10 کتاب مهم بلاکچین و ارزهای دیجیتالی که باید خواند!

معرفی کتاب‌های تاثیرگذار در حوزه بلاکچین و رمزارزها؛

10 16,993

امروزه تمایل به خرید ارز دیجیتال با توجه به استفاده روز افزون از تکنولوژی بلاکچین، گسترش یافته است. البته به یاد داشته باشید که کمبود اطلاعات و اقدامات سریع، بدون برنامه ریزی، می‌تواند ضررهای مالی بسیاری را به همراه داشته باشد. از این رو قصد داریم تا در این مقاله به بررسی این مفاهیم بپردازیم و در ادامه 10 کتاب تاثیرگذار جهت یادگیری و آشنایی با دنیای بلاکچین را معرفی نماییم.

ارز دیجیتال چیست؟

پیش از خرید ارز دیجیتال بهتر است با مفهوم آن آشنا شویم. امروزه با استفاده از فناوری‌هایی نظیر تلفن‌های هوشمند، کارت‌های اعتباری و مبادلات آنلاین، می‌توان نسبت به خرید یا مبادله ارزهای رمزنگاری شده اقدام نمود. همچنین می‌توان آن را به پول نقد فیزیکی تبدیل کرد. برای مثال در برخی کشورها می‌توان به کمک دستگاه خودپرداز، در ازای فروش رمز ارز اسکناس دریافت نمود.

بیت کوین چیست؟

در اصل یک فایل کامپیوتری رمزنگاری شده است که در کیف پول‌های دیجیتالی تلفن هوشمند یا کامپیوتر به صورت یک دارایی مجازی ذخیره می‌گردد. دارنده می‌تواند آن را به آدرس دیگران واریز نماید. لازم به ذکر است که هر تراکنش صورت گرفته با این واحد، در یک لیست عمومی با نام بلاکچین ثبت می‌گردد.

بلاک چین چیست؟

به دفترکل غیرمتمرکزی جهت ثبت اطلاعات، به گونه‌ای که تغییر و یا تقلب در آن توسط هکرها بسیار دشوار و یا در مواردی غیرممکن باشد، بلاک چین گفته می‌شود. هر بلاک در این زنجیره، شامل تعدادی تراکنش خواهد بود و با انجام هر تراکنش جدید در داخل آن، سابقه‌ای از این تراکنش در حساب دارنده آن ثبت می‌شود.

معرفی 10 کتاب کاربردی در حوزه ارز دیجیتال و بلاک چین

ما در ادامه به معرفی کاربردی ترین کتاب‌های این حوزه به همراه توضیح مختصری از محتوای آن، برای انتخاب راحت‌تر می‌پردازیم:

کتاب Layered Money به نویسندگی Nik Bhatia

این کتاب از طلا و دلار تا بیت کوین و ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این کتاب جذاب می‌توان با شیرجه‌ای عمیق درون سیستم مالی جهانی، به ریشه‌های تکامل و چگونگی آن آشنایی یافت. این نویسنده با بررسی طلا به عنوان ارز باستانی، کار خود را آغاز می‌نماید و سپس به بررسی سکه‌های طلا و در آخر گواهی طلای صادر شده توسط بانک را ردیابی می‌نماید. از همین رویکرد برای معرفی سیر تکاملی ارزهای دیجیتال نیز استفاده می‌گردد. تجزیه و تحلیل این نویسنده از فلورانس در دوره رنسانس آغاز می‌شود و سپس به بانکداری مرکزی ادامه یافته تا در نهایت به چشم اندازی جامع برای سیستم پولی بین المللی دست یابد.

وی نشان می‌دهد که چگونه اختراع ارز دیجیتال به ایجاد لرزه‌ای در پول، ادغام علوم مالی و رمزنگاری منجر شده است. او در این کتاب به تبدیل این واحد قابل اعتماد جدید اشاره می‌کند و دلایل تعامل ارزهای خریداری شده از صرافی آنلاین ارز دیجیتال در دنیای امروزی را تحلیل می‌نماید.

کتاب Layered Money به نویسندگی Nik Bhatia
کتاب Layered Money به نویسندگی Nik Bhatia

کتاب Bitcoin: Hard Money You Can’t F*ck With به نویسندگی Jason A. Williams

این کتاب به بررسی بیت کوین و عدم کنترل آن از طریق دولت، شرکت یا بانک مرکزی می‌پردازد. رمز ارزی مثل بیتکوین نیازی به چاپ اسکناس ندارد و تا به حال هک نشده است. هم چنین اختراع آن را می‌توان انقلاب بزرگی هم تراز با اختراع اینترنت تلقی نمود. نویسنده کارآفرین و سرمایه گذار این کتاب، اولین نویسنده‌ای است که ارز دیجیتال را در سال مالی بحرانی 2020 مورد بررسی قرار داده و آن را به عنوان واحد ذخیره جهانی ارز معرفی نموده است. در این کتاب به زبانی ساده به اهمیت بیت کوین، روش ایجاد آن، از بین بردن سرمایه افراد با چاپ پول، تاریخچه مختصر پول، چگونگی تبدیل این واحد مالی به ذخیره ارز جهانی، جهشی عمیق در بحران مالی 2020 و … پرداخته می‌شود.

تاب Bitcoin: Hard Money You Can't F*ck With به نویسندگی Jason A. Williams
تاب Bitcoin: Hard Money You Can’t F*ck With به نویسندگی Jason A. Williams

کتاب A Fistful of Bitcoins به نویسندگی Massimo Amato وLuca Fantacci

در این اثر به برخوردی شفاف با پدیده ارز رمزنگاری شده که می‌توان از صرافی آنلاین خریداری نمود، پرداخته می‌شود. نویسندگان آن بر این باورند که بیت کوین سوال درستی مطرح می‌نماید اما پاسخ اشتباهی دریافت می‌کند. هم چنین این ارز، پارادوکس‌های اولین پول نقد دیجیتال را برای جلب توجه جهانی آشکار نموده است. به مساله زیرساخت‌های پرداخت مخرب با سیستم پولی خطرناک و تورم‌زا نیز اشاره شده است. نویسندگان آن در مورد فواید خرید ارز دیجیتال برای رفع مشکل مالی فعلی و تاثیرات آن می‌پردازند. این کتاب مفاهیمی‌ برای سیاست‌های مالی منتشر شده توسط بانک مرکزی و آینده برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین را تبیین می‌نماید.

کتاب A Fistful of Bitcoins به نویسندگی Massimo Amato وLuca Fantacci
کتاب A Fistful of Bitcoins به نویسندگی Massimo Amato وLuca Fantacci

کتاب Blockchain Technologies, Applications and Cryptocurrencies به نویسندگی Sam Goundar

این کتاب را می‌توان به عنوان مرجعی برای دانشمندان، محققان و متخصصان معرفی نمود تا دانش خود را در مورد روش‌های تجزیه و تحلیل نظری و مدل سازی در زمینه فناوری بلاک چین و خرید رمز ارزها به روز نمایند. در این کتاب به بررسی کاملی از این مفاهیم با توجه به مسایل مدیریت، حاکمیت، اعتماد و حریم خصوصی اشاره شده است. این کتاب که به کمک نویسنده دانشگاهی و حرفه‌ای نگاشته شده است، تحقیقات بسیاری را در زمینه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده ارائه می‌دهد.

کتاب Blockchain Technologies, Applications and Cryptocurrencies به نویسندگی Sam Goundar
کتاب Blockchain Technologies, Applications and Cryptocurrencies به نویسندگی Sam Goundar

کتاب Bitcoin به نویسندگی Mike Richardson

در این کتاب به ورود ساده به دنیای بلاکچین و ارز دیجیتال اشاره می‌شود. آشنایی کامل با مفاهیم آن، روش‌های ایده آل برای افزایش امنیت و نظارت بر آن، استفاده و خرید ارز دیجیتال برای منافع بالقوه و مدیریت آن را شرح می‌دهد. داده‌ها، نگرش و کمک صحیح می‌تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد. در این کتاب به تمامی سوالات مربوط به بیت کوین به راحتی پاسخ داده می‌شود. هم چنین از تجربه سایر افراد در این زمینه نیز استفاده می‌شود تا نقشه راهی از ابتدا تا پایان آن ترسیم نماید.

کتاب Bitcoin به نویسندگی Mike Richardson
کتاب Bitcoin به نویسندگی Mike Richardson

کتاب Cryptoassets به نویسندگی Chris Burniske و Jack Tatar

در این کتاب، دو نویسنده به بررسی دیدگاه مالی مرتبط با بلاکچین اقدام می‌نمایند و در این مسیر مفاهیم کلیدی فناوری را نیز بررسی خواهند کرد. این کتاب برای سرمایه گذاران، بیشتر از برنامه نویسان یا علاقمندان به خرید و فروش ارز دیجیتال اهمیت دارد. در ابتدا به ریشه‌های بیت کوین در بحران مالی سال 2008 پرداخته می‌شود. هم چنین تفاوت عمده این ارز را با بلاک چین مورد بررسی قرار می‌دهند. سپس به تفصیل در مورد انواع مجموعه‌های رمزنگاری ایجاد شده نظیر توکن‌ها و کالاهای رمزنگاری پرداخته می‌شود. در این کتاب به تعریف دارایی‌های رمزنگاری شده به عنوان یک کلاس جداگانه و بسیار با اهمیت اشاره می‌گردد. در نهایت جزییات عملی سرمایه گذاری در رمزارز در کیف پول، مبادلات ارزها در صرافی و عرضه اولیه سکه (ICO) بررسی می‌گردد.

تاب Cryptoassets به نویسندگی Chris Burniske و Jack Tatar
تاب Cryptoassets به نویسندگی Chris Burniske و Jack Tatar

کتاب Blockchain Revolution به نویسندگی Alex Tapscott و Don

این پدر و پسر برای توضیح تاثیر ارزهای رمزنگاری شده، اقدام به نگارش این کتاب نموده اند. بستر کاملاً باز فناوری بلاک چین به صورت آنلاین، نحوه انجام آن و افراد مشارکت کننده در این بستر می‌توانند شکل بازارهای مالی را تغییر دهند. به ادعای نویسندگان اثر، این فناوری، ارائه خدمات مالی گسترده و حفاظت از اطلاعات شخصی با اهمیت را بسیار بهبود بخشیده است. همچنین به ارتقای قراردادهای تجاری و توسعه اینترنت اشیا نیز منجر گردیده است. در این کتاب نحوه استفاده از فناوری بلاک چین برای تغییر آینده معاملات مالی و تجاری نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. توضیح دقیق این فناوری و استفاده از پتانسیل‌های وسیع آن در آینده، به خوبی در این اثر نقد شده است.

کتاب Blockchain Revolution به نویسندگی Alex Tapscott و Don
کتاب Blockchain Revolution به نویسندگی Alex Tapscott و Don

کتاب The Book of Satoshi به نویسندگی Phil Champagne

در این اثر به ارتباط بلاک چین و بیت کوین و ایجاد ارزهای رمزنگاری شده پرداخته می‌شود. این کتاب نوشته‌های خالق مرموز این ارز دیجیتال، معروف به ساتوشی ناکاموتو را بررسی می‌نماید که شخصیت وی مانند یک ارز رمزنگاری شده در دنیای مجازی تلقی می‌شود. این کتاب مجموعه‌ای قطعی از نوشته‌های مهم او را ارائه می‌دهد که در مورد نحوه عملکرد ارز دیجیتال و براساس مجموعه ایمیل‌های وی تهیه شده است.

کتاب The Book of Satoshi به نویسندگی Phil Champagne
کتاب The Book of Satoshi به نویسندگی Phil Champagne

کتاب The Basics of Bitcoins and Blockchains به نویسندگی Antony Lewis

این نویسنده با سابقه مبادله اولیه ارزهای itBit به مدت یک دهه، تخصص فراوانی در این زمینه کسب نموده است. وی به طور واضح به بررسی جنبه‌های فنی فناوری بلاک چین برای افراد گوناگون می‌پردازد تا جنبه‌های تخصصی آن برای همه قابل درک باشد. البته در این کتاب اصول اولیه ارزهای رمزنگاری که از صرافی ارز دیجیتال خریداری می‌گردد نیز مورد پوشش قرار می‌گیرد. برای علاقمندان به این فناوری و کاربردهای وسیع آن، اطلاعات مفید و کاربردی در این اثر ارائه شده است.

کتاب The Basics of Bitcoins and Blockchains به نویسندگی Antony Lewis
کتاب The Basics of Bitcoins and Blockchains به نویسندگی Antony Lewis

کتاب The Blockchain Developer به نویسندگی Elad Elrom

این اثر به بررسی مفهوم بلاک چین از نقطه نظر توسعه دهندگان پرداخته است. به این گونه که فناوری بلاک چین را با بحث‌های فنی و اطلاعات دقیق با تفصیل فراوان معرفی و بررسی می‌نماید. در ادامه نویسنده به روند ایجاد بلاک چین شخصی خود و بسیاری موارد دیگر می‌پردازد. بخش‌های تخصصی ذکر شده برای تمامی علاقمندان به حوزه ایجاد برنامه‌های کاربردی برای شبکه‌های موجود اهمیت فراوانی خواهد داشت. در ضمن به بررسی برنامه‌های بلاک چین خارج از ارزهای رمزنگاری شده نیز پرداخته می‌شود.

کتاب The Blockchain Developer به نویسندگی Elad Elrom
کتاب The Blockchain Developer به نویسندگی Elad Elrom

گفتار نهایی

این نمونه از کتاب‌ها تنها بخش کوچکی از کتاب‌های تخصصی و کاربردی این حوزه عنوان می‌شود. البته نوع انتخاب و مطالعه می‌تواند براساس نیازهای سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و یا کاربران عادی مایل به افزایش اطلاعات خود در زمینه خرید ارز دیجیتال صورت پذیرد. بدین منظور پیش از ورود در این مبحث، بهتر است با شیوه‌های مدیریت و مفاهیم کلی آن آشنا گردید. از این رو استفاده از دانش و تجربه افراد متخصص در این زمینه بسیار راهگشا خواهد بود.

 

سوالات متداول
  1. مشکلات احتمالی در استفاده و خرید ارز دیجیتال کدام است؟

در این زمینه می‌توان به مواردی چون مقیاس پذیری، مشکلات مربوط به امنیت سایبری، نوسان قیمت، عدم وجود ارزش ذاتی و مقررات محدودکننده اشاره نمود.

  1. آیا ارزهای دیجیتال از بلاک چین استفاده می‌نمایند؟

ارزها رمزنگاری شده نظیر بیت کوین، از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. این تکنولوژی، غیرمتمرکز است و در بسیاری از کامپیوترها، تراکنش‌ها را مدیریت و ذخیره سازی می‌نماید.

  1. محل ذخیره اطلاعات سیستم بلاک چین کجاست؟

هیچ مکانی برای ذخیره اطلاعات این سیستم غیرمتمرکز وجود ندارد. از این رو اطلاعات در رایانه‌ها یا سیستم‌های پخش شده در سراسر شبکه با عنوان «گره» ذخیره می‌شود.

  1. چه عواملی بر ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارد؟

قیمت بیت کوین براساس عرضه، میزان تقاضای بازار، در دسترس بودن و رمزارزهای رقیب آن تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

  1. آیا میزان بیت کوین بیشتری ایجاد می‌شود؟

این ارز رمزنگاری شده به طلای دیجیتال مشهور است؛ از این رو باید عرضه محدود و کنترل شده‌ای داشته باشد. در نتیجه تنها 21 میلیون از آن تولید می‌شود.

4.7/5 - (64 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

10 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طاها

عالی واقعا دست شما درد نکنه 👌

علی

سلام،لطفا کتب ترجمه وچگونگی خرید رواطلاع بدید

مهدی

سلام میشه یه فروشگاه معرفی کنید ما اینا رو بخریم

بهاران

سلام
بزرگوار ما زبان انگلیسی خوب سوار نیستیم لطفاً کتاب ترجمه شده معرفی بفرمایید
با سپاس فراوان

Tar

سلام این کتابها ترجمه شده یا باید زبان انگلیسیشو بخریم؟

Mostafa hamidi

خب الان این کتاب هارو چطوری باید تهیه کنم

10
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x