اثر دومینو در کریپتو؛ تاثیر زنجیره‌وار ارزهای دیجیتال بر روی یکدیگر

تاریخ: 11 بهمن 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
اثر دومینو در کریپتو

بازار کریپتو اغلب مانند یک اتاق پژواک عمل می‌کند، صدای موفقیت رمزارزها در این بازار طنین‌انداز شده و از رمزارزی به رمزارز دیگر منتقل می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اخیراً قیمت اتریوم ۲۵ درصد افزایش یافت و طولی نکشید که اتریوم کلاسیک هم با رشد ۵۰ درصدی روبرو شد. درست مانند دومینو؛ با حرکت یک ارز دیجیتال زنجیره‌ای از ارزهای دیجیتال مطرح تشکیل شده و با ضربه‌زدن به هم باعث افزایش یا کاهش ارزش یکدیگر می‌شوند؛ اما دومینوی کریپتویی چیست و چه تاثیری بر بازار کریپتو دارد؟ آیا همین موج کوتاه رشد اتریوم، خبر از امواج بزرگ‌تری می‌دهد؟

درک اثر دومینو در کریپتو برای پیمایش در پیچیدگی‌های بازار کریپتو و تصمیم‌گیری آگاهانه ضروری است. پس با ما همراه باشید تا شما را با این رویداد آگاه کرده و تأثیر بالقوه آن را بررسی کنیم.

اثر دومینوی کریپتویی چیست؟

صفی از دومینوها را تصور کنید که صاف ایستاده‌اند. هنگامی که یک دومینوی منفرد سقوط می‌کند، به دومینوی بعدی برخورد می‌کند. این دومینو هم به نوبه خود بر دیگری ضربه می‌زند و همین روند ادامه پیدا کرده و در نهایت یک واکنش زنجیره‌ای ایجاد می‌شود. این اتفاق تحت عنوان «اثر دومینو در کریپتو» در بازار ارزهای دیجیتال نیز رخ می‌دهد.

دومینوی کریپتویی

در دنیای کریپتو، افزایش ناگهانی یک رمزارز مثل بیت کوین تاثیر مستقیمی بر ارزش سایر ارزها مثل اتریم دارد. برعکس این اتفاق نیز می‌افتد. رویدادی منفی، مانند یک هک بزرگ در بلاک چین یا تغییر قوانین کشورها، می‌تواند موجی از وحشت و فروش رمزارزها را میان مردم ایجاد کند.

لازم به ذکر است که اثر دومینوی کریپتو معمولاً ناشی از حرکات قیمتی ارزهای دیجیتال مطرح مثل اتریوم و بیت کوین است. هنگامی که قیمت یک ارز دیجیتال پیشرو مانند اتریوم افزایش می‌یابد، واکنشی زنجیره‌ای ایجاد می‌شود. کوین‌های مرتبط و کوچک‌تر، اغلب ناخواسته موج‌سواری کرده و رد پای همتاهای بزرگ‌تر خود را دنبال می‌کنند. به‌طوری که گاهی اوقات نوسان قیمتی همین کوین‌های کوچک مرتبط بسیار بیشتر از کوین بزرگ‌تر است و سود قابل‌توجهی را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  چه عواملی در اثر دومینوی کریپتو نقش دارند؟

  عوامل متعددی در ایجاد این پیوستگی و اثر دومینوی کریپتویی نقش دارند؛ اما مهم‌تر از همه، احساسات بازار است. اخبار مثبت یا پیشرفتی قابل توجه در صنعت کریپتو می‌تواند اثر مثبت موج‌داری ایجاد کرده و ارزش سایر ارزهای دیجیتال و اعتماد به آن‌ها را افزایش دهد. برعکس، اخبار منفی یا رکود بازار می‌تواند باعث شروع شدن موج فروش وحشتناک و کاهش ارزش چندین ارز دیجیتال شود.

  عامل دوم، میزان نقدینگی بازار است. وقتی سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند دارایی‌های هولد شده خود را در یک ارز دیجیتال خاص نقد کنند، می‌توانند منجر به واکنش زنجیره‌ای از سفارش‌های فروش شوند که بر سایر ارزهای دیجیتال نیز تأثیر می‌گذارد.

  در نهایت، عامل سوم مربوط به اقدامات نظارتی و سیاست‌های دولتی است که می‌توانند به طور قابل توجهی بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارند. اگر مقررات یا ممنوعیت‌های جدیدی بر روی ارزهای دیجیتال در یک کشور اعمال شود، می‌تواند ترس و عدم اطمینان ایجاد کرده و منجر به تأثیر دومینویی در سراسر بازار جهانی ارزهای دیجیتال شود.

  نمونه‌ای جدید از اثر دومینو در کریپتو

  با آغاز سال ۲۰۲۴، قیمت اتریوم در کمتر از یک ماه از ۲۰۹۰ دلار به ۲۵۲۰ دلار افزایش یافته است. این افزایش قیمت اتریوم را می‌توان به چندین عامل کلیدی نسبت داد که بر نقش محوری آن در بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال تأکید می‌کند.

  اثر دومینوی اتریوم

  یکی از محرک‌های اصلی افزایش قیمت اتریوم، تمایل بازار به راه‌حل‌های لایه ۱ مانند اتریوم و سولانا است. علاوه‌بر‌این، سرمایه‌گذاران پس از تایید ETF بیت کوین، نسبت به تایید احتمالی ETF اتریوم خوش‌بین هستند. این پیش‌بینی، قیمت اتریوم را به بالاترین حد خود از می ۲۰۲۲ رسانده است.

  در پی عملکرد بازار اتریوم، اثر دومینو در کریپتو اتفاق افتاد. اتریوم کلاسیک نیز با افزایش خیره‌کننده ۳۵+ درصدی روبرو شد. در بازه‌هایی از زمان حتی افزایش ۷۵+ درصدی را نیز تجربه کرده است. این افزایش چشمگیر در سایه موفقیت اتریوم، ارتباط ریشه‌دار بین این دو ارز دیجیتال را نشان می‌دهد. تداخل اتریوم و اتریوم کلاسیک را می‌توان در نمودارها از ابتدای پیدایش اتریوم کلاسیک مشاهده کرد؛ بنابراین، حرکت این دو دارایی بسیار با یکدیگر مرتبط هستند. هرچند با بررسی دقیق‌تر، می‌توان به این نتیجه پی برد که اتریوم کلاسیک نوسانات بیشتری دارد.

  Callisto؛ دومینوی بعدی کریپتویی؟

  پس از افزایش اتریوم و اتریوم کلاسیک، اکنون همه نگاه‌ها به شبکه Callisto، دومینوی بعدی در این سکانس خانوادگی است. Callisto نیز اغلب با افزایش یا کاهش ارزش اتریوم و اتریوم کلاسیک، نوسانات هم‌سویی را تجربه کرده است؛ بنابراین، حال این سوال مطرح می‌شود که آیا کالیستو می‌تواند بر موجی که پیشینیانش به‌تازگی ایجاد کرده‌اند، سوار شود؟

  شبکه Callisto که کاملاً به اتریوم و اتریوم کلاسیک مرتبط است، به نظر می‌رسد دومینوی بعدی بازار کریپتو باشد.

  از لحاظ تاریخی، کالیستو رفتارهای بازار پیشینیان خود را منعکس کرده و اغلب پس از رالی‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک افزایش‌هایی را تجربه می‌کند. هنگامی که اتریوم و اتریوم کلاسیک در همان روز به بالاترین حد خود رسیدند، پس از مدتی شبکه Callisto نیز با رشد قابل‌توجهی روبرو شد. هرچند روند رشد کالیستو دیرتر شروع شد، توانست زودتر به اوج خود برسد؛ چرا که با توجه به نمودار کالیستو به نظر می‌رسد که این رمزارز در بازار نزولی کاهش قیمتی کمی را تجربه می‌کند، ولی در بازار صعودی رشد ناگهانی و انفجاری دارد که فرصت خوبی را برای سرمایه‌گذاران جهت کسب سود فراهم می‌کند.

  نظرات کارشناسان در مورد اثر دومینو کریپتویی

  نظرات کارشناسان در مورد آینده اثر دومینو کریپتویی متفاوت است. برخی از کارشناسان بر این باورند که هرچه بازار ارزهای دیجیتال بالغ‌تر و متنوع‌تر شود، تأثیر دومینو کریپتو کاهش می‌یابد. آن‌ها استدلال می‌کنند که با افزایش پذیرش فناوری بلاک چین و ظهور کاربردهای مختلف، ارزهای دیجیتال همبستگی کمتری داشته و احتمال سقوط یا افزایش گسترده کاهش می‌یابد.

  از سوی دیگر، برخی از کارشناسان هشدار می‌دهند که به‌هم‌پیوستگی ارزهای دیجیتال و نوسانات کلی بازار، آن را مستعد تأثیر دومینو می‌کند. استدلال آن‌ها این است که فقدان مقررات و پتانسیل رفتار سوداگرانه می‌تواند تأثیر سقوط یک ارز دیجیتال اصلی را تشدید کند.

  به‌طورکلی، آینده اثر دومینو در کریپتو نامشخص است، اما واضح است که پویایی بازار و اقدامات نظارتی نقش مهمی در شکل دادن به تأثیر آن ایفا خواهند کرد.

  گفتار پایانی

  اثر دومینوی کریپتویی نیروی قدرتمندی در بازار ارزهای دیجیتال بوده و به همین خاطر درک تأثیر بالقوه آن بسیار مهم است. گاهی این دومینو باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتال شده و گاهی منجر به سقوط آن‌ها می‌شود. ازاین‌رو، بهتر است که این تاثیر را درک کرده و با انجام اقدامات احتیاطی لازم و اتخاذ یک رویکرد محتاطانه، مدام پیچیدگی‌های دنیای کریپتو را مرور کنید و شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانید.

  نظر شما درباره دومینوی بعدی در کریپتو چیست؟ چه رمزارزهایی باعث ایجاد دومینوی بعدی خواهند شد؟ دومینوی بعدی صعودی خواهد بود یا نزولی؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  مینی اپ تلگرام چیست؟ رقیب جدید گوگل پلی را بشناسید!

  شکی نیست که تلگرام یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها در دنیاست. ...

  سود مرکب چیست؟ آشنایی با فرمول و نحوه محاسبه سود مرکب

  سود مرکب، از پرتکرارترین مفاهیم در بازارهای مالی برای سرمایه ...

  تئوری میلک شیک دلار؛ نوشیدنی که اقتصاد جهان را تغییر می‌دهد

  ممکن است در مصاحبه های توییتر یا پادکست درباره تئوری میلک شی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر