گپ CME بیت کوین چیست و چگونه در معاملات خود از آن‌ها استفاده کنیم؟

تاریخ انتشار: 19 دی 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 14 فروردین 1403
زمان مطالعه:  5 دقیقه
گپ CME بیت کوین چیست و چگونه در معاملات خود از آن‌ها استفاده کنیم؟

گپ CME بیت کوین، تفاوت بین قیمت بسته شدن در یک روز معاملاتی معین و قیمت باز شدن در روز معاملاتی بعدی، در بورس کالای شیکاگو یا CME (یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین مبادلات مالی در سطح جهان) است – که به عنوان بازاری برای انواع مشتقات مالی، کالاها و سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری عمل می‌کند.

گپ‌های CME بیت کوین از این واقعیت ناشی می‌شود که بازار ارزهای دیجیتال در آخر هفته‌ها باز است، در حالی که بازارهای سنتی مانند CME بسته هستند. در نتیجه، تفاوت‌هایی بین قیمت بسته شدن جمعه و قیمت باز شدن دوشنبه وجود دارد.

در نمودار بیت کوین، گپ‌های CME با مقایسه سطوح قیمتی بین بسته شدن کندل در روز جمع و باز شدن آن در روز دوشنبه، پیدا می‌شود. این گپ‌ها اغلب توسط معامله‌گران مورد توجه قرار می‌گیرند؛ زیرا ممکن است بعداً به عنوان سطوح حمایت یا مقاومت عمل کنند. حال سوال اینجاست که آیا حالت‌های متعددی از گپ‌های CME بیت کوین وجود دارد؟

بله، سه نوع اصلی گپ CME وجود دارد:

 • رایج (Common)
 • انحرافی (Breakaway)
 • فرسودگی (Exhaustion)

گپ‌های رایج را می‌توان به سرعت پر کرد و نمونه‌ای از حرکت‌های معمول بازار است. هنگامی که گپ پر می‌شود، به این معنی است که قیمت به سطحی که گپ در ابتدا رخ داده است، بازگشته است. گپ‌های انحرافی نشان می‌دهد که روند قوی شروع شده و این گپ در طول نوسانات عمده قیمت ظاهر می‌شود. برعکس، گپ‌های فرسودگی نشان‌دهنده پایان یک روند و بازگشت احتمالی است.

گپ CME

تجزیه و تحلیل گپ CME ابزار محبوبی است که توسط معامله‌گران همراه با تحلیل تکنیکال، برای پیش‌بینی تغییرات قیمت در آینده و تصمیم‌گیری‌های معاملاتی آگاهانه در بازار ارزهای دیجیتال، استفاده می‌شود.

تاریخچه معاملات در بورس کالای شیکاگو

به عنوان هیئت‌مدیره کره و تخم‌مرغ شیکاگو، بورس کالای شیکاگو (CME) در سال 1898 تاسیس شد و تاریخچه‌ای غنی دارد. این بازار با گذشت زمان تغییر کرد و کالاهای کشاورزی را به فهرست محصولات خود اضافه کرد. پس از ادغام با بورس کالای شیکاگو در سال 1919، به بورس کالای شیکاگو تبدیل شد.

نقطه عطف آن، با معرفی قراردادهای آتی مالی در دهه 1970، زمانی که قراردادهای فیوچرز بر روی نرخ بهره و ارز راه‌اندازی شد، شکل گرفت. به این ترتیب، بخش مالی متحول شد و هیئت معاملات شیکاگو (CBOT)، بورس کالای نیویورک (NYMEX) و بورس کالا (COMEX) ادغام شدند و گروه CME را در سال 2007 تشکیل دادند.

در دسامبر 2017، CME قراردادهای آتی بیت کوین را معرفی کرد و ورود خود را به بازار ارزهای دیجیتال نشان داد. این یک گام مهم در ادغام دارایی‌های دیجیتال در بازارهای مالی سنتی بود. ظهور سطح جدیدی از مشروعیت برای بازار ارزهای دیجیتال، توسط قراردادهای آتی تسهیل شد که به سرمایه‌گذاران نهادی و فردی این امکان را می‌داد تا در مورد حرکات آتی قیمت بیت کوین حدس بزنند.

تصمیم CME برای راه‌اندازی معاملات آتی بیت کوین تحت تأثیر افزایش تقاضا و علاقه به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بود. علاوه بر این، این حرکت به معامله‌گران ارزهای دیجیتال، بستری برای مدیریت و پوشش ریسک ارائه کرد. CME از زمان راه‌اندازی معاملات آتی بیت کوین، محصولات ارزهای دیجیتال خود را گسترش داده است. در سال 2021، معاملات آتی میکرو بیت کوین را معرفی کرد و موقعیت خود را به عنوان تسهیل‌کننده ادغام امور مالی سنتی با قلمرو دارایی‌های دیجیتال که به سرعت در حال توسعه است، مستحکم‌تر کرد.

تلاش‌های گروه معاملاتی کریپتو CME در سال‌های 2022 و 2023، رشد و توسعه قابل توجهی به همراه داشت. قراردادهای رویداد (Event Contracts) در معاملات آتی بیت کوین در 13 مارس راه‌اندازی شد و به معامله‌گران راه جدیدی برای مشارکت در حدس و گمان حرکت آتی قیمت بیت کوین ارائه کرد. پایان سه ماهه دوم سال 2023 شاهد نوسانات شدید در بازار ارزهای دیجیتال علاوه بر افزایش قیمت بیت کوین و اتر بود، در نتیجه، افزایش حجم و اوپن اینترست در محصولات آتی و آپشن‌های ارز دیجیتال گروه CME و همچنین افزایش تقاضای مشتریان وجود داشت.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  عوامل موثر بر گپ CME در بازار ارزهای دیجیتال

  گپ‌های CME در بازار ارزهای دیجیتال توسط عوامل متعددی ایجاد می‌شود. اولاً، در تعطیلات آخر هفته به دلیل ماهیت 24 ساعته و 7 روز هفته بازار ارزهای دیجیتال، گپ‌هایی وجود دارد. علاوه بر این، احساسات بازار مهم است، زیرا نوسانات قیمت در ساعات غیرمعامله اغلب به دلیل اخبار یا رویدادهای پیش‌بینی نشده، ایجاد می‌شود.

  گپ‌ها همچنین می‌تواند ناشی از تغییرات در نقدینگی بین پایان روز جمعه و شروع دوشنبه باشد، به ویژه در دوره‌های معاملاتی سبک. به‌علاوه، گپ‌ها ممکن است تحت‌تأثیر عوامل تکنیکال قرار گیرند که بر رفتار معامله‌گران تأثیر می‌گذارند، مانند سطوح حمایت و مقاومت.

  همانطور که معامله‌گران به شرایط در حال تحول بازار پاسخ می‌دهند، این عوامل مجموعاً به شکل‌گیری و پر کردن گپ‌های CME در نمودارهای بیت کوین کمک می‌کنند و آنها را به جنبه‌ای جذاب از تحلیل تکنیکال در فضای ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

  gap

  ابزارهایی برای شناسایی گپ CME بیت کوین

  معامله‌گران، شاخص‌های تکنیکال، بنیادی و تحلیل احساسات را با ابزارهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل گپ‌های CME بیت کوین ترکیب می‌کنند. شاخص‌های تکنیکال که به معامله‌گران در تعیین احتمال پر کردن گپ CME کمک می‌کنند، شامل میانگین‌های متحرک و باندهای بولینگر هستند. از این اندیکاتورها می‌توان برای شناسایی تغییرات احتمالی روند یا تایید استفاده کرد.

  ارزیابی اخبار، اقدامات نظارتی و متغیرهای اقتصادی کلان، که ممکن است بر قیمت بیت کوین و رفتار گپ CME تأثیر بگذارد، به عنوان تحلیل بنیادی شناخته می‌شود. درک اصول اساسی بازار، اطلاعات پس‌زمینه قابل توجهی را هنگام تجزیه و تحلیل گپ در قیمت‌ها ارائه می‌دهد.

  تجزیه و تحلیل احساسات فرایندی است که مشخص می‌کند بازیگران بازار چه احساسی نسبت به بیت کوین به طور کلی و خاص دارند. این را می‌توان از طریق احساسات در شبکه‌های اجتماعی، احساسات خبری یا شاخص‌های تخصصی انجام داد. در حالی که احساسات منفی می‌تواند به یک چشم‌انداز تیره اشاره کند، احساسات مثبت ممکن است احتمال پر کردن گپ صعودی را نشان دهد.

  چگونه گپ CME بیت کوین را معامله کنیم؟

  معامله گپ بیت کوین CME مستلزم بررسی تفاوت بین قیمت‌های باز و بسته شدن بورس کالای شیکاگو و قضاوت ماهرانه بر اساس تغییرات قیمت است. پیش‌بینی پر کردن گپ، که در آن قیمت برای بستن گپ مجدداً کاهش می‌یابد و از گپ به عنوان سطح حمایت یا مقاومت استفاده می‌کند، یکی از تاکتیک‌ها است.

  مراحل معامله بر اساس گپ CME:

  • شناسایی گپ
  • برنامه ورود
  • هدف یا تارگت
  • تحلیل روند
  • مدیریت ریسک

  به عنوان مثال، معامله‌گران ممکن است انتظار داشته باشند که یک پولبک قیمت، یک گپ CME صعودی را پر کند (باز شدن بالاتر از بسته شدن قبلی). در این مورد، یک معامله‌گر می‌تواند یک سفارش خرید در سطح گپ یا نزدیک به آن، با هدف تعیین شده در قیمت بسته شدن قبلی، ارائه دهد.

  از سوی دیگر، معامله‌گران ممکن است در صورت بروز گپ نزولی (باز شدن کمتر از بسته شدن قبلی) انتظار یک اصلاح به سمت نزول را داشته باشند، در این صورت، در بسته شدن قبلی، یک سفارش فروش در محدوده یا اطراف گپ با هدف در نقطه بسته شدن قبلی قیمت انجام می‌دهند.

  بیایید برای درک انواع گپ فوق مثالی بزنیم. اگر یک ارز دیجیتال در روز اول با قیمت 20,000 دلار بسته شود و در روز دوم با قیمت 21,000 دلار باز شود، این وضعیت به عنوان وضعیت گپ صعودی شناخته می‌شود. معامله‌گران ممکن است نزدیک به گپ 21,000 دلاری (خرید بالا) خرید کنند، به این امید که در صورت بازگشت قیمت به 20,000 دلار، یعنی بسته شدن روز قبل، سود ببرند.

  چگونه گپ CME بیت کوین را معامله کنیم؟

  هنگام معامله گپ‌های CME، مهم است که احساسات بازار، سایر شاخص‌های تکنیکال و تحلیل روند کلی را در نظر بگیرید. علاوه بر این، تکنیک‌های مدیریت ریسک، مانند قرار دادن دستورات حد ضرر، می‌توانند احتمال متحمل شدن زیان را در صورتی که گپ آن‌طور که پیش‌بینی شده بسته نشود، کاهش دهد.

  چالش‌های مربوط به معامله گپ‌های CME بیت کوین

  تعدادی از چالش‌ها در معامله گپ‌های CME بیت کوین وجود دارد. اولاً، تجزیه و تحلیل گپ به دلیل نوسانات ذاتی بازار ارزهای دیجیتال خطرناک است، که می‌تواند منجر به نوسانات نامنظم قیمت شود. ثانیاً، تغییرات نقدینگی در ساعات خارج از بازار، می‌تواند باعث افزایش اسلیپیج شود که بر نحوه اجرای معاملات تأثیر می‌گذارد.

  علاوه بر این، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه گپ‌ها پر نمی‌شوند. معامله بر اساس گپ سوداگرانه است، که مدیریت ریسک را ضروری می‌کند. در صورتی که بازار بر خلاف پیش‌بینی معامله‌گران نوسان داشته باشد، آنها باید دستور حد ضرر را برای محدود کردن زیان، حتما اعمال کنند.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

  اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از تو ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه بسیاری از فعالان آشنا به ار ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر