سقف یا اوج قیمت (All Time High) چیست و چرا مهم است؟!

تاریخ: 9 دی 1400
زمان مطالعه:  4 دقیقه
اوج قیمت (All Time High) چیست و چرا مهم است؟!

شناخت نقاط اوج و کف قیمت در تمام بازارهای مالی اهمیت بسیاری دارد. به‌طوری که تریدرها (معامله‌گران) با توجه به این نقاط می‌توانند به نقاط ورود و خروج صحیح معاملات خود پی ببرند. بی‌توجهی به این نقاط می‌تواند زیان‌های بسیاری را برای تریدرها در پی داشته باشد. به همین خاطر، در ادامه قصد داریم به‌صورت مفصل به بررسی نقطه اوج قیمت در بازار مالی مختلف بپردازیم؛ آن‌گاه می‌توانیم به‌جای زیان دیدن از نوسانات شدید این بازارها، آن‌ها را مدیریت کرده و به سوددهی بالاتری برسیم. اگر شما نیز کنجکاو هستید تا بدانید اوج قیمت یا ATH چیست؟، حتماً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: کمترین قیمت یا ATL چیست؟

اوج قیمت یا ATH چیست؟

بیشتر تریدرهای مبتدی می‌خواهند بدانند اوج قیمت یا ATH چیست. شناخت این مفهوم برای شروع تریدینگ ضروری است.

ATH مخفف عبارت «All Time High» به معنای «بالاترین قیمت تمام‌وقت» است.

می‌توان در پاسخ به اینکه اوج قیمت یا ATH چیست، گفت که به بالاترین قیمتی که دارایی مالی در بازار تجربه می‌کند، اوج قیمت یا ATH گفته می‌شود. ATH می‌تواند بالاترین قیمت سهمی در بازار بورس، ارز در بازار فارکس یا بالاترین قیمت رمزارز در مارکت کریپتوکارنسی‌ها باشد. برای مثال، تصور کنید که قیمت سهم خاصی در بازار بورس تهران با قیمت 200 تومان عرضه شده است. حالا پس از مدتی، نرخ این سهم به چهار هزار تومان می‌رسد. پس از آن دوباره در پی نزولی شدن بازار به 500 تومان برمی‌گردد. در این بین تریدرها مبلغ چهار هزار تومان را اوج قیمت یا ATH این سهم در نظر می‌گیرند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  چطور می‌توان نقطه اوج قیمت یا ATH را پیدا کرد؟

  هر نوعی از دارایی مالی، در بازار قیمت‌های متعددی را پشت سر می‌گذارد. سهام بورس، کالا، طلا، ارز، ملک و … در بین قیمت‌های خود، نقطه اوجی هم دارند. این قیمت اوج که در هر دارایی وجود دارد ATH است و توسط تریدرها در مسیر تحلیل‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، برای اینکه بدانیم اوج قیمت یا ATH چیست، فقط باید به دنبال بالاترین نرخ یک دارایی مالی در دوران حضور آن در بازار باشیم. پی بردن به این امر کار دشواری نیست؛ چراکه با نگاهی کلی به نمودار قیمتی دارایی‌های مالی می‌توان نقطه اوج نمودار قیمتی آن‌ها را مشخص کرد.

  اهمیت و تأثیرات ATH بر بازارهای مالی

  در کل، در بازار ارزهای دیجیتال که در آن نوسانات با شدت بیشتری صورت می‌گیرد، این مفهوم مشهودتر است. حالا که فهمیدیم اوج قیمت یا ATH چیست، بهتر است به اهمیت و تأثیر آن پی ببریم. در مثال قبل، فرض کردیم که قیمت یک سهم به 500 تومان نزول کرده و بالاترین قیمت نموداری آن سهم نیز چهار هزار تومان بوده است. این اوج قیمت اکنون که سهم 500 تومان نرخ دارد، چه کمکی به ما می‌کند؟! به‌طور کلی، با توجه به ماهیت کلی معنای ATH در تمام بازارها، اهمیت و تأثیرات آن را می‌توان به‌صورت زیر ارزیابی کرد:

  تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتر

  هرچقدر دارایی مالی به اوج قیمت یا ATH خود نزدیک‌تر شود، خریداران به سرمایه‌گذاری روی آن رغبت بیشتری پیدا می‌کنند. آن‌ها تصور می‌کنند که اوج قیمت می‌تواند جابه‌جا شود و رکوردهای بالاتری را ثبت کند. این مهم در بین سال‌های 2018 تا 2021 برای اوج قیمت ارز دیجیتال بیت‌کوین «Bitcoin» رخ داد. اوج قیمت این دارایی در سال 2018 حدود 13 هزار دلار بود؛ اما هم‌اکنون (آذرماه 1400) اوج قیمت بیت‌کوین حدود 67 هزار دلار است. به نظر می‌رسد بیت‌کوین در ماه‌های آینده، از این رکورد هم فراتر می‌رود.

  ترس از سرمایه‌گذاری

  برعکس حالت قبل، هرچقدر دارایی مالی از اوج قیمت یا ATH خود فاصله بگیرد، سرمایه‌گذاران و تریدرها بااحتیاط آن را معامله می‌کنند. چراکه می‌ترسند باز هم فاصلۀ بیشتری اتفاق افتاده و سقوط قیمت بیشتری صورت بگیرد. این اتفاق در طی چند سال گذشته، سهام بازار بورس تهران را به بستری برای ضررهای بزرگ تبدیل کرد (بنابراین سرمایه‌گذاران در مثال عنوان شده، بااحتیاط بیشتر با قیمت 500 تومان به خرید سهام می‌پردازند. چون ارزش سهم از نقطه اوج خود بسیار فاصله گرفته است).

  تشخیص پتانسیل قیمتی بازار

  با مشاهدۀ اوج قیمت یا ATH، می‌توانیم بفهمیم که قیمت در طول تاریخ آن تا چه حدی پیش رفته است. این امر به ما امید می‌دهد که دارایی موردنظر می‌تواند دوباره به آن سطح قیمت بازگردد یا نه. گاهی در طی سرمایه‌گذاری‌های اصولی، این اتفاق می‌افتد و یک دارایی خاص، پس از نزول‌های پی‌در‌پی، درنهایت به نقطه اوج خود برمی‌گردد. گاهی هم این اتفاق نمی‌افتد؛ چون ممکن است آن دارایی از نظر ذاتی، ارزش بازگشت به اوج قیمت را نداشته باشد!

  شاخص‌ فریبنده

  برخی از تریدرها از ATH به‌عنوان شاخص فریبنده «Vanity Metric» یاد می‌کنند. در حقیقت، شاخص ATH، صرفاً نشان‌دهندۀ پتانسیل نظری رشد یک دارایی در بازار است. بااین‌حال، هیچ تضمین و دلیل موجهی برای رسیدن ارزش دارایی به آن قیمت اوج وجود ندارد. گاهی صرفاً دارایی‌های مالی در اثر عملکرد هیجانی اکثریت تریدرها به نقاط اوج خود می‌رسند؛ اما این موضوع به ارزش ذاتی آن‌ها برای رشد ربطی ندارد. این رفتار در مورد افزایش قیمت‌ ناهنجار شت‌کوین‌ها‌ در بازار ارزهای دیجیتال بیشتر مشاهده می‌شود. افزایش قیمت اخیر شت‌کوین «شیبا اینو» (SHIB) را می‌توان نمونۀ بارز شاخص فریبندۀ ATH در نظر گرفت. البته باز هم نمی‌توان با قاطعیت در مورد آن نظر داد!

  گفتار پایانی!

  در این مطب متوجه شدیم که اوج قیمت یا ATH چیست؛ سپس به تأثیرات و نقش آن‌ در تصمیمات معامله‌گری پرداختیم. این مفهوم در کنار سایر اصطلاحات تحلیل فنی و فاندامنتال (بنیادی) و اجرای عملی آن‌ها در بازار از شما تریدر قوی‌تری خواهد ساخت. احتمالاً تا به امروز هم تجربیات مفیدی دراین‌باره کسب کرده باشید. لطفاً سؤالات، تجربیات، نظرات و ایده‌های خود دربارۀ اوج قیمت تاریخی و کف قیمت تاریخی دارایی‌ها در انواع بازارهای مالی را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

  سوالات متداول

  • اوج قیمت یا ATH چیست؟

  به بالاترین قیمتی که دارایی مالی در بازار تجربه می‌کند، اوج قیمت یا ATH گفته می‌شود.

  • کمترین قیمت یا ATL چیست؟

   مفهوم ATL به کمترین قیمت تاریخی دارایی مالی در بازار اشاره دارد که این بازه معمولا به ابتدای ورود سرمایه به بازار اشاره دارد.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  فاندینگ ریت چیست و چرا در بازار فیوچرز اهمیت دارد؟

  فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مفاهیم مهم در بازار معاملا ...

  نات کوین برگشت! آموزش کامل مرحله جدید بازی نات کوین

  چند هفته‌ای از پایان فاز اول ایردراپ نات کوین که به صورت باز ...

  آشنایی با مفهوم استاپ هانتینگ (Stop hunting) در معاملات

  استاپ هانتینگ، از رایج‌ترین مفاهیم در معاملات بازارهای مالی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر