مسیر بیت کوین به سوی پول: نظریه منگر و بحث در مورد وسیله پرداخت در مقابل ذخیره ارزش

تاریخ انتشار: 22 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  2 دقیقه
مسیر بیت کوین به سوی پول: نظریه منگر و بحث در مورد وسیله پرداخت در مقابل ذخیره ارزش

طی ده سال گذشته، حامیان پرشورِ بزرگ‌ترین ارز دیجیتال درگیر بحث‌های پرحاشیه‌ای بوده‌اند: آیا بیت‌کوین به‌عنوان پول نقد الکترونیکی همتا به همتا، همانطور که در وایت پیپر ساتوشی نشان داده شده، طراحی شده است یا به عنوان یک ذخیره دیجیتال ارزش – شبیه طلا – عمل می‌کند؟ علاوه بر این، یک سوال مهم نیز در رابطه با نقش اصلی پول مطرح می‌شود: آیا ظرفیت آن به عنوان یک وسیله پرداخت، بر ویژگی‌های حفظ ارزش آن اولویت دارد؟

در ادامه با نگاهی به مکتب اقتصاد اتریشی و کتاب «درباره ریشه‌های پول» کارل منگر، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

بینش منگر به تکامل پول

کارل منگر

این مقاله به جای بحث در مورد اینکه آیا بیت کوین باید به عنوان یک وسیله مبادله (MoE) یا یک ذخیره ارزش (SoV) عمل کند، هدفش بررسی ملاحظات اولیه در هنگام تبدیل چیزی به یک واحد پولی است. کارل منگر، پدر علم اقتصاد اتریشی، در کتاب «درباره ریشه‌های پول» توضیح می‌دهد که منشأ پول یک نهاد اجتماعی خودانگیخته است که از افرادی نشأت می‌گیرد که منافع شخصی خود را دنبال می‌کنند تا چیزی که توسط دولت تحمیل شده است.

به عقیده منگر، این فرایند زمانی آغاز می‌شود که برخی کالاها به دلیل ویژگی‌هایی مانند دوام، قابلیت حمل‌ونقل و تقسیم‌پذیری، نسبت به سایر کالاها «قابل فروش‌تر» می‌شوند. این کالاها در معاملات مقبولیت بیشتری دارند؛ زیرا مبادلات کالاهای مورد نظر را تسهیل می‌کنند. با گذشت زمان، قابل فروش‌ترین کالاها به عنوان وسیله پرداخت، مورد پذیرش جهانی قرار می‌گیرند. قابلیت فروش بالای آنها ناشی از تقاضای دائمی برای آنها توسط طرف‌هایی است که به دنبال معامله آنها با کالاهای دیگر هستند.

منگر بیان می‌کند:

با گسترش فضا، هر فردی با در نظر گرفتن منافع اقتصادی خود یاد می‌گیرد که کالاهای کمتر قابل فروش خود را با آن کالاهای خاص مبادله کند – که علاوه بر جذابیت فروش بسیار بالا در یک محل خاص، طیف وسیعی از قابلیت فروش را هم در زمان و هم در مکان به نمایش می‌گذارد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  نظریات میزس و روثبارد، اقتصاددانان مشهور اتریشی، در مورد کارکردهای اولیه پول

  در زمینه بیت کوین، نظریه منگر نشان می‌دهد که ظرفیت آن برای خدمت به عنوان یک وسیله پرداخت باید بر نقش آن در حفظ ارزش، به ویژه در مراحل اولیه، اولویت داشته باشد. اساساً، بیت کوین باید قبل از ایفای نقش ذخیره ارزش، مقبولیت گسترده‌ای در معاملات کسب کند. اقتصاددانان اتریشی، لودویگ فون میزس و موری روثبارد نیز به اختصار توضیح می‌دهند که تابع وسیله پرداخت، در انتقال به پول، بر تابع ذخیره ارزش مقدم است.

  در سپتامبر 2022، نویسندگان کریستوفر موستن هانسن و کاراس لمبرت، دیدگاه میزس را در یک مقاله جامع توضیح دادند. آنها اعتقاد میزس را برجسته می‌کنند که یک کالا ابتدا باید در طول زمان «ارزش را منتقل کند» قبل از تبدیل شدن به وسیله پرداخت و متعاقباً ذخیره ارزش. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که علاقه‌مندان به بیت کوین که با مکتب اتریشی همسو هستند، باید عملکرد «وسیله پرداخت» را بر عملکرد «ذخیره ارزش» اولویت دهند، زیرا طبق گفته میزس، منگر و روثبارد این جنبه اساسی پول است.

  هنسن و لمبرت اظهار می‌دارند که «کم‌اهمیت جلوه دادن استفاده فعال از ارزهای دیجیتال» و طرفداری از دیدگاه «هولد برای همیشه» در تضاد با تشخیص میزس است که «استفاده تجاری به تنهایی می‌تواند یک کالا را به یک وسیله پرداخت رایج تبدیل کند». آنها همچنین خاطرنشان می‌کنند که ذهنیت ذخیره ارزش محور را می‌توان به یک پیام نوشته شده توسط دانشمند مشهور کامپیوتر، نیک سابو، ردیابی کرد. علی‌رغم رواج دیدگاه ذخیره ارزش محور در دنیای کریپتو، قطعاً با تعریف مکتب اتریشی از منشاء پول زاویه دارد.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر