شبکه شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین چیست؟

تاریخ انتشار: 10 آبان 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 6 تیر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین

در سال‌های اخیر، به‌منظور کاهش مصرف انرژی نفت و آلودگی محیط‌زیست و همچنین گرمایش زمین، کشور چین و بسیاری از کشورهای پیشرفته دیگر به طور فعال توسعه وسایل نقلیه انرژی جدید را ترویج کرده و به نتایج خوبی دست یافته‌اند.

با وجود این توسعه زیرساخت‌های پشتیبانی برای وسایل نقلیه الکتریکی به‌طور جدی عقب‌مانده است و امروزه چیدمان وسایل نقلیه الکتریکی و شمع‌های شارژ اتومبیل‌ها اندکی ناامیدکننده و دشوار است. دشواری شارژ به‌تدریج به عامل اصلی محدودکننده توسعه وسایل نقلیه الکتریکی تبدیل شده است.

فناوری بلاک چین دارای مزایای فنی و معایبی مانند نداشتن تمرکز، قابلیت ردیابی و دست‌کاری نکردن است و به‌طور گسترده استفاده می‌شود. سیستم نگهداری شمع‌های شارژ مبتنی بر بلاک چین پیشنهادی می‌توانند یک حالت مدیریت شفاف و با قابلیت اطمینان بالا برای چندین عامل از جمله شمع شارژ، ایستگاه توزیع نیرو، تعمیر و نگهداری، کالیبراسیون و مؤسسات نظارتی ارائه کنند.

شبکه شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین

صاحبان وسایل نقلیه الکتریکی (Electric Vehicle Charging) این شانس را خواهند داشت که از اولین شبکه شارژ خودروهای بلاک چین بهره‌‌مند شوند. این پروژه را Mobility Open Blockchain Initiative یا همان MOBI (یک انجمن غیرانتفاعی که از بزرگ‌ترین خودروسازان جهان که از پذیرش بلاک چین حمایت می‌کنند) پشتیبانی می‌کند.

در حال حاضر، رؤسای هوندا و جنرال موتورز ریاست این انجمن غیرانتفاعی را بر عهده دارند. این روزها گروه کاری یکپارچه‌ساز شبکه وسایل نقلیه الکتریکی (EVGI) که در داخل انجمن MOBI فعالیت می‌کند، استانداردهای جهانی را طراحی و منتشر کرده است که قرار است در شبکه شارژ غیرمتمرکز ایستگاه‌های شارژ، یکپارچه و یکدست شوند. فناوری بلاک چین در این شبکه به‌عنوان یک رجیستری برای ثبت تراکنش‌های میان مالکان خودرو، شارژرها و تولیدکنندگان انرژی استفاده خواهد شد.

راه‌حل جدید امکان فرایندی شفاف‌تر و سریع‌تر را ارائه می‌دهد که خودکارکردن زیرساخت‌های EV را فراهم می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا محیطی مطمئن، ایمن و هماهنگ با یکدیگر تعامل برقرار کنند.

فزایش توسعه خودروهای الکتریکی (EV) تأثیر زیادی بر شبکه توزیع برق خواهد داشت که اگر مراقبت کافی درباره تقاضای برق بالای مورد نیاز برای شارژ EV انجام نشود، به ایجاد بستر برای فعال‌کردن اپراتورهای نقطه شارژ مدیریت نیاز خواهد بود.

حتما بخوانید: بلاک چین در خدمت سلامت؛ توکن سازی چطور به اهدای خون کمک می‌کند؟

درخواست‌های شارژ کاربران EV و اطمینان از برآورده‌شدن نیازهای شارژ وجود دارد؛ در حالی که از ظرفیت شبکه توزیع فراتر نخواهند رفت. اگر این کار انجام نشود، شکی نیست که تا چند سال دیگر صاحبان خودروهای برقی با مشکلات در دسترس نبودن ایستگاه‌های شارژ و ازدحام در شبکه و نبود برق برای همه آن‌ها در یک بازه زمانی مشکلی است که بسیاری از خودروهای برقی با آن مواجه خواهند شد.

این پلتفرم یک زیرساخت شارژ هوشمند EV را براساس پلتفرم بلاک چین پیشنهاد می‌کند. با تقاضای شارژ (کیلو وات بر ساعت) و حداکثر مدت‌زمان رویداد شارژ ارائه‌شده توسط کاربر EV، انعطاف‌پذیری بار EV تعیین می‌شود و از طریق شارژ هوشمند برای دستیابی به یک شبکه پایدار استفاده شده و دارندگان ایستگاه‌های شارژ EV از طریق پلتفرم به هم متصل می‌شوند؛ بدین ترتیب بازیگران در اکوسیستم شارژ EV از شش به چهار کاهش خواهند یافت. انعطاف‌پذیری (قدرت و زمان) در شارژ EV در بستر بلاک چین معامله می‌شود. با این کار سرمایه‌گذاران بیشتری به کسب و کار ایستگاه شارژ EV جذب شده و از طریق پیشنهادهای انعطاف‌پذیر خود می‌توانند بارهای EV از ساعات اوج بار را جابه‌جا کنند؛ درنتیجه شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهد نرخ پذیرش کاربران EV بیش از 50 درصد افزایش یافته که سیستم شارژ هوشمند در دسترس در مقایسه با سناریوی شارژ معمولی اتخاذ شده است.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  غول‌های خودروسازی که به بلاک چین دست یافته‌اند

  شرکت‌های خودروسازی بزرگ و موفق در چند سال اخیر توجه شایانی به بلاک چین داشته‌اند. ابتکار MOBI که در سال ۲۰۱۸ میلادی تأسیس شد، شامل بیش از ۳۰ شرکت بزرگ مانند فورد، بی‌ام‌و، رنو، بوش و بسیاری دیگر از این شرکت‌های موفق می‌شود.

  علاوه بر این، ابتکارات دیگری نیز درباره بلاک چین وجود داشته است که احتمالاً جنرال موتورز، رهبری در پذیرش فناوری را به عهده دارد. یک رسانه خبری بلاک چین در سال ۲۰۱۹ میلادی این غول خودروسازی را درگیر توسعه یک سیستم حفاظت از تقلب با استفاده از بلاک چین کرد.

  شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چیناین ابتکار با هدف محافظت از کاربران و مشتریان در برابر محصولات تقلبی و اطمینان از تأیید کیفیت و اصالت انجام شد و می‌توان گفت کاملاً موفقیت‌آمیز بود؛ به همین دلیل تولیدکننده خودروهای لوکس ایتالیایی مانند لامبورگینی به‌دلیل دارابودن پتانسیل خود برای اطمینان از اصالت، در حال بررسی بلاک چین هستند. این غول خودروسازی در سال ۲۰۱۹ از یک راه‌حل مبتنی بر این فناوری برای تأیید خودروهای میراثی استفاده کرد.

  بعدها آن‌ها یک برنامه لامبورگینی یونیکا را برای تأیید مدل‌های قدیمی و منحصربه‌فرد اتومبیل خود ارائه کردند تا این مدل‌ها را از مدل‌های تقلبی محافظت کند و بتوانند بهترین نتیجه را به مشتریان خود ارائه دهند. علاوه بر این، فناوری بلاک چین دارای پتانسیل بالایی برای بهینه‌سازی زنجیره تأمین و همچنین حل مسائل متعددی مانند ردیابی تحویل، اطمینان از کیفیت قطعات استفاده‌شده، ردیابی فرایندهای تولید از انتخاب مواد اولیه تا تحویل خودروی آماده است.

  به طور کلی موارد استفاده از بلاک چین بسیار فراتر از ارزهای دیجیتال و مالی بوده است و توانسته به صنعت خودرو نیز نفوذ کند. فراموش نکنید این فناوری به طور گسترده در صنایع مختلف مانند مراقبت‌های بهداشتی، مواد غذایی، نساجی و… استفاده می‌شود.

  به‌‌دلیل رشد دیجیتالی‌شدن بیشتر موارد، نیاز به راه‌حل‌های فناوری نوآورانه نیز افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین فناوری‌هایی مانند بلاک چین ممکن است محبوبیت بیشتری داشته باشند و حتی گسترده‌تر از چیزی شوند که هستند.

  گفتار پایانی

  امروزه تمامی کشورهای جهان در تلاش‌اند به علم فناوری بلاک چین دست پیدا کنند، اما تنها تعداد کمی از آن‌ها موفق شده‌اند در این زمینه جایگاهی کسب کنند.
  همان‌طور که گفته شد، بنا به درخواست فعالان محیط‌زیست و تلاش آن‌ها در جای‌جای جهان، شرکت‌های خودروسازی بیشتر به این موضوع توجه کرده و توانستند شبکه شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین را در شرکت‌های خود جای دهند. با استفاده از شبکه شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین، دیگر سوخت‌های قدیمی استفاده نخواهند شد؛ به گونه‌ای که خودروها می‌توانند به کمک بلاک چین، شارژ شده و استرس و خطرهای احتمالی را از سرنشینان و راننده دور کند.
  پیش‌بینی می‌شود در سال‌های جاری این فناوری بتواند جایگزین تمامی سوخت‌های قدیمی در بیشتر کشورها شود. خودروهای الکتریکی می‌توانند خطر تصادف را گوشزد کنند، به‌طور اتومات پارک شوند و جای نگرانی برای نبود سوخت باقی نگذراند.
  باری دیگر تکنولوژی به کمک انسان‌ها و زمین آمده و شرکت‌های بزرگ خودروسازی سعی دارند به این روند کمک کنند. در این میان بی‌شک شاهد جایگزین‌شدن شبکه شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین برای راهکارهای قدیمی خواهیم بود. فراموش نکنید شبکه شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین، تنها گوشه‌ای از این فناوری بزرگ است.

  سوالات متداول

  • شبکه شارژ خودرو مبتنی بر بلاک چین چیست؟

  به منظور کاهش آلودگی هوا خودروهای برقی به عنوان جدیدترین پروژه‌ کارخانه‌های خودروسازی وارد بازار شدند. شبکه بلاکچین جهت سهولت در تراکنشات مربوط به شارژ خودروهای برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • چه برندهایی در حوزه بلاک چین فعالیت دارند؟

  برندهایی مانند هوندا، فورد، بی‌ام‌و، رنو، بوش و.. در این زمینه پیشتاز هستند.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  چکیده‌ای از وایت پیپر بونک (BONK)؛ انقلابی جدید در حوزه میم کوین‌ها

  ر تب‌وتاب میم کوین‌ها، ارز دیجیتال بونک در سال 2022 ظهور کرد ...

  بخشی از وایت پیپر ریپل (XRP)؛ پروتکلی منحصربه‌فرد درحوزه بلاک چین

  در حوزه بلاک چین یا کامپیوتر، الگوریتم‌های اجماع مختلفی برای ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر