بانک مورگان استنلی: رمزارزها می‌توانند سلطه دلار را به چالش بکشند

توسط مبین حسینی
|
2 بهمن 1402
|
زمان مطالعه:  1 دقیقه
بانک مورگان استنلی: رمزارزها می‌توانند سلطه دلار را به چالش بکشند

مورگان استنلی در مورد خطر از دست دادن سلطه دلار آمریکا هشدار داده که ناشی از افزایش علاقه به دارایی‌های دیجیتال از جمله بیت کوین است. این بانک سرمایه‌گذاری عقیده دارد که یک تغییر آشکار به سمت کاهش وابستگی به دلار مشهود است که به طور همزمان علاقه به ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، استیبل‌کوین‌ها و CBDCها را افزایش می‌دهد.

مورگان استنلی هفته گذشته گزارشی با عنوان «دلارزدایی دیجیتال؟» منتشر کرد که توسط اندرو پیل، مدیر اجرایی بانک سرمایه‌گذاری و رئیس بازار دارایی‌های دیجیتال نوشته شده است.

سلطه دلار آمریکا به عنوان سنگ بنای سیستم مالی بین‌المللی، اکنون در مواجهه با تغییرات ژئوپلیتیک در حال تحول و رشد کسری بودجه ایالات متحده در حال بررسی مجدد است.

این مقام اجرایی گفت:

رشد اخیر در علاقه به دارایی‌های دیجیتال مانند بیت کوین، رشد حجم استیبل کوین‌ها، و وعده ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs)، پتانسیلی برای تغییر چشم‌انداز این ارز دارد.

وی خاطرنشان کرد که سیاست‌های پولی اخیر ایالات متحده، همراه با استفاده استراتژیک از تحریم‌های اقتصادی، برخی کشورها را بر آن داشته تا جایگزین‌هایی را برای دلار آمریکا در نظر بگیرند.

در همین حال، اتحادیه اروپا فعالانه برای تقویت نقش یورو در تجارت بین‌الملل تلاش می‌کند، با هدف ارائه یک جایگزین مناسب برای دلار و چین در حال پیشبرد یوان در تجارت بین‌المللی است.

مدیر اجرایی مورگان استنلی همچنین توضیح داد که سازمان‌های بین‌دولتی مانند بلوک اقتصادی بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقا جنوبی)، انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن)، سازمان همکاری شانگهای (SCO)، و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در حال ابراز علاقه به استفاده از ارزهای محلی برای صورت‌حساب تجاری و تسویه حساب هستند.

پیل با اشاره به اینکه این سازمان‌ها «مجموعاً بخش قابل‌توجهی از تولید ناخالص داخلی جهانی را نمایندگی می‌کنند»، اظهار داشت که «برخی از اعضا تمایل خود را برای تجارت با یوان نشان داده‌اند که نشان‌دهنده تغییر در پویایی ارز جهانی است.» وی تاکید کرد:

تغییر آشکار به سمت کاهش وابستگی به دلار مشهود است که به طور همزمان علاقه به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، استیبل کوین‌ها و CBDCها را افزایش می‌دهد.

اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر