آموزش قدم‌به‌قدم ساخت آدرس سفارشی بیت کوین

تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 13 آذر 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
Generate a Bitcoin Address

احتمالا یکی از «غم‌انگیزترین» مسائل هنگام فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و به‌خصوص بیت‌کوین این واقعیت است که آدرس بیت کوین‌تان شامل گروهی از اعداد و کاراکترهای تصادفی و بی‌روح است. باید گفت که خوشبختانه چند راه حل وجود دارد که می‌توانید آدرس بیت کوین خود را اختصاصی کنید تا جذاب‌تر به‌نظر برسد. به عنوان مثال می‌توانید با نام خود یا نام شرکت‌تان آدرس سفارشی بیت کوین بسازید. شما می‌توانید با کمک این مقاله، آدرس سفارشی بیت کوین بسازید.

چند نمونه آدرس سفارشی ساخته شده بیت‌کوین را در زیر می‌بینید:

1bitpinSLRHtKNngkdXEeobR76b53LETtpyT

1karen1bUmhSoTXozBRBEtR8LeF9TGbZBN

1academy1eBshdVaKRn4SVeeK4qT6bL9tSePu

1BTCyVKQdQNAa4vX71xLUC5A8Za7Rr71

1iRaNqyMHHqnDPRSfiZ5GXJ8Gk9dbjO

چرا باید یک آدرس سفارشی بیت کوین بسازیم؟!

ساخت یک آدرس بیت کوین سفارشی به متفاوت دیده شدن شما، برندتان و همچنین، به رقابت در میان کاربران ارزهای دیجیتال کمک می‌کند. همین طور باعث می‌شود که روابط قوی‌تری بین مشاغل و مشتریان به دلیل خاص بودن کسب‌وکارتان شکل بگیرد.

ظاهر کسب‌وکار شما، تاثیر بسزایی در جلب اعتماد کاربران خواهد داشت.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چیزی شبیه به نام دامنه، نام تجاری و برند یا نام خود را برای آدرس بیت کوین انتخاب کنید. هر کسی می‌تواند آزادانه از این ویژگی استفاده کند تا در بین جامعه کریپتوکارنسی، برجسته و خاص شناخته شود. البته باید دقت کنید که هیچ بایدی در سفارشی کردن آدرس بیت کوین وجود ندارد و حتی بسیاری از کاربران حرفه‌ای نیز از این روش‌ها، هیچ اطلاعاتی ندارند؛ اما، خاص بودن آدرس کیف پول شما، مزیت‌های زیر را به همراه خواهد داشت:

 • متفاوت و خاص بودن حساب با دیگر کاربران
 • کاهش درصد خطا در انتقال

بنابراین بیایید شروع کنیم و با انجام مراحل زیر، یک یا تعداد زیادی آدرس سفارش مطابق با نیاز خود، بسازید.

خرید بیت کوین

ساخت آدرس سفارشی بیت کوین با نرم‌افزار VanityGen

نرم‌افزار VanityGen، یک روش با کمک کامند لاین (Command Line) ویندوز است که با کمک آن و انجام چند فرآیند ساده، می‌توانید آدرس عمومی بیت کوین دلخواه خود را سفارشی کنید. به این ترتیب که می‌توانید به عنوان یک پیشوند در آدرس بیت کوین، اسم، تاریخ تولد یا هر کاراکتر دیگری که ترکیبی از حرف و عدد است را انتخاب کنید.

یادتان باشد که عدد صفر را به‌هیچ وجه در کاراکترهای خود استفاده نکنید، چون آدرس عمومی بیت‌کوین، عدد صفر ندارد و در صورت استفاده از عدد صفر در ساخت آدرس دلخواه، چنین آدرسی ایجاد نخواهد شد.

استفاده از این روش، کاملا آفلاین و بدون نیاز به اینترنت است. بنابراین، می‌توانید مطمئن باشید که هیچ‌کس به آدرس ایجاد شده و کلید خصوصیتان، دسترسی نخواهد داشت.

استفاده از VanityGen، با کمک پردازشگر و کارت گرافیکی سیستم شما پیش می‌رود. پس پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان، حروف و یا عددی را انتخاب کنید که کوتاه باشد تا فشار کمتری به GPU (پردازنده گرافیکی) و CPU (پردازشگر) کامپیوتر شما وارد شود.

در صورت وارد کردن اسامی بلند یا حروف طولانی، ممکن است به قدری فضای پردازشگرتان را اشغال کند که باعث آسیب رسیدن به سخت‌افزارهای سیستم شما شود!

حتما سعی کنید که عنوان انتخاب شده، ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ باشد تا فشار کمتری به پردازشگرها وارد شود.

چطور آدرس عمومی اختصاصی بیت کوین بسازیم؟

برای شروع مراحل سفارشی‌سازی آدرس بیت‌کوین، ابتدا باید فایل فشرده VanityGen را از گیت‌هاب کنید. پس از دانلود، فایل فشرده را اکسترکت کنید.

در گام بعد به بخش CMD ویندوز بروید. این ابزار را می‌توانید با نوشتن CMD در بخش Search استارت ویندوز، اجرا کنید. پس از اجرای این ابزار، عبارت cd را تایپ کرده و یک فاصله (Space) بزنید. سپس پوشه‌ی اکسترکت شده را روی صفحه CMD که قبلا عبارت cd را همراه با یک فاصله (Space) نوشته‌اید، درگ (Drag) کرده و رها (Drop) کنید تا آدرس فایل، وارد شود.

آموزش قدم‌به‌قدم ساخت آدرس سفارشی بیت کوین

پس از این مرحله، کلید Enter را بزنید. در چند قدم بعد می‌توانید آدرس عمومی دلخواه‌تان را بسازید. تنها باید در این قسمت، عبارت Vanitygen را تایپ کرده و سپس با قرار دادن یک فاصله (Space)، عنوان و نام دلخواه خود را وارد کنید.

برای مثال:

Vanitygen 1KaReN

(دقت کنید که آدرس به حروف کوچک و بزرگ، حساس است)

پس از انجام مرحله بالا، کلید Enter را بزنید و منتظر انجام عملیات پردازش سیستم بمانید تا آدرس عمومی دلخواه خود را ببینید. در پایان عملیات، یک کلید عمومی و کلید خصوصی به شما نمایش داده می‌شود که با ایمپورت کردن داخل کیف پول‌های بیت کوین خود، می‌توانید از این آدرس سفارشی و دلخواه در انجام معاملات‌تان، استفاده کنید.

آموزش قدم‌به‌قدم ساخت آدرس سفارشی بیت کوین

اما احتمالا در زمان وارد کردن عبارت پیشوند دلخواه، برایتان سوال پیش آمده که چرا قبل از نام دلخواه‌تان باید عدد 1 را بنویسید؟ پاسخ ساده است؛ این کار برای این است که تمام آدرس‌های بیت کوین، با عدد 1 شروع می‌شوند و شما باید نام دلخواه‌تان را بعد از این عدد درج کنید.

حتما بخوانید: چگونه بیت کوین بخرم؟ آموزش خرید بیت‌ کوین (BTC)

مزایا و معایب استفاده از روش VanityGen در ساخت آدرس سفارشی بیت کوین

طبیعی است که هر نرم‌افزار یا سرویسی در جهان، دارای معایبی هم باشد و این در مورد استفاده از ابزار VanityGen نیز صدق می‌کند. با گذشت زمان، ممکن ایرادات این روش، نمایان شود. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم با احتیاط و عاقلانه از این ابزار استفاده کنید. اما بیایید به مزایا و معایب VanityGen در ساخت آدرس سفارشی بیت‌کوین، بیشتر بپردازیم:

معایب VanityGen مزایای VanityGen
بدون رابط کاربری گرافیکی استفاده ساده از دستورات
استفاده از تنها یک پیشوند از حروف در هر فرآیند امکان ساخت آدرس‌های سفارشی بی‌شمار
امکان استفاده چند پیشوند در یک زمان، مجاز نیست رایگان و منبع‌باز بودن
ادغام پایگاه داده‌ها برای ذخیره در دسترس نیست. امکان ذخیره آدرس‌ها در فایل‌های متنی
نمی‌توان پیشوندهای طولانی ایجاد کرد. ممکن است سال‌ها طول بکشد. فقط آدرس‌های بیت‌کوین قدیمی که پیشوند 1 دارند، پشتیبانی می‌شود
امکان استفاده از الگوریتم Bech32 یا چندامضایی آدرس بیت کوین (Ex- 3Prefix) وجود ندارد. می‌تواند آدرس‌های سفارشی بسیاری با پیشوندهای کوتاه، ایجاد کند.

همان طور که در جدول گفتیم، VanityGen می‌تواند آدرس‌های بیت‌کوین سفارشی نامحدودی بسازد. در این‌جا به شما کمک می‌کنیم تا این فرآیند را یاد بگیرید.

ایجاد لیستی از آدرس‌های بیت‌کوین سفارشی

اگر داشتن یک آدرس اختصاصی بیت‌ کوین برایتان کافی نیست، با کمک این ابزار می‌توانید لیستی از آدرس‌های بیت کوین سفارشی برای خود ایجاد کنید. برای رسیدن به این نتیجه، کافی‌ است مثل نمونه زیر را قدم به قدم، جلو بروید.

در این مثال، آدرس‌های بیت‌کوین با کاراکتر «Name» می‌سازیم. با توجه به فرمت آدرس بیت کوین که در ابتدای آن عدد 1 قرار می‌گیرد، پیشوند ما به این شکل خواهد بود: 1Name

یک ترمینال (CMD) جدید در ویندوز اجرا کنید و با انجام مرحله‌ی سبز رنگ که در چند پاراگرف قبل گفتیم، به آدرس اصلی پوشه در CMD بروید.

دستور زیر را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید:

vanitygen -k 1Name

پس از گذشت زمان، هر زمان که احساس کردید آدرس بیت کوین برایتان به تعداد کافی ایجاد شده است، دستور توقف فرآیند را با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+C وارد کنید.

در نهایت، آدرس را در یک فایل متنی کپی کرده و ذخیره کنید. به همین سادگی!

آموزش قدم‌به‌قدم ساخت آدرس سفارشی بیت کوین

ساخت آدرس‌های بی‌شمار بیت‌کوین، ویژگی جالب این نرم‌افزار است که می‌تواند در زمان شما، صرفه‌جویی کند. اما احتمالا اکنون دغدغه‌ی ذخیره‌ی این آدرس‌های بسیار را در یک فایل متنی دارید. برای آشنایی با دستور جالب دیگر، پیشنهاد می‌کنم حتما ترفند بعدی این نرم‌افزار را در آکادمی بیت‌پین، بخوانید.

نحوه ذخیره خودکار آدرس‌های سفارشی ایجاد شده بیت کوین در یک فایل متنی

استفاده از روش Vanitygen در ساخت آدرس سفارشی بیت کوین، بسیار جالب است. یکی از ویژگی‌های این ابزار، این است که شما می‌توانید دستوری را وارد کنید تا آدرس‌های ساخته شده را به‌طور خودکار در یک فایل متنی ذخیره کند. برای انجام این فرآیند، مراحل زیر را طی کنید.

در این مثال، ما از عبارت «1Auto» به‌عنوان پیشوند استفاده می‌کنیم. دوباره تاکید می‌کنیم که این ابزار به حروف کوچک و بزرگ، حساس است.

ابتدا طبق همان روش سبز رنگ، پوشه‌ی VanityGen را از طریق CMD فراخوانی کنید.

در مرحله‌ی بعد، دستور زیر را تایپ کرده و اینتر را بزنید تا ساخت آدرس‌ها، شروع شود:

vanitygen -k -o Newfile.txt 1Auto

در گام بعدی، هر زمان که تعداد کافی آدرس بیت کوین برایتان ساخته شد، کلید ترکیبی Ctrl+C را برای توقف فرآیند، فشار دهید.

در نهایت، پوشه‌ی Vanitygen را باز کنید و آدرس‌های ایجاد شده را در فایل Newfile.txt می‌توانید ببینید و بررسی کنید.

نکته‌ای که در این قسمت باید به آن توجه کنید، این است که فایل Newfile.txt یک فایل متنی بوده و به صورت خودکار در پوشه‌ی اصلی آن که آدرس پیش‌فرض است، ایجاد می‌شود.

اطلاعات بیشتر: در دستور بالا، عبارت k- به معنای ایجاد و ادامه دادن و دستور o- به معنی ذخیره آدرس‌ها در یک فایل است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  گفتار پایانی!

  در این مقاله به‌طور کامل با ساخت آدرس سفارشی بیت کوین با کمک ابزار VanityGen که یک نرم‌افزار منبع‌باز برای تولید آدرس‌های سفارشی BTC و قابل استفاده در سیستم‌عامل ویندوز است، آشنا شدید. کد این نرم‌افزار در پلتفرم گیت‌هاب قابل دسترسی است و اگر قصد دارید که به اطلاعات آن دست پیدا کنید، وارد آدرس زیر در پلتفرم گیت‌هاب شوید:

  https://github.com/samr7/vanitygen

  نکته‌ای که در استفاده از این سرویس باید توجه داشته باشید، این است که در صورت استفاده از پیشوندهای طولانی‌تر، زمان بیشتری نیاز است. ما پیشنهاد می‌کنیم که حداکثر تا 5 حرف را برای پیشوند خود انتخاب کنید. دقت کنید که این نرم‌افزار تنها می‌تواند آدرس‌های بیت‌کوین قدیمی را ایجاد کند که با عدد 1 شروع می‌شوند.

  با این حال، از سال 2012 این نرم‌افزار به‌روز نشده است و ممکن است دارای ایراداتی باشد. شما باید با احتیاط تمام از آن استفاده و حتما پس از ساخت آدرس و ایمپورت به کیف پول، با یک میزان کم بیت‌کوین، صحت انتقال در شبکه را تست کنید.

  سوالات متداول

  • چطور آدرس سفارشی بیت کوین بسازیم؟

  با کمک نرم‌افزار VanityGen می‌توانید به سادگی و در چند مرحله، آدرس دلخواه بیت کوین با پیشوند سفارشی برای کیف پول خود بسازید.

  • مزایای ساخت آدرس سفارشی بیت کوین چیست؟

  داشتن آدرس سفارشی بیت کوین باعث می‌شود که کسب‌وکار و برند تجاری یا خودتان، در بین کاربران بازار ارزهای دیجیتال، خاص دیده شود.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

  کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

  پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

  استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

  دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

  دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر