تقاطع طلایی و تقاطع مرگ چیست؟

تاریخ انتشار: 13 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  3 دقیقه
تقاطع طلایی و تقاطع مرگ چیست؟

تحلیل تکنیکال به منظور تجزیه و تحلیل آماری مورد استفاده قرار می‌گیرد تا معامله‌گران بتوانند در روند انجام معاملات خود، تصمیم درستی را اتخاذ کنند. بدین منظور برای تجزیه و تحلیل، داده‌های زیادی را مورد استفاده قرار می‌دهند که اغلب آن‌ها به صورت نموداری است. برخی اوقات خطوط روند، منجر به تشکیل اشکالی می‌شود که اسامی مختلفی مانند فنجان، دسته، سر و شانه و … برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. دو مورد از این اشکال از برخورد دو میانگین متحرک تشکیل می‌شود.

تقاطع طلایی و تقاطع مرگ، دقیقا مخالف یک‌دیگر هستند. تقاطع طلایی نشانه‌ی پیشرفت و صعودی شدن مارکت در بلند مدت و تقاطع مرگ نشانه نزولی شدن مارکت در طولانی مدت است.

در نمودار قیمت بیت‌کوین، به عبور میانگین‌های متحرک کوتاه مدت و بلند مدت از روی یکدیگر، تقاطع طلایی یا تقاطع مرگ گفته می‌شود که وضعیت صعودی یا نزولی را در بلند مدت نشان می‌دهد. به عبارتی می‌توان گفت که این دو نشانه، از قدرتمندترین نشانه‌ها هستند که معامله‌گران همواره در نمودارها به دنبال آن‌ می‌گردند. به واسطه تقاطع طلایی و تقاطع مرگ می‌توان رکودهای اقتصادی را پیش‌بینی کرد. همانطور که در قرن گذشته بازارهای نزولی در سال‌های 1929، 1938، 1974 و 2008 به واسطه تقاطع مرگ پیش‌بینی شده بود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی هر یک از آن‌ها بپردازیم.

آشنایی با تقاطع طلایی (Golden Cross)

هرگاه میانگین متحرک کوتاه مدت، میانگین متحرک بلند مدت را به سمت بالا قطع کند، تقاطع طلایی اتفاق می‌افتد. این رویداد برای معامله‌گران، حامل یک پیام است که باید منتظر یک حرکت صعودی قوی برای دارایی‌های خود باشند. برای اینکه تقاطع طلایی رخ دهد، دو شرط لازم است. اولین شرط آن است که در انتهای یک روند نزولی شدید ناشی از خستگی فروشندگان، قرار داشته باشیم؛ یعنی از فشار روند نزولی در بازار کاسته شده و به اصطلاح فروشندگان تمایلی به فروش دارایی خود نداشته باشند. دومین شرط آن است که میانگین متحرک کوتاه مدت در روند رو به بالای خود، میانگین متحرک بلند مدت را قطع کرده و در بالای آن قرار بگیرد. این میانگین‌های متحرک به طور معمول مربوط به دوره‌های زمانی 50، 100 یا 200 هستند. با مقایسه نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه، می‌توان به این نکته پی برد که تشخیص تقاطع طلایی در نموداهایی که دارای تایم فریم (Time Frame) بالا هستند، ساده‌تر بوده و بیشتر قابل استنادند.

تقاطع طلایی (Golden Cross) در تحلیل تکنیکال

تقاطع طلایی (Golden Cross) در تحلیل تکنیکال

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  آشنایی با تقاطع مرگ (Death Cross)

  هرگاه میانگین متحرک کوتاه مدت، میانگین متحرک بلند مدت را به سمت پایین قطع کند، تقاطع مرگ اتفاق می‌افتد. این رویداد برای معامله‌گران، حامل یک پیام است که باید منتظر یک حرکت نزولی قوی برای دارایی‌های خود باشند. به عبارتی می‌توان گفت که تقاطع مرگ نقطه مقابل تقاطع طلایی است که پس از خستگی طولانی مدت خریداران ایجاد می‌شود. اما مشابه تقاطع طلایی، در نموداهایی با تایم فریم زمانی بالاتر، تشخیص تقاطع ساده‌تر بوده و بیشتر قابل استناد است.

  یکی از نمونه‌های پیش‌بینی سقوط به 30 مارس 2018 میلادی باز می‌گردد. درست زمانی که میانگین متحرک 50 دوره بیت‌کوین، میانگین متحرک 100 دوره آن را به سمت پایین قطع کرد و در زیر آن قرار گرفت. این اتفاق پیش‌بینی شرایط نزولی شدید در بازار بود که در پی آن، قیمت بیت‌کوین تا 15 دسامبر 2018، از 6.850 دلار به 3.122 دلار سقوط کرد.

  تقاطع مرگ (Death Cross) در تحلیل تکنیکال

  تقاطع مرگ (Death Cross) در تحلیل تکنیکال

  گفتار پایانی

  در این مطلب با تقاطع طلایی و تقاطع مرگ آشنا شده و دانستیم که به هنگام استفاده از سیستم‌های معاملاتی، شناخت میانگین‌های کوتاه مدت و بلند مدت دارای اهمیت بسیاری است. نکته مهمی که در این میان وجود دارد آن است که این دو تقاطع، هر دو بر قدرت یک روند اولیه تأکید دارند و همین امر موجب می‌شود تا معامله‌گران در نوسانات شدید بیت‌کوین بتوانند، حرکت قیمت را به درستی تشخیص دهند. اما آنچه که باید به آن اشاره کرد، این است که استفاده از روش تقاطع طلایی و تقاطع مرگ، به تنهایی نمی‌تواند دلیلی برای ورود به بازار یا خروج از آن باشد. به خصوص در بازار رمزارزها که جو روانی بر روند بازار تأثیرگذار بوده و نوسان قیمتی بسیار بالایی را تجربه می‌کنند.

  سوالات متداول

  تقاطع طلایی و تقاطع مرگ به چه معناست؟

  تقاطع طلایی نمایانگر صعودی شدن مارکت و تقاطع مرگ نمایانگر نزولی شدن مارکت در بلند مدت است. به عبارتی می‌توان گفت تقاطع طلایی و تقاطع مرگ، مخالف یکدیگرند.

  آیا می‌توان فقط به استناد تقاطع طلایی و تقاطع مرگ به معامله در بازار پرداخت؟

  خیر – از آنجایی که تقاطع طلایی و تقاطع مرگ، الگوهای بدون نقصی نیستند، زمانی به ابزاری ارزشمند تبدیل خواهند شد که به همراه آن‌ها از اخبار و سایر اندیکاتورها استفاده شود.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  استراتژی ICT؛ سبک معاملاتی جدید در پرایس اکشن

  استراتژی معاملاتی ICT، از معدود سبک‌های معاملاتی رایج امروزی ...

  آشنایی کامل با الگوی کندلی هارامی (Harami)

  الگوی کندلی هارامی (Harami)، به‌عنوان الگویی بسیار مهم و نام ...

  اندیکاتور استوکاستیک چیست؟ آموزش معامله با Stochastic

  آیا شما هم به دنبال ابزاری کارآمد برای تحلیل بازارهای مالی ه ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. شاهد
   شاهد | 24 آذر 1400

   سلام