چرا بیت کوین از بحران بازار سهام در امان است؟

امنیت بازار بیت کوین نسبت به دیگر بازارهای مالی موازی بیشتر بوده و از تضمین بیشتر و بهتری برخوردار است.

یکی از دلایل نوسانات بیت کوین(BTC)، نوسانات قابل توجه قیمت است که به طور منظم رخ می‌دهد. برخی از صاحب نظران بیت کوین را “طلای دیجیتال” می‌دانند که واقعاً ارزش بالایی دارد و کمیاب است.

درنتیجه چنین لقبی برازنده این رمز ارز با ارزش است. اما این طلای با ارزش در دنیایی وجود دارد که دائما در حال نوسان است و اتفاقات گوناگون تاثیرات بزرگی در دنیای رمز ارزها نیز می‌گذارد.

با تغییر این روایات در مورد بیت کوین در طول زمان، ارتباط بیت کوین با دیگر دارایی‌ها نیز تغییر می‌کند. به عنوان مثال، در گذشته ارتباط قوی بین بازار مالی و طلا وجود داشته است.
سقوط بازار در مارس 2020 تقریباً برای هر کسی ویرانگر بود، اما الگوی بازیابی پس از آن، شش یا هفت ماه تقریباً برای طلا و بیت کوین یکسان بود.

جالب اینجاست که حرکتی مخالف در سال 2021 رخ داد و رابطه‌ای معکوس بین این دو دارایی یعنی بیت کوین و طلا رخ داد. با همراه باشید تا در این مقاله بررسی کنیم چرا بیت کوین از بحران‌های مالی که در دنیای رخ می‌دهد تقریبا در امان است.

در این نوشتار با ما همراه باشید تا امنیت بازار بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم و ببینم این طلای دیجیتال تا چقدر مطمئن است.

آیا بیت کوین پروکسی سهام است؟

در سال 2020 بیت کوین شروع به تقلید از بازار سهام هنگ کنگ کرد که توسط شاخص Hang Seng اندازه‌گیری شد. از جمله اجزای اصلی آن می‌توان به Tencent ، Alibaba و Meituan اشاره کرد که شرکت‌های فناوری آسیایی میلیارد دلاری هستند.

این تغییر در دیدگاه سرمایه گذاران، از ردیابی قیمت طلا تا سهام فناوری، این سوال را ایجاد می‌کند که آیا بیت کوین در برابر حرکت نزولی شاخص Hang Seng تسلیم می‌شود؟. آیا در حال حاضر جدا شدن منطقی است؟ اگر چنین است، آیا بیت کوین در میان اصلاح عمومی به عنوان پناهگاهی امن عمل می‌کند؟

دومین توسعه دهنده بزرگ املاک چین یعنی Evergrande Group در هفته گذشته اعلام کرد که کاهش چشم‌گیر فروش، این شرکت را مجبور به پرداخت بدهی خود کرده است. این شرکت تنها بیش از 300 میلیارد دلار بدهی دارد که به گفته تحلیل‌گران، می تواند بازار وسیع تری را تحت تأثیر قرار دهد.

در ماه اوت ، خرده فروشی چین در مقایسه با سال قبل 2.5 درصد ضرر داشته است. در صورتی که سرمایه‌گذاران انتظار رشد 7 درصدی را داشتند. بدیهی است که رشد و اقتصاد در سال 2020 به شدت تحت تأثیر واکنش دولت‌ها به شیوع کووید-19 قرار گرفت.

با این حال ، باید در نظر داشت که با نفوذترین بانک‌های مرکزی از سه ماهه اول سال 2020 نزدیک به صفر یا حتی نرخ سود منفی را اعمال کرده‌اند. بنابراین، اگر اقتصاد در میان بسته‌های محرک متعدد تریلیون دلاری شتاب نگیرد، موردی برای جلوگیری از اصلاح کلی بازار سهام و ضررهای احتمالی در آینده وجود ندارد.

بیت کوین ممکن است 12 ساله باش؛ اما هرگز با بحران اقتصادی قابل توجهی روبرو نشده است، حداقل چیزی که بازارهای بدهی جهانی به ارزش بیش از 250 تریلیون دلار را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین، هرگونه تجزیه و تحلیل یا برآوردی بعید به نظر می‌رسد که یک ارزیابی معتبری از سقوط بیت کوین همراه با بازار مالی دنیا داشته باشد.

شاخص بیت کوین در برابر Hang Seng (سهام). منبع: TradingView
شاخص بیت کوین در برابر Hang Seng (سهام). منبع: TradingView

بیت کوین ممکن است تحت تأثیر فروپاشی بازار قرار گیرد.

ارز دیجیتال غالب بر بازارهای سنتی مانند املاک تجاری، سهام و اوراق قرضه برتری دارد. در صورت عدم پرداخت وجوه مشتریان، وام‌دهندگان از ارائه این دارایی‌ها جلوگیری می‌کنند و این فشار بیشتری را در جامعه به وجود می‌آورد. زیرا بانک‌ها و موسسات هیچ علاقه‌ای به نگهداری آن‌ها ندارند. از سوی دیگر، بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده نمی‌توانند به عنوان وثیقه استفاده شوند.

در مورد نقدینگی‌های میلیارد دلاری آتی بیت کوین در بازارهای مشتقه، این‌ها فقط ابزارهای مصنوعی هستند. بدون شک این رویدادها بر قیمت تأثیر می‌گذارند، اما بیت کوین موثر بر مبادلات در بازار است. این رمز ارز فقط از موجودی خریدار به حساب فروشنده حرکت می‌کند.

تا زمانی که بیت کوین به طور کامل در بازارهای مالی جا نیفتد و به عنوان وثیقه و سپرده پذیرفته نشود، ریسک سیستماتیک میان مدت ارز دیجیتال کمتر از بازار سنتی است.

سرمایه‌گذاری جداگانه، اما ریسک کمتر

ممکن است فکر کنید که سرمایه‌گذاری روی ارزهای رمزنگاری شده راه خوبی برای جلوگیری از ریسک شما در صورت شکست بازار است. این نظریه بدی نیست. اما واقعیت این است که ارزهای رمزنگاری شده لزوماً با بازار سهام حرکت نمی‌کنند؛ بنابراین شما می‌توانید در موقعیتی قرار بگیرید که سبد سهام شما کاهش یافته است، اما سرمایه‌گذاری‌های رمزنگاری شده شما افزایش یافته است.

به طور مشابه، ارزهای رمزنگاری شده مانند سهام ، قابل خرید و فروش هستند. اگر سرمایه‌گذاری در سهام شما ضعیف شود و به پول احتیاج داشته باشید، تصفیه برخی از موقعیت‌های ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین می‌تواند به شما پول نقد بدهد بدون این که مجبور شوید در زمان افت سهام خود، سهام خود را بفروشید.

اما در مورد آن اشتباه نکنید، ارزهای رمزنگاری شده همچنان سرمایه‌گذاری همراه با ریسک است. اگرچه ممکن است راه خوبی برای محافظت از خود در برابر نوسانات بازار سهام به نظر برسد؛ اما این استراتژی به راحتی می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. چه اتفاقی می‌افتد زمانی که ارزش سهام همزمان سقوط می‌کند و بازار ارزهای رمزنگاری شده نیز دچار تغییر و تحول می‌شود؟

اگرچه سرمایه گذاری غیر از سهام برای محافظت در برابر سقوط بازار ایده خوبی است ، اما ارز رمزنگاری شده لزوما بهترین گزینه شما در این زمینه نیست. جایگزین پایدارتر ممکن است در واقع املاک و مستغلات باشد.

بازار املاک و مستغلات نیز مستقل از بازار سهام فعالیت می‌کند و اگر پولی را که برای سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری شده در نظر گرفته‌اید، استفاده کنید و از آن برای خرید دارایی با درآمد بهره ببرید.

به عنوان مثال ، جریان ثابتی از درآمد اجاره به دست خواهید آورد. در صورت سقوط ارزش سهام می‌تواند به عنوان امنیت منبع مالی عمل کند.

شاید تصمیم بگیرید که بخش کوچکی از دارایی خود را در ارزهای رمزنگاری شده سرمایه‌گذاری کنید و این لزوما ایده بدی نیست. در واقع می‌تواند برای شما بسیار خوب عمل کند. اما در نهایت، شما نباید یک ارز رمزنگاری شده را تنها برای به دست آوردن امنیت در هنگام سقوط بازار سهام خریداری کنید.

اگرچه کاهش ارزش سهام لزوماً ارزهای رمزنگاری شده را تهدید نمی‌کند؛ اما هر دو بازار می‌توانند همزمان افت کنند. از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده بیشتر از سهام ناپایدار هستند، ممکن است بهترین گزینه به عنوان برنامه پشتیبان شما نباشند.

گفتار پایانی!

افت و خیز بازارهای مالی از بازار رمز ارزها گرفته تا املاک و مستغلات و طلا، همیشه دستخوش تغییرات است.

تغییراتی که بیماری‌های مسری مانند کووید-19، جنگ و مناقشات سیاسی نیز شامل آن است. درنتیجه همیشه باید نسخه پشتیبانی برای اموال مالی خود در نظر داشته باشید.

این نسخه پشتیبان می‌تواند ملکی باشد که اجاره آن را ماهانه دریافت می‌کنید یا طلایی باشد که بر اساس آن از بانک وام می‌گیرید. اگرچه رمز ارزها مطمئن‌ترین راه سرمایه‌گذاری‌های کلان نیستند اما امروزه سودآورترین گزینه در میان دیگر موارد سرمایه‌گذاری هستند.

بیت کوین از آینده درخشانی برخوردار است و قطعا همانند سال 2020، در سال 2021 نیز شگفتی‌ساز خواهد شد. امنیت بازار بیت کوین تا کنون مورد تضمین بوده است و پیش‌بینی می‌شود در آینده نیز چنین باشد.

4.3/5 - (13 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.