفته سرمایه‌گذاری در استریوم را آغاز کند

  • معایب کار با استریوم چیست؟

  از معایب این شبکه این است که اگر کاربر دارایی خود را استیک کند، تا زمانی که دوره مشخص‌شده آن به‌پایان نرسیده باشد توانایی فروش دارایی خود را ندارد. این کار به این معنا است که اترهای استیک شده‌ی کاربران در زنجیره Beacon قفل‌شده و امکان خریدوفروش وجود ندارد. البته از آنجایی که با قفل شدن استیک، قیمت‌ها حالت نوسانی داشته و بالا و پایین می‌شود، ممکن است کاربران با ضرر مواجه شوند. بنابراین، به کاربران توصیه می‌شود تا داشته‌های اضافی خود را در این شبکه استیک کنند و به آن به‌صورت یک سرمایه بلندمدت نگاه کنند. البته باید توجه داشته باشید که امنیت این شبکه همانند دیگر شبکه‌ها تضمین نمی‌شود. همچنین پاداش دریافتی در این شبکه، به‌اندازه پاداش در سیستم ماینیگ نیست.

  آیا می‌­توان از شبکه اتریوم 2.0، اتر خریداری کرد؟

  پاسخ این سؤال منفی است. به این دلیل که از با شبکه اتریوم 2.0 قرار نیست ارز جدیدی تولید شود. بنابراین اتر از صرافی‌ها خریداری می‌شود. اما کاربران می‌توانند از سپرده‌گذاری خود پاداش دریافت کنند. البته طبق برنامه‌ریزی‌های جدید گفته‌شده است که قرار است این کار به‌صورت یک طرفه و غیرقابل‌برگشت باشد.

  روش‌های بدست آوردن اتر

  دو روش برای خریدن اتر وجود دارد:

  در روش اول دارنده‌ی اتر می‌توانند با سرمایه‌گذاری 32 اتر، به‌طور مستقل تبدیل به یک اعتبارسنج شود. تبدیل شدن به اعتبارسنج به این معنی است که بلاک‌ها سازماندهی شوند و در غیر این صورت جریمه خواهند شد.

  در روش دوم برای افرادی که کمتر از 32 اتر دارند، کارایی بهتری دارد. این روش به نوعی متصل شدن به یک سیستم استخراج است. بنابراین هر شخصی با هر تعداد از دارایی خود می‌تواند وارد این سیستم شده و متناسب با مقدار سرمایه‌گذاری خود، سود دریافت کند.

  سیستم دریافت پاداش از شبکه اتریوم 2.0 چگونه است؟

  هر شخص سرمایه‌گذار در شبکه اتریوم برای ایجاد بلاک جدید در زنجیره، پاداش دریافت می‌کند. البته این به‌شرطی است که بلاک‌های ایجادشده دارای اعتبار باشند.

  میزان پاداش‌ها در این سیستم به‌صورت مداوم تغییر می‌کند و با توجه به وضعیت لحظه‌ای شبکه تعیین می‌شود. قیمت صادر کردن میزان پاداش و سرمایه نیز، به مقدار سرمایه‌گذاری شده و همچنین میانگین اعتبارسنج‌ها بستگی دارد.

   اتریوم 2.0 توسط چه کسانی توسعه می‌یابد؟

  در شبکه‌ی این اتریوم صدها نفر فعالت می‌کنند. کار توسعه توسط یک تیم تحقیق در بنیاد اتریوم انجام می‌شود، اما تیم‌های دیگری نیز در اجرا و پیاده‌سازی کار پروژه همکاری می‌کنند. برای مثال، در حال حاضر هفت تیم متفاوت در حال تلاش برای ایجاد پنل‌های کاربری اتریوم در شبکه هستند که کاربردهای متفاوتی هم داشته باشد.

  «ویتالیک بوترین» شخصی است که عقیده دارد توسعه اتریوم به اتریوم 2.0 محدود نمی‌شود. او پیش‌بینی می‌کند فرآیند توسعه اتریوم، برای تبدیل‌شدن به پلتفرمی بهتر، همچنان ادامه خواهد یافت.

  خلاصه‌­ای از اتریوم 2.0

  پس از که پاسخ سؤال «استریوم چیست؟» و برخی نکات مهم در مورد اتریوم را بررسی کردیم، در انتها می‌خواهیم خلاصه‌ای از عملکرد اتریوم 2.0 را بررسی کنیم.

  اتریوم 2.0 یکی از بزرگ‌ترین و به‌روزترین سیستم‌ها، در شبکه اتریوم است که پیشرفت‌های بزرگی را برای این شبکه حاصل کرده است. دو مورد مهم و اساسی در این سیستم نیز، شبکه‌ی «اثبات سهام» و «شاردینگ» هستند که در نهایت باعث افزایش تراکنش و کاهش کارمزد شدند. به‌عنوان مثال، شبکه اثبات سهام جایگزینی برای شبکه اتریوم است. مزیت این روش این است که افرادی که قصد دارند در کار تراکنش و ایجاد بلاک جدید فعالیت کنند، دیگر نیازی به استخراج سخت‌افزار و مصرف برق زیاد ندارند. همچنین خود سیستم، به افراد دارای سرمایه در این شبکه پاداش می‌دهد.

  سوالات متداول!

  استریوم چیست؟

  به برنامه‌ای که می‌توان با استفاده از آن کارهای مربوط به سرمایه گذاری در اتریوم را انجام، استریوم می‌گویند.

  آیا امکان خرید اتریوم از استریوم وجود دارد؟

  خیر. با برنامه استریوم تنها می‌توان بر میزان سپرده نظارت داشت و سرمایه گذاران برای خرید اتریوم باید به صرافی‌های معتبر مراجعه کنند.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

  در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

  تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

  آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

  ضرر ناپایدار چیست؟ چگونه آن را در استخرهای نقدینگی دیفای مدیریت کنیم؟

  ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر