پیش‌بینی رشد عجیب کسب‌وکارهای بلاکچین در سال‌های آینده!

هیجان در راه است!
توسط کارن آهنگری
|
9 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
پیش‌بینی رشد عجیب کسب‌وکارهای بلاک چین در سال‌های آینده!

بر اساس جدیدترین تحقیقات انتظار می‌رود که اندازه بازار جهانی فناوری بلاک چین تا سال 2028 به بیش از 395 میلیارد دلار برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که از سال 2021 تا سال 2028 این فناوری با رشد بسیار زیادی همراه باشد. رشد 118 درصدی کسب‌وکارهای بلاک چین در 10 ماه گذشته گواه این پیش‌بینی است؛ اما قبل از آنکه وضعیت رشد کسب‌وکارهای بلاک چین را مورد بررسی قرار دهیم، باید مفهوم این فناوری را درک کنیم. در این مقاله بلاک چین و کسب‌وکار و نحوه سودی که بلاک چین به کسب‌وکارها می‌رساند، مورد بررسی قرار گرفته است.

نقش بلاک چین در کسب‌وکارها

وقتی سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان با واژه بلاک چین روبرو می‌شوند، برای اکثر آن‌ها اولین چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند، ارز دیجیتال بیت کوین است. در حالی که بیت کوین و بلاک چین پیوندی ناگسستنی دارند.

به زبان ساده، بلاک چین مجموعه‌ای از سوابق توزیع شده است که به اصطلاح قدیمی به‌عنوان دفتر کل از آن یاد می‌شود. هر طرفی که از این دفتر کل برای معامله استفاده کند، می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و تغییراتی را در آن ایجاد کند که منجر به کپی‌های متعدد با چندین کاربر می‌شود.

افزایش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال سبب افزایش محبوبیت شرکت‌های فناوری بلاک چین شده است؛ زیرا این استفاده از این فناوری در آینده نزدیک میلیاردها دلار سود و ارزش به همراه دارد. به‌عنوان مثال، یک گزارش تحقیقاتی در سال 2019 پیش‌بینی کرده است که بازار بلاک چین در سراسر جهان با رشد سرسام‌آور سالانه 3/67 درصد همراه است.

چرا شرکت‌ها به فناوری بلاک چین توجه دارند؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که اکثر شرکت‌ها از فناوری جدید بلاک چین استفاده می‌کنند این است که آن‌ها می‌خواهند در بازار میدان رقابت را به دست آورند و در عین حال برای مشتریان خود ارزش ارائه دهند. با بلاک چین چنین امری آسان می‌شود. برخی از ویژگی‌های مهم استفاده‌ی بلاکچین در کسب‌وکار که می‌تواند به رشد هرگونه تجارتی کمک کند، عبارت است از:

 • شفافیت
 • تمرکززدایی
 • تعامل نزدیک
 • امنیت داده‌ها
 • قابلیت ردیابی
 • تغییرناپذیری

پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار را هم بخوانید: چگونه مشاغل می‌توانند کار خود را با بیت کوین شروع کنند؟

کسب‌وکارهای بلاک چین

سرمایه‌گذاری‌های زیادی در زمینه بلاک چین توسط بسیاری از بانک‌ها پیشرو و سایر مؤسسات مالی در حال انجام است. این سرمایه‌گذار‌ی‌ها منجر به پیشرفت‌های مختلفی در زمینه فناوری بلاک چین شده است. در نتیجه بهره‌وری این فناوری را افزایش قابل توجهی داد و آن را بهبود بخشیده است.

پیش‌بینی می‌شود این فناوری با ایجاد عصر جدید فناوری در بخش بانکداری، تحولات بزرگی را در این زمینه ایجاد کند. سایر عوامل مؤثر در پذیرش فناوری بلاک چین در کسب‌وکارها عبارت‌اند از:

 • بهبود فرآیندهای معاملاتی
 • کاهش میزان خطا
 • حذف مراحل بیهوده و افزایش سرعت معاملات

کسب‌وکارهای بلاک چین

امروزه فروشگاه‌های خرده فروشی از فناوری بلاک چین برای مدیریت یکپارچه روابط تجاری و زنجیره‌های تأمین استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال، در اکتبر 2019، فروشگاه والمارت (Walmart) استفاده از فناوری بلاک چین در فروش محصولات خود آغاز کرد.

این بهره‌وری از فناوری بلاک چین برای ردیابی صادرات میگو از کشاورزان هندی به خرده فروشی در خارج از کشور، بوده است. این زنجیره تأمین میگو، با پشتیبانی از فناوری بلاک چین، به‌منظور ارتقاء کیفیت محصولات کمک بسیاری کرد.

پرداخت‌ها و تسویه‌حساب‌های مالی

پرداخت‌ها و تسویه‌ حساب‌های مالی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موارد استفاده فناوری‌های بلاک چین در کسب‌وکارها محسوب می‌شود؛ زیرا امکان انتقال پول یا به‌عبارت‌دیگر حواله‌ها بین مشتریان را فراهم می‌کند. این مشتری‌ها می‌توانند دو کشور در دو نقطه مختلف از جهان نیز باشند.

در سراسر جهان مصرف‌کنندگان و مشاغل، مقادیر زیادی پول را در سطح بین‌المللی میان یکدیگر منتقل می‌کنند. در گذشته، این انتقال به‌صورت سنتی در بانک‌ها و تبدیل ارز صورت می‌گرفت که در نهایت انتقال پول گرانی محسوب می‌شد؛ اما امروزه صنعت بانکداری به بخش غالب جهانی در زمینه فناوری‌های بلاک چین و ارتباط میان بلاک چین و کسب‌وکار تبدیل شده است.

این فناوری به مصرف‎‌کنندگان و مشاغل اجازه می‌دهد که پول را به‌صورت بین‌المللی با استفاده از فناوری بلاک چین منتقل کرده و هزینه‌های انتقال را کاهش دهند. با استفاده بانک‌ها از فناوری بلاک چین، آن‌ها واسطه را حذف می‌کنند که رمز ارزها در واقع نقش واسطه جدید را بازی می‌کنند.

افزایش محبوبیت استفاده از بلاک چین در صنعت بانکداری، سبب استفاده بی‌شمار از این فناوری در سال‌های آینده می‌شود. بسیاری از کسب‌وکارهایی که به‌صورت بین‌المللی در دنیا مشغول به فعالیت هستند، علاقه‌مند به استفاده از این فناوری می‌باشند.

اصالت

یکی دیگر از موارد رایج استفاده از این فناوری که بخش قابل توجهی از بازار فناوری‌های بلاک چین را در اختیار دارد، اصالت معامله است. به دلیل ذخیره‌سازی گذشته معامله که به صورت کامل در سیستم بلاک چین ذخیره می‌شود، هیچ‌گونه شکی در اصالت و درستی معامله به وجود نمی‌آید.

چنین امری ایمنی معاملات را نیز تا حد بسیاری در کسب‌وکارها افزایش داده است. اصالت معامله نیز از دیگر دلایل رشد کسب‌وکارهای بلاک چین از چند سال اخیر است.

زمینه‌های مختلف تجارت که استفاده از بلاک چین در آن مفید است

زمینه‌های بسیاری زیادی وجود دارد که بلاک چین و کسب‌وکار در کنار یکدیگر، سود و منفعت بسیاری به همراه داشته‌اند. برخی از مهم‌ترین این زمینه‌ها عبارت است از:

مدیریت زنجیره تأمین

مدیریت زنجیره تأمین جنبه جدایی‌ناپذیر از هر نوع تجارت و کسب‌وکار بزرگ یا کوچک است. صرف‌نظر از اندازه کسب و کار، داشتن زنجیره تأمین کارآمد برای هر شرکتی از نکات بسیار مهم به شمار می‌رود. وجود زنجیره تأمین این اطمینان را ایجاد می‌کند که محصول به‌موقع به مقصد می‌رسد. همچنین تضمین می‌کند محصولات با کیفیت، تحویل مشتری داده می‌شوند.

با ادغام فناوری بلاک چین و مدیریت زنجیره تأمین، چنین امری ساده‌تر نیز می‌شود. بلاک چین یک بستر شفاف ارائه می‌دهد که در آن هر نوع تبادل داده به ترتیب زمانی ذخیره می‌شود؛ بنابراین ردیابی اطلاعات برای هر شخصی در سیستم آسان می‌شود. کل این سیستم با ادغام اینترنت اشیا و بلاک چین عمل می‌کند.

تضمین کیفیت

یکی دیگر از زمینه‌هایی که بلاک چین در آن مفید واقع شده است، تضمین کیفیت محصولات است. امروزه درخواست اکثر شرکت‌ها داشتن محصولات با ارزش و مقرون به صرفه توسط مشتریان است. فناوری بلاک چین می‌تواند در این امر کمک بسیاری به کسب‌وکارها بکند.

یکی از انواع کمک در این زمینه ردیابی اطلاعات محصولات است که با فناوری بلاک چین، به امری آسان تبدیل می‌شود. امکان ردیابی محصول با استفاده از فناوری بلاک چین سبب می‌شود، افراد بتوانند منشأ محصول و کل سفر آن تا زمان رسیدن به دست مشتری را ردیابی کنند. مشتری می‌تواند از بلاک چین و کدهای QR نیز وضعیت محصول خریداری شده خود را مورد بررسی قرار دهند.

یکی از کاربردهای بلاکچین قراردادهای هوشمند است.

یکی از کاربردهای بلاکچین قراردادهای هوشمند است.

قرارداد هوشمند

قرارداد هوشمند نیز از دیگر از زمینه‌هایی است که بلاک چین در آن می‌تواند مفید باشد. اغلب پس از امضای قرارداد، چندین روز طول می‌کشد تا پول میان شرکت‌ها یا افراد منتقل شود؛ اما با استفاده از فناوری بلاک چین کار چنین امری بسیار آسان شده است.

قراردادهای هوشمند، نوعی از قراردادهای از پیش برنامه‌ریزی شده هستند که در مورد شرایط و ضوابط بین دو طرف توافق صورت گرفته است. هنگامی که شرایط لازم برای اجرا قرارداد برآورده شد، قرارداد هوشمند فعال می‌شود و تراکنش پول میان دو طرف صورت می‌گیرد.

نکته اصلی در این موضوع این است که نباید منتظر تأیید شخص ثالثی برای قرارداد بود. با دخالت کمتر یا بدون مداخله شخص ثالث، کل قرارداد صورت می‌گیرد. درنتیجه در هزینه و زمان صرفه‌جویی بسیاری می‌گردد. قرارداد نیز از امنیت قابل توجهی برخوردار می‌شود.

ذخیره و امنیت داده‌ها

یکی از ویژگی‌های کلیدی که هر کسب‌وکاری می‌تواند به مشتریان خود ارائه دهد، امنیت اطلاعات شخصی آن‌ها است. در دوران مدرن امروزی که جهان در حال دیجیتالی شدن است، نیاز به بستری وجود دارد که بتواند امنیت را به‌طور کامل برای تجارت به وجود آورد. در حال حاضر، بسیاری از مردم استفاده از فناوری‌های دیجیتالی را برای خود منع کرده‌اند.

دلیل چنین امری در درجه اول به دلیل ترس از دست دادن اطلاعات شخصی است. با کمک فناوری بلاک چین، شرکت‌ها می‌توانند در امنیت کامل به سؤالات مشتریان خود پاسخ دهند و این امنیت برای مشتریان نیز اثبات گردد. بلاک چین امکان ذخیره اطلاعات به‌صورت رمزنگاری‌شده را دارد که در نهایت داشتن سیستم و تغییر اطلاعات را برای هر شخصی مشکل می‌کند.

بنابراین امنیت داده‌ها در این نوع سیستم کسب‌وکار تضمین می‌شود. نکته دیگری که باید در اینجا به آن اشاره شود این است که بلاک چین سیستم را بی عیب و نقص می‌کند و هیچ هکری نمی‌تواند وارد سیستم شود و داده‌ها را تغییر دهد. هر داده به‌عنوان یک بلوک به سیستم اضافه می‌شود و هر بلوک با دیگری مرتبط می‌شود.

بنابراین، اگر تغییری در یک بلوک ایجاد شود، بلوک‌های دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. درنتیجه ردیابی تغییرات برای هر کسی شخصی آسان می‌شود و هکر به سادگی لو می‌رود. علاوه بر این نکته، تغییر بلوک‌ها در یک حرکت برای هکر کار زمان‌بر و پرریسکی خواهد بود.

با ارزش‌ترین کسب‌وکارهای بلاک چین از سراسر دنیا

با ارزش‌ترین کسب‌وکارهای بلاک چین از سراسر دنیا

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  با ارزش‌ترین کسب‌وکارهای بلاک چین از سراسر دنیا

  هنگام تعیین ارزش یک شرکت از عوامل و پارامترهای متعددی استفاده می‌شود. در ادامه لیستی از برترین نوع استفاده از بلاک چین و کسب‌وکار از سراسر جهان مورد بررسی قرار گرفته است. این لیست شامل شرکت‌هایی است که عمدتاً بر استفاده از فناوری بلاک چین برای ارائه خدمات به مشتریان تمرکز دارند.

  همچنین شرکت‌های مالی که ارزهای دیجیتال را به مجموعه تجارت خود اضافه کرده‌اند یا اکثر پیشنهاد‌های تجاری آن‌ها حول ارائه راه‌حل‌های فناوری که شامل بلاک چین می‌شود، می‌باشد.

  بایستی به این نکته توجه داشت که بسیاری از شرکت‌های فناوری بزرگ از جمله Microsoft Corporation و Amazon.com نیز دارای بخش بلاک چین خاص خود هستند؛ اما از آنجا که بلاک چین جز مشاغل اصلی این شرکت‌ها نیست، آن‌ها از این لیست حذف شده‌اند:

  درآمد: 8/7 میلیون دلار برآورد شده است.

  درآمد: سالانه 43/11 دلار برآورد شده است

  • Deqode (Techracers سابق)

  درآمد: سالانه 19 میلیون دلار برآورد شده است

  • Steem USD (CCC: STEEM-USD)

  درآمد: سالانه 24 میلیون دلار برآورد شده است

  • ConsenSys (خصوصی)

  درآمد: 30 میلیون دلار در سال 2020

  • HIVE Blockchain Technologies Ltd. (NASDAQ: HVBT)

  درآمد: 33 میلیون دلار در سه ماهه پایانی 2019

  • Marathon Digital Holdings، Inc.

  درآمد: 38 میلیون در نیمه اول سال 2021

  • Argo Blockchain plc

  درآمد: 43 میلیون دلار H1 2021

  • BinanceCoin USD (CCC: BNB-USD)

  درآمد: سالانه 179 میلیون دلار برآورد شده است

  • P. Møller – Mærsk A/S

  درآمد: 665 میلیون دلار برآورد شده است

  بلاک چین در مشاغل

  بلاک چین در مشاغل

  گفتار پایانی

  امروزه استفاده از فناوری بلاک چین نقش بسیار مهمی در توسعه کسب‌وکارها دارد. این فناوری در بهبود کیفیت کسب‌وکار و میزان درآمد و سودی که کسب‌وکار به دست می‌آورند، تأثیر مستقیم و غیرمستقیم دارد. حفظ امنیت تجارت، اصالت، سرعت و افزایش کیفیت، از جمله مزایایی است که توسط بلاک چین در کسب‌وکارها به وجود می‌آید.

  به‌طور مثال در 10 ماه گذشته 118% کسب‌وکارهای بلاک چین رشد داشته‌اند. چنین رشدی در گذشته با سختی‌ها و موانع بسیار زیادی به دست می‌آمد. اکنون با کمک این فناوری، کسب‌وکارها آسان‌تر از گذشته به فعالیت می‌پردازند.

  سؤالات متداول

  • آیا فناوری بلاک چین به بهبود کسب‌وکارها کمک می‌کند؟

  بله فناوری بلاک چین با ویژگی‌های مثبت خود به بهبود کسب‌وکارها کمک بسیار زیادی می‌کند.

  • مهم‌ترین مزایای فناوری بلاک چین برای بخش بانکداری چیست؟

  بهبود فرآیندهای معاملاتی، کاهش میزان خطا، حذف مراحل بیهوده اداری و افزایش سرعت معاملات.

  • آینده کسب‌وکارها چگونه پیش‌بینی می‌شود؟
  فناوری بلاک چین سبب شده است تا پیشرفت کسب‌وکارها و کاهش خطا در انواع تجارت‌ها، با سرعت بسیار زیادی رخ دهد. در آینده نیز این عوامل پیشرفت بسیار خواهند داشت.
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر