تجزیه و تحلیل احساسات در بازار کریپتو چیست ؟/نمودار ترس و طمع | بهترین ابزار ترید

تحلیل سنتیمنتال چیست؟

هر تریدر خوب قطعا درباره تجزیه و تحلیل فنی (Technical) و بنیادی (Fundamental) و تاثیر آنها را بر بازار کریپتو می‌داند. اما تجزیه و تحلیل احساسات (Sentiment Analysis) چیست؟

تجزیه و تحلیل احساسات، که شامل تصمیم‌گیری مبتنی بر احساسات دیگر تریدرها است، مسلما بسیار مهم است؛ به ویژه در بازار ارزهای رمزنگاری شده پر کاربرد است.

احساسات بازار «Market Sentiment» چیست؟

هر یک از سرمایه‌گذاران بازار سرمایه، یک حسی درباره روند کلی بازار دارند. مثلا «الان بازار نزولی است و همه سهم‌ها قرار است افت شدید کنند.» یا مثلا « همه چیز خیلی خوب به نظر می‌آید و روند صعودی بازار نزدیک است و باید از آن استفاده کرد.»

دیدگاه هر یک از سرمایه‌گذاران نسبت به تغییرات روند بازار در آینده، بر تصمیم‌گیری آن‌ها هنگام معامله تاثیر می‌گذارد. در بلندمدت، ممکن است ارزش شرکت باشد که قیمت‌ها را تعیین می‌کند، اما در کوتاه‌مدت احساس بازار است که قیمت‌ها را به حرکت در می‌آورد. این مساله می‌تواند برای سرمایه‌گذاران بلندمدت در پیدا کردن نقاط ورود جذاب، فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کند.

احساسات بازار اندازه‌گیری کیفی از نگرش و احساس کلی سرمایه‌گذاران نسبت به بازارهای مالی یا یک بخش خاص از بازار است. احساسات مثبت و منفی  باعث حرکت قیمت، و همچنین ایجاد فرصت‌های معاملاتی و سرمایه‌گذاری برای معامله‌گران فعال و سرمایه‌گذاران بلند مدت می‌شود.

به‌طور کلی احساسات بازار را می‌توان به عنوان مجموع نظرات عمومی، دیدگاه‌ها، احساسات، نگرش یا چشم‌انداز عمومی توصیف کرد که روانشناسی بازار را در هر مقطع زمانی تشکیل می‌دهند.

از آنجایی که احساسات بازار را نمی‌توان دقیقا تعریف یا اندازه‌گیری کرد، هیچ روش درست یا نادرست خاص و یگانه‌ای برای انجام تجزیه و تحلیل احساسات وجود ندارد. با این وجود روش‌هایی برای تخمین زدن آن با استفاده از ترکیب برخی شاخص‌ها وجود دارد که نشان‌دهنده احساس بازار باشد. در مقاله‌های بعدی به بررسی این روش‌ها خواهیم پرداخت.

تجزیه و تحلیل احساسات اهمیت دارد

تجزیه و تحلیل احساسات اهمیت دارد
تجزیه و تحلیل احساسات اهمیت دارد

براساس احساسات خود معامله نکنید. این یکی از اولین قواعدی است که یک تریدر ارز دیجیتال می‌آموزد؛ زیرا تمام احساساتی که با آن روبرو می‌شوید مانند پشیمانی، طمع، رضایت و یا ناامیدی می‌تواند منجر به یک فاجعه شود. اما احساسات دیگران چی ؟ آیا با آن میشود معامله کرد؟

شما ممکن است یک ماشین تریدینگ مکانیکی باشید که احساسات خود را کنترل می‌کند، اما بقیه بازار این‌گونه رفتار نمی‌کند و تصمیم‌های آنها هرچند غیرمنطقی، قیمت‌ها را در بازار نوسان می‌دهد.

به عنوان نمونه‌ای از تجزیه و تحلیل احساسات، جابه‌جایی دوره‌ای بیت کوین توسط یکی از مدیران تسلا را در نظر بگیرید. هر بار که او مقداری کوین را به یک آدرس دیگر ارسال می کند، قیمت بیت کوین کاهش می‎‌یابد.

از لحاظ فنی، این اتفاق به این دلیل می‌افتد که مردم انتظار دارند که وقتی او ۵۰۰۰ بیت کوین را وارد بازار آزاد می‌کند، قیمت بیت کوین سقوط کند. با وجود این‌که مدیر مذکور اطمینان داده است که کوین‌هایش را به این شکل به فروش نمی‌رساند، اما قیمت بیت کوین در لحظه جابه‌جایی توسط او، کاهش می‌یابد.

تنها تفسیر این است که تریدرها انتظار دارند که بقیه معامله‌گران با شنیدن این خبر اقدام به فروش بیت کوین‌هایشان خواهند کرد. حتی اگر به حرف مدیر اطمینان دارید، تجزیه و تحلیل ساده احساسات به شما می‌گوید که اقدام به فروش بیت کوین خود کنید.

ارتباط مستقیم بین تجزیه و تحلیل تکنیکال، بنیادی و احساسات

تجزیه و تحلیل تکنیکال، بنیادی و احساسات موضوعاتی هستند که با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. حتی اگر شما به طور آشکارا فاکتور تجزیه و تحلیل احساسات را در مبادلات خود در نظر نگیرید، این امر بر تصمیمات شما تاثیر می گذارد.

به عنوان مثال، تعدادی از تریدرهای معروف ارزهای دیجیتال، کمی به کوین TRX علاقه دارند که به نظر می رسد یک کوین بی‌‌ارزش و بدون آینده است. این باعث نمی شود که هر زمان قیمت این کوین کاهش پیدا کرد و به سطح حمایت خود رسید، تریدرها اقدام به خرید این کوین نکنند. چرا؟ از آنجایی که آنها تقریبا مطمئن هستند که دوباره قیمت این کوین افزایش می‌یابد، اما نمی‌توانند دلایل منطقی آن را با استفاده از تجزیه تحلیل فنی یا بنیادی توضیح دهند.

تجزیه و تحلیل احساسات اساسا پیشگویی خود را انجام می‌دهد: اگر تریدرها به اندازه کافی به X باور داشته باشند، X تحقق می‌یابد.

ابزار تجزیه و تحلیل احساسات

ابزار تجزیه و تحلیل احساسات
ابزار تجزیه و تحلیل احساسات

ابزارهایی وجود دارند که در یک نقطه مشخص از زمان، تحلیل ساده از احساسات عمومی بازار انجام می‌دهند. مثلا شاخص ترس و طمع (Fear & Greed Index)، احساسات بازار را از طیف وسیعی از منابع جمع‌آوری کرده و نمودار آن را ترسیم می‌کند.

احساسات در بازار کریپتو، یک مجموعه جامع‌تر از ابزارهای تجزیه و تحلیل احساسات را فراهم می‌کند. این ابزارها شامل شاخص تعادل استراتژیک و شاخص اطمینان بیش از حد است که نشان‌دهنده ریسک قرار گرفتن سرمایه‌گذاران در موقعیت‌های خطرناک، بر اساس رفتار قیمت بیت کوین است.

تریدرهای خوب در زمان ورود و خروج خود به بازار، تجزیه و تحلیل احساسات را در نظر می‌گیرند. آنها ممکن است به صراحت به نام آن اشاره نکنند، اما وقتی آن را می‌بینند، می‌شناسند.

با این که تمام ابزارهای خودکار، ربات‌ها و شاخص‌هایی که در طول سال‌ها توسعه یافته‌اند، بازارها بسیار غیرمنطقی و غرق در احساسات انسانی هستند.

بسیاری از تریدرها پرش زیاد بیت کوین و آلتکوینها را پس از اجماع پیش‌بینی کرده بودند. چون این مهم نیست که این اتفاقی که در سه سال پیش افتاد تصادفی بوده یا خیر.

مهم این است که اگر تعداد کافی از سرمایه‌گذاران انتظار داشته باشند که این اتفاق در سال جاری نیز بیفتد، پس رخ خواهد داد. نظر شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید تحلیل احساسات یک ابزار مناسب برای ترید است؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. محمودگودرری

    چه ارزهای پرسودهست ایا امکان پایین امدن ارز بیشترازاین هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.