هنگ کنگ، رسماً اولین ETFهای اسپات بیت کوین و اتریوم را راه‌اندازی کرد

تاریخ: 11 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  3 دقیقه
تایید ETF هنگ کنگ

امروز در هنگ‌کنگ، هم‌زمان با تلاش‌های این منطقه برای تبدیل شدن به قطب ارزهای دیجیتال، شش ETF اسپات بیت کوین و اتریوم به طور رسمی در بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ عرضه شدند. این رویداد در آسیا برای اولین بار اتفاق افتاده است.

شرکت بورس و تسویه‌حساب هنگ‌کنگ (HKEX)، امروز شش مورد از این صندوق‌های قابل معامله را لیست کرد که عبارت‌اند از:

  • صندوق قابل معامله Bosera HashKey بیت کوین (3008.HK)
  • صندوق قابل معامله Bosera HashKey اتریوم (3009.HK)
  • صندوق قابل معامله ChinaAMC بیت کوین (3042.HK)
  • صندوق قابل معامله ChinaAMC اتریوم (3046.HK)
  • صندوق قابل معامله Harvest Bitcoin Spot (3439.HK)
  • صندوق قابل معامله Harvest Ether Spot (3179.HK)

پیش‌ازاین در همین ماه، هنگ‌کنگ مجوز چندین  ETF اسپات بیت کوین و اتریوم را که توسط شرکت‌های China Asset Management، Harvest Global، Bosera و HashKey مدیریت می‌شدند، تایید کرد.

برایان رابرتس، رئیس توسعه محصولات سهام در HKEX، در بیانیه‌ای اعلام کرد:

«پس از موفقیت ETFهای فیوچرز VA  (VA Futures ETFs)، لیست شدن اولین ETFهای اسپات VA در آسیا، تنوع محصولات و نقدینگی بازار صندوق‌های قابل معامله بورسی (ETP) هنگ‌کنگ را بیش از پیش افزایش خواهد داد.»

علاوه بر سرمایه‌گذاران در هنگ‌کنگ، این ETFهای اسپات کریپتویی برای سرمایه‌گذاران واجد شرایط خارج از این شهر نیز در دسترس هستند، اما همچنان برای سرمایه‌گذاران ساکن در سرزمین چین محدودیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در این محصولات وجود دارد.

ویژگی کلیدی که محصولات کریپتویی اسپات هنگ‌کنگ را از نمونه‌های آمریکایی آن‌ها متمایز می‌کند، ماهیت in-kind آن‌ها است؛ به این معنی که شامل پول نشده یا با شرایط پولی اندازه‌گیری نمی‌شود.

شرکت HashKey امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد:

«سرمایه‌گذاران می‌توانند این صندوق‌های قابل معامله را با بیت‌کوین یا اتریوم خریداری کرده و سپس نقد کنند و بالعکس؛ این امر انعطاف‌پذیری بی‌نظیری را در سرمایه‌گذاری دوطرفه ایجاد می‌کند.»

ربکا سین، تحلیلگر ETF در بلومبرگ، هفته گذشته گفت:

«این محصولات اکنون گروه متفاوتی از افراد را هدف قرار می‌دهند. هرکسی که بیت کوین و اتریوم هولد می‌کند، اکنون به طور بالقوه می‌تواند آن‌ها را با این ETFها مبادله کند.»

هنگ‌کنگ پیش‌ازاین سه ETF فیوچرز کریپتویی را لیست کرده بود:

  • ETFفعال و فیوچرز بیت کوین سامسونگ
  • ETF فیوچرز CSOPبیت کوین
  • ETF فیوچرز CSOP اتریوم

HKEX امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «از زمان راه‌اندازی اولین ETFهای فیوچرز VA در اواخر سال ۲۰۲۲، علاقه سرمایه‌گذاران به این صندوق‌ها افزایش یافته است.»

بر اساس داده‌های HKEX، در سه‌ماهه اول سال جاری، مجموع میانگین گردش روزانه این سه ETF فیوچرز کریپتویی، ۵۱.۳ میلیون دلار هنگ‌کنگ (حدود ۶.۵ میلیون دلار آمریکا) بوده است که در مقایسه با ۸.۹ میلیون دلار هنگ‌کنگ در سال گذشته افزایش یافته است. همچنین، در سه‌ماهه اول، این سه صندوق، بالغ بر ۵۲۹ میلیون دلار هنگ‌کنگ ورودی خالص سرمایه داشته‌اند.

عارفه رهبری

عارفه رهبری

تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر