آیا آپدیت جدید اپل، تهدیدی برای برنامه‌های کریپتویی و وب 3 در اتحادیه اروپا است؟

تاریخ انتشار: 12 اسفند 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 13 اسفند 1402
زمان مطالعه:  1 دقیقه
آیا آپدیت جدید اپل، تهدیدی برای برنامه‌های کریپتویی و وب 3 در اتحادیه اروپا است؟

با آماده شدن اپل برای انتشار آپدیت بعدی iOS خود، جامعه فناوری در حدس، گمان و نگرانی درباره تأثیر بالقوه آن بر اکوسیستم برنامه‌های کریپتویی و وب 3 در اتحادیه اروپا (EU) غرق شده است. هسته اصلی این مشکل، در تصمیم اپل برای غیرفعال کردن برنامه‌های وب پیشرو (PWA) در دستگاه‌های خود نهفته است.

ممنوعیت PWA شمشیر دو لبه برای کریپتو و وب 3

در نگاه اول، به نظر می‌رسد ابتکار اپل گامی به سوی انطباق با قوانین بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا (DMA) باشد. این اقدام با هدف رقابت در این بازارها است. با این حال، این حرکت می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای، به‌ویژه، برای برنامه‌های کریپتو و وب۳ داشته باشد.

حذف پشتیبانی از PWA از دستگاه‌های iOS به این معنی است که توسعه‌دهندگان اکنون با وظیفه دلهره‌آوری برای توسعه برنامه‌های بومی روبرو هستند. این رویداد بی‌اهمیت نیست. برنامه‌های بومی به منابع بیشتری هم از نظر زمان و هم از نظر پول نیاز دارند و مشمول فرایند و دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه بررسی برنامه‌های اپل هستند.

اپل اظهار داشت:

ما انتظار داریم این تغییر بر تعداد کمی از کاربران تأثیر بگذارد. با این حال، ما متأسفیم که این تغییر – که به عنوان بخشی از کار برای مطابقت با DMA ایجاد شد – ممکن است تاثیراتی بر توسعه‌دهندگان برنامه‌های وب Home Screen و کاربران ما داشته باشد.

پیامدهای این سیاست بسیار گسترده است. توسعه‌دهندگان برنامه‌های کریپتویی و وب 3، که به طور سنتی بر انعطاف پذیری و دسترسی بین پلتفرمی PWAها متکی بوده‌اند، ممکن است شاهد افزایش هزینه‌های توسعه و طولانی شدن زمان عرضه به بازار، برای برنامه‌های خود باشند.

علاوه بر این، ممنوعیت PWAها می‌تواند دسترسی برنامه‌های کریپتو و وب 3 را محدود کند. PWAها به دلیل توانایی خود در عملکرد در پلتفرم های مختلف بدون نیاز به نصب از اپ‌استور مشهور هستند و آنها را به ابزاری محوری برای اطمینان از دسترسی گسترده تبدیل می‌کند. با محدود کردن این برنامه‌ها، اپل می‌تواند به طور ناخواسته میزان پذیرش فناوری‌های جدید و موجود وب 3 را در بین کاربران iOS کاهش دهد.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  نظرات طرفداران کریپتو و وب 3

  این تصمیم نظر منتقدان را به خود جلب کرده است. ری یوسف، مدیر عامل NoOnes، حرکت اپل را این‌گونه می‌بیند: حمله به بازار آزاد اطلاعات و بیت کوین. او از کامیونتی خواست تا پیامدهای گسترده‌تر چنین تغییراتی را در نظر بگیرند: «این خیلی جدی است. زمان تحریم اپل است!»

  فراخوان یوسف برای اقدام، نگرانی‌های فزاینده در جامعه کریپتو در رابطه با آینده توسعه و توزیع اپلیکیشن در پلتفرم‌های بزرگ را برجسته می‌کند. با نزدیک شدن به تاریخ انتشار iOS 17.4، اکوسیستم برنامه‌های کریپتو و وب 3 بر سر دوراهی قرار گرفته است. ممنوعیت PWA توسط اپل، در حالی که با هدف انطباق با DMA انجام می‌شود، چالش‌های مهمی را برای توسعه‌دهندگان ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند نوآوری در این بخش را خفه کند.

  توسعه‌دهندگان و شرکت‌های حوزه کریپتو و وب 3 باید استراتژی‌های جایگزین را برای حفظ حضور خود در دستگاه‌های iOS، احتمالاً تمرکز بیشتر بر توسعه برنامه‌های بومی بررسی کنند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هشدار مجدد رابرت کیوساکی: ایالات متحده ورشکسته و سقوط در کمین است

  پس از کاهش ترس از رکود اقتصادی در اواخر سال گذشته، در سه‌ماه ...

  پیروزی SEC در برابر پروژه لونا و بنیانگذار آن در دادگاهی در نیویورک

  اگرچه ایالات متحده هنوز پیروزی استرداد «دو کوون» را در برابر ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر