خرید طلا توسط چین و افزایش قیمت فلز گرانبها: این چه تاثیری بر قیمت بیت کوین می‌گذارد؟

تاریخ: 1 خرداد 1403
زمان مطالعه:  3 دقیقه
خرید طلا توسط چین و افزایش قیمت فلز گرانبها: این چه تاثیری بر قیمت بیت کوین می‌گذارد؟

شایعه‌ای در بین فعالین بازارهای مالی در حال پخش است مبنی بر اینکه کشورها اوراق خزانه ایالات متحده را می‌فروشند و آنها را به دارایی امن تبدیل می‌کنند – نه، بیت کوین نه، بلکه طلا! به همین دلیل است که قیمت این فلز گرانبها اخیراً افزایش یافته است.

یک جستجوی ساده در گوگل نشان می‌دهد که فروش انبوه اوراق‌قرضه فقط یک شایعه نیست و بسیاری از سایت‌های معتبر خبری به آن اشاره کرده‌اند.

یاهو فاینانس در این مورد نوشت:

با فروش دارایی‌های دلاری توسط چین، میزان طلای در ذخایر رسمی کشور افزایش یافته است. سهم این فلز گرانبها در ذخایر در ماه آوریل به 4.9 درصد رسید که بالاترین میزان با توجه به داده‌های بانک مرکزی از سال 2015 است.

چین در واقع در حال چرخش در شرایط خود است. این کشور دومین دارنده بزرگ بدهی ایالات متحده (859 میلیارد دلار) است. رتبه اول در اختیار ژاپن با 1.1 تریلیون دلار قرار دارد.

موضوعی زمانی ترسناک‌تر می‌شود مه این خطر از سمت ژاپن نیز وجود دارد که اوراق‌قرضه آمریکا خود را بفروشد تا از تضعیف بیشتر پول خود، ین، جلوگیری کند. آنها اوراق کوتاه‌مدت را می‌فروشند، اما موجودی‌شان رو به اتمام است در حالی که ین هنوز نیاز به تقویت دارد.

در مورد چین، خبرگزاری‌ها می‌گویند که فروش به دلیل بدتر شدن روابط بین ایالات متحده و دولت چین بوده است. اما احتمالاً موارد زیادی وجود دارد که باید به آن‌ها نیز توجه کرد. در آن مصاحبه معروف تاکر کارلسون، پوتین ابراز تعجب کرد که ایالات متحده در برخی از سیاست‌های خارجی خود، از جمله ممنوعیت استفاده از دلار آمریکا برای تجارت با چین، چقدر احمقانه عمل می‌کند.

او قبل از اشاره به اینکه اکنون روسیه و چین منحصراً فقط با یوان و روبل تجارت می‌کنند، تأکید می‌کند که چگونه این امر می‌تواند هژمونی دلار آمریکا را تضعیف کند. رهبر روسیه سقوط سریع یک امپراتوری را پیش‌بینی می‌کند و می‌توان اطمینان داشت که شی جین‌پینگ نیز همین احساس را دارد.

رالی صعودی طلا در ماه‌های اخیر

جالب‌تر از هر چیزی این است که دقت کنیم چگونه کشورها، به ویژه دشمنان آمریکا، برای کاهش خطر جهانی که ممکن است با سقوط سریع یک امپراتوری به وجود بیاید، برنامه‌ریزی می‌کنند. یکی از نشانه‌هایی که در حال حاضر می‌بینیم این است که قیمت طلا به طور مداوم در حال افزایش است.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا سرمایه‌گذاران به دنبال خرید طلا هستند، به خصوص که فدرال رزرو این سیگنال را داده که دیگر افزایش نرخ بهره وجود ندارد.

 • سرمایه‌گذاران می‌ترسند با کاهش نرخ بهره، تورم دوباره بازگردد. در شرایط فعلی، داده‌های تورم بسیار غیرقابل اعتماد هستند و واقعیت را نشان نمی‌دهند، زیرا مصرف‌کنندگان هنوز با هزینه‌های بالای زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. می‌توانید در توییتر جستجو کنید تا متوجه شوید چرا عده‌ای عقیده دارند که بسیاری از داده‌های اقتصادی ایالات متحده اخیراً نادرست ارائه شده‌اند.
 • تضعیف دلار ناشی از کاهش نرخ بهره، همراه با فروش گسترده اوراق‌قرضه ایالات متحده می‌تواند منجر به کاهش ارزش پول شود.
 • عدم اطمینان نسبت به اقتصاد جهانی به طور کلی، و اقتصاد ایالات متحده به طور خاص. در این شرایط، طلا به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته می‌شود.
 • با کاهش نرخ بهره، بازده سرمایه‌گذاری در اوراق‌قرضه ایالات متحده کاهش می‌یابد.
دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  همبستگی طلا و بیت کوین

  اخیراً قیمت بیت کوین به ویژه در ساعات اداری ایالات متحده مانند طلا حرکت می‌کند. بیت‌کوین روند طلا را دنبال می‌کند، اما چیزی که مشخص نیست این است که آیا تقاضای واقعی آن را هدایت می‌کند یا صرفاً به این دلیل است که مردم در حال معامله‌ی این همبستگی هستند؟!

  با نگاهی به جریان ورودی ETFهای بیت کوین – شاخصی برای پذیرش سازمانی – اوضاع در مقایسه با چندین ماه پیش به وضوح کاهش یافته است. با این حال، در روزهای اخیر ما شاهد افزایش مجدد قیمت هستیم.

  در میان برخی از خریداران قابل توجه اخیر ETF، یک صندوق هج فاند و یک صندوق بازنشستگی ایالت ویسکانسین وجود دارد. به طور کلی، تخصیص بیت کوین در یک صندوق سرمایه‌گذاری عملی محافظه‌کارانه است – بین 1 تا 5 درصد.

  این نمودار مقایسه به ما می‌گوید همبستگی بیت کوین و طلا ممکن است برای مدتی باقی بماند. شایان ذکر است که در حال حاضر، طلا در حال تست مقاومت سقف تاریخی خود است.

  اگر طلا موفق به شکستن سقف قبلی خود شود، بیت کوین نیز می‌تواند سقف جدیدی را ثبت کند و به بیش از 74 هزار دلار برسد. در همین حال، سناریوی نزولی امکان سقوط به 56 هزار دلار را میسر خواهد کرد. اگر این اتفاق برای بیت کوین بیفتد، احتمالا به دلیل سقوط طلا نخواهد بود شک دارم که به این دلیل است که طلا نیز در حال دامپینگ است – زیرا طلا دارایی نوسانی نیست و در بهترین حالت رنج خواهد زد.

  محسن صالح

  محسن صالح

  من محسن هستم که در شبکه‌های اجتماعی با نام «گریزلی» فعالیت می‌کنم. شیفته‌ی بیت‌کوین و آزادی مالی هستم که این شبکه به کاربران خودش میده.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

  الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  اگر پول فیات منطقه آسایش شماست، بیت کوین منطقه رشد شماست

  احتمالاً پیش از این شنیده‌اید که برای دستیابی به چیزهای بزرگ ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر